Říjen 2010

Samotné Windows 7 vám poradí, zda jsou v pořádku

31. října 2010 v 23:52 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Kontrolou konzistence systémových souborů můžete zjistit, zda jsou vaše Windows v pořádku. Systém to s malou pomocí zvládne sám. Začátečníci, ale i zkušení uživatelé si také mohou projít změnu hlasitosti zvuků, jak nastavit výšky a basy, nebo jak v Průzkumníku Windows zobrazit více složek.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

261. - Jak změnit úrovně jednotlivých hlasitostí zvuků
Jestliže jste přešli na Windows 7 z Windows XP, možná jste si všimli nového způsobu použití zvuků. Nejenže se změnila ikona v systémové části hlavního panelu, ale zároveň nyní máte mnohem více možností jak hlasitost upravovat. Míru totiž lze nastavit nejen pro všechny programy a systémové zvuky v systému, ale pro každou aplikaci zvlášť.

Například pro systémový zvuk nižší, pro hovory ze Skypu vyšší a třeba pro internetové rádio střední. Toto lze měnit, pokud kliknete na ikonku reproduktoru myší a vyberte volbu Směšovač. Následně pomocí táhla vyberte úroveň hlasitosti a kliknutím na spodní ikonku zvuk ztlumíte zcela. Nastavovat máte možnost vždy jen u aktivních aplikací.
Tipy a triky pro Windows 7

262. - Jak nastavit basy a výšky
I tento tip se věnuje nastavení zvuků. Tentokrát máte možnost "poladit" basy a výšky. I přestože tuto možnost máte většinou díky dodanému programu k základní desce, respektive zvukovému čipu či zvukové kartě, někdy se může hodit nastavovat pomocí funkce Windows. Klikněte na Start -> Ovládací panely -> Zvuk. Otevře se okno a vy vyberte možnost Reproduktory. Vlevo dole klikněte na odkaz Vlastnosti. V novém okně se přepněte na kartu Doplňky a vyberte volbu Ekvalizér.
Tipy a triky pro Windows 7

263. - Jak v Průzkumníku Windows zobrazit více složek

Průzkumník Windows má na levé straně několik ikonek pro rychlou navigaci v PC. Na pravé straně potom zobrazuje složky a soubory. Chcete-li mít lepší přehled o svých složkách a tak se do nich lépe přesouvat, aktivujte si je. Otevřete Průzkumníka Windows (Windows + E), stiskněte klávesu F10 a klikněte na Nástroje -> Možnosti složky. Na kartě Obecné v části Navigační podokno zatrhněte volbu Zobrazit všechny složky a následně klikněte na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

264. - Jak zjistit, zda jsou systémové soubory v pořádku
Již v operačním systému Windows XP se objevila novinka System File Checker pro ochranu souborů systému Windows. Ta samozřejmě nechybí ani ve Windows 7. Má za úkol kontrolovat jednotlivé nebo všechny systémové soubory na výskyt chyb a sleduje správná čísla verzí. Chcete-li si prověřit, zda je vše v pořádku, pak klikněte na Start -> Všechny programy -> Příslušenství a pravým tlačítkem klikněte na příkaz cmd a vyberte volbu Spustit jako správce. Otevře se okno a vy zadejte příkaz sfc /scannow.
Tipy a triky pro Windows 7

265. - Jak kopírovat texty z příkazového řádku

V příkazovém řádku nefungují klávesové zkratky Ctrl + C a Ctrl + V. Chcete-li však nějaký text zkopírovat či vložit, pak toho můžete docílit následovně. Klikněte myší do okna příkazového řádku a vyberte možnost Označit. Pomocí myši vyberte text ke kopírování. Jakmile to učiníte, klikněte pravým tlačítkem myši a ten se vloží automaticky do schránky Windows.

V případě vložení si zkopírujte text (Ctrl + C), klikněte pravým tlačítkem myši v příkazovém řádku a vyberte možnost Vložit. Ještě jeden minitip. Klávesou F7 zobrazíte historii odeslaných příkazů.
Tipy a triky pro Windows 7

266. - Jak změnit úložiště s indexem pro vyhledávání

Vyhledávací funkce Windows si pro snadnější a hlavně rychlejší vyhledávání na počítači vytváří soubory. Ty obsahují informace o tom, co se v PC nachází za data. Po zadání slova či fráze tak nedochází k vyhledávání dat v reálném čase na úložištích, ale v těchto souborech. Jejich velikost závisí na tom, kolik informací indexují.

Standardně jsou uloženy v C:\ProgramData\Microsoft\Search\Data. Chcete-li ho přesunout třeba na datový disk, pak postupujte takto. Klikněte na Start -> Ovládací panely a vyberte Možnosti Indexování. Otevře se okno a vy vyberte Upřesnit. V části umístění indexu klikněte na tlačítko Vybrat nové a vyberte jiné místo. Služba se restartuje, staré soubory odstraní a začne vytvářet nový.
Tipy a triky pro Windows 7


Šest opravdu užitečných funkcí ve Windows 7

31. října 2010 v 23:05 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Windows 7 jsou proti předchozím verzím vybavené celou řadou nových funkcí. Námi vybraná šestice pomůže ušetřit čas, ochránit data a udržet počítač očištěný od škodlivých kódů.
Tipy a triky pro Windows 7


Vyhledávací pole

Slýcháme často, že je nové vyhledávací pole ve Windows 7 zbytečné, že ho uživatelé nemají rádi a ani nepoužívají. Je to ale chyba, zkuste to a brzy se bez něho už neobejdete.

Stačí do pole napsat začátek názvu programu, hledaného dokumentu, text z e-mailu, spouštěné funkce a během chvilky vám systém předloží jako na stříbrném podnose požadované výsledky. Šikovné a jednoduché.
Šest opravdu užitečných funkcí ve Windows 7

Hlavní panel

Zmizela oblast snadného spuštění, místo ní se však objevila možnost připíchnout na něj ikony zástupců. Není lepší místo zdlouhavého hledání zástupců pro spouštění programů ve Start menu či pracovní plochy rovnou kliknout na hlavní panel? A když se naučíte používat klávesovou zkratku Windows + číslo (1 pro spuštění prvního zástupce), ušetříte dost času.

Ale to ještě stále není vše. Kliknete-li na ikonku pravým tlačítkem myši, zobrazí se kontextové okno a různé volby lišící se podle programu. Například u textového editoru můžete spustit naposledy otevřené dokumenty, u Windows Virtual PC spravovat jednotlivé virtuální PC, u programu Pamela for Skype měnit nastavení atd. Záleží jen na tom, jak je aplikace napsaná a zda programátoři této funkce využijí.
Šest opravdu užitečných funkcí ve Windows 7

Zálohování nejen na USB flash disk

Konečně není zapotřebí hledat a instalovat nějaký vyhovující zálohovací program. Ten integrovaný ve Windows 7, totiž umí řadu funkcí a pro zálohování dat postačí velmi dobře. Raz dva můžete zálohovat i mimo PC.

Zapojte do USB portu USB flash disk a z dialogového okna si vyberte možnost Použít tuto jednotku pro zálohu. Jakmile funkci jednou nastavíte, nemusíte už nic dělat. Jakmile totiž opět připojíte USB flash disk, zálohování se provede automaticky samo. Bezbolestný způsob, jak mít data v bezpečí.
Šest opravdu užitečných funkcí ve Windows 7

Zálohování celého systému

Reinstalace systému je věc zdlouhavá. Musíte systém nainstalovat, doinstalovat aktualizace, programy, nastavit vše a doladit k obrazu svému. Musíte to postupovat vždy znovu, když potřebujete reinstalovat, systém napadne vir či škodlivý kód, nebo odejde HDD.

Proto Microsoft do Windows 7 zabudoval nástroj Vytvořit bitovou kopii systému, která umožní uložit aktuální stav systému do image souboru. Ten pak v případě potřeby lehce obnovíte během několika minut do stavu, kdy byl vytvořen. Funkci najdete pod Ovládacími panely → Zálohování a v okně klikněte vlevo na odkaz Vytvořit bitovou kopii systému.
Šest opravdu užitečných funkcí ve Windows 7

Uživatelské účty

Podobně jako jiné verze Windows, i Windows 7 umožňují vytvořit více uživatelských účtů. Nyní však pouze dva, což je dobře. Zjednodušila se politika ochrany systému. Stačí vytvořit jeden správcovský účet a pak pouze standardní.

Správcovský účet pomáhá chránit počítač tím, že zabraňuje uživatelům provádět změny, které mají vliv na všechny uživatele počítače, například odstranění souborů, které jsou nezbytné pro provoz počítače. Na tom není nic nového, ale Windows 7 jde dál. Pokud se uživatel rozhodne instalovat software či měnit nastavení, zobrazí se výzva k zadání hesla k účtu správce. Není nutné se tak odhlašovat a znovu přihlašovat.
Šest opravdu užitečných funkcí ve Windows 7

Rodičovská kontrola

Užívají-li PC i děti a chcete jim odepřít například hraní her, blokovat některé programy, případně nastavit od kdy do kdy mohou Windows používat, pak jistě uvítáte funkci rodičovská kontrola. Nemusíte nic instalovat.

Tato funkce se poprvé objevila ve Windows Vista. Nastavit lze lehce. Přihlaste se jako Správce počítače a klikněte na Ovládací panely → Rodičovská kontrola. Máte-li pro dítě vytvořený účet, pak na něj klikněte (v opačném případě ho nejdříve vytvořte). V části Rodičovská kontrola klikněte na Zapnuto, vynutit aktuální nastavení. Aktivují se tři spodní pole a ty nastavte podle potřeb.
Šest opravdu užitečných funkcí ve Windows 7

Otravnou žádost o restart aktualizovaných Windows 7 je možné zrušit

31. října 2010 v 22:57 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Po instalaci aktualizací Windows jste zpravidla požádáni o restart systému. Pokud tak neučiníte, je vám to neustále připomínáno. Lze to však jednoduše vypnout. Je možné omezit i hlášení o nefunkčnosti systému pro zálohování dat. V systému Windows můžete také změnit citlivost ukazatele myši a ještě víc.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

249. - Jak zakázat hlášení o nenastaveném zálohování
Jestliže nepoužíváte k zálohování dat vestavěnou funkci Windows 7 Zálohování, pak vám jistě přijde zbytečné dostávat informaci, která vás na to upozorní. A to prostřednictvím ikony v systémové části hlavního panelu (Centrum akcí).

Zde je postup, jak ji zakázat. Klikněte na Start -> Ovládací panely a zvolte Centrum akcí. V části údržba klikněte na volbu Vypnout zprávy o programu Zálohování.
Tipy a triky pro Windows 7

250. - Jak zvýšit či snížit citlivost ukazatele myši
Citlivost ukazatele myši se u jednotlivých výrobců může lišit. Jestliže jste si pořídili myš a její ukazatel po monitoru jezdí rychle, nebo naopak pomalu, nastavte si svou ideální rychlost.

Klikněte na Start -> Ovládací panely a vyberte volbu Myš. Přepněte se na kartu Možnosti ukazatele a zde v části Pohyb pomocí táhla nastavte požadovanou rychlost. Změny uložte kliknutím na tlačítko OK.
Tipy a triky pro Windows 7

251. - Jak odstranit tlačítko pro vypnutí Windows Media Center
Používáte-li Windows Media Center (WMC) někde, kde je nežádoucí jeho ukončení kliknutím kurzoru myši na křížek vpravo nahoře, pak pro vás máme tip, jak ho odstranit.

Klikněte na Start -> Všechny programy a pravým tlačítkem myši klikněte na položku Windows Media Center.

Vyberte volbu Vlastnosti. Zde v poli cíl zadejte %windir%\ehome\ehshell.exe /mediamode (doplňte /mediamode). Změny uložte kliknutím na OK. Tím jste dosáhli toho, že WMC se bude startovat v režimu media only. Ukončit ho však můžete kdykoliv pomocí klávesnice (např. kombinace kláves Alt + F4).
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

252. - Jak uživatelům zabránit změnám motivů
V operačním systému verze Windows 7 Professional, Enterprise či Ultimate a můžete uživatelům zakázat měnit motiv vzhledu.

Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz gpedit.msc, který odešlete klávesou Enter.

Zobrazí se okno Editor místních zásad skupiny. Přejděte na větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Ovládací panely -> Přizpůsobení. Zde na pravé straně poklikejte na volbu Zabránit změnám motivu. V nově otevřeném okně vyberte Povoleno a následně klikněte na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

253. - Jak změnit počet dnů pro zobrazení varování o vypršení uživatelského hesla
Ve výchozím nastavení Windows 7 se pět dní před vypršením platnosti uživatelského hesla začne zobrazovat informace o nutnosti jeho změny. Chcete-li počet dnů změnit, pak otevřete editor registru (Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete klávesou Enter) a najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon.

Na pravé straně je záznam PasswordExpiryWarning. Poklikejte na něj a nastavte požadovaný počet dnů. Tyto změny jsou platné pro všechny uživatele systému.
Tipy a triky pro Windows 7

254. - Jak zrušit žádost o restart po instalaci aktualizací
Některé aktualizace systému Windows vyžadují po své instalaci následně restart systému. Pokud se toto hlášení objeví v době, kdy nemáte čas restartovat, můžete restart odložit až o 4 hodiny. Můžete však hlášení i zcela vypnout (po restartu je opět aktivní).

Klikněte na Start -> Všechny programy -> Příslušenství a pravým tlačítkem myši klikněte na volbu Příkazový řádek a vyberte Spustit jako správce. Po otevření okna zadejte příkaz - net stop "windows update" a odešlete ho klávesou Enter.
Tipy a triky pro Windows 7

Ušetřete si práci při vyhledávání informací v PC. Jednoduše jej zrychlete

31. října 2010 v 21:37 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vzkoušejte si, jak můžete zrychlit hledání ve Windows 7 nebo jak si definovat oblíbené položky v PC. Objevte možnost spouštění systémových nástrojů z jednoho místa. Můžete si i nechat poradit jak zakázat uživatelům instalovat programy a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

243. - Jak zrychlit hledání ve Windows 7
Pro hledání informací uložených v počítači můžete využívat i funkci Prohledat v panelu Průzkumníku Windows (spustíte Windows + E).

Jestliže často hledáte stejnou frázi, pak nemusíte pokaždé čekat než vyhledávací funkce najde konkrétní výsledky pro položený dotaz.

Po zobrazení výsledků klikněte na tlačítko Uložit hledání. Otevře se okno a vy vyberte umístění pro soubor a také ho pojmenujte tak, abyste ho později dobře identifikovali (např. hledáte výsledky pro windows tipy, uložte ho windows tipy). Pro načtení výsledků stačí na tento soubor poklikat a ihned se zobrazí.
Tipy a triky pro Windows 7

244. - Jak si definovat oblíbené položky v PC
Podobně jako v internetovém prohlížeči, tak i v PC máte možnost definovat si oblíbené položky. Používáte-li jako správce souborů Průzkumníka Windows, pak si lze nadefinovat odkazy, kterými se rychle přesunete do konkrétní složky na PC.

Otevřete Průzkumníka Windows (klávesová zkratka Windows + E), přesuňte se do složky, kterou takto chcete označit. Na levé straně Průzkumníka Windows klikněte pravým tlačítkem myši na položku Oblíbené položky a následně zvolte Přidat aktuální umístění k oblíbeným položkám. Odkaz bude přidán do seznamu a vám tak k dispozici.
Tipy a triky pro Windows 7

245. - Jak spouštět systémové nástroje z jednoho místa
Nemusíte si pamatovat, kde se nacházejí či jakými příkazy se spouští různé systémové nástroje ve Windows. Stačí vám znát jeden - Konfigurace systému.

Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz mscofig, který odešlete Entrem.

Zobrazí se okno Konfigurace systému. Přepněte se na kartu Nástroje a zde vybráním konkrétního řádku a kliknutím dole na tlačítko Spustit ji nastartujte. K dispozici jich je téměř 20.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

246. - Jak zakázat uživatelům instalovat programy
Toho můžete docílit několika způsoby - nejčastěji omezením uživatelským práv. Existuje však ještě jednodušší způsob. Zakažte tuto možnost přímo a to v Editoru místních zásad skupiny. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz gpedit.msc, který odešlete Entrem.
Otevře se okno a vy přejděte na Konfigurace počítače -> Šablony pro správu -> Součásti systému Windows -> Instalační služba systému Windows. Na pravé straně poklikejte na záznam Zakázat instalační službu systému Windows.

Vlevo nahoře vyberte volbu Povoleno a v kontextovém menu vyberte volbu Vždy, pokud nechcete dovolit instalovat žádné programy.
Tipy a triky pro Windows 7

247. - Jak to že se nespouští příkazy v RunOnce s uživatelským oprávněním?
Pokud jste byli zvyklí, že ve Windows XP jste mohli automaticky spouštět programy po startu Windows v klíčích HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce a HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx, tak ve Windows Vista a 7 tomu tak již není. Respektive tyto klíče pro spouštění aplikací stále pracují, ale pouze pro administrátorské oprávnění. Standardním uživatelům se neprovádí. Toho můžete využít pro vybrané potřeby.
Tipy a triky pro Windows 7

248. - Jak zakázat hlášení o špatné instalaci programu
Windows 7 se nově snaží informovat uživatele o jakémkoliv podezření, že něco nefunguje jak má. čas od času se tak můžete setkat s hlášením, že aplikace není správně nainstalována.

V některých případech tomu tak není oprávněně - aplikace prostě pracuje bez problémů. Chcete-li tuto chybovou hlášku odstranit, tedy postarat se o to, aby se neobjevovala, zde je postup.

Berte však v potaz, že od této doby nebudete dostávat žádná hlášení tohoto typu ani v případě, že aplikace opravdu nefunguje správně. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz services.msc, který odešlete Entrem.

Zobrazí se okno Služby. Vy přejděte na záznam Program Compatibility Assistance Service. Poklikejte na něj a službu zastavte tlačítkem Zastavit. V roletkovém menu vyberte možnost Ručně a změny uložte kliknutím na tlačítko OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak na čtení e-mailů ve Windows Media Centru

31. října 2010 v 21:26 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
ačínající, ale zkušení uživatelé si mohou vyzkoušet jak naučit WMC zobrazovat e-maily; jak odstranit panel jazyků z hlavního panelu; jak odinstalovat motiv vzhledu; jak nastavit primární bootování jiného systému a nechybí ani další rady.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

237. - Jak si číst e-mail i ve Windows Media Centru
Windows Media Center (WMC) se může v kombinaci s tichým počítačem stát multimediálním centrem pokoje. Umí řadu funkcí a pokud budete chtít, tak ho můžete naučit i číst e-maily. Nejprve si stáhněte tento program Media Center Mail. V části Activate zadejte svoje jméno, příjmení a e-mailovou adresu a klikněte na tlačítko Register.

Na e-mail vám přijdou registrační údaje, které potřebujete pro aktivaci programu. Program nyní nainstalujte a spusťte. Vytvořte nového uživatele a zadejte přihlašovací údaje k vaší elektronické poště (stejné jako zadáváte do e-mailového klienta). Spusťte WMC a klikněte na Doplňky -> Knihovna doplňků -> E-mail. Zadejte svoji e-mailovou adresu a kód, který vám přišel e-mailem a klikněte na Activate. Znovu klikněte na E-mail a elektronická pošta je připravena ke čtení.
Tipy a triky pro Windows 7

238. - Jak odstranit panel jazyků z hlavního panelu
V systémové části hlavního panelu se nachází mimo jiné informace o používaném rozložení kláves klávesnice. Znak CS značí, že používáte klávesnici s českým rozložením znaků. Nechcete-li, aby se tato informace zobrazovala, můžete ji lehce vypnout.

Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz intl.cpl, který odešlete klávesou Enter. Zobrazí se okno Oblast a jazyk. Vy se přepněte na kartu Klávesnice a jazyky. Klikněte na tlačítko Změnit klávesnice. V novém okně na kartě Panel jazyků vyberte volbu Skrytý. Změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

239. - Jak odstranit téma vzhledu
Jestliže jste si nainstalovali nová témata vzhledu pro Windows 7 a některá z nich se vám nelíbí nebo je již nepoužíváte, tak je zase odinstalujte. Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte možnost Přizpůsobit. V novém okně klikněte opět pravým tlačítkem myši na téma, které chcete odebrat a vyberte volbu Odinstalovat. Motiv, který chcete odinstalovat nesmí být aktuálně používaný.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

240. - Jak nastavit bootování vybraného systému jako výchozí
Používáte-li v PC více operačních systému Windows, pak vám možná vadí, že se při startu PC vždy vybere jeden a ten samý. Chcete-li, aby se vybral jiný, pak je náprava jednoduchá.

Ve Windows 7 klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz msconfig, který odešlete Entrem. Otevře se okno Konfigurace systému. Přepněte se na kartu Spuštění počítače. Zde vyberte systém, který se má automaticky spouštět a klikněte na tlačítko Nastavit jako výchozí. V části Časový limit pak máte možnost měnit dobu, po které ke spuštění vždy dojde.
Tipy a triky pro Windows 7

241. - Jak bezpečně odebrat předchozí instalaci Windows

Jestliže jste reinstalovali operační systém a to aniž byste odstranili ten původní a nyní se vám na systémovém disku nachází složka Windows.old, můžete ji bezpečně odstranit.

Složka obsahuje informace o předchozím systému a pro aktuální verzi není potřebná. Na druhou stranu v ní najdete uživatelská data uložená v předchozí verzi. Dále slouží pro případný návrat k této verzi systému. Jestliže jste si data zkopírovali a již se nebudete chtít vracet k této kopii systému, pak složku odstraníte takto.

Pravým tlačítkem myši klikněte na systémový disk a vyberte možnost Vlastnosti. V novém okně klikněte na tlačítko Vyčištění disku. Otevře se nástroj Vyčištění disku a vy v seznamu odškrtněte řádek Předchozí instalace Windows. Klikněte na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

242. - Jak zobrazit postup zavádění Windows 7

Podívejte se co při svém startu natahují Windows 7. Můžete tak zkontrolovat, jaké základní součásti jsou nahrávané při spuštění. Místo loga Windows se zobrazí textový výpis nahrávaných souborů.
Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz msconfig, který odešlete Entrem. Otevře se okno Konfigurace systému. Přepněte se na kartu Spuštění počítače a zde zatrhněte box Informace o spuštění OS. Změny uložte kliknutím na OK. Při příštím startu PC již informace uvidíte.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak doinstalovat nové funkce zdarma

31. října 2010 v 21:17 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nové funkce pro Windows 7 zvládnou doinstalovat i začátečníci. Stačí využít službu Microsoftu Windows Live Essentials. Naučíme vás i zaznamenávat obrazovky a ukládat je následně do souboru.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

231. - Jak na další funkce Windows 7
Windows 7 můžete rozšířit o řadu nových funkcí. Stačí, když si nainstalujete službu Windows Live Essentials. V ní se nacházejí bezplatné programy společnosti Microsoft pro úpravu a uspořádání fotografií a filmů, zasílání rychlých zpráv, vyřizování elektronické pošty, vedení blogu, správu a zabezpečení aktivity dětí na internetu či vyhledávání z jakékoliv webové stránky.

Domovskou stránku služby naleznete na tomto odkazu. Zde klikněte na tlačítko Stáhnout a můžete začít vámi vybrané programy instalovat.
Tipy a triky pro Windows 7

232. - Jak zaznamenat obrazovku bez dalšího softwaru
Pro pořizování screenshotů, neboli obrazovek z pracovní plochy Windows 7 lze použít klávesu Print Screen a následně vložením do grafického editoru uložit jako soubor. Případně lze nainstalovat speciální program, nebo použít funkci Výstřižky.

Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz výstřižky. Ten odešlete klávesou Enter. Objeví se okno této funkce a vy pomocí kurzoru myši určete okno pro zachycení. Následně můžete nějaké místo zvýraznit. V menu Soubor pak zaznamenané uložíte do souboru PNG, GIF, JPG či MHT.
Tipy a triky pro Windows 7

233. - Jak změnit dobu zobrazení hlášení dialogové bubliny
V systémové části hlavního panelu se objevují různá hlášení (např. o selhání znovu připojení síťových disků a další). Tato bublinová hlášení se zde objevují po dobu pěti sekund. Chcete-li tuto dobu prodloužit, postupujte takto.

Klikněte na Start -> Ovládací panely -> Centrum usnadnění přístupu. V novém okně klikněte na odkaz Používat počítač bez obrazovky. V dalším okně v části Upravit časové limity a blikající vizuální efekty vyberte v roletkovém menu jiný časový interval (od 5 sekund do 5 minut) a dole klikněte na OK. Tím změny aktivujete.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

234. - Jak skrýt informace z oznamovací části panelu kromě hodin
Potřebujete-li skrýt všechny ikony z oznamovací části hlavního panelu, kromě hodin a indikace klávesnice, pak tak můžete učinit zcela lehce. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete klávesou Enter.

Zobrazí se systémový registr Windows. Přejděte na větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies a vytvořte nový klíč s názvem Explorer. Na pravé straně nyní vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako NoTrayItemsDisplay. Poklikejte na ni a zadejte hodnotu 1. Změny se projeví po restartu systému.
Tipy a triky pro Windows 7

235. - Jak zakázat měnit nastavení zvukových schémat Windows 7
Chcete-li zakázat možnost měnit zvuková schémata Windows 7, pak postupujte následovně. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete klávesou Enter.
Zobrazí se systémový registr Windows. Přejděte na větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows. Vytvořte nový klíč a nazvěte ho Personalization. Na pravé straně nyní vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako NoChangingSoundScheme. Poklikejte na ni a zadejte hodnotu 1. Změny se projeví po restartu systému.
Tipy a triky pro Windows 7

236. - Jak vrátit příkaz Spustit do Start menu
Chybí-li vám tlačítko Spustit ve Start menu, pak zde je návod, jak ho vrátit zpět. Funguje pro ve Windows 7 Professional, Enterprise a Ultimate. Klikněte na Start a do řádku prohledat programy a soubory zadejte příkaz gpedit.msc.

Otevře se Editor místních zásad skupin. Přejděte na Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Nabídka Start a Hlavní panel. Na pravé straně najděte a poklikejte na záznam Přidat příkaz Spustit do nabídky Start. Otevře se okno a vy zvolte Povoleno. Změny uložte kliknutím na OK a položka od nyní bude ve Start menu.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, kde získat nové a neokoukané motivy

31. října 2010 v 20:52 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí si mohou přizpůsobit PC pomocí hezkých, ale hlavně nových motivů vzhledů. Naučit přejmenovávat hromadně více položek v Průzkumníku Windows, zakázat spouštět Správce úloh, či vytrhnout trn z paty možností, jak zprovoznit systém, který odmítá nastartovat.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

225. - Jak na nové motivy vzhledu Windows 7
V operačním, systému Windows 7 najdete několik motivů vzhledu. Lze si vybrat ty s Aerem či bez něj. Vytvářet si můžete i své vlastní či další stahovat na webu Microsoftu. Pokud by vás tyto oficiální Microsoftem vytvořené omrzely, můžete zkusit sáhnout po dalších zatím ne tolik okoukaných.

Navštivte třeba web Windows7theme.net. Zde najdete na dvě desítky různých nových motivů (od filmových, přes přírodní až po auta). Stáhněte si balíček motivu a poklikejte na něj. Objeví se mezi motivy a kliknutím na něj ho aktivujete.
Tipy a triky pro Windows 7

226. - Jak v Průzkumníku přejmenovat více položek najednou

Možná jste již někdy narazili na potřebu přejmenovat více souborů zároveň. Editovat název jednoho po druhém není zrovna příjemná práce a už vůbec ne efektivní záležitost. Naštěstí to lze v operačním systému Windows 7 dělat mnohem rychleji. Stačí, když si označíte více souborů na jednou a poté kliknete pravým tlačítkem myši.

