Listopad 2010

Jak zlepšit chuť spermatu

30. listopadu 2010 v 2:28 | Femina.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
lol
Těžko budete hledat muže, který se nepřiblíží sedmému nebi, když ho partnerka uspokojuje ústy. Orální sex je v mnoha ohledech příjemný i pro ženy - pocit, že partnera přivádíte do extáze, je prostě vzrušující. Nehledě na to, že přitom uvolníte obličejové svaly a snadno vás přejde bolest zubů. Co však uděláte, když se blíží ejakulace?

V podstatě máte tři možnosti: sperma spolknout, nepolykat a běžet k umyvadlu, nebo na poslední chvíli vyjmout partnerův úd z úst a nechat si postříkat třeba bříško. Někomu sperma chutná, někomu připadá dočista odporné, někdo si stěžuje na příliš slanou nebo hořkou chuť. Ta se dá ale vylepšit. Záleží na životosprávě partnera a také na jeho jídelníčku.

V zásadě platí, že silní kuřáci a muži holdující alkoholu či drogám partnerku svým spermatem nepotěší. Chuťově to nebude nic moc, a navíc bude semeno řídké a nekvalitní. Po masité stravě bude slané, po ovoci se trochu osladí. Doporučuje se konzumace většího množství banánů, jablek nebo borůvek. Osvědčeným receptem na zlepšení chuti spermatu je zejména ananasový džus - pročistí organismus a spermatu dodá nasládlou chuť. Partner by ho měl průběžně popíjet alespoň den před plánovaným orálním sexem. Dvě deci těsně předtím skutečně nestačí.

A protože těžko najdete na trhu díru, která ještě nebyla zalátána, výrobci potravinových doplňků přišli před pár lety s tabletami, které mají "zaručeně" zlepšit nejen chuť spermatu, ale i chuť vaginálních sekretů. Tedy dámy, je to něco i pro vás! Pilulky Sweet Release s jablečnou příchutí pro muže a citrónovou pro ženy stojí v internetových obchodech téměř 900 Kč a vydrží vám měsíc. Z hlediska rozpočtu bude jistě efektivnější, budete-li pravidelně navštěvovat stánek s ovocem nebo babiččinu zahrádku, ale chemická alternativa tady zkrátka je a byla prý úspěšně testována na dobrovolnických párech.

Je tu ovšem ještě jedna jednodušší možnost, jak potlačit nepříjemnou chuť mužského semene. "Když cítím, že přítel každou chvíli vyvrcholí, rozkoušu v puse kousek čokolády," uvádí příklad Lenka (24). Hrát si ostatně můžete i s jinými dobrůtkami - medem, ovocem, šampaňským... Fantazii se meze nekladou. Dobrým trikem také je, necháte-li partnera ejakulovat pod jazyk - v těchto místech nejsou chuťové buňky a sperma později jednoduše vyplivnete.

A na závěr ještě jedna poznámka - pokud vám ejakulát nechutná, nic si nevyčítejte, třebaže se pornografické snímky hemží nymfomankami, které by spermatem nejraději zapíjely i nedělní oběd. Nezapomeňte, že jsou za to placené.

Sperma sladké jako jablíčko, pochva s chutí pomeranče

30. listopadu 2010 v 1:36 | Žena-in.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Chuť spermatu si sami namixujete
Přestože se mnoha mužům "zvedá kufr" při představě, že by měli ochutnat své vlastní sperma, po svých partnerkách často vyžadují, aby se při jeho polykání tvářily, jako když si pochutnávají na božské maně.

Přitom je mužský ejakulát většinou trochu slaný nebo nahořklý a většinou kyselý. Všechno závisí od toho, co dotyčný pán s oblibou často konzumuje. Zda holduje uzeninám, alkoholu či cigaretám.
Zlepšení chuti spermatu slibuje preparát americké společnosti Blue Mountain Nutraceuticals, který údajně už za týden promění semeno v sladkou delikatesu připomínající chutí šťavnatá jablka.

Posiluje organizmus

Jedná se o stoprocentně přírodní doplněk stravy, který má vyjma chuti semene pozitivní vliv také na cévy a srdce, protože obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Už po týdnu užívání dvou tablet denně prý nastane radikální změna.

Určený je především pro milovníky orálního uspokojení, kteří nutí partnerku polykat, ovšem neprodukují zrovna libě chutnající ejakulát. Přípravek je vhodný také pro vegetariány, obsahuje antibakteriální látky, snižuje cholesterol a posiluje imunitu. Třicet tablet v e-shopu vyjde na patnáct dolarů bez poštovného, tedy asi 267 korun.

Blue Mountain Nutraceuticals vyrábí také přípravek pro ženy, který mění chuť poševních sekretů a dodává jim příjemně citrusovou příchuť.

Vyberete si podle svého příchuť, kterou pak "naordinujete" partnerovi? Mimochodem - víte, že je sperma "kalorickou bombou"?

Sperma - kam s ním?

30. listopadu 2010 v 1:16 | Mineralfit.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Romantické intimní chvilky, žhavé polibky, mazlení, milování. Orální sex. Muž bude mít brzy vyvrcholení a vám se honí hlavou, co s tou blížící se "sprškou" udělat. Spolknout, nebo se odvrátit?

Sperma a muži

Mnoho mužů považuje orální sex za velmi vzrušující a dává mu přednost. Pro mnohé není určující, zda semeno budete polykat nebo ne. Ale pocit, že se neodvrátíte, dodává muži na jeho mužnosti a ješitnosti. A také ho utvrzujete o tom, že sex s ním prožíváte všemi smysly. Vzrušující je pro muže ale i to, když si žena nechá sperma na těle a pak si ho roztírá např. po břichu, stehnech. Muži mají rovněž tu výhodu, že mohou partnerku předem upozornit na blížící se vyvrcholení.

Sperma a ženy

Mnoho žen řeší dilema - spolknout, nebo nespolknut? Jak říct, že zrovna netoužíte ochutnávat jeho "tekutinu"? Pokud se rozhodnete sperma polknout, vyhněte se komentářům typu: "Fuj, to je hnusné..". Asi ani nebude vhodné, když ho hned poběžíte vyplivnout. Některé ženy to řeší např. tím, že se těsně poté podělí se svým milovaným o polibek, aby také nebyl o něco ošizen. Jiné využijí sperma k erotickému roztírání po těle. Vždy to záleží na obou partnerech, na jejich domluvě, náladě… Vždyť máte na výběr.

Sperma - co obsahuje?

Mužský ejakulát je tvořen sekrety varlat, nadvarlat, měchýřkových žláz, prostaty a několika dalších drobných žlázek. Jeho barva je bělavá až žlutošedá a jeho vůně bývá často individuální.

Sperma a strava

Hustotu, vůni a chuť semene lze částečně ovlivnit stravou a množství semene správným pitným režimem. Ejakulát jednoho muže může být proto jeden týden sladký, druhý hořký a třetí kyselý. Například ostré jídlo způsobuje hořkou příchuť semene. Pokud hodláte pozřít ejakulát svého milého nakrmte ho zdravým ovocem - jahodami, broskvemi, ananasem.. - semeno pak bude sladké. Pokud vám však chuť semene vadí, zapojte do milostných hrátek med, smetanu, kousky ovoce, šlehačku. Získáte možnost promíchat ejakulát s něčím, co vám opravdu chutná.