Objeví se kontextové menu, kde vyberte položku Přejmenovat. Nyní budete moci začít editovat název jednoho ze souborů. Po stisknutí klávesy Enter se změny uloží a zároveň dojde automaticky k přejmenování všech souborů na stejný název. K těm však navíc přibude pořadové číslo mezi názvem a příponou.
Tipy a triky pro Windows 7

227. - Jakým příkazem vyvoláte nástroj pro Obnovení systému

Nástroj pro obnovení operačního systému Windows 7 naleznete standardně pod Start nabídkou v menu Všechny Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Obnovení systému. To je poněkud zdlouhavé pro ty, kteří tuto funkci používají poměrně často.

Vyvolat ji tak můžete také jednoduchým příkazem. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz rstrui.exe, Entrem ho odešlete.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

228. - Jak na aktuální čas a jméno uživatele v příkazovém řádku
Ve výchozím nastavení můžete Operační systém Windows ovládat nejen z grafického prostředí. Stejně dobře ho totiž můžete ovládat také pomocí příkazového řádku. Do něho můžete zadávat příkazy, které poté bude systém vykonávat. Příkazový řádek spustíte Start -> Spustit a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz cmd. Ve výchozím nastavení se zobrazuje pouze cesta k profilu přihlášeného uživatele (tedy např. C:\Documents and Settings\Jakub.Dvorak). My vám však malým fíglem poradíme, jak docílit toho, aby se zobrazoval po zadání příkazu také čas, kdy jste ho odeslali.

Otevřete editor registru (příkazem regedit). Nyní vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou Rozšířitelnou řetězovou hodnotu. Tu pojmenujte jako Prompt. Poklikejte na ni a přiřaďte jí [%computername%]$T$S$P$G. Po restartu se v příkazovém řádku bude objevovat jméno PC, a také čas zadání příkazu.
Tipy a triky pro Windows 7

229. - Jak zakázat používání Správce úloh

Pomocí funkce Správce úloh si můžete nechat zobrazit informace o programech a procesech spuštěných v počítači. Ale nejen to. Chcete-li tedy, aby se k tomuto programu nedostala neoprávněná osoba, či nechcete, aby tuto součást Windows někdo používal, potom ho lehce zakažte. Přihlaste se pod účtem osoby, které chcete Správce úloh zakázat.

Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies. Vytvořte nový klíč a pojmenujte ho, jako System. Označte System, přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu 32bitovou hodnotu DWORD. Tu označte jako DisableTaskMgr. Nyní na ni dvakrát poklepejte a přiřaďte jí 1. Nyní již správce nepůjde spustit.
Tipy a triky pro Windows 7

230. - Jak na poslední záchranu před novou instalací Windows 7
Pokud se dostanete do svízelné situace a vás počítač s Windows 7 nenabootuje a to ani v nouzovém režimu, zkuste další možnost. Tou je oprava počítače (najdete hned za výběrem jazyka).
Pak máte na výběr dvě možnosti. Buď můžete vybrat sadu nástrojů a s nimi systém opravit, anebo ho obnovit dříve vytvořenou bitovou kopií systému, kterou jste si udělali v systému. Zatímco v prvním případě nepřijdete o data, v tom druhém již ano (stávající kopie bude nahrazena tou uloženou).
Tipy a triky pro Windows 7

Připravte si instalační USB flash disk s Windows 7

31. října 2010 v 20:24 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vyzkoušejte si výrobu bootovacího USB flash disku, ze kterého můžete nainstalovat Windows 7. Podívejte se také jak můžete lehce najít ukazatel myši, zobrazit si instalované aktualizace, vymazat index výkonu PC nebo změnit region optické mechaniky a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

219. - Jak vytvořit instalační USB flash disk s Windows 7
Instalační, či chcete-li bootovací USB flash disk s Windows 7 lze vytvořit mnoha způsoby. Můžete použít příkazový řádek a pomocí několika příkazů ho vyrobit.

Mnohem pohodlnější je však použít speciální aplikaci, která to udělá rychleji a bez větších znalostí. Jednou takovou je i A Bootable USB.

Stáhněte si ji, rozbalte a spusťte. Dole klikněte na tlačítko Options a v novém okně zatrhněte box Quick. Tím jste zadali, že USB flash disk bude zformátován rychlou metodou. Klikněte na OK. Vložte USB flash disk alespoň o kapacitě 4 GB a klikněte na Check USB.

Nyní na Format USB. Za chvilku bude médium připraveno a vy na něj již pouze zkopírujte celý obsah instalačního DVD s Windows 7. V BIOSu PC pak stačí nastavit bootování z USB a můžete instalaci nastartovat z USB flash disku.

220.- Jak snadněji najít ukazatele myši
Ukazatel myši není příliš velký. Lehce se tak může stát, že na nějakém pozadí, internetové stránce či jinde se vám může ztratit. A může chvilku trvat než ho objevíte. Nechcete-li zbytečně pátrat, pak si aktivujte speciální funkci.

Klikněte na Start -> Ovládací panely -> Myš. Přepněte se na kartu Možnosti ukazatele. Zcela dole zatrhněte volbu Ukázat umístění ukazatele po stisknutí klávesy Ctrl. Změny uložte kliknutím na OK. Nyní, když kdykoliv a kdekoliv stisknete klávesu Ctrl, objeví se kolem ukazatele kolečko a vy ho tak ihned najdete.

221. - Jak zobrazit instalované aktualizace ve Windows 7
Funkce Přidat nebo odebrat programy zobrazuje instalované programy ve vašem operačním systému. Také na tomto místě je možné zjistit, jaké záplaty a aktualizace jsou v systému přítomné. Aktualizace lze zobrazit jednoduchým způsobem. Klikněte na Start -> Ovládací panely -> Programy a funkce. Na levé straně klikněte na odkaz Zobrazit nainstalované aktualizace. Zobrazí se stránka s celým seznamem, roztříděná do oblastí jednotlivých aktualizací.

Tipy pro pokročilé:

222. - Jak vymazat index o výkonu počítače
Index uživatelských zkušeností Windows 7 vyhodnocuje výkonové možnosti konfigurace hardwaru a softwaru počítače a vyjadřuje toto hodnocení číslem (zobrazíte stisknutím klávesové zkratky Windows + Pause Break).

Chcete-li z jakéhokoliv důvodu toto číslo smazat, zde je návod. Stiskněte klávesovou zkratku Windows + E. Zobrazí se Průzkumník Windows. Vy se přepněte na C:\Windows\Performance\WinSat\DataStore. Zde se nacházejí soubory obsahující dosažené skóre v dnech, kdy byl výkon PC testován. Smažete-li všechny s příponou XML, pak je odstraníte a můžete nechat PC otestovat znovu.

223. - Jak změnit region u optické mechaniky
Pokud si na PC pouštíte filmy, jistě jste již slyšeli o tzv. DVD a Blu-ray regionech. Ty určují, pro které oblasti je daný disk určen. Koupíte-li si tedy např. film v USA, pak jistě víte, že ho v našich mechanikách nepřehrajete. Vy si však naštěstí tento region můžete několikrát lehce změnit.

Stiskněte klávesovou zkratku Windows + Pause Break a vlevo klikněte na Správce zařízení. Přepněte se na Jednotky DVD/CD-ROM a nyní poklikejte na vaší mechaniku. V novém okně vyberte kartu Regiony disku DVD. Ze seznamu vyberte požadovaný region a klikněte na OK. Systém vás vyzve ještě jednou k potvrzení změny. Musíme vás však upozornit na to, že tuto změnu lze provést pouze 4x. Jestliže vyčerpáte všechny pokusy, pak si můžete stáhnout nějaký přehrávač, který omezení regionů nebere v potaz.

224. - Jak na tři užitečné příkazy ve Spustit
Příkaz Spustit ve Windows 7 nenajdete ve Start menu. Kdykoliv ho však můžete vyvolat použitím klávesové zkratky Windows + R. A nyní zkuste zadat následující tři příkazy. Pokud zadáte . a odešlete, pak se zobrazí uživatelská složka aktuálně přihlášeného uživatele. V případě zadání .. se zobrazí přehled složek všech uživatelů. A do třetice, zadáte-li \, zobrazí se výpis složek na systémovém disku.

Jestli bude horko nebo zima vám řekne i Windows Media Center

31. října 2010 v 20:11 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Sledovat aktuální počasí ve vámi vybraných místech můžete i prostřednictvím Windows Media Centra. Stačí jen přidat tu správnou aplikaci. Vyzkoušejte si také funkci pro řešení problémů se systémem nebo možnost deaktivovat vysouvání disku z mechaniky po vypálení.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

219. - Jak sledovat počasí ve Windows Media Centru
Používáte-li program Windows Media Center, pak si pomocí doplňků můžete doinstalovat řadu nových funkcí. Co takhle například možnost sledovat aktuální počasí s předpovědí na několik dní dopředu a sledováním několika vámi zadaných lokalit?

Nejprve si musíte stáhnout a nainstalovat tento doplněk. Vyberte podle verze systému (buď 32 anebo 64bitová verze). Pak ve Start nabídce spusťte Media Center a v něm vyberte možnost Doplňky. Zde se nyní objevila nová ikona počasí. Klikněte na ni. Aplikaci je možné si přepnout do češtiny a dále konfigurovat dle potřeb.
Tipy a triky pro Windows 7

220. - Jak řešit problémy při potížích
Windows obsahuje funkci Poradce při potížích. Ten pomáhá řešit různé problémy s tímto operačním systémem. Například při potížích s tiskárnou zjednodušuje řešení problémů, jako je odstranění uvíznutých tiskových úloh.

Podobně i poradce pro řešení problémů se sítí dokáže analyzovat, kde je v připojení k internetu či domácí síti problém a navrhnout řešení. Někteří poradci provádějí kontroly automaticky na pozadí systému Windows 7. V případě, že objeví problém, zobrazí hlášení. Funkci poradců najdete pod Start menu -> Ovládací panely -> Poradce při potížích.
Tipy a triky pro Windows 7

221. - Jak vypnout vysunutí CD/DVD po dokončení vypalování
Jestliže dokončíte vypalování na CD či DVD médium, pak Windows 7 toto médium automaticky vysune. Máte-li počítačovou skříň se dvířky, či v okolí dítě, pak je kontrola nad optickou mechanikou více než žádaná. Tuto funkci lze deaktivovat.

Stiskněte kombinaci kláves Windows + E. Zobrazí se Průzkumník Windows a vy klikněte pravým tlačítkem myši na optickou mechaniku. Vyberte volbu Vlastnosti. Přepněte se na kartu Záznam. Zcela dole najdete zatrhávací box Po dokončení standardního vypalování automaticky vysunout disk, zrušte jeho zatržení. Pak klikněte na OK a to je vše.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

222. - Jak jinak zorganizovat položky ve Start menu
Start nabídku můžete upravovat přímo z ní. Lehce tak přejmenujete, přidáte či smažete odkazy na programy a funkce Windows 7. Chcete-li ale toto dělat pohodlněji například z nějakého správce souborů, pak stiskněte Windows + E. Otevře se Průzkumník Windows.

Pokud nemáte, tak musíte nastavit zobrazování skrytých souborů, složek a jednotek. Stiskněte klávesu F10 a vyberte Možnosti složky a přepněte se na kartu Zobrazení. Zde vyberte volbu Zobrazovat skryté soubory, složky a jednotky. Změny uložte kliknutím na OK. Nyní přejděte v Průzkumníku Windows do C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Nabídka Menu. Můžete začít s úpravami.
Tipy a triky pro Windows 7

223. - Jak exportovat a importovat schéma napájení
Jestliže jste si vytvořili vlastní schéma napájení (Ovládací panely -> Možnosti napájení) a nechcete ho znovu vytvářet na jiném PC s Windows 7, zde je postup, jak ho exportovat a pak importovat do jiného PC. Stiskněte Windows + R a zadejte příkaz cmd, který odešlete.

Do příkazového řádku zadejte příkaz powercfg list. Příkazem powercfg -export C:\schemanapajeni.pow XXX exportujete schéma do souboru. XXX nahraďte číslem uvedeným za dvojtečkou u schématu, které chcete exportovat. U importu postupujte podobně. Tentokrát však zadejte příkaz powercfg -import C:\schemanapajeni.pow (soubor před tím na toto místo musíte samozřejmě zkopírovat).
Tipy a triky pro Windows 7

224. - Jak přeinstalovat Windows Media Center
Máte-li nějaké problémy s aplikací Windows Media Center, či ji prostě chcete vyčistit od vašich nastavení a dalších doplňků, tak ji přeinstalujte. Klikněte na Start -> Ovládací panely -> Programy a funkce. Vlevo vyberte možnost Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.

V dialogovém okně vyberte možnost Funkce pro média a zrušte zatržení řádku Windows Media Center. Klikněte na OK a poté ještě jednou. Dojde k odinstalaci integrované aplikace. Restartujte PC. Nyní ji nainstalujete a to stejným způsobem, pouze ji zatrhnete.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak připojit SkyDrive jako jednotku

31. října 2010 v 19:58 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i zkušení uživatelé si mohou vyzkoušet, jak znovu otevřít posledně navštívené stránky v IE8. K tomu ale navíc i jak získat 25GB úložiště jako síťovou jednotku, jak si připojit internetové úložiště jako další disk, jak změnit písmeno jednotky a ještě víc.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

213. - Jak otevřít posledně zavřená okna v IE8
Jestliže si například omylem uzavřete Internet Explorer 8 se všemi otevřenými stránkami a nepamatujete jakými a potřebujete je opět navštívit, zde je postup, jak je znovu načíst. Otevřete IE a použijte klávesovou zkratku Windows + T. Tím otevřete novou záložku. Zde je vlevo část Znovu otevřít zavřené záložky. Klikněte na ni a dole klikněte na odkaz Znovu otevřít poslední relaci procházení. Během chvilky se otevřou všechny záložky, které jste uzavřeli od spuštění aplikace Internet Explorer.
Tipy a triky pro Windows 7

208. - Jak připojit síťovou jednotku
Chcete-li síťové jednotky (například pokud máte vybudovanou domácí síť a do ní připojeno více PC či dalších zařízení) obsluhovat pohodlněji, pak si je namapujte přímo do Windows 7. Stiskněte klávesovou zkratku Windows + E. Objeví se Průzkumník Windows. Stiskněte klávesu F10 a poté v hlavní menu vyberte Nástroje -> Připojit síťovou jednotku. Klikněte na tlačítko Procházet a vyhledejte zařízení a konkrétní složku k namapování. Následně klikněte na Dokončit. Pro přístup se budete muset prokázat uživatelským jménem a heslem.
Tipy a triky pro Windows 7

209. - Jak připnout ikony ze Start menu do hlavní lišty
Na novou hlavní lištu si můžete připínat zástupce pro spouštění svých oblíbených aplikací. Můžete je tam buď přetáhnout myší, anebo "poslat" ze Start nabídky. Vyberete si nějakou ikonu ze Start nabídky, klikněte na ni pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Připnout na hlavní lištu. Ale pozor, některé funkce Windows 7 na panel připnout nemůžete. Typicky sjou to ty z Ovládacích panelů a některé další součásti Windows 7.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

210. - Jak přidat internetové úložiště SkyDrive jako další jednotku
Používáte-li služby Windows Live, pak jistě znáte funkci SkyDrive, která umožňuje nahrávat a sdílet data pomocí internetu. Aby byla manipulace s daty co možná nejsnadnější, můžete si toto úložiště do Windows 7 namapovat jako další jednotku. Stáhněte si SkyDrive Simple Viewer for WebDAV rozšíření k protokolu HTTP, rozbalte ho a spusťte.

Zadejte své Live ID do služby Windows Live a to včetně e-mailové adresy (např. ve tvaru jakub.dvorak@windowslive.com), dále se prokažte svým heslem a klikněte na tlačítko pro přihlášení. Vyberte myší jednu ze složek vlevo dole, kterou hodláte připojit jako jednotku. Na pravé straně označte a zkopírujte pomocí klávesové zkratky Ctrl + C adresu. Klávesovou zkratkou Windows + E otevřete Průzkumníka Windows a stiskněte klávesu F10. Vyberte volbu Nástroje -> Připojit síťovou jednotku. Vyberte písmeno jednotky dle libosti a do řádku Složka vložte zkopírovanou adresu (stiskněte Ctrl + V).

Chcete-li, aby se jednotka připojovala automaticky při každém startu Windows zatrhněte volbu Znovu připojit při přihlášení. Klikněte na tlačítko Dokončit. Zobrazí se dialogové okno pro přihlášení k službě Windows Live. Prokažte se jménem a heslem a klikněte na OK. Jednotka se objeví nejen v Průzkumníku Windows, ale samozřejmě i v jiných správcích souborů a můžete s ní pracovat jako s klasickou jednotkou (data kopírovat, mazat, přesouvat apod.).
Tipy a triky pro Windows 7

211. - Jak se dostat k uživatelským účtům
Ti z vás, kteří pro správu uživatelských účtů používali příkaz control userpasswords2 jistě zjistili, že tento příkaz ve Windows 7 nefunguje pokud do zadáte do Start -> Prohledat programy a soubory. To však neznamená, že ho nadále nemůžete používat. Stiskněte klávesovou zkratku Windows + R. Otevře se funkce Spustit. Nyní do ní zadejte příkaz control userpasswords2 a odešlete ho Entrem. Objeví se nastavení uživatelských účtů.
Tipy a triky pro Windows 7

212. - Jak změnit písmeno jednotky
Operační systém Windows pro identifikaci datových úložišť přiřazuje jednotkám písmena. To znamená, že trvale přiřazené písmeno jednotky k určitému oddílu je neměnné a systém s ním takto pracuje. Chcete-li změnit toto písmeno například u nové jednotky (u již používaných to nedoporučujeme z důvodu provázání statických odkazů v systému) postupujte takto.

Klikněte na Start a pravým tlačítkem myši klikněte na Počítač. Vyberte volbu Spravovat. Otevře se okno Správa počítače,  přepněte se na Úložiště -> Správa disků. Zde klikněte pravým tlačítkem myši na jednotku, u které chcete změnit písmeno a vyberte volbu Změnit písmeno jednotky a cestu. V novém okně klikněte na tlačítko Změnit a vyberte nové písmeno. Změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak využívat funkce pro tablet PC

31. října 2010 v 19:26 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
I s myší můžete využívat některé funkce co má Windows 7 připravené pro majitele tabletů. Dále se dozvíte, jak zakázat animování okna při manipulaci s daty, jak klávesovou zkratkou odebrat USB flash disk z PC a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

207. - Jak využívat funkce pro tablet PC
Teprve Windows 7 dokázal i českým uživatelům nabídnout plnohodnotnou funkci tablet PC. Nyní totiž umožňuje rozpoznávat český rukopis a převádět ho na text. Máte-li tak dotykový displej, elektronickou tužku, pak ho můžete využívat hned. Pokud byste si to chtěli vyzkoušet, můžete použít i svoji myš. Pro příjem jsou pak připraveny aplikace jako Výstřižky, Windows Deník nebo Malování. Tyto programy najdete pod Start -> všechny programy → Příslušenství.
Tipy a triky pro Windows 7

208. - Jak zakázat animování okna při manipulaci s daty
Nemáte-li zájem sledovat animaci oken při kopírování, přesouvání, mazání souborů a složek a přitom získat trochu výkonu Windows 7 navíc, vypněte ji. Klikněte na Start, do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz sysdm.cpl, který odešlete klávesou Enter.

Zobrazí se okno Vlastnosti systému a vy přejděte na kartu Upřesnit. Zde klikněte na tlačítko Nastavení v části Výkon. Nyní v seznamu najdete a zrušte zatržení volby Animovat prvky a ovládací prvky oken. Změny uložte dvakrát kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

209. - Jak klávesovou zkratkou bezpečně odebrat zařízení
Jestliže z Windows 7 odebíráte zařízení připojené přes USB port pomocí funkce Bezpečně odebrat hardware a vysunout médium, pak od nyní to budete moci dělat i pomocí klávesové zkratky. Klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo na pracovní ploše a vyberte volbu Nový → Zástupce. Do řádku s názvem zadejte umístění položky vložte příkaz RunDll32.exe shell32.dll, Control_RunDLL hotplug.dll.

Klikněte na Další, zástupce libovolně pojmenujte a nastavení dokončete. Poklepáním na tohoto zástupce můžete hardware či USB flash disky pohodlně odebírat. Pokud chcete používat klávesovou zkratku, pak na zástupce klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Vlastnosti. Klikněte na řádek Klávesová zkratka a zvolte si svoji zkratku. Ale pozor, musíte si být jisti, že již není v systému použita. Zkuste třeba Ctrl + Alt + O (O jako odebrat) a budete-li chtít, můžete si vybrat i ikonu. Pak již klikněte pouze na OK a to je vše. Nyní touto klávesovou zkratkou můžete vyvolat okno pro odebrání zařízení z Windows 7.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

210. - Jak otevřít příkazový řádek s cestou složky
Chcete-li příkazový řádek Windows 7 spustit pro konkrétní složku máme pro vás návod. Nebudete tak muset hledat příkazový řádek pro spuštění a navíc cesta je automaticky vypsána k této složce. Stačí vám jednoduchá kombinace kláves. Stiskněte Ctrl + Shift a klikněte pravým tlačítkem myši na složku. Zobrazí se kontextové okno a vy vyberte volbu Zde otevřít příkazové okno.
Tipy a triky pro Windows 7

211. - Jak nastavit prodlevu výběru startu systémů Windows
Používáte-li v počítači více operačních systémů Windows (třeba Windows XP a Windows 7), pak musíte čekat několik desítek sekund, než je automaticky vybrán start jedné z nich, nebo musíte stisknout klávesu Enter pro urychlení. Chcete-li tuto dobu zkrátit, zde je postup.

Stiskněte klávesu Windows + Pause Break. Vyvoláte okno Vlastnosti systému a přepněte se na kartu Upřesnit. Nyní v části Spouštění a zotavení systému klikněte na tlačítko Nastavení. Zobrazí se okno, kde máte možnost zvolit nejen výchozí operační systém, ale také prodlevu pro zobrazení a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7

212. - Jak odebrat volbu Vlastnosti z Počítače
Nechcete-li dovolit přistupovat uživatelům k funkci Vlastnosti, pak zde je postup jak ji z dialogového okna, které se objeví po kliknutím pravého tlačítka na Počítač, odstranit. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz gpedit.msc. Přejděte na Konfigurace uživatele → Šablony pro správu → Plocha. Na pravé straně najděte a poklikejte na volbu Odebrat příkaz Vlastnosti z místní nabídky ikony Počítače. V okně vyberte volbu Povoleno a změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak přemístit ikony z plochy na hlavní panel

31. října 2010 v 19:05 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí si mohou vyzkoušet, jak snadno přemístit ikony z pracovní plochy na hlavní panel, jak si vytvořit vlastní motiv či jak vytvořit odkaz pro připnutí objektů do nabídky Start a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

201. - Jak dostat ikony z plochy na hlavní panel
Zástupce aplikací a ikony na pracovní ploše zabírají místo, chcete-li si ji vyčistit a nevadí vám, že je budete spouštět z hlavního panelu, zde je postup. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte Panely nástrojů → Plocha.

Jakmile toto uděláte klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberete volbu Skrýt ikony. Nyní nejenže nebudete mít na pracovní ploše nepořádek, ale uvidíte tapetu a ikony si budete moci nadále přidávat pomocí tohoto nového panelu do hlavního panelu.
Tipy a triky pro Windows 7

202. - Jak vytvořit vlastní motiv vzhledu
Vytvořit, upravit nebo sdílet motiv vzhledu Windows 7 můžete lehce. Klikněte na pracovní ploše pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Přizpůsobit. Zobrazí se okno Individuální nastavení. Motivy jsou tvořeny pozadím plochy, barvami oken a zvuky. Tyto možnosti můžete měnit zcela dole odkazy. Upravte si volby podle svých představ.

Chcete-li získat další motivy sytému Windows 7, klikněte na odkazu Získat další motivy online. Motiv uložíte tlačítkem Uložit. Chcete ho i na jiné PC, či snad poslat známému, pak klikněte na tlačítko Uložit motiv a sdílet jej. Objeví se okno, vy napište název motivu a Windows ho uloží do jednoho souboru. Instalace se pak provádí pouhým poklikáním na tento soubor.
Tipy a triky pro Windows 7

203. - Jak na Centrum akcí
Ve Windows 7 v Ovládacích panelech najdete novou funkci Centrum akcí, která pomáhá řešit více problémů se systémem. Je signalizováno vlaječkou v systémové části hlavního panelu. Pokud nastane nějaký problém, zobrazí se u ní červená ikonka s bílým křížkem. Z jednoho místa poskytuje přehled o úkolech a oznámeních souvisejících s používáním vašeho počítače a řešením problémů. Kliknete-li na ni, zobrazí se podrobnosti.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

204. - Jak dostat odkaz síťové připojení do Průzkumníka Windows
Odkaz pro otevření funkce Síťové připojení si můžete sami a lehce pomocí systémového registru Windows přidat do Průzkumníka Windows. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete. Přejděte na větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace. Vytvořte nový klíč a pojmenujte ho jako {7007ACC7-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}. Změny se projeví okamžitě.
Tipy a triky pro Windows 7

205. - Jak si vytvořit odkaz pro připnutí k nabídce Start
Chcete-li jednoduše přidávat objekty (zástupce, složky, soubory apod.) do Start menu prostřednictvím kontextové nabídky Windows, zde je postup. Otevřete registr Windows a najděte větev HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\ShellEx\ContextMenuHandlers. Vytvořte klíč {a2a9545d-a0c2-42b4-9708-a0b2badd77c8}. Když nyní po restartu systému stisknete klávesu Shift a kliknete pravým tlačítkem myši na jakýkoliv objekt můžete si vybrat volbu Pin to Start menu - přilepit do Start nabídky.
Tipy a triky pro Windows 7

206. - Jak nainstalovat češtinu do jiné jazykové mutace Windows 7 Home
Doinstalovat češtinu do Windows 7 Ultimate není problém, stačí si stáhnout jazykový balíček. Tato možnost však není ve verzích Windows 7 Home. To však neznamená, že i tuto edici v případě, že máte jinou, než českou jazykovou mutaci nemůžete počeštit. Musíte na to jít však trochu oklikou.
Nainstalujte verzi Ultimate (nezadávejte produktový klíč) a pak proveďte ve Windows Update stažení jazykového balíčku a nainstalujte ho. Poté klikněte na Start a do řádku zadejte cmd a odešlete. Nyní zadejte příkaz slmgr -upk a odešlete ho. Zadejte produktový klíč k Windows 7 Home.
Druhou možností je využít program Vistualizator. Stáhnete ho zde a zároveň zde najdete balíček s češtinou, který také stáhněte. Po instalaci a spuštění programu klikněte na Add languages a následně na Change language.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak objevit více voleb v menu Odeslat

31. října 2010 v 18:47 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé si mohou vyzkoušet lepší využití volby Odeslat, doinstalovat do verze Ultimate až 35 jazyků, nebo nastavit automatické otevírání stromové struktury v Průzkumníku Windows a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

183. - Jak na více voleb v menu Odeslat
Kliknete-li pravým tlačítkem myši třeba na dokument (ale i jiný soubor) na pracovní ploše, pak se zobrazí kontextové menu a v něm volba Odeslat. Tak můžete odeslat dokument na určité místo, poslat e-mailem, faxem apod. Jde však o zmenšenou verzi této nabídky. Plnou s dalšími volbami vyvoláte tak, že před kliknutím pravého tlačítka myši na položku stiskněte klávesu Shift.
Tipy a triky pro Windows 7

184. - Jak nainstalovat jiný jazyk ve Windows 7 Ultimate
Máte-li Windows 7 Ultimate v českém jazyce a přitom byste je uvítali třeba v jiném, například anglickém, německém či snad čínském, zde je jednoduchý postup jak na to. Nemusíte si kupovat jinou jazykovou verzi, stačí si stáhnout a nainstalovat potřebný jazykový balíček, tedy pokud máte verzi Windows 7 Ultimate. Instalace se provádí přes aktualizace Windows.

Klikněte na Start → Ovládací panely a klikněte na položku Windows Update. Vlevo klikněte na odkaz Vyhledat aktualizace. Po dokončení klikněte na odkaz K dispozici. Zobrazí se seznam nejen volitelných, nikoliv kritických aktualizací, ale také všechny dostupné jazykové balíčky pro Windows 7. Vyberte si ten, co vás zajímá a zatrhněte ho. Nyní klikněte vpravo dole na OK a v dalším okně na tlačítko Instalovat aktualizace. Jazyk rozhraní svých Windows 7 pak změníte v Ovládacích panelech kliknutím na položku Oblast a jazyk a přepněte se na kartu Klávesnice a jazyky. Zde v části Jazyk zobrazení vyberte požadovaný jazyk a pak klikněte na tlačítko OK.
Tipy a triky pro Windows 7

185. - Jak otevírat automaticky stromovou strukturu

Jistě jste si všimli, že když procházíte složky pomocí Průzkumníka Windows, že se stromová struktura na levé straně nerozbaluje automaticky s tím, co volíte vpravo v seznamu (jak tomu bylo ve Windows XP a Vista). To lze změnit.

V okně Průzkumníka Windows klikněte levým tlačítkem myši na volbu Uspořádat → Možnosti složky a hledání. V novém okně v části Navigační podokno vyberete volbu Automaticky rozbalit do aktuální složky. Klikněte na OK a změny se projeví okamžitě.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

186. - Jak zablokovat spouštění vybraných aplikací
Nový nástroj ve Windows 7 (edice Ultimate a Enterprise) s názvem AppLocker umožňuje administrátorům nastavit, které aplikace na klientských počítačích mohou být spouštěny, a které nikoliv. V praxi si to představte tak, jako že nadefinujete za pomoci skupinových politik pravidla pro AppLocker a tím zajistíte, že ať už si uživatel stáhne na svůj počítač cokoliv, nebude schopen to nainstalovat.

Tato funkce pracuje na principu pravidel, podobně třeba jako firewall. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz secpol.msc. Otevře se okno Místních zásad zabezpečení a v něm přejděte na Nastavení zabezpečení -> Zásady řízení aplikací -> AppLocker -> Pravidla pro spustitelné soubory. Na pravé straně klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Vytvořit nové pravidlo. Zobrazí se průvodce, který vás provede krok za krokem. Pak musíte spustit službu Identita aplikace, která se o nástroj stará. To uděláte tak, že kliknete na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadáte příkaz cmd a odešlete. Nyní zadejte příkaz sc config AppIDSvc start= auto a odešlete ho.
Tipy a triky pro Windows 7

187. - Jak dostat Koš na hlavní panel
Jistě dobře víte, že umístit Koš na hlavní panel Windows 7 není možné. Zde je však postup, kterým toho dosáhnete během chvilky. Klikněte kdekoliv na pracovní ploše pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nový → Zástupce. Do řádku s názvem Zadejte umístění vložte následující - %SystemRoot%\explorer.exe shell:RecycleBinFolder.

Klikněte na tlačítko Další, zástupce pojmenujte třeba jako Koš a klikněte na Dokončit. Na zástupce klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Vlastnosti. Otevře se okno a vy dole klikněte na tlačítko Změnit ikonu. Vyberte ikonku Koše a klikněte dvakrát na OK. Nyní si táhnutím myši umístěte zástupce na hlavní panel.
Tipy a triky pro Windows 7

188. - Jak odebrat či přidat součásti Windows 7

Ve Windows 7 je možné doinstalovávat či naopak odebírat ze systému různé vlastnosti. Můžete se tak zbavit Internet Exploreru či aktivovat FTP server. Vypínání integrovaných vlastností se provádí pod menu Programy a funkce (najdete v Ovládacích panelech).

Zde vlevo klikněte na odkaz Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. V nově otevřeném okně pomocí zatrhávání příslušných voleb vyberte co chcete aktivovat a co deaktivovat.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak zobrazit Centrum nastavení mobilních zařízení

31. října 2010 v 17:51 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Pokročilí, ale i začínající uživatelé s PC si mohou vyzkoušet, jak odhalit Centrum nastavení mobilních zařízení, jak přesunout hlavní panel, jak otevřít další instanci programu z hlavního panelu, jak aktivovat další funkce v Ovládacích panelech a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

195. - Jak na Centrum nastavení mobilních zařízení
Pro majitele notebooků či netbooků máme užitečnou klávesovou zkratku. Pokud totiž na pracovní ploše stisknete klávesu Windows, podržíte ji a následně stisknete klávesu X, během chvilky se zobrazí dialogové okno Centrum nastavení mobilních zařízení.

Z jednoho menu najednou máte přístup k funkcím jako nastavení jasu LCD notebooku, bezdrátové síti, synchronizaci, výkonu atd. Tato klávesová zkratka funguje na přenosných počítačích.
Tipy a triky pro Windows 7

196. - Jak přesunout hlavní panel
Hlavní panel ve Windows nemusí být umístěn nutně jen ve spodní části okna. Můžete ho přesunout na levou, pravou stranu či dokonce zcela nahoru. Udělat to lze tak, že ho uchopíte levým tlačítkem myši kdekoliv na volném místě a tahem přesunete na kraj obrazovky.

Druhý způsob se ukrývá pokud na hlavní panel kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete možnost Vlastnosti. Zde v části Vzhled hlavního panelu na řádku Umístění hlavního panelu na obrazovce vyberete v otevíracím menu vámi požadované. Klikněte na OK a změny se aplikují.
Tipy a triky pro Windows 7

197. - Jak otevřít další instanci programu
Chcete-li si některé aplikace otevřít vícekrát a máte umístěny jejich zástupce na hlavním panelu, pak jistě víte, že to klasickým kliknutím levého tlačítka myši jen tak nejde. Pokud však před kliknutím na ikonku stisknete a podržíte klávesu Shift, problém mít nebudete a aplikace se spustí jako další instance (tedy za předpokladu, že lze spustit ve více instancích).
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

198. - Jak na další položky v Ovládacích panelech
Programátoři Microsoftu před námi skryli některé položky v Ovládacích panelech. Chcete-li si tak například zpřístupnit nastavení Bluetotth, Tablet PC a další, zde je návod. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete.

Zobrazí se editor registru a vy přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Control Panel\don't load. Klikněte na větev don't load pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Oprávnění -> Upřesnit. V novém okně se přepněte na kartu Vlastník. Zde v seznamu označte vás jako vlastníka účtu a klikněte na OK a pak ještě jednou. Znovu klikněte pravým tlačítkem myši na don't load a zvolte Oprávnění. Vyberte svůj účet a dole mu zvolte Úplné řízení. Změny uložte kliknutím na OK.

Nyní na pravé straně smažte položky dle potřeby. Nemažte však všechny, ale jen tyto hdwwiz.cpl, appwiz.cpl, ncpa.cpl, sysdm.cpl, desk.cpl, joy.cpl, firewall.cpl, collab.cpl, irprops.cpl, tabletpc.cpl, bthprops.cpl, infocardcpl.cpl. V opačném případě by se totiž v Ovládacích panelech mohly položky objevit duplicitně.
Tipy a triky pro Windows 7

199. - Jak rychleji ukončit Windows 7
Při vypínání PC ukončuje Windows 7 postupně všechny otevřené aplikace a spuštěné služby. Doba pro jejich ukončení je standardně nastavena na 12 sekund (12 000 milisekund). Chcete-li tento proces urychlit, postupujte takto. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete.

Zobrazí se editor registru a vy přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control. Na pravé straně poklikejte na hodnotu WaitToKillServiceTimeout a zadejte nový údaj v milisekundách (doporučujeme 10 000 milisekund, nedoporučujeme však příliš nízký a už vůbec ne 0). Změny se projeví po restartu PC.
Tipy a triky pro Windows 7

200. - Jak upravit automatickou instalaci aktualizací
Přijít o data na PC jistě nikoho nepotěší. Stát se vám to však může raz dva. Stačí, když necháte přes noc zapnutý operační systém Windows a právě v ten den se objeví nové aktualizace. Ve výchozím nastavení jsou Windows 7 nastaveny tak, že je stáhnou, nainstalují a pak se mohu i restartovat. Vy však přijdete o všechnu rozdělanou práci. Zamezit tomu lze lehce.

V Ovládacích panelech zvolte Systém a vlevo dole klikněte na odkaz Windows Update. Vlevo klikněte na položku Změnit nastavení. V novém okně potom v otevíracím boxu zvolte buď druhou, anebo třetí možnost. Změny uložte kliknutím na OK. Po stažení aktualizací bude následně na vás, kdy si je necháte nainstalovat samotnou službou.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak přinutit IE otevírat nová okna v záložkách

31. října 2010 v 17:42 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nastavení automatického otevírání nových oken v záložkách aplikace IE, či měnit pozadí pracovní plochy dle nastavených intervalů je poměrně jednoduché. Můžete si také zkusit získat zprávu o energetické náročnosti notebooku nebo zmenšit soubor pro hibernaci. Ani to není vše.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

189. - Jak přinutit IE otevírat nová okna v záložkách
Používáte-li Internet Explorer, pak vám možná vadí, že při kliknutí na odkaz se někdy otevře v novém okně. To když je v kódu stránky nastaveno, že se má otevřít do nového okna. Proč mít zbytečně pootevíráno tolik oken, když všechny stránky lze mít uspořádané do jednoho?

Zde je postup, jak to změnit a donutit Windows 7 otevírat odkazy do záložek. Spusťte Internet Explorer a stiskněte klávesu F10. Zobrazí se hlavní menu a v něm vyberte Nástroje → Možnosti Internetu. Na záložce Obecné v části Záložky klikněte na tlačítko Nastavení. V nově otevřeném okně v části Při zjištění automaticky otevíraného okna vyberte volbu Vždy otevírat automaticky otevíraná okna na nové záložce. Klikněte dvakrát na OK a změna bude aplikována.
Tipy a triky pro Windows 7

190. - Jak si nechat náhodně měnit pozadí pracovní plochy
Pro automatickou změnu pozadí pracovní plochy nemusíte stahovat žádný další software. Windows 7 si totiž s výměnou obrázků poradí sám.

Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte z kontextové nabídky možnost Přizpůsobit. V novém okně dole klikněte na odkaz Pozadí plochy. Pomocí tlačítka Procházet vyberte složku se svými obrázky a v seznamu zatrhněte ty, které budete chtít nechat měnit. Dole si nastavte po jakých intervalech k tomu má docházet a zda v náhodném pořadí, a nastavení uložte kliknutím na tlačítko Uložit změny.
Tipy a triky pro Windows 7

191. - Jak zakázat zobrazování informaci o jazyku na hlavním panelu
Nechcete-li mít přehled o aktivovaném jazyku Windows 7 pomocí informace v systémové části hlavní lišty (pro český jazyk CS), pak postupujte takto.

Klikněte na Start a do řádku zadejte příkaz intl.cpl a odešlete ho klávesou Enter. Otevře se okno Oblast a jazyk. Vy se přepněte na záložku Klávesnice a jazyk. Zde klikněte na tlačítko Změnit klávesnici. V novém okně se přepněte na záložku Panel jazyků. Zde vyberte volbu Skrytý a uložte nastavení kliknutím dvakrát na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

192. - Jak získat zprávu o energetické náročnosti notebooku
Kolik energie spotřebovává váš notebook? Neodebírá z akumulátoru zbytečně moc energie? Tak na to vám může pomoci najít odpověď zpráva diagnostiky efektivity napájení.

Klikněte na Start → Všechny programy → Příslušenství a pravým tlačítkem myši na Příkazový řádek, kde vyberte možnost Spustit jako správce. Otevře se příkazový řádek a vy zadejte příkaz powercfg - energy. Systém provede analýzu a výsledky uloží do HTML protokolu, který si můžete prohlédnout (standardně ho najdete v C:\Users\Jméno Příjmení).
Tipy a triky pro Windows 7

193. - Jak zmenšit soubor pro hibernaci
Používáte-li možnost přejít do Režimu spánku, pak ukládá Windows 7 všechny informace do souboru hiberfil.sys. Ten se nachází na C:\. Na disku zabírá někdy i několik GB (podle velikosti operační paměti RAM). Ve většině případů jeho kapacita není využita, tak proč ho nezmenšit.

Klikněte na Start → Prohledat programy a soubory, zadejte příkaz cmd a odešlete ho. Zobrazí se příkazový řádek a vy zadejte příkaz powercfg -h -size %60. Tímto příkazem zredukujete jeho velikost o 60 %. Procentuální číslo si můžete volit sami dle uvážení. Ale pozor, nemůže být menší než 50.
Tipy a triky pro Windows 7

194. - Jak smazat vybrané schéma napájení příkazovým řádkem
Prostřednictvím příkazového řádku Windows 7 můžete nastavovat, ale i mazat schémata napájení. Spusťte tedy příkazový řádek - klikněte na Start → Všechny programy → Příslušenství a pravým tlačítkem myši na Příkazový řádek, kde vyberte možnost Spustit jako Správce.

Zadejte příkaz powercfg list a odešlete ho. Dojde k výpisu existujících schémat. Kromě aktivního můžete ostatní smazat a to příkazem powercfg -delete guid, kde místo guid zadáte číslo schématu (najdete za Guid:).
Tipy a triky pro Windows 7

Windows 7 pro začátečníky: Jak vybírat soubory zaškrtáváním

31. října 2010 v 17:19 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
V tipech pro začátečníky i pokročilé vám poradíme, jak pohodlněji vybírat soubory ke kopírování i jak používat ReadyBost, který dokáže počítač zrychlit.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

177. - Jak pohodlně vybrat více souborů
Známý problém. Potřebujete v Průzkumníku Windows vybrat několik fotografií, MP3 souborů, videoklipů, dokumentů apod. a někam zkopírovat. Někteří uživatelé tak činí postupně - kopíruje jeden soubor po druhém. Přitom možná neví, že pomocí přidržení klávesy Ctrl a klikání myši na soubory jich lze vybrat více. Ve Windows 7 přibyla nyní ještě další možnost.

Otevřete Průzkumníka Windows (Windows + E), stiskněte klávesu F10 a v horní liště vyberte Nástroje -> Možnosti složky a přepněte se na kartu Zobrazení. V části Upřesnit nastavení vyhledejte v seznamu položku Vybírat položky pomocí zaškrtávacích políček. Klikněte na OK. Nyní když ve Windows (nejen ve složce, ale třeba i na ploše apod.) umístíte kurzor na záznam, zobrazí se v jeho jeho levé části zatrhávací box - lehce tak vyberete více souborů. Pak již můžete použít známou kombinaci kláves Ctrl + C pro kopírování a Ctrl + V pro vložení jinam.
Tipy a triky pro Windows 7

178. - Jak na ReadyBoost
O výhodách technologie ReadyBoost toho bylo již napsáno hodně. Je pravdou, že na PC s méně operační paměti určitě PC zrychluje. Poprvé se objevila ve Windows Vista a samozřejmě nechybí ani v sedmičkách. Její aktivace není nikterak složitá. Stačí zasunout USB flash disk o kapacitě minimálně 1 GB do USB portu. Za chvilku se objeví okno Přehrát automaticky a vy v něm vyberte možnost Zrychlit systém. V následujícím okně nastavte posuvníkem paměť na maximální možnou mez a klikněte na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

179. - Jak na lepší přepínání mezi okny
Klávesovou zkratka Alt + Tab slouží k pohodlnému přepínání mezi okny aplikací, ve Windows 7 jsou k dispozici i náhledy těchto oken a nově se objevila i další možnost, jak mezi nimi listovat. Zkuste klávesovou zkratku Windows + T. Budou zobrazeny nejen okna, ale také v případě více oken patřící jedné aplikaci všechny najednou. A pozor, navíc i při náhledu můžete okna aplikace přímo ukončit. Stačí kliknout na křížek vpravo nahoře.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

180. - Jak surfovat opravdu anonymně
Internetové prohlížeče nabízejí režim tzv. anonymního surfování. Bohužel ten nefunguje zcela anonymně. Neukládají se sice dočasné soubory z internetu, cookies, historie navštívených stránek apod., ale na jakých stránkách jste byli, i přesto zjistit jde. Zkuste si spustit příkazový řádek (Windows + R, napsat cmd a odeslat) a zadejte příkaz ipconfig /displaydns. Zobrazí se seznam navštívených stránek. Tato informace je uložena v rámci lokální DNS paměti. Jak smazat i ji? Jednoduše. Do příkazového řádku zadejte příkaz ipconfig /flushdns.
Tipy a triky pro Windows 7

181. - Jak si vytvořit zástupce pro Informace o výkonu
Chcete-li mít po ruce údaje z funkce Informace o výkonu a nástroje, a přitom ji spouštět zástupcem třeba z pracovní plochy, či z hlavního panelu (pokud na něj zástupce umístíte), pak postupujte následovně. Klikněte pravým tlačítkem myši kdekoliv na pracovní ploše a z kontextového menu vyberte volbu Nový -> Složka. Pojmenujte ji jako Informace o výkonu a nástroje.{78F3955E-3B90-4184-BD14-5397C15F1EFC}. Složka se změní na zástupce a vy s ním můžete tuto funkci otevírat raz dva.
Tipy a triky pro Windows 7

182. - Jak zakázat probouzení PC zařízením v síti
Počítač může být na dálku přes síť probuzen. Pokud si však nepřejete, aby se tak dělo, je zapotřebí to nastavit v síťovém připojení. Klikněte levým tlačítkem myši na ikonku monitoru v systémové části hlavní lišty a vyberte volbu Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. V novém okně vyberte vlevo možnost Změnit nastavení adaptéru. Na aktivní adaptér klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Vlastnosti. Nyní klikněte na tlačítko Konfigurovat a přepněte se na záložku Řízení spotřeby. Zde zrušte zatržení boxu Povolit zařízení probouzet počítač. Změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, kde stáhnout a jak změnit kabátek systému

31. října 2010 v 17:04 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Jarní motiv pro Windows 7 vám pomůže sladit se s venkovní atmosférou. Poradíme vám také, jak jednoduše zálohovat data, zakázat uživatelům používat Ovládací panely nebo vypsat spuštěné procesy do souboru. Vyzkoušejte si také změnu formátu data v systémové části hlavního panelu.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

145. - Jak aktivovat nový motiv vzhledu Windows 7
Windows 7 umožňují měnit grafiku. Pomocí tzv. motivu vzhledu tak máte možnost proměnit svá Windows a tak se odlišit od stereotypního systému. Pomocí nového motivu změníte najednou pozadí plochy, barvu oken, zvuky, spořič obrazovky či ikony a kurzory myši.

Klikněte pravým tlačítkem na pracovní ploše a vyberte možnost Přizpůsobit. Zobrazí se okno Individuální nastavení. Zde se nachází několik témat vzhledu a pomocí odkazu Získat další motivy online vpravo máte možnost si stáhnout nové přímo z webu Microsoftu. V galerii si můžete vybrat jaký budete chtít, a aktivovat ho kliknutím na Stáhnout a následně vybráním volby Otevřít (tím vzhled rovnou aktivujete).
Tipy a triky pro Windows 7

146. - Jak zálohovat data ve Windows 7
Zálohováním souborů předejdete jejich ztrátě v případě neočekávaných problémů. Manuální záloha je sice otravná, ale pokud použijete speciální funkci, pak jakmile provedete její nastavení, nemusíte se již o nic starat. Můžete sice použít aplikace třetích stran, ale proč, když jedna je přímo součástí Windows 7.

Najdete ji pod Ovládacími panely → Zálohování a obnovení. Po otevření okna vyberte vpravo volbu Nastavit zálohování. Pomocí průvodce si nastavíte co vše se má zálohovat - vybrat můžete i celý systém - a na konci máte možnost si vybrat, kdy se data budou automaticky zálohovat bez vaší asistence.
Tipy a triky pro Windows 7

147. - Jak zařídit, aby se poslouchání rádia či TV ve WMP nesekalo
Multimediální program Windows Media Player (WMP) neslouží jen k přehrávání audio a video souborů, pomocí něho můžete naladit i rádiovou stanici, nebo TV vysílání. Během přehrávaní však může vlivem chyb připojení k internetu docházet k občasným výpadkům. V těchto případech může pomoci nastavení vyrovnávací paměti WMP. Díky tomu si program stáhne do PC více dat a vy si krátkodobého výpadku ani nepovšimnete.

Otevřete přehrávač a v nabídce klikněte na Nástroje -> Možnosti. V otevřeném okně vyberte kartu Výkon a v části Vyrovnávací paměť pro síť zatrhněte volbu Ukládat do vyrovnávací paměti. Zde nastavte vyšší číslo než standardních 5 sekund. Doporučujeme kolem 10-15 sekund obsahu. Změny potvrďte tlačítkem Použít a začněte nerušeně poslouchat.
Tipy a triky pro Windows 7

148. - Jak otevřít integrovaný firewall příkazem
Integrovaný firewall můžete spustit hned několika způsoby. Například z Ovládacích panelů, či vlastnostmi ve volbě Centrum síťových připojení a sdílení. Vy však můžete použít i další způsob. Klikněte na Start tlačítko a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz firewall.cpl a odešlete ho. Poté se otevře okno firewallu.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

149. - Jak zakázat uživatelům používat Ovládací panely
Nechcete, aby se někdo dostal k nastavení operačního systému prostřednictvím Ovládacích panelů? Potom ve Windows 7 můžete provést malý zásah, díky kterému lze konfiguraci nastavení PC prostřednictvím položek v Ovládacích panelech zakázat. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vložte příkaz gpedit.msc a odešlete ho.

Otevře se okno Editor místních zásad skupin. V něm vyberte větev Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Ovládací panely. Zde naleznete 4 položky (Skrýt určené panely v Ovládacích panelech, Při otevírání Ovládacích panelů vždy zobrazit všechny položky, Zakázat přístup k Ovládacím panelům, Zobrazit pouze určené panely v Ovládacích panelech). Jejich konfigurací (poklikáním na jakoukoliv položku) můžete dosáhnout znepřístupnění všech nastavení, (ne)zpřístupnění jen vybraných a také zvolit klasický styl, bez možnosti přepnout se do zobrazení podle kategorií. Po nastavení vždy klikněte na Použít, respektive OK.
Tipy a triky pro Windows 7

150. - Jak vypsat spuštěné procesy do textového souboru
Správce úloh poskytuje několik informací o programech a procesech spuštěných v počítači. Potřebujete-li si uložit aktuálně spuštěné procesy, potom vám nezbývá, než je ručně přepsat a nebo použít další funkci ve Windows.

Stačí, když kliknete na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadáte příkaz cmd, který odešlete. V okně nyní zadejte jednoduchý příkaz tasklist /svc >tasklist.txt. Po odeslání dojde k vytvoření souboru se seznamem procesů v adresáři, ve kterém se aktuálně nacházíte. Pokud zadáte pouze tasklist /svc, dojde k vypsání úloh v příkazové řádku.
Tipy a triky pro Windows 7

151. - Jak změnit formát data v systémové liště

Používáte-li v operačním systému Windows 7 širší řádku hlavní lišty, jistě nedáte dopustit na možnost zobrazovat v informační části nejen aktuální čas, ale také celé datum, ve formátu den, měsíc a rok. Formát zobrazování se dá lehce změnit.

Stačí, když navštívíte editor registru. Klikněte na Start a do Prohledat programy a soubory vepište příkaz regedit. V editoru registru vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\International. Na pravé straně se nachází položka sShortDate, ta řídí formát zobrazování celého data. Poklikejte na ni a zkuste hodnotu změnit na d.M.yy. Restartujte počítač. Po novém startu se datum zobrazí ve formátu 10.4.10. S nastavením lze experimentovat. Místo teček tak např. lze využívat jiné oddělovací značky jako lomítka atd.
Tipy a triky pro Windows 7

152. - Jak ztučnit blikající kurzor
Pokud se vám zdá, že váš blikající kurzor myši zobrazující se v textovém poli některých integrovaných aplikací a funkcí Windows (Poznámkový blok, Internet Explorer apod. ) je málo široký, potom zkuste tento tip. Otevřete editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Na pravé straně by se měla nacházet hodnota CaretWidth. Její údaj změňte. Standardně je nastaveno 1. Zadáte-li např. číslo 3 bude kurzor 3x širší.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak vyladit text pro snadné čtení

31. října 2010 v 16:43 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vyzkoušejte si jak správně zvolit nejvhodnější zobrazení písma tak, aby se dobře četlo. Pomocí jednoduchého triku si můžete nechat zobrazit i prázdné jednotky v počítači, Aero ve Virtual PC nebo vypnout hlášení Centra akcí.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

165. - Jak pro vaše oči optimalizovat zobrazení textu na monitoru
Funkce ClearType umožňuje lepší čtení textu z obrazovky. Speciální optimalizační nástroj upraví text na obrazovce tak, aby odpovídal vašim nárokům. Klikněte na Start tlačítko a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz cttune a odešlete ho. Zobrazí se okno Optimalizace zobrazení textu ClearType. Zatrhněte možnost Zapnout technologii ClearType a klikněte na tlačítko Další. Zkontroluje se nativní rozlišení monitoru. Klikněte na Další a v celkem čtyřech krocích si vyberte ten text, který se vám čte nejlépe.
Tipy a triky pro Windows 7

166. - Jak zobrazovat i prázdné jednotky
Windows 7 ve výchozím nastavení skrývá prázdné jednotky. Takže pokud máte například v PC instalovanou čtečku paměťových karet a nemáte v ní kartu vloženou, pak se jednotka neobjeví v Průzkumníku Windows. Zde je návod, jak toto nastavení změnit a zobrazovat ji vždy.

Klávesovou zkratkou Windows + E spustíte Průzkumníka Windows. Stiskněte klávesu F10 a v menu nahoře vyberte volbu Nástroje → Možnosti složky. V okně se přepněte na kartu Zobrazení. Najděte boxík Skrýt prázdné jednotky ve složce Počítač a zrušte jeho zatržení. Změny uložte kliknutím na tlačítko OK.
Tipy a triky pro Windows 7

167. - Jak na rychlý náhled pracovní plochy
Zobrazit pracovní plochu pod spuštěními okny můžete dvěma způsoby. Buď kliknout na tlačítko zcela vpravo vedle hodin na hlavní liště, anebo použitím klávesové zkratky Windows + D. Chcete-li se však pouze podívat na pracovní plochu, tedy bez trvalého zobrazení, pak využijte klávesovou zkratku Windows + mezerník, anebo kurzor myši umístěte na tlačítko zcela vpravo.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

168. - Jak aktivovat Aero ve Windows Virtual PC
Používáte-li pro virtualizaci operačního systému Windows 7 program Microsoft Virtual PC a máte naopak dostatečně výkonný hardware, pak i v něm můžete používat rozhraní Aero. Aktivujete ho pomocí dvou kroků. Nejprve v okně Virtual PC klikněte na Nástroje -> Nainstalovat integrační utility. Nyní virtuální počítač restartujte. Následně klikněte na Nástroje → Povolit integrační nástroje. Po přihlášení k systému Windows 7 by mělo být rozhraní Aero automaticky aktivováno.
Tipy a triky pro Windows 7

169. - Jak vypnout hlášení z Centra akcí

Chcete-li zcela deaktivovat hlášení Windows funkce Centrum akcí v systémové části hlavní lišty, pak to lehce uděláte v editoru místních zásad skupiny. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz gpedit.msc a odešlete (k dispozici ve Windows 7 Professional, Ultimate a Enterprise).