Chirurgie bez stehů

26. listopadu 2010 v 22:09 | Inovace.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Tenký plátek polymerového biofilmu, který na první pohled vypadá jako kousek celofánu dokáže jednoduše zacelit pooperační rány. Tento objev má potenciál poslat jehlu a nit do propadliště medicínských dějin.

Tenoučký biologicky odbouratelný film, který je široký pouze 50 mikronů, se jednoduše umístí na ránu a vystaví se záření infračerveného laseru. Tento laser zahřeje film přibližně na 60 stupňů Celsia, ale pouze do té míry, aby roztavil tenký polymer, který pak přilne ke tkáni a perfektně stáhne ránu.

Tato novinka v oblasti medicíny se nazývá Surgilux a surovina na ni se získává z krabích schránek. Extrakt z krabů je znám pod jménem chitosan, je hypoalergenní a má významné antibakteriální vlastnosti. V USA má tato technologie zelenou, protože získala povolení od Úřadu pro potraviny a léčiva.Nová technologie využívá látek z krabího krunýře

Výsledky prvních testů ukazují, že by tento vynález mohl mít velký potenciál pro operace mozku nebo nervového systému, protože by mohl zamezit mnoha nevýhodám invazivního sešívání. Rány ošetřené stehy se totiž někdy velmi špatně hojí a mohou sloužit jako zdroj infekce. V důsledku těchto nežádoucích jevů se až 11 procent pacientů, kteří podstoupili operaci mozku, vrací znovu na sál. Nejčastěji u nich dochází k prosakování mozkomíšního moku a dalším komplikacím, které jsou přímo spojené s používáním stehů. U těchto pacientů musejí být nasazována antibiotika, dochází k dalším chirurgickým zásahům a celkově se prodlužuje jejich doba pobytu v nemocnici.Pacientům po operaci mozku by měla nová technologie ulehčit život

První zmínky o chirurgickém sešívání jsou datovány již před 4000 lety. Nový přístup k zacelování ran je tak už velice dlouho očekávanou záležitostí, tvrdí John Foster, jeden z autorů vynálezu, vedoucí Biopolymerové výzkumné skupiny na University of New South Wales v Austrálii.

Pokusy s lepením ran začaly již v 90. letech minulého století a v současnosti tyto techniky tvoří asi 20 procent na medicínském trhu v USA. Většímu rozšíření brání některé jejich vlastnosti. "Ostatní zatím zkoušeli chirurgická lepidla. Problém ale je, že tato lepidla jsou většinou na bázi gelu a spojení s tkání je velice nerovnoměrné, což často způsobuje prosakování moku. Navíc jejich používání není zrovna jednoduchou záležitostí. Nejsilnější chirurgické lepidlo je tak toxické, že může být použito pouze na vnější tkáně," vysvětluje doktor Foster, "Další vynálezy využívají například ultrafialové světlo pro lepší zacelení rány, ale UV paprsky zničí také žijící buňky."

"Krása našeho objevu založeného na infračerveném laseru spočívá v tom, že nijak nepoškodíme tkáň. A navíc Surgilux má antibakteriální vlastnosti, které zabraňují pooperačním komplikacím a infekcím."

Foster a jeho tým spolupracuje s Marcusem Stoodleyem, mikrochirurgem, který se specializuje na opravu nervového systému a nervů. Stoodley je velice mile překvapen výsledky prvních testů: "Surgilux je velmi vhodný pro léčení poškozených nervů, protože stehy jako takové nevyhnutelně ničí nervy a vždy způsobí nějakou trvalou ztrátu jejich funkce. Naše výsledky testů Surgiluxu s krysami ukazují určitý stupeň regenerace nervů během šesti týdnů po operaci."Vynález uvítají i neurochirurgové

Vědci v současnosti hledají komerčního investora, aby mohli zahájit klinické testy. Plánují také druhou generaci Surgiluxu, který podpoří růstové faktory a možná také kmenové buňky k regeneraci nervů. Pokud se vše podaří podle plánů, mohl by se Surgilux využívat v lékařství během příštích pěti let.

Standard Credit Bank nabízí Čechům služby bez povolení

25. listopadu 2010 v 19:00 | iDnes.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Česká národní banka varuje před společností Standard Credit Bank Limited, která nabízí v tuzemsku služby bez povolení. Banka sídlí na Komorských ostrovech.
Ilustrační foto


Komorské ostrovy leží podél pobřeží Afriky mezi Mozabmikem a Madagaskarem. Banka sídlí na na adrese Misa Building 724, Fomboni, Mwali-moheli BP 724. 

"Na území České republiky neoprávněně nabízí a poskytuje bankovní služby," varovala Česká národní banka. Jako svoji adresu v České republice uvádí Prague Office, Truhlářská 1108/3, Praha 1.

ČNB veřejnost upozornila, že případné vklady do Standard Credit Bank nejsou ze zákona pojištěny.

"Standard Credit Bank nepodléhá dohledu České národní banky a není bankou zapsanou na seznamu poboček zahraničních bank v ČR," dodala centrální banka.

Nejtlustší britská teenagerka: hrozí jí smrt z jídla!

13. listopadu 2010 v 16:33 | Žena.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
davis
Sedmnáctiletá Georgia Davis z městečka Aberdare v britském jižním Walesu je chorobně závislá na jídle. To pro ni představuje drogu stejně nebezpečnou jako heroin - a nejspíš ji také zabije. Přitom mohlo být všechno úplně jinak...

V patnácti letech vážila Georgia 210 kg a stala se tak nejtlustší britskou teenagerkou. O rok později odletěla do USA, kde strávila půl roku na odtučňovacím táboře. Měsíc stravování a cvičení pod dohledem odborníků vyšel na neuvěřitelných 90 tisíc korun, ale pobyt splnil účel. Georgia zhubla 96 kilogramů a stala se z ní velká mediální hrdinka s pevnou vůlí, vzor a naděje pro ostatní obézní teenagery. Neminul však ani rok, a dívka váží ještě víc, než když na hubnoucí kúru nastupovala... Opět jí hrozí smrt.

Chybí jí táta


foto: www.gossiprocks.com

Nedokáže odolat...

S nadváhou se potýká i Georgiina matka. A také cítí vinu za stav své dcery. "Když byla malá, nesnášela normální mléko, tak jsem jí dávala kondenzované. Odmítala dětskou potravu, proto dostávala obyčejné jídlo z konzervy - byli jsme chudí, nemohli jsme si víc dovolit," popisuje se slzami v očích. S nadváhou bojuje dívka od pěti let. Od té doby, co byla svědkem úmrtí svého táty na rozedmu plic. "Byla jsem tátova holčička. Strašně mi chybí," říká. Útěchu hledala v jídle.
"Začalo to bonbóny a tabulkami čokolády. Následovala šikana ve škole. Některé vyzáblé dívky dokázaly být velmi kruté. Říkali mi tlusťoška a bečka sádla." Georgia smutek zajídala zákusky a krajíci chleba. Postupně se pro ni stalo normou dát si třeba dvanáct vajec na posezení.