Otevře se editor a vy přejděte na Konfigurace uživatele → Šablony pro správu → Nabídka Start a hlavní panel. Zde vpravo najděte volbu Odebrat ikonku Centrum akcí a poklikejte na ni. V okně zvolte Povoleno. Změny se projeví po restartu systému.
Tipy a triky pro Windows 7

170. - Jak přidat příkaz Spustit do nabídky Start

Funkce Prohledat programy a soubory může sloužit podobně jako funkce Spustit, ale ne vždy. Proto je někdy dobré spouštět příkazy právě přes ni. Nově ji najdete pod Start → Všechny programy → Příslušenství. Chcete ji mít přímo ve Start menu hned vedle tlačítka pro vypnutí PC? V tom případě klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz gpedit.msc a odešlete (k dispozici ve Windows 7 Professional, Ultimate a Enterprise).

Otevře se editor a vy přejděte na Konfigurace uživatele → Šablony pro správu → Nabídka Start a hlavní panel. Zde vpravo najděte volbu Přidat příkaz Spustit do nabídky Start a poklikejte na ni. V okně zvolte Povoleno. Změny se projeví okamžitě.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak vyladit Windows pro notebooky

31. října 2010 v 16:39 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé si mohou vyzkoušet, jak změnit nastavení některých voleb, které pomohou rozhýbat Windows 7 i na pomalejších počítačích či noteboocích a netboocích.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

159. - Jak zvýšit výkon notebooku vypnutím vizuálních efektů
Systém Windows přiděluje prostředky funkcím, programům atd. podle svého nastavení. Takže pokud máte silný PC, pak můžete používat všechny dostupné vizuální efekty. V opačném případě (třeba na výkonově slabších noteboocích) můžete některé z nich povypínat a tím získat výkon navíc, práce s notebookem bude svižnější.

Klikněte na Start tlačítko a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz sysdm.cpl, ten odešlete. Otevře se okno Vlastnosti systému a vy se přepněte na kartu Upřesnit a zde klikněte v části Výkon na tlačítko Nastavení. Otevře se okno Možnosti výkonu.

Zde můžete buď vybrat schéma Optimalizovat pro výkon, anebo ručně povypínat největší žrouty výkonu - Animace na hlavním panelu a v nabídce Start, Animovat okna při minimalizaci a maximalizaci, Animovat prvky a ovládací prvky oken, Povolit průhledné sklo, Pozvolna zobrazovat nebo vysouvat nabídky, Pozvolna zobrazovat nebo vysouvat popisky, Při přetahování zobrazit obsah okna, Zobrazit miniatury místo oken, Zobrazit průsvitný obdélník výběru, Zobrazovat stín pod okny. Změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

160. - Jak zvýšit výkon notebooku aktuálně provozovaného na baterie

Kdykoliv používáte notebook na baterie, dochází automaticky ke snížení jeho výkonu. Děje se tak z důvodu snížení spotřeby baterií a tím prodloužení doby práce na ně. Toto řídí centrum napájení a to podle zadaných schémat. Při provozu na elektrickou síť je tak předvybráno Rovnováha a při provozu na baterie je vhodný Úsporný režim. Schémata a jejich nastavení lze měnit v Ovládací panely → Možnosti napájení.

Zde máte na výběr tři přednastavená - Rovnováha, Úsporný režim a Vysoký výkon. Vytvořit si můžete i vlastní. Nastavení schématu můžete změnit kliknutím na odkaz Změnit nastavení schématu. V novém okně však určitě doporučujeme vybrat volbu Změnit pokročilá nastavení napájení. Zde najdete celou řadu možností jak měnit výkon při napájení PC. Schémata máte možnost aktivovat buď zde, anebo v systémové části hlavní lišty Windows kliknutím na ikonku baterie pravým tlačítkem myši a vybráním volby Možnosti napájení.
Tipy a triky pro Windows 7

161. - Jak vypnout Aero motivy

Součástí prostředí Aero (dostupné ve Windows 7 Enterprise, Home Premium, Professional a Ultimate) jsou efekty průhledného skla, decentní animace oken a nové barvy oken. Ty samozřejmě počítač zpomalují, protože mu ubírají řadu systémových prostředků. Zvolením jiného motivu než Aero, tedy získáte větší výkon.

Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte volbu Přizpůsobit. V otevřeném okně uvidíte seznam motivů. Ty používající Aero jsou uprostřed. Hned pod nimi se nacházejí ty bez této funkce. Vyberte buď jeden z nic, anebo si stáhněte jiný z internetu.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

162. - Jak zakázat nepotřebné služby pro notebook
Windows 7 pro svůj správný chod vyžadují celou řadu služeb. Některé z nich však nevyužijete a tudíž na pozadí systému běží zbytečně, čímž ubírají PC na výkonu. Ten se může hodit v případě pomalejších počítačů, anebo notebooků. K jejich nastavení se dostanete kliknutím na Start menu a vepsáním příkazu services.msc, který odešlete.

Zobrazí se seznam procesů, je jen na vás, které služby zakážete. Protože neexistuje žádný univerzální návod co deaktivovat, je jen na vašem uvážení, které to budou. Každý z nás totiž používá PC k něčemu jinému a provozuje na něm různé aplikace. Kliknete-li na službu, tak se pro ni zobrazí její popis a vy se tak můžete podle svého rozhodnout, zda ji potřebujete spouštět automaticky, jen na vyžádání nebo nepotřebujete. Například v případě, že používáte jiný než vestavěný program Windows Defender k odhalování spyware, nemusí přece běžet.
Tipy a triky pro Windows 7

163. - Jak odstranit nepotřebné startující se programy při zavádění Windows 7

Start Windows zpomalují různé aplikace, které se nahrávají společně s ním. Ať už jde o Skype, ICQ, Google Updater či jiné programy, nepotřebujete je spouštět automaticky na pozadí. Můžete si je spustit dodatečně sami.

Klikněte tedy na tlačítko Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz msconfig a odešlete ho. Otevře se okno a vy se přepněte na kartu Po spuštění. Zde si vyberte záznamy, které startují s PC a které nepotřebujete. U nich zrušte zatržení boxíku. Změny uložíte kliknutím na tlačítko OK.
Tipy a triky pro Windows 7

164. - Jak zajistit dostatek paměti pro výkon Windows 7

Přidáním další operační paměti do počítače či notebooku zrychlíte práci s Windows 7. Oficiální systémové nároky Windows 7 dle Microsoftu jsou 1 GB paměti RAM (pro 32bitový systém) a 2 GB paměti RAM (pro 64bitový systém). Mějte však na paměti, že jde o minimální hodnoty.

Pro plynulou práci a vyšší výkon je však vhodné mít systém vybaven 2 GB, respektive 4 GB paměti RAM. Zde platí, že více znamená lépe. Nezapomínejte totiž, že systém si alokuje značnou část paměti a další ukousnou podle svých nároků aplikace (žrouty jsou např. videostřihové programy či aplikace pro úpravu grafiky).
Tipy a triky pro Windows 7

Triky pro Windows 7 poradí, jak zobrazit aktuální měsíc v hlavním panelu

31. října 2010 v 16:28 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé si mohou deaktivovat požadavek na heslo při přejití z režimu spánku či hibernace, jednoduše změnit heslo, do hlavního panelu přidat aktuální měsíc, deaktivovat možnost přepínat uživatele, či aktivovat klasickou nabídku přepínání mezi okny.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

153. - Jak deaktivovat požadavek na heslo z režimu spánku či hibernace
Používáte-li režim spánku či hibernaci pro rychlé uspání PC či jeho vypnutí a přitom ho nepotřebujete chránit heslem, pak vás možná nebaví neustále dokola zadávat heslo pro přístup do systému při opětovném startu. Aby po vás nebylo požadováno, změníte v Ovládacích panelech → Možnosti napájení. Na levé straně klikněte na odkaz Po probuzení požadovat heslo. V dalším okně zvolte Nevyžadovat heslo.
Tipy a triky pro Windows 7

154. - Jak změnit uživatelské heslo
Heslo je možné měnit buď automaticky po jeho vypršení (u Windows 7 standardně nastaveno na 42 dnů), anebo kdykoli, kdy budete chtít vy. Jestliže po tomto úkonu zatoužíte, pak jděte do Ovládací panely → Uživatelské účty. Zde klikněte na odkaz Změnit heslo. Tip: Pokud jste přihlášeni jako správce, můžete vytvářet a měnit hesla všech uživatelských účtů v počítači.
Tipy a triky pro Windows 7

155. - Jak zobrazit aktuální název měsíce v systémové části hlavního panelu
Hodiny v systémové části hlavního panelu standardně zobrazují čas. Pokud lištu roztáhnete na dva řádky (klikněte pravým tlačítkem myši na lištu, zrušte zatržení Uzamknout hlavní panel a poté panel uchopte a táhněte nahoru) objeví se informace o dni v týdnu.

Chcete-li přidat i název aktuálního měsíce, pak přejděte do Ovládací panely → Oblast a jazyk a na kartě Formáty klikněte na tlačítko Další nastavení. Přepněte se na kartu Datum. Řádek Krátký formát data změňte z d.M.rrrr na d. MMMM rrrr. Klikněte na OK a to je vše.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

156. - Jak deaktivovat možnost přepínat uživatele ve Windows 7
Chcete-li z jakéhokoliv důvodu zakázat možnost využívat přepnutí uživatelů ve Windows 7 bez ohlášení, zde je postup. Otevřete editor systémového registru Windows (klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit a odešlete ho).

V editoru přejděte na větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System. Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a tu pojmenujte jako HideFastUserSwitching. Poklikejte na ni a přidělte jí 1. Změny se projeví po restartu PC. Pak nejen ve Start nabídce u tlačítka Vypnout bude tato možnost deaktivována.
Tipy a triky pro Windows 7

157. - Jak aktivovat klasické přepínání mezi okny
V případě, že byste zatoužili po klasicky graficky ztvárněném přepínání mezi okny aplikací (Alt + Tab), tedy bez náhledů aplikací a jen s ikonkami, zde je postup. Otevřete editor systémového registru Windows (klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit a odešlete ho).

Vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer. Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD. Tu pojmenujte jako AltTabSettings. Poklikejte na ni a přidělte jí 1. Změny se projeví okamžitě.
Tipy a triky pro Windows 7

158. - Jak vrátit funkci Spustit do Start menu
Pokud vám chybí funkce Spustit v nabídce Start, máte možnost ji tam jednoduše vrátit (standardně se nachází pod Start → Všechny programy → Příslušenství). Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel, vyberete možnost Vlastnosti a následně se přepněte na kartu Nabídka Start.
Zde klikněte na tlačítko Přizpůsobit a téměř dole najdete a zatrhávací boxík Příkaz Spustit - ten zatrhněte. Změny uložíte kliknutím dvakrát na OK. Funkci Spustit nyní najdete na pravé straně Start menu. Tip: Můžete ji aktivovat i klávesovou zkratkou Windows + R.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7: jak upravit indexování informací a tím urychlit hledání

31. října 2010 v 16:23 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé si mohou nastavit vlastní složky pro indexování dat. Pomoci může i vypnutí nebo výběr jiných zvukových schémat. Windows 7 umí i vypsat složky do jednoho souboru a upravit dobu pro aktivaci zobrazení náhledu pracovní plochy.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

137. - Jak nastavit indexování souborů
Windows 7 mají pro vyhledávání informací na datových úložištích k dispozici funkci nalezení programu či souboru. Lze ji využít ve Start menu psaní do řádku Prohledat programy a soubory, nebo Průzkumníku Windows vpravo nahoře. Možnosti, co vše má být do hledání zahrnuto, si však můžete určit sami a vynechat tak třeba nepodstatná data.

Stiskněte klávesovou zkratku Windows + Pause Break. V okně vlevo dole klikněte na odkaz Informace o výkonu a nástroje. Nyní nahoře vlevo klikněte na odkaz Upravit možnosti indexování. Otevře se okno indexování a zde pomocí tlačítek Změnit a Upřesnit máte možnost nástroj konfigurovat.
Tipy a triky pro Windows 7

138. - Jak vypnout nebo vybrat jiné zvuky Windows 7
Nechcete-li poslouchat zvuky Windows 7 v systému či aplikacích, pak je můžete deaktivovat či vybrat jiné zvukové schéma. Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte volbu Přizpůsobit.
V novém okně vpravo dole vyberte Zvuky. Nyní v roletkovém menu Zvukové schémata máte možnost vybrat jiné schéma či volbou Bez zvuku schémata zcela zakázat. Zvuky můžete přiřazovat k různým akcím. Jejich seznam najdete v listu Události programů a zvuk si můžete i poslechnout. Změny uložíte kliknutím na tlačítko OK.
Tipy a triky pro Windows 7

139. - Jak na vlastní spořič v systému Windows 7
Hromadí se vám řada fotografií na pevném disku a chtěli byste je nějak využít? Tak proč je nepoužít do spořiče obrazovky monitoru? Nemusíte přitom nic instalovat, pouze stačí funkci aktivovat a vybrat fotky k zobrazení. Na pracovní ploše klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Přizpůsobit.
V novém okně zvolte vpravo dole možnost Spořič obrazovky. Otevře se okno a v roletkovém okně Spořič obrazovky vyberte možnost Fotografie. Vpravo klikněte na tlačítko Nastavení. Zde si můžete nadefinovat rychlost střídání obrázků, zda se mají střídat v náhodném pořadí a vybrat složku odkud se mají obrázky načítat.
Tipy a triky pro Windows 7

140. - Jak snadno otevřít nápovědu
Nevíte-li si ve Windows někdy rady, stačí se kdykoliv obrátit na nápovědu. Vyvoláte ji buď kliknutím na modrou ikonku s otazníkem v okně Průzkumníka Windows, anebo kliknutím na Start a vepsáním příkazu nápověda do řádku Prohledat programy a soubory.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

141. - Jak změnit téma bez změny ukazatelů myši a ikonek
Aktivovat jiné téma Windows 7 a tím se odlišit, či si ho nastavit podle náklady. To je možné, ale společně s novým tématem se změní i ukazatele myši a sada ikonek v systému. Ovšem nemusí.
Spusťte editor systémového registru (klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište regedit, odešlete) a vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes. Na pravé straně najdete dvě 32bitové hodnoty DWORD - ThemeChangesDesktopIcons a ThemeChangesMousePointers. Poklikejte na ně a změňte hodnoty z 1 na 0. Změny se projeví po restartu PC.
Tipy a triky pro Windows 7

142. - Jak na výpis složek a souborů do textového souboru
Jistě jste se už setkali s potřebou někam zaznamenat strukturu svých složek, případně souborů. Manuální přepisování však není dvakrát efektivní a tak může přijít vhod jednoduchý postup. Stačí, když kliknete na Start do řádku Prohledat programy a soubory vepíšete příkaz cmd a odešlete ho. Otevře se Příkazový řádek. Přesuňte se pomocí příkazů do adresáře, ze kterého chcete udělat výpis. Teď již stačí vložit speciální příkaz dir > vypis.txt. Tím jste provedli výpis z aktuálního adresáře do souboru s označením vypis.txt.
Tipy a triky pro Windows 7

143. - Jak rychleji zobrazit náhled okna aplikací hlavního panelu
Windows 7 umožňují po přejetí myší kurzorem na hlavním panelu ukázat náhled právě otevřeného okna. Chvilku to však trvá, než se objeví (přesně 400 milisekund = 0,4 ). Chcete-li tento čas zkrátit, nebo naopak prodloužit, stačí udělat menší změnu v registru Windows.

Spusťte editor systémového registru (klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište regedit, odešlete) a vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako ExtendedUIHoverTime. Poklikejte, přepněte se na desítkovou soustavu a přiřaďte jí vlastní údaj v milisekundách (např. 1 000 = 1 sekunda). Změny se projeví po restartu PC.
Tipy a triky pro Windows 7

144. - Jak změnit dobu pro aktivaci náhledu pracovní plochy
Windows 7 přináší novou funkci náhledu na pracovní plochu. To se může hodit, pokud máte otevřeno více oken a potřebujete se podívat na pracovní plochu. Stačí kurzorem myši přejet do pravého dolního rohu a za chvilku se zobrazí plocha. Dobu, než se tak stane, máte možnost měnit.

Spusťte editor systémového registru (klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište regedit, odešlete) a vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako DesktopLivePreviewHoverTime. Poklikejte na ni a přepněte se do desítkové soustavy. Hodnotu prodlevy zadávejte v milisekundách (např. 1 000 ms = 1 sekunda).
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak změnit úložiště pro vaše dokumenty

31. října 2010 v 16:16 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé si mohou vyzkoušet, nejen jak změnit úložiště pro dokumenty, ale také jak jednoduše nasdílet složky, jak odebrat IE7 z Windows 7, či zálohovat a přesunout uživatelský profil.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky:

129. - Jak změnit výchozí úložiště pro vaše dokumenty
Windows 7 ukládá fotografie, hudbu, videa a dokumenty ve výchozím nastavení do složky uživatele - C:\Users. Nastavit si vlastní složku a to pro každý z uvedených typů souborů, která by vám vyhovovala lépe však není problém. Stačí kliknout na Start a pravým tlačítkem myši na uživatelské jméno vpravo nahoře. Zobrazí se uživatelská složka a v ní odkazy. Kliknutím pravého tlačítka myši a vybráním volby Vlastnosti a následným přepnutím na kartu Umístění máte možnost definovat vlastní úložiště pro tyto soubory.
Tipy a triky pro Windows 7

130. - Jak jednoduše průvodcem nasdílet složky
I Windows 7 umožňuje sdílení vybraných složek. Pomocí funkce Průvodce vytvořením sdílené složky tak lze vystavit více složek, nacházejících se na pevném disku PC, například ve vaší síti a sdílet je tak ve více počítačích.

Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz SHRPUBW.EXE a odešlete ho. Otevře se okno průvodce. Klikněte na Další a vyberte sdílenou složku. V dalším kroku ji pojmenujte a přidejte popis, který ji bude charakterizovat. Klikněte na Další a vyberte, kdo všechno bude mít oprávnění přistupovat ke sdílené složce, a jaké úkony s ní bude moci provádět. Nyní stačí stisknout Dokončit, čímž dojde k vystavení složky na síti.
Tipy a triky pro Windows 7

131. - Jak zcela zrušit sdílení souborů a tiskáren
Chcete-li si být jisti, že nikdo nebude přistupovat do vašich složek či instalovaných tiskáren na PC, pak máte možnost sdílení dat zcela vypnout. V systémové oblasti hlavní lišty klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku monitoru a zvolte možnost Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Na levé straně nyní klikněte na odkaz Změnit pokročilé nastavení sdílení. V novém okně v části Sdílení souborů a tiskáren vyberte volbu Vypnout sdílení souborů a tiskáren. Nezapomeňte dole kliknout na tlačítko Uložit změny.
Tipy a triky pro Windows 7

132. - Jak aktivovat spořič obrazovky ve WMP
Používáte-li pro reprodukci vašich hudebních souborů multimediální přehrávač Windows Media Player a vadí vám, že se u něho nezapíná spořič obrazovky, pak ho zapněte v nastavení. To lze provést po stisknutí klávesy F10 v menu Nástroje -> Možnosti. V záložce Přehrávač zatrhněte řádek Povolit během přehrávání spořič obrazovky.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

133. - Jak odebrat Internet Explorer z Windows 7
Uživatelé, kteří nechtějí používat Internet Explorer, mají konečně možnost, jak ho ze systému oficiálně dostat pryč. V ovládacích panelech vyberte možnost Programy a funkce. Na levé straně klikněte na odkaz Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows. Zde máte možnost odebrat některé integrované programy Windows. Mimo jiné i IE8.
Tipy a triky pro Windows 7

134. - Jak na zálohu a migraci složky uživatele
Chcete-li provést čistou instalaci Windows 7, pak je dobré zálohovat si uživatelská data a některá nastavení. K tomu slouží nástroj Migrace profilu uživatele. Vyvoláte ho pod Start menu → Všechny programy → Příslušenství → Systémové nástroje → Nástroj Migrace profilu uživatele. Krok za krokem vás provede celým procesem. Po nové instalaci stačí zálohovaný profil opět touto funkcí vrátit na své místo.
Tipy a triky pro Windows 7

135. - Jak zobrazit sestavení Windows 7 na pracovní ploše
Windows mají v sobě zabudovanou funkci, pomocí které mohou zobrazovat verzi a číslo sestavení systému v pravém spodním rohu pracovní plochy. Ta je však ve výchozím nastavení standardně vypnuta. Aktivovat ji můžete pomocí registru.

Otevřete tedy registr (Start do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit a odešlete ho). Vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Na pravé straně naleznete položku PaintDesktopVersion. Poklikejte na ni a místo 0 vepište hodnotu 1. Po restartu se na pracovní ploše objeví verze vašich Windows.
Tipy a triky pro Windows 7

136. - Jak zrušit zobrazení naposledy otevřeného klíče regeditu
Pracujete-li často s editorem registru (regedit), jistě jste si všimli, že pokaždé, když ho otevřete, nacházíte se v klíči, ze kterého jste ho opouštěli. Nechcete-li tedy, aby si editor pamatoval místo, kde jste naposledy byli, potom stačí jednoduchá úprava. Otevřete ho a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Applets\Regedit a klikněte na LastKey.

Nyní klikněte v liště na položku Úpravy -> Oprávnění, čímž zobrazíte uživatele mající přístup k PC. Vyberte toho uživatele, u kterého chcete provést změnu. V oblasti oprávnění klikněte na Odepřít sloupec Čtení a změny potvrďte. Opačným postupem můžete oprávnění zase přidat.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak si vytvořit kopii systémového disku

31. října 2010 v 15:52 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Poradíme vám, jak deaktivovat náhled plochy pomocí Aera i jak si přidat nový panel do hlavního panelu. Jak deaktivovat funkci Jedním prstem i jak zapnout či vypnout klávesy Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock po startu Windows 7.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

121. - Jak deaktivovat náhled plochy pomocí Aera
Ve Windows 7 s funkcí Aero se plocha zobrazuje pomocí tlačítka zcela vpravo (vedle hodin). Jestliže na ni umístíte kurzor myši, pak se sice zobrazí, ale po "odjetí" se opět objeví původní okno. Pokud nechcete, aby se tak dělo, postupujte následovně. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte volbu Vlastnosti. Na kartě Hlavní panel najdete zcela dole část Náhled plochy pomocí funkce Náhled Aero. Zrušením zatrhnutého boxíku tuto funkci deaktivujete.
Tipy a triky pro Windows 7

122. - Jak na nový panel nástrojů
Hlavní panel operačního systému nabízí mnoho možností. Jeho prostřednictvím lze například ovládat operační systém, spouštět programy či mít přehled nad spuštěnými aplikacemi a okny. Na panel si navíc může umístit i svůj vlastní panel nástrojů. Stačí, když na něj kliknete pravým tlačítkem myši a z dialogového okna vyberete volbu Panely nástrojů -> Nový panel nástrojů. Nyní je zapotřebí pouze vybrat složku či zadat adresu zástupce panelu.
Tipy a triky pro Windows 7

123. - Jak deaktivovat funkci Jedním prstem

Stisknete-li po sobě pětkrát klávesu Shift, vyvoláte funkci Jedním prstem pro usnadnění přístupu. V mnoha případech toto "usnadnění" může být nežádoucí a spíše na obtíž. Nápravu lze sjednat v Ovládacích Panelech. Klikněte tedy na Start -> Ovládací panely -> Centrum usnadnění přístupu. V seznamu klikněte na odkaz Usnadnit používání klávesnice a následně na Nastavit funkci Jedním prstem. V části Klávesová zkratka zrušte zatržení boxíku Zapnout funkci jedním prstem poté, co bude pětkrát stisknuta klávesa Shift.Tipy a triky pro Windows 7

124. - Jak se přihlásit či odemknout PC i bez Ctrl + Alt + Delete
Zabezpečujete-li si počítač zamykáním tedy např. stisknutím kombinace kláves Ctrl + Alt + Delete a nechcete při opětovném odemčení či přihlášení do Windows tuto kombinaci na klávesnici znovu zadávat, pak stiskněte kombinaci kláves Windows + R a do řádku Otevřít vepište příkaz control userpasswords2. Máte-li administrátorská oprávnění, objeví se okno s Uživatelskými účty. Přepněte se na kartu Upřesnit. Zde mimo jiné najdete i zatrhávací boxík Požadovat stisknutí kláves Ctrl + Alt + Delete. Ten kliknutím myši deaktivujte a klikněte na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

125. - Jak vytvořit kopii operačního systému
Windows 7 obsahují funkci pro tvorbu image systémového disku. Nemusíte tak používat aplikace třetích stran a vytvořit si zálohu celého systému sami. Funkci vyvoláte kliknutím na Start → Ovládací panely → Zálohování a obnovení. Zobrazí se okno, kde na levé straně vyberte volbu Vytvořit bitovou kopii systému a pak již pokračujete podle pokynů.
Tipy a triky pro Windows 7

126. - Jak zapnut či vypnut klávesy Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock po startu

Chcete-li mít po startu Windows 7 aktivovanou některou čních kláves Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock pak postupujte takto. Otevřete editor systémového registru (Start -> Prohledat programy a soubory a vepište příkaz regedit, který odešlete). Vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard. Na pravé straně najdete mimo jiné i hodnotu InitialKeyboardIndicators. Poklikejte na ni a podle potřeb nastavte dle následujícího návodu. Například číslo 1 je příkaz pro zapnutí Caps Locku při startu Windows.
1 - Caps Lock zapnut
2 - Num Lock zapnut
4 - Scroll Lock zapnut
3 - Caps Lock a Num Lock zapnut
5 - Caps Lock a Scroll Lock zapnut
6 - Num Lock a Scroll Lock zapnut
7 - Caps Lock, Num Lock, a Scroll Lock zapnut
Tipy a triky pro Windows 7

127. - Jak deaktivovat automatický Start aplikací na pozadí

Kompletní natažení všech programů spouštějících se automaticky na pozadí při startu Windows 7 může trvat v některých případech i desítky sekund. Někdy je opravdu těžké se těchto programů zbavit, pokud to nelze učinit v jejich nastavení, pak můžete sáhnout buď po speciálních aplikacích, stvořených pro tyto účely, nebo se podívat do registru, kde naleznete klíče, ze kterých dochází k jejich spouštění. Stačí tedy otevřít editor registru a podívat se do následujících klíčů:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServices
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunServicesOnce
Zde se nacházejí záznamy aplikací, startujících se společně s Windows. Smažte ty (označte myší a stiskněte klávesu Delete), které nepotřebujete.
Tipy a triky pro Windows 7

128. - Jak zakázat nastavení Koše ve Windows 7
Pokud kliknete pravým tlačítkem myši na ikonu Koše, objeví se kontextové okno, ve kterém se nachází položka Vlastnosti. Když na ni kliknete dostanete se k nastavení vlastností koše systému. Potřebujete-li však například z bezpečnostních důvodů tuto volbu zakázat aktuálně přihlášenému uživateli, vyhledejte v registru Windows tento klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer, pokud to chcete učinit všem uživatelům, tak HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer a vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a označte ji jako NoPropertiesRecycleBin. Poté jí přidělte hodnotu 1 a PC restartujte.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak prodloužit výdrž notebooku na baterie

31. října 2010 v 15:24 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Stačí jednoduché nastavení a vylepšíte výdrž a výkon notebooku na baterie. Další rady vám pomohou přeskupit okna na hlavním panelu, vypnout režim spánku nebo zkopírovat cestu k souboru jedním kliknutím.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

105. - Jak prodloužit výdrž notebooku na baterie
Windows obsahují nové možnosti napájení, které pomáhají zvýšit výdrž notebooku na baterie. Windows 7 přejdou automaticky do šetřícího režimu, aplikují se totiž různá spořící nastavení. Chcete-li si je nastavit podle potřeby, klikněte na Start → Ovládací panely a vyberte volbu Možnosti napájení.
V novém okně zvolte volbu Změnit nastavení schématu pro aktuální schéma a následně Změnit pokročilé nastavení napájení. Vyberte schéma, které chcete konfigurovat. Na baterie se používá Úsporný režim. Nyní si nastavte hodnoty chování PC.
Tipy a triky pro Windows 7

106. - Jak chránit data na USB flash disku ve Windows 7
Data na USB flash disku jsou snadno zneužitelná. Pokud vám disk někdo ukradne či ho ztratíte, může se k nim dostat prakticky každý. Proto existují různé šifrovací algoritmy, které data chrání. Jeden takový je i ve Windows 7 verze Ultimate a Enterprise. Jmenuje se BitLocker Drive Encrypton a dokáže šifrovat i soubory na pevných discích.