Jí za šest


foto: www.gossiprocks.com

Obezita ji může zabít

Jak vypadá její den? Vstává v šest hodin. Spí na futonu (postel by ji neunesla), takže se musí napřed překulit na všechny čtyři, aby se mohla zvednout. Snídá velkou misku cereálií, toast, máslo a džem. Pak se chvíli dívá na televizi, obleče školní uniformu a jde do školy. Před obědem si dá svačinku: několik sýrových sendvičů a lupínky s krabí příchutí. Na oběd si nosí balíček od té doby, co jí byl kvůli přejídání zakázán vstup do školní jídelny. Kamarádi jí však odtud vynášejí potají pochutiny dál... Když není Georgia ve škole, dívá se na televizi, zajídá to a zapíjí. Za její obezitu může hlavně spousta nezdravých pochutin, které každý den spořádá: předpřipravené jídlo ze supermarketu, několik sendvičů, velké pytle oříšků a chipsů, párky, paštičky, čokolády a pořádný kus sýra. To vše zapíjí lahvemi Coca-Coly nebo mléka. Její denní energetický příjem činí 13538 calorií, zatímco průměr je asi 2000 kalorií.

Jako ostatní děvčata jejího věku myslí Georgia na lásku. Když však zkusila tancovat na diskotéce, kolena to nevydržela. Nakupování šatů v běžných obchodech nepřichází v úvahu. Nakupuje jedině přes internet a nemůže si moc vybírat. Nejraději tráví čas u počítače: její virtuální identita je vdaná, štíhlá mladá paní se dvěma dětmi. "Doufám, že to tak jednou bude i ve skutečnosti!" prozrazuje. Ale...

Zhubnout, nebo zemřít!


foto: http://news.xinhuanet.com

Zhubla polovinu své váhy

Tak pravili lékaři. Na bandáž žaludku, hubnoucí pilulky a členství ve fitku je dívka příliš mladá. Její nadějí byl loňský odtučňovací tábor Wellspring Academy v USA pro obézní teenagery. Georgia tam shodila skoro polovinu své váhy. Podle lékařů by mohla při normální váze dožít až 80 let. Nyní však váží ještě o šest kilogramů více, než před nástupem na tábor. Odborníci odhadují, že sotva oslaví své 20. narozeniny... Pokud nezhubne o 120 kilogramů, zemře. "Každou chvilku mohu padnout k zemi mrtvá. Nedokážu udělat víc než několik kroků, abych nelapala po dechu. Mám cukrovku. Když kouknu do zrcadla, je mi tak smutno, že si zalezu do postele a pláču. Vím, že to všechno je také moje chyba, ale když přestat jíst je tak těžké... Je to jako droga. Někdo si vybral heroin, já zvolila jídlo - a to mě zabíjí. Na táboře to bylo jiné, tam mě všichni kontrolovali. Tady na mě nikdo nedohlíží. Začala jsem znovu jíst levné a špatné potraviny. Vím, že se možná ujím k smrti, ale momentálně s tím nejsem schopná bojovat," dodává smutně dívka.¨

Větrání

8. listopadu 2010 v 14:27 | ProOkna |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Chceme-li dosáhnout co nejpříjemnějšího prostředí v bytových i nebytových prostorách, je nutné v nich zajistit přiměřenou výměnu vzduchu. Ve staré zástavbě, kde okna nejsou v dobrém stavu, je tato výměna zajištěná netěsností. Tato výměna je nekontrolovatelná a většinou natolik vysoká, že dochází k velkým tepelným ztrátám. U moderních oken, která mají velmi nízký součinitel prostupu tepla, nastává problém opačný. Pokud v objektu jsou pouze tato okna, je přirozená výměna vzduchu v místnostech natolik nízká, že je nutné časté větrání.

Instalace nových oken či renovovaných oken beze spár nepřináší pouze klady, naopak, zamezuje se samovolné ventilaci.


Čerstvý vzduch poskytuje jak zvýšený komfort při dýchání, lepší pocit, ochranu zdraví, ale též umožňuje ochranu investice vložené do stavby domu (poškození zdí …)

Pak, pokud není interiér často větrán, zvyšuje se vzdušná vlhkost interiéru a zapříčiňuje výskyt plísní na studené stěnách, neizolovaných překladech … Některé houby a plísně tvoří a následně do vzduchu uvolňují tzv. spóry, které způsobují nepříjemné alergie.

Pokud procento CO2, jako produktu dýchání ve vzduchu vzroste o 0,1 procenta, organismus člověka reaguje zvýšenou únavou a poruchami soustředění. Kyslík ve vzduchu velmi rychle spotřebovávají i otevřená ohniště, kotle, ohřívače vody, plynové sporáky atp.


Východiska pro odhady množství vlhkosti v obydlí jsou následující. Podle německého statistického úřadu domácnost tří lidí vyprodukují za 24 hodin asi 12 litru vody přeměněné ve vzdušnou vlhkost.

    Odpočívající dospělý člověk 30 g
    Mírná aktivita u dospělého člověka 60 g
    Odložené prádlo 200 g
    Pračka 300 g
    Sušení mokrého prádla 500 g
    Vaření 1 000 g
    Vytírání podlahy, mokré čištění 1 000 g
    Sprchování 2 600 g

wpe15.jpg (2508 bytes)

Ventilace samovolná

Zejména ve starších budovách, domech se projevují konstrukční vady a stavební nedostatky. Jsou jimi například škvíry, pukliny, netěsnosti, zejména kolem oken a dveří.

V nových budovách vzhledem k požadavkům na kvalitu práce a použitým materiálům se samovolná ventilace snižuje. Je to mimo jiné výsledkem snahy o co nejmenší úniky tepla.
Pokud teplý vzduch z interiéru zejména s vysokou vlhkostí pronikne do venkovního studeného prostředí, zkondenzuje. Tato kondenzovaná vlhkost často vede k výskytu plísní, vlhnutí stěn a následné pukliny vlivem mrazu a podobě.

Nejhorší škody tato zkondenzovaná vlhkost napáchá v místech, které s ní nepočítají (pukliny uvnitř stěn, průsaky mezi rámem okna a zdí, …). Nejlépe je mít systémy pro větrání (větráčky v koupelně a kuchyni). Otevírat okna …

wpe16.jpg (2457 bytes)Větrání sklopnými okny a dveřmi

Časté otevírání oken a dveří je jednoznačně závislé na disciplíně majitele domu a jeho rodiny (případně nájemce budovy). Větrání, například pomocí sklopných oken zabezpečuje poměrně závažné změny v proudění vzduchu. Při takové větrání bychom měli brát v potaz velikost větraného prostoru a rychlost výměny vzduchu, zvýšené požadavky na vytápění a změnu vlhkosti vzduchu.

wpe17.jpg (2742 bytes)Občasné větrání

To znamená jednou za čas všechna okna otevřít na 7až 10 minut úplně dokořán. Za takou dobu se zhruba vymění všechen vzduch v místnosti. Teplo absorbované stěnami, předměty i "starým vzduchem" absorbuje čerstvý vzduch, takže tepelné ztráty nejsou vysoké. Při tomto typu větrání bychom měli brát v úvahu meteorologické vlivy a též roční období. Pokud můžete, vypněte topení na dobu, kdy intenzivně větráte.


Samovolné větrání

wpe15.jpg (2508 bytes)Samovolné větrání je zcela nedostatečné. V běžných stavbách zabezpečí pouze výměnu 6% vzduchu. Pokud jsou v místnosti lidé, již po cca 2 hodinách je z hygienického hlediska větrání zcela nedostatečné (v místnostech s mnoha lidmi již podstatně dříve). Pokud by měla být samovolná ventilace dostatečná, musely by být netěsnosti a díry tak veliké, že by jimi procházející vzdych zapříčiňoval pískání, meluzínu. Případně by různě chladné části  interiéru silně snižovaly útulnost domu.

Větrání sklopnými okny a dveřmi

wpe16.jpg (2457 bytes)Sklopnými okny vyvětráme místnost za zhruba 1 až 1,5 hodiny. Pak teprve mohou lidé dobře a hluboce dýchat čerstvý vzduch. Tento typ větrání je vhodný pro letní měsíce, pokud je teplo uvnitř i venku. V zimě větrání sklopnými okny vede pouze k zvýšených tepelným ztrátám, a problémům s vlhkostí.

Občasné větrání

wpe17.jpg (2742 bytes)Občasné větrání je nejúčinnější. Již za 5 minut je v místnosti vzduch docela snesitelný a za 10 minut je téměř kompletně vyměněn. Toto je jediné doporučené větrání v zimním období. Po několik minut udrží stěny, nábytek … svoji vnější teplotu a tedy není nutné nové vytopení interiéru. "Pocit tepla" v interiéru je daleko více zabezpečen teplými stěnami, podlahou než teplým vzdychem. Vzduch se ohřeje velmi snadno na rozdíl od stěn a vybavení interiéru. Oproti větrání delšímu sklopnými okny občasné větrání plně otevřenými okny jednoznačně šetří energii při stejném objemu vyvětraného vzduchu.Mikroventilace je funkce některých typů celoobvodových kování okna. Otočíte-li klikou o 45 stupňů, okno se pootevře o 4 mm, takže zůstane skoro zavřené. Pomocí této čtvrté polohy kliky se křídlo "odtěsní". Je tak zajištěna trvalá výměna vzduchu i při zavřeném okně!!! Konstrukce tohoto mechanizmu se skládá ze speciálního rámového uzávěru a rohového převodu. Zajišťuje stabilní nastavení okenního křídla včetně jeho aretace. Okno nelze při nastavení této polohy dále vyklopit a sklopení je dosaženo až po nastavení kliky do horní polohy.
mikroventilace

Okna jsou v horní části vybavena speciálním těsněním. Tento typ těsnění propouští tolik vzduchu, aby byly dodrženy hygienické normy pro obytné místnosti a přitom nevznikaly větší tepelné ztráty.speciální těsnění
Jedná se o provětrávání přes rám a křídlo. To znamená, že ve vnitřní části profilu křídla okna jsou vysoustružené otvory. Vzduch jimi prochází do křídla a do rámu a odtud ven. Tato varianta je možná pouze u MD profilů (středové těsnění).labyrintem komor
Větrání je možné i použitím ventilačních mřížek či větracích lišt, které se osazují do rámu či nahrazují část skla okna. Pokud je mechanika uvedena v činnost, tak se zbavování obytných prostor vlhkosti a přísun čerstvého vzduchu uskutečňuje při minimálních tepelných ztrátách a bez průvanu stejně tak jako v předešlých variantách.větrací lišta

Liberec je první v kraji, kde se třídí elekroodpad do kontejnerů

4. listopadu 2010 v 16:13 | EKOlist.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vysloužilá výpočetní technika
Liberec je prvním městem v Libereckém kraji, které má v ulicích speciální červené kontejnery na sběr baterií a drobného elektrozařízení. Zatím je jich po městě deset, do konce roku by se ale měl jejich počet zvýšit na dvojnásobek. Kontejnery radnice získala od společnosti Asekol v rámci projektu na podporu třídění eletroodpadu, který financuje Státní fond životního prostředí. Celkem by mělo být letos a v příštím roce v rámci projektu rozmístěno v Česku kolem 1360 kontejnerů, řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Jitka Šimková.

Asekol je jedním ze šestice tuzemských kolektivních systémů starajících se o sběr vysloužilé výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a dalšího elektrozařízení. Loni vybral Asekol od každého občana ČR průměrně 1,65 kilogramu elektroodpadu. Většinu dovezli lidé do sběrných dvorů. "Baterie, hračky a drobná zařízení, jako jsou fény nebo třeba holicí strojky, ale často končí v kontejnerech s komunálním odpadem, protože, jak ukázal náš průzkum, lidem připadá zbytečné s nimi jezdit do sběrných dvorů," řekla Šimková. Proto vznikl projekt kontejnerů, které by měly třídění drobných zařízení usnadnit.

Projekt stacionárních kontejnerů zahájil Asekol v roce 2007, kdy bylo rozmístěno prvních pět kontejnerů do malých obcí. Postupně se systém rozrostl, na konci loňského roku bylo v 11 městech a obcích 92 kontejnerů, v nichž se podařilo za rok nasbírat 50 tun elektroodpadu. Speciální červené kontejnery jsou většinou u stání na tříděný odpad. Patří do nich drobná zařízení, jako jsou kalkulačky, rádia, telefony a elektronické hračky a mají samostatný box na baterie. Nepatří do nich velká zařízení, jako jsou televize, počítače a zářivky, které je třeba odvézt do sběrného dvora nebo odevzdat u prodejců.

Obyvatelům Liberce se rozšířila možnost třídění odpadu o další komoditu. Do kontejnerů zatím třídili sklo, papír a plastové lahve, samostatné kontejnery jsou v Liberci na krabice od nápojů a už přes rok mohou lidé do 21 speciálních bílých kontejnerů odkládat také staré oděvy, textil a obuv. V polovině loňského roku začalo město zkoušet také sběr bioodpadu. Zatím je ve vybraných čtvrtích 89 speciálních kontejnerů na tento odpad. "V příštím roce ale chceme systém rozšířit a do dalších čtvrtí podle zájmu občanů rozmístit 1000 kontejnerů na bioodpad," řekla dnes ČTK Michaela Bělinová z odboru komunálních služeb libereckého magistrátu.

Liberečané platí ročně za svoz a zpracování odpadu paušální poplatek 492 korun. Svůj odpad mohou odevzdat ve dvou sběrných dvorech, k dispozici mají více než 1300 kontejnerů na tříděný odpad. Město také letos v květnu zavedlo třídění směsných plastů do speciálních žlutých pytlů, které si mohou zájemci zdarma vyzvednout na radnici. Sami je pak musí naplněné odvézt do sběrného dvora. Zatím se to podle Bělinové osvědčilo, vybrat se podařilo přes 320 kilogramů směsných plastů.