Nástroj najdete ve vlastnostech jednotky v PC. Stačí tedy připojit USB flash disk, stisknete kombinaci kláves Windows + E (vyvoláte Průzkumníka Windows) a kliknete pravým tlačítkem myši na flash disk nebo jinou úložnou datovou jednotku. V kontextovém menu vyberte volbu BitLocker Drive Encrypton.
Tipy a triky pro Windows 7

107. - Jak přeskupit okna na hlavním panelu
Ve Windows 7 jsme se konečně dočkali funkce přeskupování oken na hlavním panelu. Dokonce je možné měnit i pořadí jednotlivých otevřených oken na hlavní panelu. Takže máte-li rádi jako první okno na panelu internetový prohlížeč, pak třeba e-mailového klienta a otevřete je v jiném pořadí, stačí tato okna v hlavní liště uchopit a táhnout na požadovanou pozici.
Tipy a triky pro Windows 7

108. - Jak změnit hlasitost zvuků při hovoru v PC
Při telefonování prostřednictvím PC a Windows 7 se systém automaticky postará o snížení hlasitosti ostatních zvuků (varovných, spuštěné hudby na pozadí apod.). Chcete-li toto změnit, či přizpůsobit míru hlasitosti, pak klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku reproduktoru v systémové části hlavního panelu a vyberte volbu Zařízení pro přehrávání. Otevře se okno Zvuk a vy se přepněte na kartu Komunikace. Zde nastavte míru automatického ztlumení.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

109. - Jak neukládat informace o vyhledávání v systému
Ve výchozím nastavení si Windows 7 pamatuje vaše vyhledávací dotazy prostřednictvím řádku Prohledat: Počítač, který najdete v Průzkumníku Windows. Jestliže nechcete z důvodu ochrany aby se tak dělo, postupujte následovně. Do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz gpedit.msc a odešlete ho.

V okně editor místních zásad přejděte na Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Součásti systému Windows -> Průzkumník Windows. Klikněte na volbu Vypnout zobrazování naposledy hledaných položek v poli hledání programu Průzkumník Windows. V novém okně zvolte Povoleno a změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

110. - Jak vypnout režim spánku z příkazového řádku
Režim spánku se dá vypnut několika způsoby. Třeba také z příkazového řádku. Klikněte na Start → všechny programy → Příslušenství a pravým tlačítkem klikněte na Příkazový řádek (tím ho spustíte jako správce). V okně příkazového řádku zadejte příkaz powercfg -h off a odešlete. Režim spánku se vypne a odstraní soubor hiberfil.sys. Pro opětovné zapnutí funkce zadejte příkaz powercfg -h on.
Tipy a triky pro Windows 7

111. - Jak zkopírovat cestu k souboru kliknutím
Chcete-li přímo ve Windows zkopírovat cestu k danému souboru, nemusíte tak činit přes Průzkumníka Windows. Stiskněte Shift a následně na soubor klikněte pravým tlačítkem myši. V kontextovém menu se zobrazí volba Kopírovat jako cestu a tu vyberte. Pak klávesou Ctrl V můžete celou cestu vložit kam potřebujete.
Tipy a triky pro Windows 7

112. - Jak pracovat s Deployment Image Servicing and Management
Deployment Image Servicing and Management (DISM) je nový nástroj Windows 7 a Windows 2008 Server R2. Pomocí něho můžete nasazovat různé služby Windows. Jednotlivé funkce a přepínače pro použití najdete v nápovědě. Ale ukažme si příklad. Pokud vás zajímá seznam povolených a zakázaných vlastností Windows, stačí do příkazového řádku zadat příkaz dism /online /get-features /format:table.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak se přihlásit, když zapomenete heslo

31. října 2010 v 15:01 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Ukážeme vám, jak si přizpůsobit tlačítko pro vypnutí PC, jak se ochránit proti ztrátě hesla, jak změnit písmena jednotek, jak zakázat automatické spouštění programů na pozadí a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

113. - Jak si přizpůsobit tlačítko pro vypnutí Windows 7
Vypnutí Windows 7 se provádí přes Start menu tlačítkem vpravo dole. Chcete-li pomocí něho však PC pouze restartovat, odhlásit uživatele, Windows převést do hibernace apod., pak postupujte takto.
Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní a vyberte Vlastnosti (případně klikněte pravým tlačítkem myši na trojúhelníček vedle tlačítka Vypnout). Na záložce Nabídka Start v části Akce při stisknutí tlačítka napájení si vyberte jednu z dostupných možností.
Tipy a triky pro Windows 7

114. - Jak se přihlásit k Windows 7, když zapomenete heslo
Jestliže se k PC přihlašujete pomocí hesla, zde je možnost jak se postarat o to, abyste ho obnovili. Můžete si vytvořit speciální médium, které vám vždy pomůže s jeho obnovením. Vytvoříte ho pomocí Průvodce při zapomenutí hesla. Klikněte na Start → Ovládací Panely → Uživatelské účty. Otevře se okno, kde na levé straně naleznete položku Vytvořit disketu pro resetování hesla.

Tím spustíte průvodce, který vás provede krok po kroku vytvořením média (disketa, USB flash disk). Při zapomenutí hesla pak stačí médium vložit do PC a do přihlašovacího dialogu zadat špatné heslo. Následně klikněte na odkaz resetovat heslo (musíte mít vložené médium v PC). Spustí se Průvodce vytvořením nového hesla, který vám umožní vytvořit heslo jiné.
Tipy a triky pro Windows 7

115. - Jak na další funkce v Průzkumníku Windows 7
Pod ikonkou Počítač (můžete ji najít na ploše Windows, pokud jste ji aktivovali, nebo ve Start menu) se nenachází pouze správce souborů, jak si někteří uživatelé myslí. Mimo jiné z něho lze spouštět i některé součásti Windows. Po jeho otevření se nahoře jako lišta objeví několik funkcí, pomocí kterých můžete uspořádat položky v systému, zobrazit systémové informace PC, odinstalovat nebo změnit programy, připojit síťovou jednotku či otevřít Ovládací panely.
Tipy a triky pro Windows 7

116. - Jak obnovit otevřené složky po přihlášení k Windows
Musíte-li vypnout PC či se z Windows odhlásit zrovna v době, kdy máte otevřených několik složek, pak je to jistě hodně nemilé. Přijdete tak o zobrazené informace, které při příštím přihlášení budete muset znovu načíst. Můžete však zkusit využít následující postup, díky kterému se složky při příštím přihlášení k počítači opět samy otevřou.

Otevřete Průzkumníka Windows (Windows + E), stiskněte klávesu F10 a v hlavní liště klikněte na Nástroje. Z menu vyberte Možnosti složky. Přepněte se na kartu Zobrazení a zatrhněte řádek Obnovit předchozí složky při přihlášení a pak klikněte na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

117. - Jak změnit písmena jednotky ve Windows 7
Jistě víte, že pokud přidáte do počítače novou jednotku, například pevný disk, optickou mechaniku, externí disk či flash disk, systém Windows těmto jednotkám přiřadí písmeno automaticky. V některých případech to však může být poněkud nevýhodné. Jste-li třeba zvyklí mít na všech PC nazvány disky stejným písmenem, pak jistě uvítáte tento postup.

Klikněte pravým tlačítkem na ikonku Počítač (můžete ji najít na ploše Windows, pokud jste ji aktivovali, nebo ve Start menu) a z menu vyberte Spravovat. V okně se přesuňte na Správu disků (nachází se pod položkou úložiště). Na pravé straně se zobrazí dostupné jednotky. Pravým tlačítkem klikněte na položku disku (ve spodní části okna), u které chcete změnit písmeno. Objeví se menu, ve kterém klikněte na Změnit písmeno jednotky a cestu. Klikněte na tlačítko Změnit, vyberte nové písmeno a potom klikněte na OK. Tímto způsobem můžete změnit všechna písmena jednotek, kromě systémové.
Tipy a triky pro Windows 7

118. - Jak změnit tapetu pod přihlašovacím dialogem
Pokud se velmi často přihlašujete k systému Windows, pak vás již možná mohla omrzet tapeta pod úvodním přihlašovacím dialogem. Nevíte-li, jak ji změnit, zkuste následující postup. Vytvořte složku C:\Windows\System32\oobe\info\backgrounds. Vyberte si nějaký obrázek, nesmí být větší jak 256 KB a pojmenujte ho jako backgroundDefault.jpg. Vložte ho do vytvořené složky. Nyní musíte vlastní tapetu aktivovat. Spusťte editor registru a přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI\Background. Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako OEMBackground. Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu 1. Stiskněte klávesy Ctrl + Alt + Delete a změna již bude patrná.
Tipy a triky pro Windows 7

119. - Jak zakázat automatické spouštění programů na pozadí
Spouští-li se automaticky některé programy třetích stran společně s Windows, pak se tak děje nejčastěji ze systémového registru. Jestliže nechcete, aby se tak dělo, zde je řešení. Pusťte editor registru (Start -> Prohledat programy a soubory, zadejte příkaz regedit a odešlete ho) a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run. Zde najdete hodnoty a odkazy na soubory, které spouští vybrané programy na pozadí Windows. Odstraňte ty, které nepotřebujete. Stejný postup aplikujte také na klíč. HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run.
Tipy a triky pro Windows 7

120. - Jak nastavit vybranou složku jako výchozí pro instalaci programů
Instalujete-li programy nebo hry, pak jistě víte, že standardní cesta pro umístění souborů je C:\Program Files. Používáte-li pro ukládání dat jinou složku a nechce se vám stále zadávat právě toto umístění, upravte si v editoru registru cestu. Spusťte editor a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion. Na pravé straně se nachází položka s názvem ProgramFilesDir. Poklikejte na ni a do řádku Údaj hodnoty vložte cestu, která se má používat pro instalované aplikace. Ale pozor, složka, kterou zadáte se musí na jednotce před instalací programů nacházet, jinak je vráceno chybové hlášení.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak třeba rychleji spouštět Internet Explorer

31. října 2010 v 14:51 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
I v klasickém Wordpadu lze ukládat soubory do formátů DOCX a Open Documentu. Začátečníci mohou ovládnout panel Připnout a zvládnout rychlejší předávání souborů. Nechybí ani rada, jak změnit jméno vlastníka systému Windows 7 a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

97. - Jak na rychlejší spouštění Internet Exploreru
Po instalaci několika doplňků do browseru Internet Exploreru může dojít ke zpomalení jeho startu. Chcete-li výkon vrátit zpět, pak některé z nich, třeba ty co nepoužíváte, zakažte. Spusťte IE a stiskněte klávesu F10 následně vyberte volbu Nástroje -> Možnosti Internetu.

Přepněte se na kartu Programy a klikněte na tlačítko Spravovat doplňky. V novém okně se zobrazí seznam instalovaných doplňků. Ty co se spouštějí, mají ve sloupci Stav uvedeno Povoleno. Označte požadovaný doplněk a dole klikněte na Zakázat. Tím nedovolíte, aby se spouštěl. Poté klikněte na Zavřít a OK. Změny se projeví po vypnutí a zapnutí IE.
Tipy a triky pro Windows 7

98. - Jak ovládnout panel Připnout

Jistě jste si všimli, že do hlavního panelu si nyní můžete připnout ikonky ke spuštění aplikací. Kliknete-li na ni pak pravým tlačítkem myši, tak například u Wordu se zobrazí nejen možnost spustit tuto aplikaci, ale také posledních několik vámi otevřených dokumentů. Nechtěli byste však, aby se zde nacházel nějaký dokument stále? Aby ho ostatní nevysunuli? Pak ho uchopte a přetáhněte na tuto ikonku. Připne se zcela nahoru do části Připojený, kde bude vždy po ruce.
Tipy a triky pro Windows 7

99. - Jak ukládat do jiných formátů ve Wordpadu
Wordpad se ve Windows 7 naučil ukládat do jiných formátů než jen RTF a TXT. Budete-li tak vytvářet nějaký textový dokument, můžete ho nově uložit nejen do těchto formátů, ale i DOCX a dokonce i OpenDocumentu používaným OpenOffice.org.
Tipy a triky pro Windows 7

100. - Jak na rychlejší předávání souborů

Nově ve Windows 7 došlo k rozšíření kontextového menu nazvané jako Odeslat. Stiskněte klávesu Shift a klikněte pravým tlačítkem myši na vybraný soubor. Objeví se menu, kde si můžete vybrat, kam chcete soubor odeslat - kontakty, dokumenty, skype, ke stažení, hudba a další. Vyberte si některou volbu a soubor bude přesunut.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

101. - Jak na táhni a spusť v příkazovém řádku
Ve Windows XP si řada uživatelů oblíbila možnost uchopit soubor a pustit ho do příkazového řádku (Start a zadat do řádku Prohledat programy a soubory příkaz cmd), čímž se vypsala celá cesta do místa, kde se soubor nachází. Ve Windows Vista tato možnost bohužel zmizela, nyní je však zpět. Otevřete si tedy příkazový řádek uchopte soubor odkudkoliv a pusťte do řádku.
Tipy a triky pro Windows 7

102. - Jak vypnout upozornění Centrum akcí

Nechcete-li používat antivirový program, firewall či instalovat aktualizace (ovšem ani jedno se z bezpečnostních důvodů nedoporučuje), pak si můžete vypnout hlášení o těchto stavech. Stačí když otevřete Ovládací panely a zvolíte -> Centrum akcí → Změnit nastavení Centra akcí. Zrušte nastavení u funkcí, které potřebujete.
Tipy a triky pro Windows 7

103. - Jak zakázat hibernaci Windows 7
Hibernace je zajímavá funkce k rychlému vypnutí, respektive k přechodu do režimu spánku PC. Při něm systém uloží informace z paměti na disk a poté se vypne. Při startu se vše obnoví a vy můžete začít pracovat tam, kde jste skončili.

Je-li funkce zapnuta, je vytvořen speciální soubor o kapacitě několika stovek MB, kam se data ukládají. Jestliže funkci nepoužíváte, nemusí se přece vytvářet ani tento soubor. Zbytečně tak nebude zabírat místo a fragmentovat disk. Klikněte tedy na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz regedit a odešlete. Tím spustíte editor registru. Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power. Na pravé straně najdete záznamy HibernateEnabled a HiberFileSizePercent. U obou nastavte hodnoty na 0.
Tipy a triky pro Windows 7

104. - Jak změnit jméno vlastníka Windows 7
Při instalaci operačního systému Windows je zapotřebí zadat nejen registrační klíč, ale také jméno majitele a název společnosti. Jestliže však počítač změnil majitele, pak se může hodit tento postup.
Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion. Na pravé straně vyhledejte klíče RegisteredOrganization a RegisteredOwner. První jmenovaná je pro název společnosti a druhá pro vlastníka této kopie.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 například poradí, jak automaticky měnit pozadí plochy

31. října 2010 v 14:33 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé si mohou vyzkoušet, jak se v nastavený čas změní obrázek na ploše. Nebo také jak na malé ikony v hlavním panelu. Nechybí ani rady pro analýzu zablokovaného procesu.


Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

89. - Jak automaticky měnit pozadí plochy
Chcete-li po určitém časovém intervalu mít na pozadí novou a třeba i vlastní tapetu, pak to není nic těžkého. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na plochu, vybrat volbu Přizpůsobit -> Pozadí plochy a vyberte nyní složku s vašimi obrázky kliknutím na volbu Procházet.

Pokud podržíte klávesu Ctrl a budete klikat na vybrané obrázky, nemusíte zahrnout do výběru všechny, ale jen ty co budete chtít. V dolní části si nyní vyberte, v jakém intervalu se mají obrázky na pozadí měnit. Nastavení potvrdíte tlačítkem Uložit změny.
Tipy a triky pro Windows 7

90. - Jak z hlavního panelu minimalizovat a maximalizovat okno
Windows 7 po kliknutí pravým tlačítkem myši na okno v hlavní liště zobrazí několik voleb. Bohužel mezi nimi staré dobré přesunout, minimalizovat, maximalizovat a další. Pokud však před kliknutím podržíte klávesy Ctrl + Shift pak se tyto možnosti opět objeví.
Tipy a triky pro Windows 7

91. - Jak na malé ikony v hlavní panelu
Nový hlavní panel tak trochu nahrazuje i panel snadného spuštění. Takže pokud na něj přetáhnete nějakého zástupce, ukotví se tam. Dáte-li na něj více ikon, pak se může stát nepřehledným.
Řešením by mohla být změna jejich velikosti. Klikněte na hlavní panel pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. V novém okně na kartě Hlavní panel zatrhněte boxík Použít malé ikony.
Tipy a triky pro Windows 7

92. - Jak spustit některé funkce rychleji

K některým funkcím systému Windows 7 se nemusíte nutně proklikávat přes nabídky. Najdete je pod kontextovým menu. Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a zobrazí se menu s možnostmi. Odsud můžete změnit rozlišení monitoru, přizpůsobit pracovní plochu či aktivovat miniaplikace.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro pokročilé

93. - Jak analyzovat zablokovaný proces
Potřebujete-li analyzovat proces, respektive pokusit se ho znovu rozběhnout, můžete se o to pokusit v aplikaci Sledování prostředků. Tu spustíte kliknutím na nabídku Start a napsáním příkazu resmondo do řádku Prohledat programy a odešlete Entrem. V otevřeném okně klikněte na proces, který je "zatuhnutý" pravým tlačítkem myši a zvolte množnost Analyzovat řetězec čekání.
Tipy a triky pro Windows 7

94. - Jak nastavit šířku okna v hlavním panelu

Ve výchozím nastavení není šířka oken na hlavním panelu pevně stanovena, ale přizpůsobuje se podle jejich počtu. Chcete-li, aby se tak nedělo, respektive byste si rádi sami určili její minimální šířku, postupujte takto.

Otevřete systémový registr Windows a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics. Na pravé straně vytvořte novou řetězovou hodnotu a pojmenujte ji jako MinWidth. Poklikejte na ni a přiřaďte jí hodnotu 54 (můžete i menší či naopak větší - podle potřeb). Změny se projeví po restartu systému.
Tipy a triky pro Windows 7

95. - Jak vždy zapsat crash soubor

Windows 7 standardně nevytváří crash soubor obsahující informace o jeho pádu, pokud má méně než 25 GB volného místa na systémovém disku. Můžete je však k tomu přinutit vždy, když k pádu dojde.
V editoru registru najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\CrashControl. Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako AlwaysKeepMemoryDump. Poklikejte na ni a přiřaďte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu systému.
Tipy a triky pro Windows 7

96. - Jak na vyprázdnění seznamu ve funkci Spustit

Využíváte-li funkci pro rychlé spuštění programů či internetových stránek prostřednictvím systému Start -> Spustit, jistě jste si všimli, že v něm zůstávají uloženy předchozí příkazy. Seznam může časem slušně narůst, nebo se může stát nežádoucí. Pro vyprázdnění tohoto seznamu pak stačí navštívit editor registru. Najděte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\RunMRU a v ní najdete seznam použitých příkazů. Jednotlivé klíče odstraňte.
Tipy a triky pro Windows 7

Přehled praktických programů pro kompletní zálohu a obnovu Windows

31. října 2010 v 14:19 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Zálohou pevného disku a jeho oddílů získáte kompletní obraz systému Windows i všech dalších programů a uživatelských dat. Z takové zálohy pak velmi snadno přenesete celý obsah počítače na jiný. Jednoduše lze pak obnovit celý systém třeba při poškození disku.
Pevný disk


Klonováním disku respektive vytvořením přesné kopie pevného disku (tzv. image disku) metodou 1:1 získáte dva obsahově identické disky. Ten naklonovaný pak obvykle slouží jako záloha.

Pokud pak dojde k havárii pevného disku, stačí ten poškozený nahradit jeho klonem - identickou kopií a můžete dále pokračovat v práci. Využití však najdete i v případech, kdy měníte menší disk za větší a nechcete se vám, či nemůžete, data kopírovat ručně.

Zřejmě největší výhodu má klonovaný disk při kopírování a instalování operačního systému Windows. Pokud uděláte klon takovéhoto disku, nemusíte ho následně instalovat, čímž odpadá tato povinnost a následná finální konfigurace systému.

Na klonování a zálohování disků existují nejrůznější programy a některé z nich vám přinášíme v tomto přehledu.

upozornění

Přestože aplikace slibují, že o svá data nepřijdete, doporučujeme vytvořit zálohu alespoň těch dat, o která byste určitě přijít nechtěli.

EaseUs Disk Copy 2.3 - freeware
Program pro tvorbu přesné kopie pevného disku. Po znovuzavedení image na nový disk pak máte vše opět na svém místě a to včetně instalovaného operačního systému, programů a dat. EaseUs Disk Copy se neinstaluje.

Distribuuje se formou image souboru, který vypálíte na CD či DVD. Pak z něj stačí nabootovat a začít zálohovat. Práce s programem není díky průvodci těžká. Program umí pracovat i s disky připojenými přes USB či FireWire.

Operační systém: všechny
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (29,5 MB).

HDClone Free Edition 3.8 - freeware
Program vytvoří speciální spouštěcí CD (s vlastním operačním systémem), ze kterého PC nabootujete. Potom již stačí zadat, jaký disk chcete zálohovat a kam. Freewarová verze podporuje IDE/ATA/SATA/USB pevné disky a je schopná kopírovat s rychlostí 1 GB/min.

Bohužel v samospustitelném CD nepodporuje USB zařízení včetně myši a klávesnice. Můžete si však pořídit placenou verzi tohoto produktu, která je vybavena dalšími funkcemi. Ta si dokonce poradí i se zálohováním na a z USB 2.0 Mass Storage.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (10 MB).

DriveImage XML 2.1 - freeware pro nekomerční užití
Jak vyplývá z názvu aplikace, DriveImage XML používá jazyk XML k popisu obsahu zálohovaného disku, samotná data se pak nacházejí ve zvláštním souboru. Výhodou tohoto systému je snadné procházení zálohového souboru s možností obnovy pouze vybraných dat. Umožňuje tvorbu kompletního záložního obrazu libovolného logického disku nebo diskového oddílu. Práce s aplikací je ovšem trochu složitější.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).

PC Inspector clone maxx 1.0 - freeware
Kopíruje data z disků metodou jedna ku jedné. Dle autorů to dokáže s rychlostí až 3,3 GB za minutu. Pracuje pod vlastním operačním systémem. To znamená, že pro jeho používání je zapotřebí vytvořit speciální bootovací CD či DVD - vytvoříte vypálením ISO staženého souboru.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,5 MB).

EASEUS Todo Backup 1.1 - freeware
Umí zálohovat a obnovovat celé disky či jednotky případně vybraná data. Tvorba image je tak snadnou záležitostí a navíc umí pracovat s virtuálními disky. Program je postaven na linuxové distribuci. Stačí ho stáhnout a vypálit na CD či DVD a po zavedení máte možnost zálohovat z interních i externích disků.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (34 MB).

Karen's Replicator 3.6 - freeware
Karen's Replicator je takovým křížencem mezi programy pro zálohování celých oddílů či disků a zálohovačem vybraných složek či souborů. Umí oboje, a to dokonce automaticky. Je možné ho používat i v síti a má řadu nastavení, jak a co zálohovat.


Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2 MB).

Backup & Recovery Free Edition 10 - freeware
Zálohování disků a oddílů zahájíte výběrem příslušné funkce z úvodního okna programu a pak výběrem disku či oddílu. Jako záložní médium můžete zvolit lokální i síťové disky nebo třeba USB flash disky případně Blu-ray.
Stačí jen registrace na stránkách výrobce a zálohovací program můžete používat zcela zdarma. Mezi dalšími funkcemi programu najdete především kontrolu záložního archívu a pak také, stejně jako u předchozí aplikace, i vytvoření záchranného média.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (102 MB).

Acronis True Image Home 2010 - 15denní trial
Acronis True Image zálohuje nejen data, ale i celé disky a to automaticky na bázi diskových obrazů. Podporuje nejen zálohu interních disků, ale také těch připojených přes USB a FireWire. Umí toho však mnohem více (třeba tvoří virtuální jednotky či funkce vyzkoušej a rozhodni se) a tak se hodí nejen ke kopírování obsahu z jednoho HDD na druhý.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (113 MB).

Symantec Norton Ghost 15 - 30denní trial
Norton Ghost 15 nabízí i zálohování na Blu-ray. Součástí této verze je také nová funkce vytváření bitových kopií bez spuštění operačního systému, která vytváří bitové kopie počítačů bez instalace produktu. S aplikací máte možnost zálohovat celý operační systém a v případě potřeby ho kdykoliv obnovit. Díky speciální funkci je možné zálohovat i za provozu bez nutnosti počítač nejprve vypnout či restartovat do speciálního režimu.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (120 MB).

Total Backup Recovery 7 Home - 14denní trial
I tento produkt slouží k tvorbě záloh 1:1 a to nejen z disků v PC, ale i z těch externích (USB, atd.). Pokud si přejte pouze zálohovat data (a to i automaticky), můžete tak činit i na CD či DVD disky.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (237 MB).

Nové triky pro Windows 7 pro zrychlení startu systému

31. října 2010 v 13:31 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé si mohou vyzkoušet, jak spustit vylepšenou Kalkulačku, jak prohlížet ID3 tagy přímo ve Windows 7, jak po ukončení vyprázdnit dočasná data z IE, jak si vytvořit zaváděcí médium, jak přejmenovat Koš a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

81. - Jak nahrát dění na monitoru
Pokud se dostanete do situace, kdy si nevíte rady s operačním systémem Windows 7 nebo nějakým programem pod ním spuštěným, pak pro vás máme tip. Zaznamenejte si dění na pracovní ploše do speciálního souboru a nechte si poradit známým či kamarádem.