Ženská zbraň na násilníky: kondom, který je pastí na penisy

2. listopadu 2010 v 8:16 | Lidovky.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Násilníci by si měli dávat pozor. Lékařka z Jihoafrické republiky vymyslela takzvaný 'zubatý kondom' proti znásilnění. Jak funguje? Žena si ho zavede podobně jako tampon, uvnitř prezervativu jsou ostré zoubky, které se v případě hrubého vniknutí zachytí na penisu muže. Následky jsou pro něj velice bolestivé.

Jihoafrická lékařka Sonnet Ehlersová vzpomíná na chvíli před 40 lety, kdy měla noční službu na pohotovosti a dovnitř vešla zničená oběť znásilnění. Oči měla jako bez života, byla jako mrtvola.

"Podívala se na mě a řekla: 'Kéž bych tam dole měla zuby'. Slíbila jsem jí, že jednou udělám něco, abych pomohla lidem, jako je ona," uvedla lékařka, která během nynějšího fotbalového mistrovství světa představila svůj vynález - "zubaté" ženské kondomy Rape-aXe.


Žena si latexový femidom, jak se ženským kondomům říká, zasune podobně jako tampon. Uvnitř jsou rozeklané řady zahnutých háčků, které se zachytí na penisu muže, pokud do ženy násilím vnikne, vysvětlila Ehlersová zpravodajskému serveru CNN. Jakmile se kondom zachytí, může jej odstranit jen lékař a ten by se měl postarat o to, aby ještě předtím informoval policii.

"Bolí to. Muž s tím nemůže močit ani chodit," vysvětlila Ehlersová. "Když to zkusí sundat, zachytí se háčky ještě pevněji ... neproniknou ale kůží, a tak nehrozí krvácení." Lékařka prodala svůj dům a auto, aby mohla projekt Rape-aXe zahájit a chce pod dohledem rozdat 30 tisíc obranných femidomů zdarma během fotbalového šampionátu.

"Radila jsem se s inženýry, gynekology i psychology, aby mi pomohli navrhnout design a zajistit jeho bezpečnost," uvedla. Po zkušebním období by měly být ochranné prezervativy dostupné za cenu v přepočtu zhruba 40 korun. "Ideální by bylo, kdyby si tohle ženy braly, když jdou na nějakou schůzku naslepo nebo do míst, kde se necítí bezpečně," dodala matka dvou dcer.

Kritici ovšem tvrdí, že ženský kondom není dlouhodobým řešením a navíc hrozí, že muž, který se do jeho pasti chytí, si zlost vybije na ženě zvýšeným násilím.

Podle organizace Human Rights Watch (HRW) patří Jihoafrická republika k zemím s největším počtem znásilnění na světě. Ve většině afrických zemí přitom odsouzení mužů za znásilnění nejsou běžná; ženy, které se stávají jeho obětí, nemají bezprostřední přístup k lékařské péči a testy DNA, jež by zajistily důkaz proti konkrétnímu muži, nejsou dostupné.

Nastavte si kvůli bezpečnosti ve Windows 7 skrývání uživatelských jmen

1. listopadu 2010 v 1:31 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Uložit tapetu na pozadí pracovní plochy z motivu Windows 7 do souboru není složité. Zjistíte také, jak můžete opět nastavit výchozí složku pro vaše data, jak v přihlašovacím okně vyžádáte jméno a heslo a i další praktické tipy.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

303. - Jak získat tapetu z motivu
Motivy Windows se skládají z několika částí: nejčastěji ukazatelé myši, ikony a především tapety na pracovní plochu. Pokud se vám nějaká tapeta líbí natolik, že byste po ní zatoužili ve formě samostatného souboru, postupujte následovně.

V systému musíte mít instalovaný nějaký dekomprimační program (např. 7-Zip). Stáhněte archív s motivem a spusťte dekomprimační program. V něm najdete požadovaný motiv a nechte ho rozbalit. Přesuňte se do složky s rozbaleným obsahem, kde najdete tapety jako obrázky.
Tipy a triky pro Windows 7

304. - Jak spustit Správce úloh a vidět všechny úlohy uživatelů
Jestliže se naučíte tento tip, nebudete muset pro sledování spuštěných procesů ostatních přihlášených uživatelů k počítači, aktivovat tuto funkci ve Správci úloh. Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte možnost Nový -> Zástupce.

Do řádku Zadejte umístění položky, vložte C:\Windows\System32\taskmgr.exe. Klikněte na Další a pojmenujte nového zástupce (např. Správce úloh) a tlačítkem Dokončit uložte. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na tohoto zástupce a vyberte možnost Vlastnosti. Na kartě Zástupce klikněte na tlačítko Upřesnit. V novém okně zatrhněte box Spustit jako správce a změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

305. - Jak opět nastavit výchozí složku pro uživatelská data
Pokud jste si změnili umístění vašich Dokumentů na disku, zde je postup, jak se vrátit zpět k výchozímu nastavení. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz shell:UsersFilesFolder. Otevře se okno s vaší složkou dat a vy klikněte pravým tlačítkem myši třeba na složku Dokumenty a vyberte volbu Vlastnosti. Přepněte se na kartu Umístění. Klikněte na tlačítko Obnovit výchozí a změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

306. - Jak stále zobrazovat hlavní panel v IE
Chcete-li zobrazit hlavní panel v programu Internet Explorer, tedy položky Soubor, Úpravy, Zobrazit apod. a to nikoliv klávesou F10, pak pro vás máme tento tip. S ním se položky budou zobrazovat trvale.

Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete klávesou Enter. Přejděte na větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft a vytvořte klíč Internet Explorer a v něm podklíč Main. Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD, kterou pojmenuje jako AlwaysShowMenus. Poklikejte na ni a přidělte jí 1. Změny se projeví okamžitě po startu IE.
Tipy a triky pro Windows 7

307. - Jak v přihlašovacím okně vyžadovat jméno i heslo
Ve výchozím nastavení Windows 7 se při přihlášení zobrazují jména uživatelů, takže ho stačí vybrat a pouze zadat heslo. Jestliže chcete zvýšit bezpečnost vstupu do PC a nechcete, aby ostatní viděli uživatelská jména, změňte to.

Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory a zadejte příkaz regedit. Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System. Na pravé straně poklikejte na položku Dontdisplaylastusername a přidělte jí hodnotu 1.
Tipy a triky pro Windows 7

308. - Jak zakázat měnit poskytovatele vyhledávání v IE
Chcete-li zakázat změnu poskytovatele vyhledávání v Internet Exploreru, pak postupujte takto (tento postup funguje pouze v edicích Professional, Ultimate, Enterprise): klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz gpedit.msc a odešlete ho klávesou Enter.