Klikněte na Start, vepište do řádku Prohledat programy příkaz psr a odešlete Entrem. Otevře se aplikace Záznam postupu při potížích a vy klikněte na Zahájit záznam. Zaznamenejte co potřebujete a pak nahrávání ukončete. Výsledkem bude jeden ZIP soubor, obsahující soubor MHT. Ten lze otevřít v internetovém prohlížeči a popisuje dění na ploše včetně kliknutí myší.
Tipy a triky pro Windows 7

82. - Jak spustit vylepšenou Kalkulačku
Na první pohled se Kalkulačka ve Windows 7 od té z Vista neliší. Ale pokud ji prozkoumáte blíže, respektive kliknete na tlačítko Zobrazit, objeví se menu, kde dole najdete volby jako Převod jednotek, výpočet dat a tabulky. Tím zobrazíte nové funkce např. Pro výpočty hypoteční splátky, spotřeby PHM automobilu a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7

83. - Jak prohlížet ID3 tagy přímo ve Windows 7

ID3 tag je informace připojená k audio souboru, která obsahuje název písně, autora apod. Není tedy divu, že i Microsoft integroval do Windows podporu prohlížení ID3 tagů v souborech. Stačí, když kliknete pravým tlačítkem myši například na libovolný MP3 soubor a vyberete Vlastnosti. Přepněte se na kartu Podrobnosti a údaje máte jako na dlani.
Tipy a triky pro Windows 7

84. - Jak po ukončení IE automaticky vyprázdnit dočasné složky internetu

Nechcete-li, aby po surfování v Internet Exploreru zůstaly na PC dočasné internetové soubory, pak můžete využít tohoto postupu. Stiskněte klávesu F10 a vyberte Nástroje -> Možnosti Internetu. Vyberte kartu Upřesnit a zatrhněte řádek Vyprázdnit složku Temporary Internet Files při ukončení prohlížeče.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

85. - Jak si vytvořit zaváděcí médium
Vlastníte-li instalační disk Windows 7, pak možná nebudete potřebovat vytvářet zaváděcí médium. Pokud jste si ho však stáhli v ISO obrazu, pak se vám bude hodit následující postup. Klikněte na Start -> Údržba -> Vytvořit disk pro opravu systému. Vložte prázdné DVD do mechaniky a nechte si vytvořit zavádějící médium, které můžete použít v případě selhání systému k jeho opravě.
Tipy a triky pro Windows 7

86. - Jak se pohybovat v nabídce Start rychleji

Start menu má napevno definovánu rychlost vysouvání nabídek. Někomu se může zdát, že prodleva je zbytečně dlouhá, někomu zase může připadat krátká. Vy si ji můžete dle svých představ změnit v editoru registru pod klíčem HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Zde vyhledejte hodnotu MenuShowDelay. Číselnou hodnotu dle potřeb buď zvyšte, nebo snižte (výchozí je 400). Restartujte PC.
Tipy a triky pro Windows 7

87. - Jak zrychlit Start Windows 7
Windows 7 startují celkem rychle, ale pořád mají rezervu. Tu můžete zrušit v případě, že máte více jader v procesoru následovně. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy příkaz msconfig a stiskněte Enter. Zobrazí se Konfigurace systému a vy se přepněte na kartu Spuštění počítače. Klikněte na tlačítko Upřesnit možnosti. V novém okně povolte boxík Počet procesorů a níže nastavte počet jader v CPU.
Tipy a triky pro Windows 7

88. - Jak zjistit jaké procesy nejvíce vytěžují systém

Tyto informace dohledáte třeba ve Správci úloh, ale mnohem více informací najdete v aplikaci Sledování prostředků. Klikněte na Start, do řádku vepište příkaz resmon a odešlete Entrem. Zaškrtnutím vybraného procesu dojde k jeho zvýraznění v grafech ve sloupcích vpravo.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak zobrazit skryté motivy plochy

31. října 2010 v 13:09 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nové originální motivy pro Windows 7 získáte poměrně snadno. Stačí najít tu správnou složku. Program Windows Movie Maker zase dovolí jednoduše vytvářet DVD-Video disky. To jsou jen dvě z dnešních sedmi rad, které vám usnadní život s novými Windows.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

73. - Jak zobrazit skryté motivy Windows 7
Ve Windows 7 je k dispozici několik motivů vzhledů. Ty se v různých regionech trochu liší. Podle instalace jazyka se zobrazí i odpovídající témata, můžete si je ale zobrazit všechna. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz C:\Windows\Globalization\MCT a odešlete. Zobrazí se Průzkumník Windows a v něm několik složek, pod kterými naleznete nové motivy vzhledu. Lehce si je pak můžete přidat poklikáním do seznamu, respektive rovnou aktivovat.
Tipy a triky pro Windows 7

74. - Jak vytvořit DVD-Video ve Windows Movie Maker
Nyní již nemusíte pro tvorbu domácích filmů na DVD-Video (tedy přehratelných ve všech stolních DVD přehrávačích) stahovat a instalovat programy třetích stran. Nový Windows DVD Maker to umí také. Najdete ho ve Start menu pod programy. Spusťte ho a přidejte média do projektu a nechte ho data zpracovat.
Tipy a triky pro Windows 7

75. - Jak přejmenovat jednotky
Chcete-li se lépe orientovat ve svých jednotkách, je dobré si je pojmenovat. To můžete učinit z položky Počítač nebo z Průzkumníka Windows. Stačí na jednotku či disk kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Přejmenovat.
Tipy a triky pro Windows 7

76. - Jak aktivovat zobrazení více hodin
Standardně se v systémové části hlavní lišty zobrazuje jeden čas, a to místní. Chcete-li si nechat zobrazit i jiný, pak klikněte na hodiny a vyberte volbu Změnit nastavení data a času. V novém okně se přepněte na záložku Další hodiny. Zatrhnutím boxíku Zobrazit tyto hodiny aktivujete nové, u kterých si můžete nastavit časové pásmo. Aktivovat lze ještě jedny hodiny. Změny uložte kliknutím na OK. Hodiny se budou i nadále zobrazovat jedny - ty lokální - ale po najetí kurzoru myši na ně se zobrazí i ty další.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

77. - Jak nastavit informace o výrobci PC
Chcete-li si nastavit informace o servisu či výrobci PC, pak je můžete umístit do vlastností systému. Otevřete editor registru Windows a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\OEMInformation. Na pravé straně vytvořte nové řetězové hodnoty podle vašich potřeb - Manufacturer, SupportHours, SupportPhone, SupportURL a Logo. Poklikejte na ně a zadejte potřebné údaje. Můžete přidat i odkaz na obrázek. Ten však musí být v souboru BMP s rozlišením 100 x 100 bodů a umístěn v C:\Windows\System32\oemlogo.bmp.
Tipy a triky pro Windows 7

78. - Jak vypnout Aero Shake
Windows 7 obsahují zajímavou funkci Shake neboli třesení oknem pomocí myši. Můžete tak minimalizovat, maximalizovat a dělat další věci s okny na ploše. Nechcete-li tuto funkci používat a spíše je vám na obtíž, zakážete ji v editoru registru. Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows. Vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD s názvem NoWindowMinimizingShortcuts a přiřaďte jí 1. Změny se projeví po restartu PC.
Tipy a triky pro Windows 7

79. - Jak zakázat zobrazení ikonek v tray liště
Pokud si nepřejete, aby se v tray liště (jde o pravou oblast hlavní lišty) objevovaly další ikonky kromě systémových hodin, pak zkuste následující postup. V registru nejděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies (nastavíte pro všechny uživatele PC, pokud chcete jen pro konkrétně přihlášeného pak najděte HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer) a vytvořte nový klíč s označením Explorer. Poté se přesuňte na pravou stranu okna a vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD s názvem NoTrayItemsDisplay. Poklikejte na ni, přiřaďte jí hodnotu 1 a restartujte PC.
Tipy a triky pro Windows 7

80. - Jak zrušit kontextové menu na ploše
Kliknete-li na ploše Windows nebo v Průzkumníku pravým tlačítkem myši, objeví se kontextové menu. Chcete-li, aby se tomu tak nedělo, otevřete editor registru a vyhledejte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer (nastavíte pro všechny uživatele PC, pokud chcete jen pro konkrétně přihlášeného, pak najděte HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer). Vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD s názvem NoViewContextMenu. Poklikejte na ni, přiřaďte jí hodnotu 1 a restartujte PC.
Tipy a triky pro Windows 7

Deset užitečných aplikací pro Windows 7

31. října 2010 v 13:03 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Všechny funkce Windows 7 hezky po ruce. 3D okna s možností jejich překlápění, otáčení a dalšími trojrozměrnými efekty. Bezpečnostní balík od Microsoftu. Klasická či kontextová nabídka Start. To jsou jen některé šikovné aplikace pro Windows 7.
Thoosje Windows 7 login editor


Šikovné programy pro Windows 7 umožní vylepšit jeho funkčnost či nastavit uživatelské prostředí podle vašich představ či dokonce upravit do podoby Windows XP. Podívejme se na ty nejzajímavější.

Windows 7 in a box - freeware
Každému, kdo si nemůže snadno zapamatovat, kde se nacházejí funkce systému a jejich nastavení, pomůže tato perfektní utilitka. Po spuštění se zobrazí okno s několika nabídkami. Pod nimi jsou uspořádány různé volby, kterými se rychle otevře či aktivuje vybrané nastavení Windows 7 či spustí funkce systému.

Operační systém: Windows 97
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

T3Desk 2010 - freeware
Pomocí Aero získaly Windows oficiálně průhlednost. Díky aplikaci T3Desk můžete Windows 95 a novější rozšířit o třetí rozměr. 3D okna máte možnost dát vedle sebe, překlápět, otáčet, minimalizovat či jinak uspořádat. Ovládat lze pomocí myši či klávesnice.

Operační systém: Windows 95 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (791 KB).

Microsoft Security Essentials 1.0 - freeware
Když už nové Windows 7, tak třeba i s bezpečnostním balíkem od Microsoftu. Před půl rokem uvedená finální verze antiviru Microsoft Security Essentials si kromě virů poradí i se spywarem a další havětí z internetu, pracuje zcela samostatně a je pravidelně aktualizován.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,6 MB).

Tweak-7 1.0 - demo
Chcete-li ladit k obrazu svému Windows 7, pak se vám bude hodit tento softwarový nástroj. Tweak-7 zpřístupní nejen všechna nastavení vlastností a chování operačního systému z jednoho místa, ale umožní přístup i k těm standardně skrytým.

Operační systém: Windows 7
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (20,8 MB).

Classic Shell 0.9 - open source
Dokáže vyměnit nové Start menu za to původní. Obsahuje také sadu funkcí, které vám umožní obnovit některé volby ve Windows Exploreru, jako je klasický dialog pro kopírování, klasická tlačítka na panelu nástrojů v Průzkumníku Windows (kopírovat, přesunout, smazat), zobrazení stromové struktury a další funkce. Při instalaci si můžete zvolit co chcete aktivovat a co nikoliv.

Operační systém: Windows Vista a 7
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).

VistaSwitcher 1.0 - freeware
VistaSwitcher po instalaci nahradí standardní funkci pro přepínání mezi spuštěnými aplikacemi, respektive okny. Vypadá nejen lépe než standardní nástroj pro správu oken, ale je i přehlednější. Zobrazuje seznam všech běžících úloh s jejich názvy a zobrazuje jejich náhled - tím snáze identifikujete, co v okně vlastně běží za aplikaci. Jediným klikem se můžete přepnout do aplikace, minimalizovat či maximalizovat ji, případně obnovit nebo zavřít okno. Perličkou na závěr je to, že si lze nastavit průhlednost aplikace.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (279 KB).

Quick Restore Maker 2 - freeware
Quick Restore Maker je malá leč užitečná utilitka, která ušetří mnoho kliků a času. Jak již její název napovídá, slouží k tvorbě bodu obnovy pro operační systém Windows. Spuštěním ho vytvoří a vy ho pak najdete ve funkci obnovení systému a tak se k němu můžete kdykoliv vrátit.

Operační systém: Windows Vista a 7
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (315 KB).

Thoosje Windows 7 login editor 1.0 - freeware
Umožňuje měnit pozadí přihlašovacího menu. Obrázek však nesmí mít více jak 250 KB. Ještě než je nastavení potvrzeno tlačítkem Change Background, je možné si nový vzhled prohlédnout v náhledu. Aplikaci nechybí ani funkce pro zálohování aktuálního nastavení, či obnova, respektive návrat do výchozího nastavení.

Operační systém: Windows 7
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).

Login Changer 0.1 - freeware
Ještě jeden program pro změnu přihlašovací nabídky. Tento obsahuje více nastavení a tak si můžete logon nechat měnit automaticky po určitém času, či po restartu PC apod. Obsahuje několik povedených obrázků pozadí. Použít můžete i své vlastní ve formátu BMP, JPG, PNG a GIF.

Operační systém: Windows 7
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (717 KB).

Windows 7 USB/DVD Download Tool 1.0 - open source
Už i Microsoft nabízí nástroj pro tvorbu instalačního USB flash média (možné je i vytvořit DVD) s Windows. Jmenuje se Windows 7 USB/DVD Download Tool. Po stažení této utilitky a nainstalování budete ještě potřebovat ISO soubor instalačního média Windows 7. Pokud jste si Windows 7 kupovali elektronicky, pak ho máte. Máte-li ho na DVD, pak si musíte vytvořit jeho ISO soubor pomocí nějakého programu. Dále budete potřebovat USB flash disk o velikosti minimálně 4 GB.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,6 MB).

Vyzkoušejte si šest šikovných nástrojů pro Windows 7 i Vista

31. října 2010 v 5:30 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vyzkoušejte nástroj na pohodlnou správu běžících procesů a služeb. Utilitka pro snadné obnovení systému po poruše vrátí vašemu počítači formu a CleanDesktop vám pomůže udělat pořádek v ikonách na ploše.
Windows 7, operační systém Steva Ballmera

Božský režim

Ať již považujete božský režim za užitečný či nikoli, možná vám přijde vhod funkce na jeho snadnou aktivaci - a to dokonce nejen ve Windows 7, ale také ve Windows Vista.

GodMode Creator

Jednoduchý nástroj GodMode Creator jediným kliknutím myší zprovozní všechny nástroje nastavení Windows 7 i Vista. Můžete si také vybrat, které z kategorií nastavení budou přes božský mód dostupné. Pokud jej již nebudete chtít používat, jednoduše smažete vytvořené zástupce na pracovní ploše Windows.

GodMode Creator 1.0 stahujte ze Slunečnice zde (0,2 MB, freeware)
GodMode Creator

File Association Fixer

Nástroj File Association Fixer vám pomůže s návratem k výchozímu nastavení asociací různých typů souborů používaných ve Windows 7 nebo Vista. Asociace mohou být neoprávněně změněny instalovanými aplikacemi nebo třeba viry. Pomocí programu File Association Fixer vrátíte vše do původního, funkčního stavu.

File Association Fixer 1.0 stahujte ze Slunečnice zde (0,2 MB, freeware)
File Association Fixer

SMART Utility

Program SMART Utility slouží k pohodlné správě běžících procesů a služeb Windows 7. V přehledném rozhraní můžete snadno řídit jednotlivé běžící komponenty operačního systému nebo využít některého z přednastavených profilů. SMART Utility není třeba instalovat, můžete jej používat i z USB klíčenky nebo paměťové karty na libovolném počítači s Windows 7.

SMART Utility 1.0 stahujte ze Slunečice zde (0,6 MB, freeware)
SMART Utilitiy

Quick Restore Maker

Ve Windows Vista i 7 se samozřejmě nabízí zálohování ve formě tzv. bodů obnovy systému. Pro dostupnost této významné funkce na jediné kliknutí myší můžete použít jednoduchou aplikaci Quick Restore Maker. Program vytvoří zálohu Windows k aktuálnímu okamžiku.

Quick Restore Maker 2 stahujte ze Slunečnice zde (0,4 MB, freeware)
Quick Restore Maker

CleanDesktop

Zatímco Windows XP obsahují nástroj na kontrolu frekvence používání zástupců na pracovní ploše, který vás upozorní na to, že jste některého ze zástupců už více jak 60 dní nepoužili, tato funkce ve Windows 7 a Vista není. Můžete ji ovšem nahradit jednoduchým programem CleanDesktop. Aplikace umí zkontrolovat, které zástupce používáte a které nikoliv a nabídne vám odstranění těch nepoužívaných.

CleanDesktop 1.0 stahujte ze Slunečnice zde (0,1 MB, freeware)
CleanDesktop

Handy Shortcuts

Pomocí aplikace Handy Shortcuts si během okamžiku vytvoříte na pracovní ploše zástupce k nejčastěji používaným složkám a funkcím pro běžnou práci s počítačem. Handy Shortcuts vám vytvoří užitečné zástupce ve Windows 7 i Vista.

Handy Shortcuts 1.0 stahujte ze Slunečnice zde (0,2 MB, freeware)
Handy Shortcuts

Seven Remix XP

Nové uživatelské prostředí Windows 7 si můžete užít i v případě, že váš počítač s Windows XP svým výkonem na nový operační systém nestačí. Pomocí nástroje Seven Remix XP kompletně převléknete Windows XP do podoby Windows 7, včetně uvítací obrazovky, pracovní plochy, hlavního panelu a nabídky Start. V nastavení navíc najdete hned několik různých schémat vzhledu.

Seven Remix XP 2.2 stahujte ze Slunečnice zde (29,5 MB, freeware)
Seven Remix XP

Seven Transformation Pack

Stejnou funkci jako Seven Remix XP nabízí také Seven Transformation Pack, který umí do podoby Windows 7 předělat Windows XP i Vista.

Seven Transformation Pack 4.0 stahujte ze Slunečnice zde (26,4 MB, freeware)
Seven Transformation Pack

Nové triky pro Windows 7 vás naučí, jak zapnout božský režim

31. října 2010 v 5:22 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Božský režim (GodMode) vám do Windows 7 přidá celkem 272 nových funkcí. Ale pozor, může být prospěšný i nebezpečný. Nový operační systém umožňuje také vyhledávat na internetu přímo ze Start nabídky a další triky.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

65. - Jak na původní nabídku přepínání mezi okny
Ve Windows 7 najdete novou nabídku, pomocí které můžete klávesovou zkratkou rychle přepínat mezi aplikacemi. Lehce ji vyvoláte, když stisknete Alt + Tab. Ta stará je tu však nadále. A jak na ni? Zkuste tuto kombinaci: stiskněte a držte levý Alt a pravý Alt, následně pravý Alt pusťte (stále však držte ten levý) a stiskněte Tab. A přepínání pomocí ikonek je opět na světě.
Tipy a triky pro Windows 7

66. - Jak zobrazit odkaz na videa ve Start menu
Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte volbu Vlastnosti. V otevřeném okně přepněte na záložku Nabídka Start a klikněte na tlačítko Vlastní. Vyhledejte část Videa a zvolte volbu Zobrazit jako odkaz a klikněte dvakrát na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

67. - Jak vyhledávat na internetu ze Start menu

Chcete-li najít nějaký soubor či informace v PC, pak stačí kliknout na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadat text a odeslat. Pokud tak však chcete učinit na internetu, potom můžete použít stejný způsob a kliknout na odkaz Vyhledat na internetu.

Ještě před tím však musíte tuto funkci aktivovat. Dostupná je pouze ve Windows 7 verzích Professional, Enterprise a Ultimate. Do řádku pro hledání zadejte příkaz gpedit.msc a odešlete. Zobrazí se Editor místních zásad skupiny a vy přejděte na Konfigurace uživatele → Šablony pro správu → Nabídka Start a hlavní panel. Na pravé straně poklikejte na položku Add search Internet link to Start Menu a v novém okně nastavte Povoleno. Klikněte na OK. Nyní se ve Start menu při zadání hledaného výrazu objeví nová položka.
Tipy a triky pro Windows 7

68. - Jak analyzovat chyby Windows
Ve Windows Vista přibyla nová funkce sledování chyb. Ta je přítomna samozřejmě i ve Windows 7. Otevřít ji můžete kliknutím v oznamovací oblasti na bílý praporek a zvolením odkazu Spustit Centrum akcí. Otevře se okno a vy vlevo klikněte na odkaz Zobrazit archivované zprávy. Zde se nacházejí jednotlivé dny a pomocí několika ikonek jsou hlášeny od nejdůležitějších po méně důležité problémy s Windows.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

69. - Jak vyvolat rozšířené nástroje pro správu
Chcete-li více nástrojů pro správu a diagnostiku systému, můžete vyvolat okno přes Ovládací panely → Informace o výkonu → Rozšířené nástroje. Zobrazí se seznam devíti různých nástrojů, které můžete využít k monitorování aspektů výkonu Windows 7.
Tipy a triky pro Windows 7

70. - Jak zapnout GodMode

GodMode nebo-li super ovládací panel je zajímavá vychytávka, která přináší celkem 272 funkcí ovládacího panelu a ještě mnoho dalších pro nastavování Windows 7 pěkně v jednom okně. Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní ploše a vyberte volbu Nový → Složka. Do řádku pro název vložte Super ovládací panel.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} a odešlete. Slovo před tečkou si můžete zvolit klidně jiné. Nyní na složku poklikejte.
Tipy a triky pro Windows 7

71. - Jak přejmenovat účet hosta

Nechcete-li používat pojmenování účtu Guest pak ho můžete změnit na vámi vybraný. Otevřete Ovládací panely a klikněte na odkaz Nástroje pro správu. V novém okně na pravé straně poklikejte na volbu Místní zásady zabezpečení. Nyní přejděte do Nastavení zabezpečení → Místní zásady → Možnosti zabezpečení. Na pravé straně naleznete položku Účty: Přejmenovat účet Guest. Poklikejte na ni a vepište váš název. Změny uložíte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

72. - Jak vypnout kompatibilní mód

Nechcete-li spouštět z nějakých důvodů programy v kompatibilním módu, pak ho lze lehce zcela zakázat používat. Klikněte na Start a do řádku vepište příkaz services.msc a odešlete ho. V otevřeném okně najděte položku Program Compatibility Assistant Setrvice a poklikejte na ni. V dalším okně zvolte v části Typ spuštění volbu Zakázána. Změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7


Nové triky pro Windows 7 pro rychlé zamknutí PC i rodičovskou kontrolu

31. října 2010 v 4:13 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Poradíme vám, jak používat funkci pro hlídání dětí pracujících na PC. Pro rychlé procházení webem můžete použít kombinaci myši a tlačítka shift. Jednoduše lze také odstranit šipky u zástupců, které ani nemusíte pojmenovávat.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

57. - Jak aktivovat rodičovskou kontrolu
Užívají-li PC i děti a chcete jim odepřít například hraní her, blokovat některé programy, případně nastavit od kdy do kdy mohou Windows používat, pak jistě uvítáte funkci rodičovská kontrola. Přihlaste se jako Správce počítače a klikněte na Ovládací panely → Rodičovská kontrola. Máte-li pro dítě vytvořený účet, pak na něj klikněte (v opačném případě ho nejdříve vytvořte). V části Rodičovská kontrola klikněte na Zapnuto, vynutit aktuální nastavení. Aktivují se tři spodní pole a ty nastavte podle potřeb.
Tipy a triky pro Windows 7

58. - Jak na rychlé zamknutí PC

Pro zamknutí počítače většina uživatelů využívá buď tlačítko ve Start menu, anebo takzvaný trojhmat Ctrl + Alt + Delete. Další postup, jak uzamknout pracovní stanici, může být přes klávesovou zkratku Windows + L. Ovšem jen za předpokladu, že je vypnutá funkce Rychlé přepínání uživatelů. Funkce Rychlé přepínání uživatelů není k dispozici v počítačích, které jsou součástí síťové domény.
Tipy a triky pro Windows 7

59. - Jak kolečkem myši vpřed a zpět internetovými stránkami
Přidržíte-li klávesu Shift a otočíte kolečkem dolů, přesunete se na předchozí navštívenou internetovou stránku, popisovaným způsobem tedy dosáhnete stejného výsledku jako při kliknutí na tlačítko Dozadu. Pokud se chcete posunout o stránku Dopředu, opět stiskněte Shift a otočte kolečkem myši, tentokrát však směrem nahoru.
Tipy a triky pro Windows 7

60. - Jak nepojmenovat zástupce

Nechcete-li u zástupce mít jeho název, pak ho označte a poté klikněte ještě jednou. Nyní máte možnost ho přejmenovat. Vy stiskněte klávesu Alt + a postupně čísla 2 5 5 na numerické klávesnici a následně stiskněte Enter.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

61. - Jak vyčistit stránkovací soubor (pagefile) po vypnutí PC
Virtuální paměť používá stránkovací soubor, aby stránky paměti odkládal na disk v případě, že nejsou používány. V souboru jsou uloženy citlivé informace, které i po restartu zůstanou k dispozici. Jednoduchou změnou v registru můžete nastavit, aby se soubor mazal společně s vypínáním PC.
Spusťte editor registru (Ve Start menu do řádku Prohledat programy a soubory napište příkaz regedit a odešlete) a najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management. Na pravé straně naleznete položku ClearPageFileAtShutdown. Dvakrát na ni poklepejte a v okně změňte hodnotu z 0 na 1. Změny se projeví po restartu PC.
Tipy a triky pro Windows 7

62. - Jak odstranit šipky u zástupců objektů
Každý zástupce jakéhokoliv objektu ve Windows je indexován malou zahnutou šipečkou. Pokud se vám nelíbí, pak ji lze zrušit zásahem do registru. Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile a HKEY_CLASSES_ROOT\piffile. A z nich na pravé straně odstraňte záznam IsShortcut. Změny se projeví po restartu systému.
Tipy a triky pro Windows 7

63. - Jak restartovat Explorer

Možná víte, že vypnutím a zapnutím procesu explorer.exe se projeví některé změny v systému vyžadující restart PC, typicky změny v systémovém registru Windows. Jestliže znáte možnost vypnout ho pomocí Správce úloh systému Windows, tak ve Windows Vista a také ve Windows 7 existuje další způsob. Klikněte na Start, stiskněte klávesu Ctrl + Shift, držte ji a klikněte pravým tlačítkem na prázdné místo. Zobrazí se dialogové okno kde se nachází volba Ukončit aplikaci Explorer. Tím dojde mimo jiné ke zmizení hlavní lišty. Opětovně ji spustíte ve Správci (Ctrl + Alt + Delete) úloh na kartě Aplikace kliknutím na tlačítko Nová úloha a zadáním příkazu explorer. Jediný rozdíl mezi těmito způsoby spočívá v tom, že nový způsob tento proces ukončí, kdežto ten původní ukončí násilně.
Tipy a triky pro Windows 7

64. - Jak mít administrátorské nástroje ve Start menu

Abyste se k nástrojům pro administrátory PC nemuseli vždy zbytečně proklikávat umístěte si odkaz na ně do Start menu. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní lištu a vyberte volbu Vlastnosti. V novém okně potom klikněte na Nabídka Start → Vlastní a v seznamu v části Nástroje pro správu systému zvolte volbu Zobrazit v nabídce všechny programy a v nabídce Start.
Tipy a triky pro Windows 7

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak ovládnout PC na dálku

31. října 2010 v 3:55 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé si mohou vyzkoušet, jak získat vzdálený přístup k počítači a jak nastavit citlivost myši. Ale také jak zamezit svévolného restartu systému, upravit asociaci souborů, nebo vypnout zvuk.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

49. - Jak aktivovat vzdálený přístup
Funkce vzdáleného přístupu k PC je dostupná ve verzích Professional, Business a Ultimate. Chcete-li ji ve Windows 7 aktivovat a nastavit, pak ve Start menu vyberte Ovládací panely → Systém a následně klikněte na Vzdálená nastavení.

V novém okně v části Vzdálená plocha zatrhněte podle potřeb buď boxík Povolit připojení počítačů s jakoukoliv verzí Vzdálené plochy, anebo Umožnit připojení pouze těch počítačů, v nichž je spuštěna plocha s ověřováním na úrovni sítě. Změny uložte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

50. - Jak vypnout zvuky Windows
Pokud vám leze krkem neustálé "bimbání",tedy různé zvuky ozývající se při různých příležitostech, pak je deaktivujte v nastavení zvuku. Klikněte na Start, do řádku Prohledat programy a soubory napište příkaz mmsys.cpl a odešlete. Zobrazí se okno Zvuk. Přepněte se na záložku Zvuky. V ní máte možnost buď zcela všechny zvuky ve Windows 7 zakázat (volba Bez zvuku), anebo pro každou událost nastavit zvuk zvlášť.
Tipy a triky pro Windows 7

51. - Jak nastavit citlivost myši
Citlivost myši a míru kliků, respektive poklikání nastavíte v Ovládacích panelech. To se může hodit zejména v situacích, kdy jste si koupili myš, u které se rychle pohybuje kurzor. Klikněte tedy na Start -> Ovládací panely. Následně klikněte na Myš. V otevřeném okně pod různými záložkami pak můžete nastavit nejen citlivost myši, ale také blikání kurzoru a prokliky a ještě více.
Tipy a triky pro Windows 7

52. - Jak na více programů ve Start menu
Používáte-li klasické Start menu, pak v něm najdete i seznam deseti posledně spuštěných programů. Chcete-li ho rozšířit,klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní lištu a vyberte volbu Vlastnosti. V novém okně se přepněte na záložku Nabídka Start a klikněte na tlačítko Vlastní. V dalším dialogovém v části Velikost nabídky Start si podle potřeb nastavte počet zobrazovaných položek.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

53. - Jak zakázat výzvu k restartu
Nejen po instalaci aktualizací Microsoftu většinou Windows vyžaduje restart PC. Ve Windows 7 se tento restart dá odložit i o několik minut, chcete-li se však tohoto dialogového okna zbavit, máme pro vás tip. Otevřete editor registru Windows a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows.