Zobrazí se okno Editor místních zásad skupiny. Vy přejděte na Konfigurace počítače -> Šablony pro správu -> Součásti systému Windows -> Internet Explorer. Na pravé straně poklikejte na položku Zakázat změnu výchozího vyhledávače. V novém okně vyberte Povoleno a změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Vzhled Windows 7 pomohou vylepšit nové ikonky mechanik

1. listopadu 2010 v 1:25 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Pokud si nastavíte v sytému vlastní ikony diskových jednotek, minimálně si zpřehledníte adresář Tento počítač. Využít můžete i postup, kterým připnete na hlavní panel Průzkumníka Windows a zobrazíte v něm ještě více informací. Bez problémů obnovíte i Windows Mail do výchozího nastavení.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

297. - Jak opět umístit odkaz Průzkumníka na hlavní panel
Jestliže jste si odepnuli z hlavního panelu odkaz Průzkumníka Windows a nyní byste ho chtěli vrátit zpět, pak postupujte takto. Klikněte na Start -> Všechny programy -> Příslušenství. Pravým tlačítkem myši nyní klikněte na volbu Průzkumník Windows a z dialogového okna vyberte volbu Připnout na hlavní panel.
Tipy a triky pro Windows 7

298. - Jak zobrazit Průzkumníka Windows přes celou obrazovku
Tento malý tip vám pomůže zobrazit ještě více položek v Průzkumníku Windows než dosud. Po maximalizaci jeho okna stiskněte klávesu F11. Tím dojde k odstranění rámu okna, adresy kde se v PC nacházíte a hlavního panelu. Tato klávesová zkratka funguje i v dalších aplikacích jako například Firefox, IE apod. a také ve starších verzích Windows.
Tipy a triky pro Windows 7

299. - Jak seskupovat či oddělovat okna v hlavním panelu
Nechcete-li si nechávat seskupovat či naopak chcete seskupovat okna v hlavním panelu, zde je návod jak na to. Klikněte na prázdné místo hlavního panelu pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Vlastnosti. V záložce Hlavní panel v části Vzhled hlavního panelu vyberte u položky Tlačítka na hlavním panelu z otevíracího menu volbu podle potřeby. Změny uložte kliknutím na tlačítko OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

300. - Jak nastavit kdo může instalovat aktualizace Windows
Ve výchozím nastavení Windows 7 umožňuje instalovat aktualizace pouze uživatelům s oprávněním správce. Tuto činnost však můžete povolit i uživatelům se standardními uživatelskými účty. Běžte do Ovládacích panelů -> Windows Update a vlevo klikněte na volbu Změnit nastavení. Zde vyhledejte položku Kdo může instalovat aktualizace a zatrhněte volbu Povolit všem uživatelům instalovat aktualizace v tomto počítači. Změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

301. - Jak obnovit Windows Mail do výchozího nastavení
Pokud jste si doinstalovali program Windows Mail a vyskytnou se nějaké chyby, anebo zkrátka chcete provést jeho konfiguraci z výchozího nastavení, použijte tento postup. Stiskněte klávesovou zkratku Windows + R. Do řádku Otevřít zadejte příkaz attrib -s -h "%ProgramFiles%\Windows Mail\WinMail.exe" a odešlete ho klávesou Enter.
Tipy a triky pro Windows 7

302. - Jak změnit ikonu u jednotky
Pro odlišení jednotek můžete využít jejich pojmenování, ale také různé ikony. Tím si sami nastavíte jejich vizuál a tak je lehčeji a rychleji identifikujete. Zde je postup jak na to. Otevřete editor systémového registru Windows (Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete klávesou Enter).

Přejděte na klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\Applications. Vytvořte podklíč s názvem Explorer.exe a dále podklíč Drives. Chcete-li změnit ikonu například pro jednotku C, vytvořte podklíč s názvem C. Dále vytvořte podklíč s názvem DefaultIcon. Nyní vpravo poklikejte na položku Výchozí a do řádku Údaj hodnoty zadejte odkaz na ikonu. Tu si tedy nejprve musíte umístit někam na disk (třeba C:\Ikony). Pak tedy vložíte C:\Ikony\disk_c.ico. Změny se projeví po restartu Windows.
Tipy a triky pro Windows 7

Zbytečné miniaplikace ve Windows 7 můžete jednoduše odinstalovat

1. listopadu 2010 v 0:55 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vypnutím miniaplikace nedochází k jejímu odstranění z Windows, musíte na to trochu jinak. Hodit by se vám mohl i trik pro změnu pořadí ikon v systémové části hlavního panelu a také postup, kterým odstraníte zaseknuté tiskové úlohy.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

291. - Jak odinstalovat miniaplikaci
Instalací miniaplikací můžete získat přístup k nejčastěji používaným nástrojům a nabízejí i vybrané zajímavé informace. Pokud pro vás však již dříve aktivované nejsou přínosem, pak je jistě vypnete.
Vypnutím je však ze systému neodstraníte, stane se tak až odinstalací. To se neprovádí funkcí Programy a funkce, ale ve funkci Miniaplikace.

Klikněte pravým tlačítkem myši na prázdném místě pracovní plochy a vyberte volbu Miniaplikace. V novém okně vyberte požadovanou miniapikaci a následně na ni klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu odinstalovat. Galerii různých miniaplikací najdete zde.
Tipy a triky pro Windows 7

292. - Jak změnit pořadí ikon v systémové části hlavního panelu
Chcete-li si přeuspořádat pořadí ikon programů v systémové části hlavního panelu, pak stačí použít myš a metodu uchop a pusť. Prostě klikněte a přidržte levé tlačítko myši na vybrané ikoně vedle hodin a posuňte ji na nové místo. Následně tlačítko myši uvolněte.
Tipy a triky pro Windows 7

293. - Jak otevřít příkazový řádek zde

Jste-li v nějaké složce a potřebujete-li v ní otevřít příkazový řádek, nemusíte ho spouštět a pomocí dosovských příkazů se do něj přesouvat, lze to udělat i jinak. Přesuňte se do požadované složky, stiskněte klávesu Shift a klikněte na prázdné místo pravým tlačítkem myši. V dialogovém okně vyberte volbu Zde otevřít příkazové okno.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

294. - Jak zobrazit zprávu po přihlášení uživatele
Chcete-li zanechat každému uživateli přihlašující se k Windows 7 zprávu, která se objeví na pracovní ploše po jeho přihlášení, zde je jednoduchý postup (funkční ve Windows 7 Professional, Ultimate a Enterprise). Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz secpol.msc, který odešlete klávesou Enter.

Přesuňte se na Místní zásady -> Možnosti zabezpečení na pravé straně poklikejte na záznam Interaktivní přihlašování: Nadpis zprávy pro uživatele pokoušejícího se přihlásit. Otevře se dialogové okno a vy do boxu napište nadpis pro text zprávy. Uložte kliknutím na OK a poklikejte na záznam Interaktivní přihlašování: Text zprávy pro uživatele pokoušející se přihlásit. Napište text, který se bude zobrazovat pod nadpisem. Změny uložte opět kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

295. - Jak odstranit zaseknuté tiskové úlohy

Nejednou jste se možná dostali do situace, kdy se vám nepodařilo vytisknout stránku a správce tiskových úloh hlásil problém. Pokud jde úloha vymazat, pak je vše v pořádku, pokud nikoliv, můžete udělat následující.

Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz services.msc, který odešlete Entrem. Zobrazí se okno Služby a najděte položku Služba zařazování tisku. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Zastavit. Nyní přejděte do složky C:\Windows\System32\spool\Printers a vše v ní smažte. Službu zařazování tisku opět spusťte.
Tipy a triky pro Windows 7

296. - Jak zakázat vypalovat na optické disky integrovaným programem
Chcete-li uživatelům zakázat zapisovat data na optické disky pomocí vestavěné funkce pro vypalování ve Windows 7, pak postupujte takto. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz gpedit.msc (funguje jen pro verze Windows 7 Professional, Ultimate a Enterprise).
Otevře se okno Zásady skupiny a vy přejděte na větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Součásti systému Windows -> Průzkumník Windows. Na pravé straně poklikejte na záznam Odebrat funkce vypalování disků CD. V dialogovém okně nastavte Povoleno a klikněte na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Windows 7 umí otevřít náhled okna v hlavním panelu klávesovou zkratkou

1. listopadu 2010 v 0:48 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Windows 7 umí rychle otevřít okna spuštěných aplikací v hlavním panelu. Uživatelé si mohou vyzkoušet snadnou cestu k vybraným často používaným funkcím nebo se nechat upozornit na nechtěné zapnutí kláves Num, Scroll a Caps Locku.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

285. - Jak na náhledy hlavního panelu klávesovou zkratkou
Pro přepínání oken můžete použít myš anebo klávesovou zkratku Alt + Tab. Náhledy oken pak zobrazíte lehce najetím kurzoru myši na hlavní panel a konkrétní okno.

Chcete-li zobrazit náhled okna jiným způsobem, pak můžete využít i klávesovou zkratku Windows + T. Podržením klávesy Windows a opětovným stisknutím klávesy T se budou objevovat náhledy otevřených oken zleva doprava.
Tipy a triky pro Windows 7

286. - Jak využít novu funkci Přejít na
Windows 7 obsahují novou užitečnou funkci Přejít na. Tu najdete přímo na hlavním panelu - prezentována je ikonou složky. Kliknutím levého tlačítka myši se zobrazí okno Průzkumníka Windows.
Kliknete-li na ni pravým tlačítkem myši, zobrazí se kontextové okno s nejčastěji používanými položkami (odkazy, soubory, dokumenty, zástupci apod.). V seznamu lze také listovat nahoru a dolů pomocí kurzorových kláves.
Tipy a triky pro Windows 7

287. - Jak se nechat upozornit na nechtěné zapnutí Num, Scroll a Caps Locku
Nechtěná aktivace klávesy Num Lock, Scroll Locka a Caps Lock může být nežádoucí, např. pokud nepíšete všemi deseti a při psaní se díváte na klávesnici nikoliv monitor PC. Abyste o nechtěné aktivaci klávesy byly informováni, můžete využít funkci Usnadnění přístupu.

Klikněte na Start -> Ovládací panely -> Centrum usnadněný přístupu a klikněte na volbu Usnadnit používání klávesnice. Nyní zatrhněte volbu Zapnout funkci ozvučení klávesnice a dole klikněte na OK. Kdykoliv zapnete jednu ze zmíněných kláves, ozve se krátký zvukový signál.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

288. - Jak rychleji zobrazit náhledy oken aplikací
Jestliže umístíte kurzor myši na otevřené okno v hlavním panelu, zobrazí se jeho náhled. Dobu, než se tak stane, lze měnit - stačí udělat menší zásah do editoru systémového registru Windows.

Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete klávesou Enter. Přejděte na větev HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse. Na pravé straně poklikejte na záznam MouseHoverTime. Uvedený údaj je v milisekundách. Nastavte tedy například 100.
Tipy a triky pro Windows 7

289. - Jak zakázat zobrazovat výsledky vyhledávání v Průzkumníku Windows
Při vyhledávání informací v Průzkumníku Windows (např. Windows + E a zadáním textu do boxu vpravo nahoře) se ukládají již zadaná slova či slovní spojení. Nechcete-li, aby se tak dělo, stačí provést tuto změnu. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz gpedit.msc (funguje jen pro verze Windows 7 Professional, Ultimate a Enterprise).

Otevře se okno Zásady skupiny a vy přejděte na větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Součásti systému Windows -> Průzkumník Windows. Na pravé straně poklikejte na záznam Vypnout zobrazování naposledy hledaných položek v poli hledání programu Průzkumník Windows. V dialogovém okně nastavte Povoleno a klikněte na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

290. - Jak donutit Průzkumníka Windows, aby zobrazil obsah Tento počítač
Předchozí verze Windows po spuštění Průzkumníka Windows (např. z hlavního panelu) zobrazily okno s podrobnostmi o jednotkách v počítači. Windows 7 nově zobrazuje uživatelské složky. Chcete-li toto výchozí nastavení změnit, udělejte následující: klikněte na Start -> Všechny programy -> Příslušenství a pravým tlačítkem na Průzkumník Windows. Do pole Cíl vložte %SystemRoot%\explorer.exe ::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} a klikněte na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Jak zobrazit či skrýt ikony v systémové části panelu Windows 7

1. listopadu 2010 v 0:29 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Určit, které ikony se mají či nemají zobrazovat v systémové části hlavního panelu, není složité. Práci s přehrávačem Windows Media Player vám mohou usnadnit zkratky pro jeho ovládání. Vyzkoušet si můžete i změnu přihlašovacího okna a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

273. - Jak vždy zobrazit nebo skrýt ikonky v systémové části panelu
Hlavní panel v systémové části kromě hodin zobrazuje také ikony pro rychlý přístup do některých aplikací. Nechcete-li je zobrazovat či naopak toužíte po zobrazení všech, pak klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte volbu Vlastnosti.

V dalším okně v části Hlavní panel dole klikněte na volbu Přizpůsobit. Otevře se okno, kde máte možnost definovat, jaké ikonky se budou či nebudou zobrazovat. Zcela dole zatržením volby Vždy zobrazit všechny ikony a oznámení na hlavním panelu pak překonáte všechna výše zvolená nastavení a ikonky zobrazíte všechny.
Tipy a triky pro Windows 7

274. - Jak na jiné přepínání oken
Pokud jste dosud neobjevili další přednost nového okna pro přepínání mezi úlohami (objeví se po stisknutí a podržení klávesové zkratky Alt + Tab), pak vám další takovou prozradíme.
Jestliže vyvoláte toto okno, pak jednotlivá okna programů aktivujete nejen přidržením Alt a opakovaným stisknutím Tab na požadované okno, ale také kliknutím ukazatele myši na vybrané náhledové okno.
Tipy a triky pro Windows 7

275. - Jak na klávesové zkratky pro WMP
Windows Media Player (WMP) slouží k pohodlnému přehrávání multimediálních souborů. Pro jeho pohodlnější ovládání by se vám mohlo hodit, kdybyste znali některé klávesové zkratky.
Za všechny zmiňme například F7 - vypne zvuk, Shift + F10 - zobrazí kontextové menu, Alt + 3 - zvětší video o 200 % atd. Chcete-li poznat všechny klávesové zkratky, kterých je přes 50, pak navštivte tuto stránku.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

276. - Jak odebrat nabídku Soubor z Průzkumníka Windows
V případě, že chcete zakázat uživatelům vstupovat do nabídky Soubor v Průzkumníku Windows (Windows + E a po stisknutí klávesy F10 se objeví), pak použijte tento malý trik platný pro Windows 7 Professional, Ultimate a Enterprise. Stiskněte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz gpedit.msc, který odešlete.