Vytvořte nový klíč WindowsUpdate a podklíč AU. Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD. Pojmenujte ji jako NoAutoRebootWithLoggedOnUsers a přiřaďte hodnotu 1. Změny se projeví po restartu systému.
Tipy a triky pro Windows 7

54. - Jak deaktivovat instalaci aktualizací a následný restart

Některé aktualizace se instalují při vypínání operačního systému. To se však někdy nemusí zrovna hodit, protože to může trvat i dlouhé minuty. Chcete-li tuto instalaci odložit, pak musíte provést menší úpravu v registru. Otevřete editor registru a najděte, případně vytvořte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU.

Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD, pojmenujte ji jako NoAUAsDefaultShutdownOption a přiřaďte 1. Nyní se již instalace po kliknutí na tlačítko vypnout nebudou instalovat. Jejich instalaci ručně kdykoliv spustíte kliknutím na šipku u tlačítka Vypnout, kde se i nadále bude nacházet volba Instalovat aktualizace a vypnout.
Tipy a triky pro Windows 7

55. - Jak opět otevírat soubory ve výchozích programech
Po instalaci některých programů dojde ke změně asociací koncovek v operačním systému. To znamená, že například po instalaci Winampu, pokud tak zvolíte, se bude hudba otevírat v něm a nikoliv ve Windows Media Playeru. Jestliže chcete toto vrátit zpět či přenastavit jiné asociace souborů, pak postupujte takto.

Klikněte na Start -> Výchozí programy. V okně pak klikněte na Výchozí nastavení počítače a přístupu k programům. V novém okně pak stačí zvolit Microsoft Windows a všechny soubory se budou opět otevírat v aplikacích standardně obsažených ve Windows 7. Samozřejmě lze ručně asociovat soubory s vybranými programy - volba Jiné než Microsoft.
Tipy a triky pro Windows 7

56. - Jak u nových ikonek zástupců nezobrazovat slovo zástupce
Nechcete-li mít u nových ikonek zástupců v popisu slovo zástupce, pak jděte do editoru registru a najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer. Na pravé straně najděte binární hodnotu link. Poklikejte na ni a zadejte 00 00 00 00. Změny se projeví po restartu PC.
Tipy a triky pro Windows 7


Rychlý tip: Zakažte systému Windows, aby se po aktualizaci sám restartoval

31. října 2010 v 3:47 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Už jsem takhle několikrát přišel o rozdělanou práci - nechal jsem počítač přes noc zapnutý a ráno jsem jej našel restartovaný. Co naplat, že byly stažené updaty? Přitom stačí změnit jediné nastavení a počítač s tímto protivným zvykem přestane.
Co když se počítač restartuje, zatímco vy spíte? Zakažte mu to!


Operační systém je potřeba záplatovat a aktualizovat, zvláště pokud je připojen k internetu. Nutnost aktualizací zde nebudu zpochybňovat. Jsem rád, že automatické updaty umožňují provádět rutinní aktualizace bez mého zásahu. Neprotestuji ani proti tomu, že významná aktualizace systémových souborů s sebou nese nutnost restartovat počítač. Ale nelíbí se mi, že se systém rozhodne počítač restartovat bez mého souhlasu.

Pokud jsem u počítače, je vše v pořádku. Systém se mne zeptá, zda má restartovat nyní, případně restart odložit. Ale když u PC nejsem a systém si stejně vynutí jeho restart, je to přinejmenším otravné. Přestože většina programů, ve kterých pracuji, umí částečně nebo úplně obnovit rozdělanou práci, byl bych raději, kdybych o tom, kdy se PC restartuje, rozhodl já.

Naštěstí je tu jednoduché řešení. I tentokrát použijeme gpedit.msc. Návod platí pro Windows 7 a některé starší Windows:

Následující postup je určen pokročilejším uživatelům, kteří jsou správcem daného počítače. Pokud nevíte, co děláte, v každém případě se raději se obraťte na správce.

1. Spusťte "Editor místních zásad skupin"
Stiskněte Win + R (Případně klikněte na Start a na Spustit) a vepište gpedit.msc. Potvrďte.
Ne všechy verze Windows mají gpedit.msc implementovaný, pokud právě vy to štěstí nemáte, na konci článku najdete návod na úpravu registrů.

2. Najděte příslušnou kategorii
V českém překladu Windows se nachází ve skupině Konfigurace počítače - Šablony pro správu - Součásti systému Windows - Windows Update. V angličtině je to Computer Configuration - Administrative Templates - Windows Components - Windows Update.
Editor místních zásad skupiny

3. Upravte hodnotu
Protože chceme zakázat, aby se nám PC restartovalo samo, najdeme příslušné nastavení. Jmenuje se Zakázat automatické restartování v případě přihlášených uživatelů pro instalaci naplánovaných automatických aktualizací. V angličtině "No auto-restart for scheduled Automatic Update installation" nebo "No auto-restart with logged on users for scheduled automatic updates installations".
Editor místních zásad skupiny

Pozor na dvojitý negativ. My sice chceme zakázat restarty, ale jelikož nastavujeme právě hodnotu zakazující restarty, musíme zvolit hodnotu Povoleno (Enabled).

4. Hotovo
Zavřete Editor místních zásad a skupin a je to. Nezapomeňte, že teď jste za restartování svého počítače po nainstalování updatů zodpovědní sami. Mimochodem, ve stejné kategorii Editoru můžete najít i další nastavení ohledně Windows Update, můžete třeba prodloužit dobu, o kterou se restart oddálí, když odsunete upozornění.

Jak jsme postup hledali? Tentokrát to bylo jednoduché, k řešení vedlo hned několik cest: Nápověda, dotaz na vyhledávač (disable automatic reboot OR restart after update "Windows 7")... Vyzkoušel jsem tentokrát i položit dotaz fanouškům Technetu na Facebooku a zeptal se pléna vark.com, abych ukázal, jak široké možnosti máte, když hledáte řešení takovéto maličkosti, kterou jistě řešilo mnoho lidí před vámi.

Co když nemám GPedit?

Přikládám také návod, jak zakázat automatický (vynucený) restart po aktualizace ve Windows 7, Windows Vista a Windows XP pomocí úpravy registrů.
 1. Otevřete Editor registrů (regedit.exe)
 2. Upravte hodnotu HKEY_LOCAL_MACHINE \Software\Policies \Microsoft\Windows \WindowsUpdate\AU
 3. Hodnota 0 u klíče NoAutoRebootWithLoggedOnUsers znamená, že jsou vynucené restarty povoleny. Hodnota 1 znamená, že jsou zakázány.

Změnit nastavení aktualizací

Dobrým řešením může někdy být také změnit nastavní Windows Update tak, aby aktualizace sám stahoval, ale s instalací počkal až na pokyn uživatele.
 1. Otevřete Windows Update (např. Start, napsat update, kliknout na příslušný řádek - ve W7)
 2. Zvolte Změnit nastavení
 3. Zvolte "Stahovat aktualizace, ale dotázat se, zda mají být instalovány"

Nové triky pro Windows 7 poradí, jak spustit i aplikace pro starší verze

31. října 2010 v 3:38 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé si mohou vyzkoušet, jak získat panel snadného spuštění, jak vypnout grafické rozhraní Aero. Ale například i to, jak spustit programy nenapsané pro Windows 7 nebo defragmentovat a přesouvat objekty pomocí kontextového menu.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

41. - Jak vytvořit panel snadného spuštění
Nová verze hlavního panelu kombinuje nové funkce pro používání, respektive ovládání Windows 7, ale pokud byste přece jen chtěli starý dobrý panel snadného spuštění, postupujte takto. Klikněte na hlavním panelu pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Panely nástrojů -> Nový panel nástrojů (ještě před tím musíte hlavní panel odemknout).

V otevřeném okně do adresního řádku zadejte příkaz %appdata%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch a klikněte na tlačítko Vybrat složku. Na hlavním panelu se nyní objeví nový. Vy ho pomocí myši přetáhněte na levou stranu. Nyní odstraníme text. Klikněte na tento panel pravým tlačítkem myši a u volby Zobrazit text zrušte zatržení. Zatržení zrušte i u volby Zobrazit název.
Tipy a triky pro Windows 7

42. - Jak vypnout Aero
Windows 7 (konkrétně verze Home Premium, Professional a Ultimate) obsahují grafické prostředí Aero. Na méně výkonných počítačích může způsobovat pomalé odezvy a další problémy. Vypnete ho kliknutím pravého tlačítka na pracovní ploše a vybráním volby Přizpůsobit. V otevřeném okně jsou k dispozici motivy Windows 7 a vy vyberte Windows 7 - základní.
Tipy a triky pro Windows 7

43. - Jak spustit i starší aplikace ve Windows 7
Jestliže používáte či potřebujete spustit nějakou aplikaci napsanou pro starší verzi Windows (až do verze 95), pak je ve Windows 7 k dispozici tzv. kompatibilní mód. Klikněte na soubor (s koncovkou EXE), kterým program spouštíte, pravým tlačítkem myši.

Z kontextového menu vyberte Vlastnosti a přepněte se na kartu Kompatibilita. V části Režim kompatibility zatrhněte box Tento program spustit v režimu kompatibility pro a z roletkového menu vyberte verzi operačního systému a klikněte na tlačítko OK.
Tipy a triky pro Windows 7

44. - Jak zvětšit písmo a další položky na ploše
Máte-li problémy se čtením textu v nastaveném rozlišení, můžete si ho jednoduše zvětšit. Stačí, když kliknete pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a z menu vyberte Přizpůsobit. Vlevo dole poté klikněte na Zobrazení. Nyní máte na výběr, zda chcete písmo menší (výchozí nastavení), střední nebo větší. Změny se projeví po odhlášení a opětovném přihlášení uživatele do systému.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

45. - Jak na defragmentaci kontextovým menu
Touto úpravou systémového registru Windows docílíte toho, že po kliknutí pravým tlačítkem myši na jednotku pevného disku budete mít možnost ji defragmentovat. Otevřete si editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell.

Vytvořte nový klíč a pojmenujte ho jako runas. Na pravé straně poklikejte na řetězovou hodnotu Výchozí a zadejte Defragmentovat. Nyní vytvořte klíč command a na pravé straně poklikejte na řetězovou hodnotu a zadejte defrag %1 -v. Změny se projeví po restartu Windows.
Tipy a triky pro Windows 7

46. - Jak povolit mapování \\název_PC\C
Ve Windows 7 je standardně vypnuté mapování celé jednotky C z jiného PC. Chcete-li to změnit, pak v editoru registru najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System. Vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako LocalAccountTokenFilterPolicy. Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu 1. To je vše. Ujistěte se však, že máte v nastavení Windows 7 povolené sdílení souborů v síti a povolený přístup na firewallu.
Tipy a triky pro Windows 7

47. - Jak otevřít v Poznámkovém bloku přes kontextové menu
Existuje řada textových dokumentů, které se neasociují s textovým editorem. Chcete-li si je v něm prohlédnout či snad upravit, pak je například v Poznámkovém bloku otevřete lehce kontextovým menu. V editoru registru Windows najděte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell.

Vytvořte nový klíč s názvem Otevřít v Poznámkovém bloku a dále nový podklíč s názvem command. Na pravé straně dvakrát poklikejte na hodnotu Default a přidělte ji notepad.exe %1. Změny se projeví po restartu Windows 7. Když nyní kliknete pravým tlačítkem myši na jakýkoliv soubor, objeví se v kontextovém menu volba Otevřít v Poznámkové bloku.
Tipy a triky pro Windows 7

48. - Jak přidat, kopírovat a přesunout do kontextové nabídky
Pro snadnější manipulaci se soubory můžete do kontextové nabídky, která se objeví po kliknutí na soubor pravým tlačítkem myši, přidat další možnosti. Přímo se nabízí volba kopírovat a přesunout do nějaké složky. Otevřete editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers.

Zde vytvořte nový klíč s názvem {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}. Ten bude sloužit jako Kopírovat do složky... Pro přesunutí pak vytvořte klíč {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}. Ten bude sloužit jako Přesunout do složky.
Tipy a triky pro Windows 7

Windows 7 skrývají božský režim, který je zbytečný

31. října 2010 v 3:15 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Microsoft neoficiálně připustil, že tzv. "God Mode" skutečně existuje. I když ale není určen přímo uživatelům, každý ho může spustit. Obsahuje všechny funkce, nastavení a ovládání z panelu nástrojů najednou a je tak nepřehledný. Jeho popularita pouze ukazuje, že lidé ještě neobjevili nové možnosti systému Windows.
GodMode - mnoho povyku pro nic ukazuje, že uživatelé ještě nezjistili, co všechno Windows 7 umí i bez triků


Vytvořte na ploše novou složku. Přejmenujte ji na "GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}" (bez uvozovek) a potvrďte. Získáte speciální složku, ve které budete mít všechny nástroje, činnosti a nastavení pohromadě.
GodMode - přehledné? Bez vyhledávání těžko.

Senzační odhalení? Utajovaný nástroj pro vývojáře náhle dostupný běžným uživatelům? Trik pro přehledně ovládání Windows 7? Ale kdepak.

Přes senzaci, kterou tento nevinný trik způsobil (především mezi amatérštějšími tech blogery), není GodMode ("božský režim") ničím jiným než zviditelněním systémové složky s kompletním výčtem nastavení. Přesto má podle nás tento trik svůj význam, ukazuje sílu nové nabídky Start a fulltextového ovládání počítače obecně. Vezmeme to postupně...

1. GodMode může být ILoveTechnetCzMode
Vůbec nezáleží na tom, jak si danou složku pojmenujete. Řetězec před tečkou bude název složky, řetězec za tečkou ukazuje, kam má složka odkazovat. Takže "GodMode" takto pokřtili jeho "objevitelé", pravděpodobně s vidinou vyšší čtenosti.

2. Jde o dokumentovanou funkci
Jak připomíná na svém soukromém blogu Brandon Paddock z Microsoftu, odkazování na systémové složky je dokumentováno na MSDN a jde tedy "o vývojářskou funkci", se kterou se pro koncové uživatele nepočítalo.

3. Objevená složka je celkem neužitečná
Složka "GodMode", která nese interní označení "All Tasks", obsahuje necelé tři stovky různých úkonů, které můžete provést pomocí panelu nástrojů. Právě proto, že je těchto úkolů mnoho a jejich prostý seznam by byl nepřehledný, je složka skrytá a místo toho je uživatelům dostupný panel Ovládací panely. Vyhledávání v obou složkách je prakticky stejné.
GodMode - vyhledávání slova tiskárna
GodMode - vyhledávání slova tiskárna
Ovládací panely - vyhledávání slova tiskárny
Ovládací panely - vyhledávání slova tiskárna

4. Přes vyhledávání se k položkám dostanete lépe
Složka "All Tasks" je skrytá, ale její obsah je přístupný i bez tohoto "GodMode" triku. To je ostatně účel této skryté složky. Cílem je, aby uživatel začal psát vlastními slovy co chce udělat, a okamžitě se mu zobrazily související úkony. Pokud chcete změnit rychlost myši, stačí napsat v Ovládacích panelech do vyhledávání v pravém horním rohu "myš", "rychlost", "ukazatel", "rychlost myši"... Všechna tato slova vás dovedou ke stejnému cíli: nastavení rychlosti ukazatele myši.
GodMode - vyhledávání slova myš
GodMode - vyhledávání slova myš
Ovládací panely - vyhledávání slova myš
Ovládací panely - vyhledávání slova myš

Považuji to za krok správným směrem, jak už jsem psal i v prvních recenzích Windows 7. Rychlé vyhledávání s okamžitou odezvou vám umožní najít v ovládacích panelech přesně to, co potřebujete. Nemusíte se zamýšlet, zda kvůli změně počtu pixelů na obrazovce (tzv. rozlišení obrazovky, ale to nemusí uživatel vědět) máte jít do "Hardware a zvuk" nebo "Vzhled a přizpůsobení", jednoduše napište "pixel" a už vidíte odpovídající odkazy na nastavení. Funguje to překvapivě dobře, zatím jsem našel jen pár zádrhelů (možná způsobených i překladem, narazil jsem na ně v české verzi Windows, kterou používám spíš výjimečně).

5. Vše přístupné i ze Startu
A nejlepší nakonec. Vím, že už s tím začínám otravovat, ale vypozoroval jsem, že tuhle funkci naplno využívá stále jen malé procento uživatelů Windows 7. Takže znovu: vyhledávání v nabídce Start je velmi užitečná věc. Vše, co jsme si řekli o prohledávání Ovládacích panelů, platí i o vyhledávání pomocí nabídky Start. Chcete upravit nastavení myši? Stiskněte klávesu "Win" (nebo klikněte na Start) a napište "myš". Objeví se nabídka, ze které šipkami nahoru a dolů vyberete to, co chcete udělat.
Vyhledávání v nabídce Start obsahuje (podle nastavení) výsledky z Ovládacích panelů, Dokumenty, Outlookem, programy apod.

Vyhledávání v nabídce Start obsahuje (podle nastavení) výsledky z Ovládacích panelů, Dokumenty, Outlookem, programy apod.

Kromě programů, nastavení a ovládacích panelů máte pohromadě i dokumenty, navštívené stránky, maily, úkoly a připomínky z Outlooku a další věci. Myslím, že mnohé nářky a volání po "staré nabídce start" pramení z nevědomosti. Sám už si návrat ke klikání na rozevírací nabídky nedokážu představit.

Fulltext  - Když víte, co chcete...

Microsoft samozřejmě není ani první, ani jediný, kdo podobné fulltextové funkce nabízí. Jmenujme například Apple Spotlight, Google Desktop nebo GNOME Do.

GodMode je podle mého nesmyslný "trik" a nevidím žádné jeho praktické využití. Nějaký blogger si zvýšil návštěvnost a chvíli bylo o čem psát - zlý Microsoft tají hodným uživatelům, jak snadno ovládat Windows 7. Pro mne ale tato zpráva jen ukazuje, že s rychlým fulltextovým vyhledáváním udělal Microsoft ve Windows 7 krok správným směrem. A že uživatelé, dokonce i ti, kteří by se označili za pokročilé, pořád ještě neobjevili výhody nové nabídky Start a textově orientovaného ovládání obecně.
Podobnou funkci mimochodem nabízí i Facebook - vyhledávání vpravo nahoře nabízí v reálném čase možnosti: lidi, aplikace, funkce Facebooku, skupiny, stránky... Tato políčka jsou v nových službách a aplikacích čím dál častější. Užitečná jsou vždy, když víte, co chcete udělat, a program ví, jak to udělat. Zkuste to!

Nové triky pro Windows 7 ukáží, kdy váš systém nestíhá

31. října 2010 v 2:58 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Začátečníci i pokročilí uživatelé mohou v nových tipech a tricích pro Window 7 objevit například nastavení funkce přehrát automaticky. Sledovat mohou výkon a zatížení sytému nebo třeba nastavit vlastnosti koše, případně si nakonfigurovat nástroj pro obnovení systému.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

Tip 17. - Jak nastavit funkci Přehrát automaticky?
Vložíte-li do optické mechaniky médium či připojíte nějaké externí přes USB, objeví se okno Přehrát automaticky. V něm vám Windows doporučí, co můžete s daty uloženými na médiu dělat.

Chcete-li nadefinovat chování pro jednotlivé typy souborů zvlášť, pak postupujte následovně. Klikněte na Start -> Ovládací panely -> Přehrát automaticky. Otevře se okno, kde máte možnost vybrat namísto Zvolit výchozí program, ve kterém se budou data otevírat, jinou funkci. Pro hudbu si tak můžete nadefinovat vlastní hudební přehrávač (třeba Winamp), pro video zase Media Player Classic apod. Změny uložíte kliknutím na tlačítko Uložit.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 18. - Jak zjistit, zda web funguje?
Pokud si chcete ověřit, jestli je určitý web v provozu, nejrychlejší způsob je použít příkaz ping. Nejprve klikněte na Start -> Prohledat programy a soubory a zadejte cmd a příkaz odešlete. Zobrazí se příkazový řádek a do něj zadejte slovo ping a jméno serveru.

Fungují stránky Technetu? Napíšete ping technet.idnes.cz. Při psaní adresy nemusíte zadávat ani www, zato doména prvního stupně (v našem případě .cz) je velmi důležitá. Je-li server dostupný, vrátí se vám všechny pakety s délkou odezvy, a navíc zjistíte IP adresu serveru, na kterém web běží.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 19. - Jak sledovat výkon a zatížení sytému?
Od operačního systému Windows NT je možné sledovat vytížení systémových prostředků počítače. Možná tuto funkci znáte pod označením Správce úloh systému Windows. Pokud se váš počítač z ničeho nic zpomalí, klikněte na Start -> Prohledat programy a soubory a zadejte příkaz taskmgr (anebo klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní liště a vyberte volbu Spustit správce úloh). Zobrazí se okno, kde na kartě Procesy vidíte sloupec Procesor a v něm procentuální vytížení procesoru daným procesem (programem). Chcete-li vytížení systému sledovat nepřetržitě, pak si správce můžete minimalizovat do lišty. Ovšem ještě před tím je zapotřebí v menu Možnosti zatrhnout položku Skrýt při minimalizaci, jenom tak vám okno nebude běžet nad ostatními.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 20. - Jak nastavit vlastnosti Koše?
Mažete-li jakýkoliv soubor nebo složku ve Windows, systém se vás pokaždé zeptá, zda si opravdu přejete zvolená data přesunout do Koše. Chcete-li tento mezikrok před přesunutím dat do koše odstranit, nebo nastavit jeho maximální možnou velikost, pak klikněte na ploše na ikonku koše pravým tlačítkem myši a z menu vyberte Vlastnosti.

Zobrazí se okno s nastavení košů pro jednotlivé jednotky (pokud jich máte více). Lehce tak nadefinujete maximální velikost pro konkrétní jednotku (bude-li překročena, pak se nejstarší data automaticky odstraní). Druhou volbou je Koš nepoužívat vůbec.

To nedoporučujeme, protože v případě, že byste chtěli data vrátit zpět (nechtěně jste je smazali), budete muset použít specializované programy). Zcela dole se nachází boxík Při odstraňování zobrazit žádost o potvrzení. Zrušením se již nebude objevovat pro někoho zbytečné dialogové okno pro přesun dat.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

Tip 21. - Jak na virtuální diskovou jednotku?
Jak v minulých, tak i v této verzi Windows je možné vytvořit si z klasického adresáře virtuální diskovou jednotku. S tou lze dále pracovat tak, jako by šlo téměř o klasický disk nebo oddíl svazku. Na disku si vytvořte adresář, například C:\Videa.

Pak do příkazového řádku zadejte subst x: C:\Videa (kde x je písmo vytvářené jednotky, ke které se přiřadí adresář, lze dosazovat jen ta písmena, jež nejsou v současné době používána). Zrušení lze provést pomocí subst x: /d.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 22. - Jak rychleji spustit Správce zařízení?
Díky Správci zařízení máte možnost instalovat, nastavovat a mít pod dohledem veškerý nainstalovaný hardware. Chcete-li ho otevřít, pak zajisté vyberete z kontextového menu na ikonce Počítač položku Vlastnosti a kliknete na odkaz správce zařízení.

Pokud se ale chcete do správce přesunout rychleji, můžete využít standardního příkazu devmgmt.msc. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz devmgmt.msc).
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 23. - Jak konfigurovat nástroj Obnovení systému?
Windows 7 počínaje svým prvním spuštěním po nové instalaci sleduje a zaznamenává změny v nastavení počítače. Tyto informace se ukládají na disk počítače, čímž ukusují volné místo.

Chcete-li službě nastavit maximální možnou velikost pro využití, nebo ho zcela vypnout, pak to uděláte ve vlastnostech systému. Pomocí klávesové zkratky Windows+Pause Break vyvolejte vlastnosti systému. Vlevo klikněte na odkaz Ochrana systému.

V novém okně máte možnost nejen tento nástroj spustit, ale také vytvořit bod obnovy a především tlačítkem Konfigurovat definovat maximální velikost složky (kam se systémové soubory ukládají), další možnosti obnovení či odstranit všechny body obnovení.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 24. - Jak změnit složku s instalovanými programy?
Ve výchozím nastavení ukládá Windows při instalaci všechny programy do složky Program Files. Chcete-li si zvolit jinou, či je nechat instalovat na jinou jednotku, proveďte tuto úpravu. Klikněte na Start -> Prohledat programy a soubory a zadejte regedit. Zobrazí se okno editoru registru.
Vy najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion a na pravé straně poklikejte na hodnotu ProgramFilesDir. Zadejte nový název či celou cestu, na které jednotce se má složka nacházet.
Tipy a triky pro Windows 7


Nové triky pro Windows 7 upraví třeba nabídku Start

31. října 2010 v 2:55 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Skryté soubory ve Windows 7 lze zobrazit několika kliky myší. Pravé tlačítko zase pomůže otevřít soubor v jiném než výchozím programu. Rady pro práci s Windows 7 ještě ukáží, jak upravit nabídku Start nebo jak ze Start nabídky otevřít web.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

Tip 33. - Jak otevřít soubor v jiném než přidruženém programu
Pokud systém Windows narazí na typ souboru, který nezná a neví, jakým programem ho má otevřít, objeví se seznam, v němž si můžete vybrat. V opačném případě ho otevře zaregistrovaným programem.

Přejete-li si ho ovšem otevřít v jiném programu, stačí na soubor kliknout pravým tlačítkem myši. Otevře se dialogové okno a vy najděte položku Otevřít v programu. Zde se zobrazí možné aplikace (podle toho, co máte v PC instalované) nebo máte možnost kliknutím na Zvolit výchozí program otevřít další okno, kde program na disku určíte sami.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 34. - Jak na nabídku Start podle vašich představ
Nabídka Start byla přepracována a vy si ji můžete upravit opravdu podle svého. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte volbu Vlastnosti. Zobrazí se okno a vy se přepněte na kartu Nabídka Start.

Zde klikněte na tlačítko Vlastní. Zobrazí se okno, ve kterém máte několik voleb. Můžete tak například měnit zobrazování her, hudby, dokumentů, nastavit možnosti prohledávání či zobrazit anebo skrýt jiné ikony systému Windows.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 35. - Jak trvale zobrazit hlavní nabídku
Pokud jste zvyklí mít hlavní panel zobrazený v Průzkumníku, podobně jako ve Windows XP, a nikoliv po stisknutí F10, pak stačí jedna menší změna. Otevřete Průzkumníka Windows (Windows+E), stiskněte F10 a z hlavního menu vyberte Nástroje -> Možnosti složky. Přepněte se na kartu Zobrazení a v seznamu najděte položku Vždy zobrazit nabídky, tu zatrhněte. Změny potvrďte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 36. - Jak otevřít web z nabídky Start
Většina uživatelů pro zobrazení internetové stránky nejprve otevře prohlížeč a teprve až pak zadá URL adresu stránky. Přitom otvírat prohlížeč není nutné. V nabídce Start stačí napsat do řádku Prohledat programy a soubory adresu stránky (např. www.technet.cz). Po odeslání se otevře ve výchozím browseru.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé

37. - Jak odstranit položky z panelu Programy a funkce
Standardní cesta pro odebrání jakéhokoliv instalovaného programu v systémech Windows vede přes funkci Programy a funkce (najdete v Ovládacích panelech). Pokud se vám stalo, že jste nějaký software odebrali jiným způsobem (nejméně šetrný je kompletní smazání jeho složky), pak vám jistě ve zmiňovaném panelu zůstal jeho záznam.