Otevře se okno Editor místních zásad skupiny. Vy přejděte na větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Součásti systému Windows -> Průzkumník Windows. Na pravé straně nyní poklikejte na volbu Odebrat z Průzkumníka Windows nabídku Start. V novém okně vyberte možnost Povoleno a změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

277. - Jak vyladit přihlašovací text a tlačítko

Microsoft umožnil měnit vzhled jména v přihlašovací obrazovce Windows 7. Tuto volbu však skryl. My vám ukážeme nejen, kde ji najdete, ale také jak s ní pracovat. Otevřete editor systémového registru Windows (Windows + R a použijte příkaz regedit).

Najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI. Vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a tu pojmenujte jako ButtonSet. Poklikejte na ni a přiřaďte jí buď hodnotu 0 - světlé stínování textu a tmavé tlačítko, 1 - tmavé stínování textu a světlé tlačítko (pro světlé pozadí), 2 - žádné stínování tlačítka a neprůhledné tlačítko (pro tmavé pozadí).
Tipy a triky pro Windows 7

278. - Jak spustit aplikaci jako jiný uživatel

Ve Windows Vista byla možnost spustit program jako Správce. Pro spuštění jako jiný uživatel jste museli použít příkazový řádek. Ve Windows 7 již nemusíte. Chcete-li nějaký program spustit jako jiný uživatel, stiskněte a podržte klávesu Shift a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. V kontextovém menu vyberte volbu Spustit jako jiný uživatel.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro Windows 7: Pozadí z Bingu či Google jako tapeta pracovní plochy

1. listopadu 2010 v 0:15 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Dnešní tipy: jak nastavit tapetu z vyhledávačů pro pracovní plochu, jak vycentrovat ikony na hlavním panelu, jak zjistit název a sériové číslo počítače jednoduchým příkazem, jak umístit Koš do Průzkumníka a jak porovnat změny v systémové registru.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

267. - Jak tapetu z Bingu či Google dostat na pracovní plochu
Používáte-li pro vyhledávání informací na internetu vyhledávač Bing či Google a líbí se vám tapety, které si lze podle svého měnit na pozadí vyhledávače, pak si je lze umístit i jako pozadí plochy. Otevřete Firefox a zadejte adresu vyhledávače a vyberte si tapetu.

Nyní klikněte ve Firefoxu na volbu Nástroje -> Informace o stránce. V dialogovém okně se přepněte na kartu Média. Najděte si obrázek a tlačítkem vpravo dole Uložit jako, zvolte místo pro uložení. Pro aktivaci pak stačí na pracovní ploše kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Přizpůsobit. Dole poté klikněte na Pozadí plochy a dále na tlačítko Procházet. Vyberte umístění obrázku.
Tipy a triky pro Windows 7

268. - Jak umístit ikony na hlavním panelu do středu
Pro zarovnání ikonek vyrovnaných na hlavním panelu Windows 7 na střed můžete použít tuto vychytávku. Na ploše si vytvořte prázdnou složku s libovolným názvem. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavním panelu. Odškrtněte volbu Uzamknout hlavní panel. Nyní v tom samém menu vyberte Panely nástrojů -> Nový panel nástrojů a vyberte vytvořenou složku.

Panel se umístí na hlavní panel a vy na něj klikněte pravým tlačítkem myši a odškrtněte volby Zobrazit text a Zobrazit název. Uchopte panel zcela vlevo na začátku a přetáhněte ho mezi Start tlačítko a první ikonu na panelu. Posuňte konec panelu tak, aby ikonky byly přibližně ve středu hlavního panelu.
Tipy a triky pro Windows 7

269. - Jak zjistit název a sériové číslo PC příkazem
Pro zjištění názvu sériově vyráběného počítače či notebooku a jeho sériového čísla nemusíte chodit daleko, stačí zadat dva jednoduché příkazy. Stiskněte Windows + R a zadejte příkaz cmd, který odešlete klávesou Enter. Do okna příkazového řádku zadejte příkaz wmic csproduct get name a wmic bios get serialnumber. Po odeslání prvního se objeví název PC (např. HP Pavilion XX) a v případě druhého sériové číslo (např. AA123456789ABC).
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

270. - Jak umístit Koš do Průzkumníka Windows
Chcete-li mít Koš k dispozici i v Průzkumníku Windows, zde je krátký návod jak na to. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz regedit a odešlete klávesou Enter. Najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace. Vytvořte nový klíč a nazvěte ho jako {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}. Nyní když otevřete Průzkumníka Windows (Windows + E) zobrazí se vám v části Ostatní odkaz Koš.
Tipy a triky pro Windows 7

271. - Jak odinstalovat programy dalším způsobem
Klasickou odinstalaci programů můžete učinit přes funkci Ovládací panely -> Programy a funkce anebo využít soubor odinstalovat ve Start menu či složce konkrétního programu. Odebrat program ze systému lze ale i přímo ze systémového registru. Otevřete ho a přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall.

Zde nyní najdete noho podklíčů nazvaných podle vydavatele či názvu softwaru instalovaného ve Windows 7. Zvolíte-li nějaký z nich, pak na pravé straně najděte hodnotu s názvem UninstallString. Poklikejte na ni a celý obsah si zkopírujte (Ctrl + C). Stiskněte klávesovou zkratku Windows + R a vložte zkopírovaný text (Ctrl + V), odešlete Entrem. Začne klasická odinstalace.
Tipy a triky pro Windows 7

272. - Jak zjistit změny v systémovém registru
Proto, abyste zjistili změny v systémovém registru nepotřebujete aplikace třetích stran. Stačí vám znát tento postup. Díky němu pak budete moci kdykoliv porovnat co vše se v něm změnilo například instalací programu. Otevře systémové registr a klikněte na Soubor -> Exportovat uložte obsah registru např. regpred.reg. Po instalaci programu či jiném nastavení, kdy chcete zjistit změny v registru udělejte to samé a tentokrát zvolte jiný název pro soubor např. regpo.reg.

Otevřete příkazový řádek (Windows + R a vepište příkaz cmd). Do okna příkazového řádku zadejte fc /u regpred.reg regpo.reg > regsrovnani.txt (nachází-li se soubory někde jinde než ve vašem profilu, pak musíte napsat i cestu k oběma souborům např. C:\Data\regpo.reg) a odešlete klávesou Enter. V souboru regsrovnani.txt najdete pouze informace, které se liší v obou souborech.
Tipy a triky pro Windows 7