Spusťte editor registru (zadejte do řádku Prohledat programy a soubory příkaz regedit a odešlete) a najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall. V něm najdete všechny klíče, které jsou ve skutečnosti položkami v panelu Programy a funkce. Označte ty, které tam nechcete a stiskněte klávesu Delete.
Tipy a triky pro Windows 7

38. - Jak vypnout systémové pípání
Pokud vám vadí varovné pípnutí při systémové chybě Windows, můžete ho vypnout. Klikněte na nabídku Start, vyberte Spustit a do řádku Otevřít vepište regedit. Po otevření okna najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound. Na pravé straně dvakrát poklikejte na řádek s názvem Beep a změňte údaj hodnoty z Yes na No. Změny se projeví po příštím restartu PC.
Tipy a triky pro Windows 7

39. - Jak ukončit proces z příkazové řádky
Jestliže se rozhodnete ukončit nějaký běžící proces, můžete tak učinit ze Správce úloh, anebo přímo z příkazové řádky. Spusťte ho (do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz cmd a odešlete ho). V okně zadejte příkaz tasklist.

Zobrazí se seznam všech běžících procesů s podrobnostmi o nich. Příkazem taskkill /IM jmeno_procesu.exe /F proces ukončíte (např. taskkill /IM firefox.exe /F - ukončí běh Firefoxu).
Tipy a triky pro Windows 7

40. - Jak přichytit Koš na hlavní lištu
Normálně nelze vzít a přichytit ikonku Koše na hlavní panel Windows 7. Ukážeme vám trik, pomocí kterého to jde. Na pracovní ploše klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Nový → Zástupce. Do řádku Zadejte umístění položky vepište %SystemRoot%\explorer.exe shell:RecycleBinFolder a klikněte na tlačítko Další.

Jako název si vyberte třeba Koš a klikněte na Dokončit. Zástupce je vytvořen a vy si můžete vybrat ikonku Koše (vlastnosti zástupce). Nyní Koš uchopte a umístěte na hlavní panel.
Tipy a triky pro Windows 7


Nové triky pro Windows 7 zobrazí třeba skryté složky

31. října 2010 v 2:44 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nový operační systém od Microsoftu lze upravit podobně, jako jeho předchůdce. Umožní pak například pomoci s vylepšením hran písma a kalibrovat barvy, nebo třeba jen zobrazit malé ikonky na pracovní ploše.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

Tip 9. - Jak zobrazit malé ikonky na hlavním panelu
Možná vám přijdou ikonky ve výchozím nastavení Windows 7 poněkud velké. Pro zobrazení malých ikonek na hlavním panelu stačí udělat následující. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte Vlastnosti. V dialogovém okně Vlastnosti hlavního panelu a nabídky Start v části Vzhled hlavního panelu zatrhněte volbu Použít malé ikony. Pak klikněte na Použít a OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 10. - Jak zobrazit malé ikonky na pracovní ploše
Chcete-li navíc zmenšit i ikonky na pracovní ploše, pak klikněte pravým tlačítkem myši kdekoliv na ploše a vyberte možnost Zobrazit -> Malé ikony.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 11. - Jak aktivovat miniaplikace
Miniaplikace jsou ve výchozím nastavení Windows 7 vypnuty. To však neznamená, že již v systému nejsou (poprvé se objevily ve Windows Vista). Zapnete je kliknutím pravého tlačítka myši kdekoliv na ploše a výběrem volby Miniaplikace. V novém okně si máte možnost poklikáním nebo přetažením na místo určení miniaplikaci aktivovat na ploše.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 12. - Jak vypalovat ISO soubory
Vypalování ISO obrazů je nyní snadnou záležitostí, a dokonce nemusíte mít žádné další programové vybavení typu vypalovací software. Stačí na soubor s koncovkou ISO dvakrát poklikat a zobrazí se dialogové okno, kterým máte možnost obraz zapsat na CD či DVD prázdný disk. Nechybí i verifikace po vypálení.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé
Tip 13. - Jak zaznamenat kroky v PC pro někoho jiného
Jistě sami nejlépe víte, jak těžké je někdy vysvětlit někomu postup, po kterém se vám zhroutila nějaká aplikace, či naopak někoho navést na správné místo. Díky funkci Záznam postupu při potížích máte po ruce nástroj, který zachytí kroky, které provádíte v počítači. Přitom se zaznamená také textový popis ovládacích prvků, na které jste klikli, a obrázek obrazovky při každém kliknutí. Po zachycení můžete postup uložit do souboru, který využijí pracovníci podpory nebo jiné osoby, které vám budou pomáhat s řešením problému. Funkci aktivujete vepsáním příkazu psr.exe do řádku Prohledat programy a soubory ve Start menu.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 14. - Jak zobrazit skryté soubory a složky
Chcete-li zobrazit všechny soubory a složky na pevných discích, tedy včetně těch, u kterých je pomocí atributů nastaveno skrytí, pak postupujte následovně. Otevřete Průzkumníka Windows (Windows + E), stiskněte klávesu F10 a klikněte na Nástroje → Možnosti složky. Přepněte se na kartu Zobrazení. V části Upřesnit nastavení najděte volbu Zobrazit skryté soubory, složky a jednotky a zrušte její zatrhnutí. Klikněte na Použít a OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 15. - Jak na bootovací CD/DVD s Windows 7
Pokud systém selže, pak byste jistě ocenili jeho nabootování třeba z nějakého média, na kterém najdete řadu systémových utilit, či možnost dostat se na vaše data uložená na HDD. Speciální bootovací médium, které obsahuje příkazový řádek a sadu systémových nástrojů, vytvoříte takto. Ve Start menu klikněte na Všechny programy → Příslušenství → Údržba → Zálohování a obnovení. Otevře se funkce pro zálohování nebo obnovení systému Windows. Vy na levé straně klikněte na odkaz Vytvořit disk pro opravu systému a následně se řiďte zobrazenými příkazy.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 16. - Jak vylepšit hrany písma a kalibrovat barvy
Již Windows XP měly možnost vyhlazovat písmo pomocí metody ClearType. Ve Windows 7 samozřejmě nechybí. Chcete-li ho vypnout, či naopak zapnout, pak zadejte do řádku Prohledat programy a soubory ve Start menu příkaz cttune.exe. Druhý dccw.exe pak slouží ke kalibraci barev.
Tipy a triky pro Windows 7


Aplikace zdarma: Změňte si nabídku Start ve Windows

31. října 2010 v 2:38 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nemáte-li v oblibě novou Start nabídku, můžete se vrátit k té původní. Otáčky ventilátorů a teploty z čidel v PC můžete mít pod kontrolou a navíc je i regulovat podle pravidel. Zajímat by vás mohla i aplikace, která poradí s filtrem pro přehrání videa či audia.
Ilustrační fotografie


CSMenu 1.1 - freeware
S příchodem nové generace Windows se objevila i nová Star nabídka. Uživatelům je k dispozici jen jedna varianta a tudíž ji nelze změnit. S jednoduchým nástrojem však ano.

CSMenu nabídne tzv. klasickou nabídku Start menu. Znáte ji z Windows 95, 98, 2000 a po přepnutí i z Windows XP. Po instalaci tohoto doplňku dojde k nahrazení standardní nabídky. Ale nemusíte se bát. Pokud byste totiž zatoužili po výchozí nabídce, stačí program vypnout a vše se vrátí zpět. CSMenu je sice zdarma, ale při instalaci si dávejte pozor. Ve výchozím nastavení je totiž zaškrtnuta instalace toolbaru Ask.com.
CSMenu

Operační systém: Windows Vista a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ dokonale nahradí Start menu
+ bez zbytečných funkcí navíc
- nově instalované programy nejsou zvýrazněny
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,9 MB).

SpeedFan 4.4 - freeware
Oblíbený program pro monitoring a nastavení rychlosti otáček poskočil do další verze. Tato aplikace by neměla chybět nejednomu ladiči výkonu či tichosti počítačových sestav.

SpeedFan je mezi přetaktovávači, avšak nejen mezi nimi, dnes již vlastně legendou. Dlouhá léta je vyvíjen a brán jako jeden z nejlepších nástrojů pro úpravu otáček ventilátorů připojených na základní desku PC. Díky němu je však dále možné sledovat i mnoho jiných parametrů. Kromě sledování rychlosti ventilátoru sleduje i teploty a napětí v počítači, zobrazuje S.M.A.R.T. informace o pevných discích včetně jejich teplot a dokonce může měnit i frekvenci procesoru. To vše však dokáže, pokud toto základní deska umožňuje, případně je-li to povoleno (např. u HDD). Seznam kompatibilních desek lze nalézt na domovských stránkách programu. SpeedFan tak kromě regulace otáček ventilátorů může pomoci snížit teplotu CPU či v PC skříni, redukovat hluk a dokonce snížit spotřebu energie.
SpeedFan

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ jednoduchý monitoring otáček ventilátoru a teplot
+ regulace otáček ventilátorů
+ S.M.A.R.T. informace
- nezkušený uživatel by SpeedFanem mohl PC "uvařit"
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).

VideoInspector 2.2 - freeware
Pro sledování videa v přenosném zařízení potřebujete, aby mělo určité rozlišení a správný datový tok. V opačném případě může být trhané, či ho naopak vůbec nespustíte. Jak ale zjistit tyto parametry? Pomůže vám VideoInspector.

S nástrojem VideoInspector můžete zanalyzovat soubory s videem a zjistit, jaký je v nich použitý kodek pro zpracování obrazu a zvuku, rozlišení, datový tok, kvalitativní faktor, atd. Lehce si tak zjistíte, zda půjde přehrát ve vybraném zařízení - tedy pokud víte, jaké formáty videa podporuje. V případě, že chcete video přehrávat ve Windows a nemáte patřičný filtr pak vám VideoInspector pomůže s jeho nalezením a následnou instalací. Aplikace umí rovněž vypsat všechny kodeky a filtry aktuálně nainstalované v počítači a je v češtině.
VideoInspector

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ podává podrobné informace o použitých kodecích
+ poradí jaký kodek či filtr je zapotřebí pro přehrávání
- nabízí funkce, které jsou přístupné v dalších placených aplikacích
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,4 MB).

CV životopis Creator 1.2 - freeware
Při hledání práce se jen stěží obejdete bez životopisu. Napsat však ten správný není zrovna pro většinu z nás jednoduchým úkolem. Pomoci by vám mohl program CV životopis Creator.

Jedním z klíčů při hledání zaměstnání a budování kariéry je dobře napsaný životopis. CV (Curriculum vitae) s tímto programem vytvoříte zadáním několika základních údajů a během několika minut vygeneruje najednou několik typů životopisů včetně motivačních dopisů, které vybudí zájem potenciálních zaměstnavatelů. Samozřejmě vytvořené životopisy lze dále upravovat a tak si životopis napsat přímo na míru. Ušetříte tak čas a námahu na hledání nejlepšího způsobu prezentace své osoby. Navíc je program průvodcem, který prodá vaši hodnotu případnému zaměstnavateli.
CV životopis Creator

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ několik druhů CV
+ stačí zadat údaje
- občas se sám zavře
- zobrazuje reklamu
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (494 KB).


Šikovné panely pro pracovní plochu Windows rozšíří její obzory

31. října 2010 v 2:37 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Pětice programů pro vylepšení plochy jakýchkoliv Windows umožní třeba rozšířit plochu nebo vytvoří animovaný panel na umístění ikon aplikací. Všechny tyto programy jsou navíc zdarma.
Windows logo; Ilustrační foto


Užitečné programy, doplňující pracovní plochu o panely s ikonami nejčastěji používaných programů, nezapřou svoji inspiraci v operačním systému Mac OS X. S jejich pomocí si vyčistíte pracovní plochu Windows od přehršle ikon a vyhnete si i bloudění v desítkách položek nabídky Start.

Fences

Rozšíření pracovní plochy, nazvané Fences, vám pomůže s udržením pořádku ve změti ikon na ploše. S pomocí programu Fences si na pracovní ploše počítače vytvoříte libovolný počet přihrádek, kde budou uloženy celé skupiny ikon. Ikony si můžete rozdělit buďto sami, nebo lze použít funkci Fences pro automatické roztřídění a pak si jen vše doladit podle vlastních představ.

Při vytváření nových přihrádek stačí nakreslit jejich tvar myší na pracovní ploše. Způsob zobrazování přihrádek, stejně jako jejich vzhled, lze všestranně nastavovat.

Fences 1.0 stahujte ze Slunečnice zde (8,5 MB, freeware)
Fences

RocketDock

Jestliže vám již pro umístění ikon nejčastěji spouštěných programů nestačí nabídka Rychlé spuštění na hlavním panelu Windows, můžete vyzkoušet program RocketDock. Aplikace umístí na kraj pracovní plochy panel, kam si snadno myší přetáhnete ikony nejčastěji používaných aplikací.

Výběr programů z panelu provázejí efektní animace, navíc si můžete velmi snadno přizpůsobit vlastnosti panelu a pomocí skinů i jeho vzhled. Ve Windows Vista umí RocketDock zobrazovat i živé náhledy oken, tak jako to známe u tlačítek na hlavním panelu ve Windows 7. RocketDock je velmi nenáročný na výkon procesoru a operační paměť počítače.

RocketDock 1.3.5 stahujte ze Slunečnice zde (6,3 MB, freeware)
RocketDock

ObjectDock

Podobně jako RocketDock funguje i aplikace ObjectDock. Program vytvoří nový, plně animovaný panel na umístění ikon aplikací, které nejčastěji používáte. Vedle toho si ovšem na panel ObjectDock můžete umístit také užitečné miniaplikace, například pro zobrazení aktuálního počasí ve vybraných městech.

Také ObjectDock si můžete přizpůsobit pomocí mnoha skinů a nastavení funkcí. ObjectDock je k dispozici v bezplatné i komerční verzi. V placené edici najdete navíc například možnost použití více panelů zároveň, další efekty i animace. Pro běžné použití si ale jistě vystačíte s bezplatně použitelnou verzí.

ObjectDock 1.9 stahujte ze Slunečnice zde (12,3 MB, freeware)
ObjectDock

RK Launcher

Také RK Launcher přidává na pracovní plochu panel pro umístění ikon nejčastěji používaných programů. Nové ikony programů se navíc na panel umístí pokaždé, když poprvé spustíte nově nainstalovaný program. Vzhled panelu RK Launcher je také možné změnit pomocí připravených stylů, tak aby ladil s dalšími prvky vaší pracovní plochy ve Windows.

RK Launcher 0.4 Beta stahujte ze Slunečnice zde (0,7MB, freeware)
RK Launcher

MobyDock

Stejně jako předchozí programy funguje i MobyDock. Na vaši pracovní plochu ve Windows přidá nový nástrojový panel s animovaným výběrem ikon aplikací, které nejčastěji používáte. Přidávat i odebírat ikony z panelu MobyDock lze prostým přetažením myší a stejně snadné je i další nastavení chování a podoby panelu. Panel MobyDock lze umístit na kteroukoliv hranu obrazovky a rovněž je možné si nastavit jeho průhlednost.

MobyDock 0.87 Beta stahujte ze Slunečnice zde (3,5 MB, freeware)
MobyDock

Nové triky pro Windows 7 zobrazí třeba (ne)skryté aplikace

31. října 2010 v 2:19 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
V další dávce tipů a triků se mimo jiné dozvíte, jak synchronizovat čas, jak spustit soubor jedním klikem, jak nastavit Dolby Digital ve WMP či jak změnit obrázek vybrané složky.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy pro začátečníky

Tip 25. - Jak synchronizovat hodiny počítače
Je-li počítač členem domény (skupina počítačů v síti), jsou jeho systémové hodiny s největší pravděpodobností synchronizovány se síťovým serverem. Pokud ale PC není členem domény, nezbývá, než aktuální čas synchronizovat s časovým serverem v internetu. To je ve Windows prováděno automaticky. Jestliže si to ale nepřejete, nebo byste raději vybrali jiný synchronizační server, pak postupujte takto. Klikněte na hodiny v systémové části hlavní lišty a vyberte volbu Změnit nastavení data a času. V otevřeném okně klikněte na záložku Čas v internetu a následně na Změnit nastavení.
Zde máte možnost synchronizaci zcela vypnout, anebo zadat synchronizaci s jiným internetovým serverem (např. ntp.nic.cz). Máte-li v PC instalován firewall a chcete provádět automatickou synchronizaci času, pak musíte povolit IP adresu serveru, na který se služba odkazuje. Pro time.windows.com je to 207.46.197.32. Můžete použít však i český časový synchronizační server ntp.nic.cz (217.31.205.226).
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 26. - Jak spustit soubor či složku jedním klikem
Pro spuštění či otevření složky vám může stačit jeden klik. Otevřete Průzkumníka Windows (Windows+E), stiskněte klávesu F10 a na panelu klikněte na Nástroje -> Možnosti složky. Na záložce Obecné v části Kliknutí a dvojité kliknutí vyberte položku Otevřít položku kliknutím (vybrat ukázáním). Dále je na vás, zda budete odkazy podtrhávat nebo jen v případě, že na ně ukážete. Kliknutím na OK změny potvrdíte.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 27. - Jak vybrat obrázek složky
Chcete-li vybrat vlastní obrázek, který se bude zobrazovat na složce. Postupujte takto: na složku, kde chcete nastavit obrázek, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Vlastnosti. Přepněte se na kartu Vlastní nastavení a klikněte na tlačítko Zvolit soubor. Na disku najdete obrázek a zvolte Otevřít. Změny uložíte kliknutím na OK.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 28. - Jak nastavit Dolby Digital ve WMP
Ve Windows Media Playeru u Windows 7 přibyla možnost používat kódování zvuku Dolby Digital. Celkem jsou k dispozici tři nastavení - normální, noc, divadlo. Výběr změníte přímo z WMP následujícím způsobem: v režimu přehrávání klikněte pravým tlačítkem a vyberte Rozšíření -> Nastavení Dolby Digital. V dialogovém okně vyberte režim, který vám bude vyhovovat.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé
Tip 29. - Jak odebrat tlačítko Odhlásit se
Nechcete-li ve volbách pro vypnutí, restart apod. používat volbu Odhlásit se, pak stačí udělat menší úpravu systémového registru. Klikněte na Start a do řádku XY vepište příkaz regedit. Najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies. Klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nový → Klíč. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD. Pojmenujte ji StartMenuLogOff a přidělte hodnotu 1. Změny se projeví po restartu Windows.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 30. - Jak na (ne)skryté aplikace ve Windows
Systémy Windows disponují několika pomůckami, které se starají o správu počítače. Většina z nich se dá samozřejmě spustit z příkazové řádky i kliknutím na příslušného zástupce. Některé však nikoliv. Zkratky těch nejdůležitějších naleznete zde. Spustit je můžete přes Start a zadáním příkazu do Prohledat programy a soubory.

Správa počítače - compmgmt.msc
Správa disků - diskmgmt.msc
Správce zařízení - devmgmt.msc
Prohlížeč událostí - eventvwr.msc
Sdílené složky - fsmgmt.msc
Editor místních skupin - gpedit.msc
Místní uživatelé a skupiny - lusrmgr.msc
Sledování výkonu - perfmon.msc
Výsledná sada zásad - rsop.msc
Místní zásady zabezpečení - secpol.msc
Služby - services.msc
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 31. - Jak přes příkazový řádek změnit produktový klíč
Chcete-li z nějakého důvodu změnit produktový klíč Windows 7, stačí vložit speciální příkaz a za něj číslo klíče. Klikněte tedy na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište příkaz cmd. Klikněte na něj nahoře pravým tlačítkem a vyberte Spustit jako správce. V dialogovém okně zadejte příkaz slmgr.vbs -ipk 1234-9874-6541-8523-89745 kde místo čísel použijte svůj klíč. Příkaz odešlete, během chvilky se zobrazí informace, zda změna byla úspěšná.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 32. - Jak na Flip3D
Pokud jste si ve Windows Vista oblíbili funkci Flip3D a rádi byste ji měli i ve Windows 7, není to nic těžkého. Na pracovní ploše klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nový → Zástupce. Do řádku Zadejte umístění položky vložte příkaz RunDll32 DwmApi #105. v dalším kroku zástupce pojmenujte např. Flip3D. Zástupce si umístěte na hlavní panel a poklikáním na něj se spustí efekt Flip3D.
Tipy a triky pro Windows 7


Tipy a triky ve Windows 7 pro pokročilé i začátečníky

30. října 2010 v 23:12 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Klávesové zkratky, změny nastavení a další vyzkoušené tipy, triky a rady umožní přizpůsobit systém Windows 7 požadavkům uživatele a zvýší jeho funkčnost. Začíná nový seriál, který ukáže zákulisí nového operačního systému od Microsoftu.
Tipy a triky pro Windows 7


Přestože se programátoři Microsoftu každou novou verzí snaží o vytvoření co možná nejlepšího a uživatelsky přívětivého operačního systému, ne vždy jeho funkce, vlastnosti a nastavení vyhovují všem. Naštěstí řadu z nich si lze upravit tak, aby sedly konkrétnímu uživateli na míru.

Pro Windows 7 platí většinou podobné tipy a triky jako v případě Windows XP a Vista. Některé z nich se však trochu liší, volby pro jejich nastavení se mohou nacházet jinde anebo existují zcela nové. Nyní se můžete vyzkoušet první čtyři tipy pro pokročilé uživatele a čtyři pro začátečníky.

Tipy pro začátečníky:

Tip 1. - Jak klávesovou zkratkou do vlastností objektu
Potřebujete-li se dostat do okna s vlastnostmi objektu (například zástupce, dokumenty, soubory apod.), většinou kliknete pravým tlačítkem myši na danou složku, soubor nebo zástupce a z kontextového menu vyberete položku Vlastnosti. Stačí ale jen podržet klávesu Alt a dvakrát poklepat na objekt levým tlačítkem myši.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 2. - Jak klávesovou zkratkou do systémových vlastností
Většina z uživatelů nastavení systémových vlastností PC vyvolává přes kontextové menu ikonky Počítač či výběrem položky Systém v Ovládacích panelech Windows. Dalším způsobem je přidržení klávesy Alt a dvojitým poklikáním levým tlačítkem myši na ikonku Počítač.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 3. - Jak vrátit provedené změny
Pomocí kombinace dvou kláves Ctrl+Z lze ve většině programů vrátit provedené změny a  to o jeden či více kroků zpět. Pokud si tedy například ve Wordu smažete kousek textu, stisknutím této klávesové zkratky se opět objeví. Málokdo ale už ví, že tato kombinace kláves pracuje kdekoliv ve Windows.

Uveďme příklad: Odstraníte jakýkoliv objekt na ploše systému. Prakticky vzápětí si ale uvědomíte, že jste udělali chybu. Pak stačí použít právě zkratku Ctrl+Z a data se poslušně vrátí na místo, odkud byla odstraněna. Tedy za předpokladu, že jste ho nesmazali s pomocí klávesy Shift (neputuje do Koše, ale rovnou se maže z disku). Odpadá tak především nutné prohledávání systémového koše. Kroku zpět lze využít i pro navrácení textu přejmenovaného objektu atd. Zkuste experimentovat.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 4. - Jak na lepší čtení pomocí skrolovacího kolečka myši či kláves
Většina aplikací podporuje změnu velikosti písma. Standardně ho lze zvětšit či zmenšit v menu Zobrazit (či podobně pojmenovaném). Než se k volbám proklikávat, je mnohem snadnější využít skrolovací tlačítko myši. Stačí přidržet klávesu Ctrl a skrolovat kolečkem směrem od sebe a k sobě. To samé lze dělat v některých aplikacích i klávesovou zkratkou - podržte Ctrl a klávesu + nebo -.
Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:
Tip 5. - Jak před přihlášením vynutit stisknutí Ctrl+Alt+Delete, nebo se automaticky přihlásit
Pro zvýšení bezpečnosti při přihlášení do Windows můžete před zadáním uživatelského hesla systém nastavit tak, že bude vyžadovat stisknutí kombinace kláves Ctrl+Alt+Delete. Klikněte na nabídku Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte netplwiz a odešlete. Zobrazí se okno Uživatelské účty. Zde se přepněte na záložku Upřesnit a dole zatrhněte boxík Požadovat stisknutí kláves Ctrl+Alt+Delete (Poznámka: Klasickým způsobem přihlášení a odhlášení již samozřejmě disponují počítače přihlášené do domény.). Pokud se vrátíte na kartu Uživatelé, pak zde máte možnost nejen přidávat nové, měnit práva těm stávajícím včetně změny hesla, ale také zcela zrušit nutnost zadávat heslo pro přihlášení do Windows 7. Stačí zrušit zatržení boxu
Před přihlášením se do počítače totiž musí uživatelé zadat uživatelské jméno a heslo (v případě, že máte v systému definovaných více uživatelů, musíte následně vybrat uživatelské jméno automaticky přihlašovaného a dvakrát zadat jeho heslo). Je to sice pohodlnější, ale toto nastavení doporučujeme pouze tam, kde nehrozí ztráta dat či vám nevadí, že do PC bude mít přístup kdokoliv z okolí.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 6. - Jak řešit problémy se sítí trasováním
Jestliže se vám zdá, že se někde na cestě k vám či snad přes váš router či jiné aktivní síťové zařízení ztrácí pakety, pak si pokuste zjistit, kde. Pro tento účel existuje řada systémových nástrojů třetích stran, ale také jedna funkce přímo ve Windows. Tak můžete identifikovat problémy s routerem, firewallem apod. Do příkazového řádku zadejte příkaz tracert technet.cz. Výsledkem jsou detailní informace o jednotlivých bodech na cestě k nějakému cíli v síti.

Tip 7. - Jak na systémové informace PC jako na dlani
Užitečný nástroj se skrývá pod příkazem systeminfo. Zajisté jste se již někdy setkali s tím, že jste potřebovali důležité informace o počítači, ale po ruce nebyl žádný software, který to umožňuje. Použijete-li příkaz systeminfo, budete moci odesílat dotazy na základní konfiguraci systému. Po vrácení výsledku si můžete prohlédnout log, obsahující např. úplnou verzi operačního systému, produktové ID, datum původní instalace, výrobce základní desky, nastavení síťového připojení a další cenné informace. V neposlední řadě si můžete prohlédnout i seznam všech nainstalovaných oprav (hotfixů). Stačí zadat příkaz cmd do Start nabídky v části Prohledat programy a soubory a do příkazového okna následně systeminfo.
Tipy a triky pro Windows 7

Tip 8. - Jak změnit nastavení řízení uživatelských účtů
Jednou z největších novinek Windows Vista, která je samozřejmě i ve Windows 7, bylo řízení uživatelských účtů. Funkce User Account Control Settings se stará o to, aby případné změny nastavení systému nevedly k jeho poškození, napadení či nesprávné instalaci software. Takže i pokud jste uživatel se správcovským oprávněním, nástroj vás upozorní před provedením změn v počítači, které vyžadují oprávnění správce. Ve výchozím nastavení nástroj Řízení uživatelských účtů zobrazí upozornění, pokud se nějaký program pokusí provést změnu v počítači. Můžete však nastavit zvýšení či snížení toho upozorňování. Celkem jsou k dispozici čtyři úrovně - Vždy upozornit; Upozorňovat pouze v případě, pokud se programy pokusí provést změny v počítači (výchozí nastavení); Upozorňovat pouze v případě, pokud se programy pokusí provést změny v počítači (nestmívat plochu); Nikdy neupozorňovat.
Tipy a triky pro Windows 7


Klávesové zkratky a gesta myší pro Windows 7

30. října 2010 v 23:00 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Ovládat nové Windows 7 klávesovými zkratkami a gesty myší vám ušetří čas a vaši práci zefektivní. Jakmile si na ně zvyknete, poznáte, že bez nich již nemůžete být. Podívejte se na ty, co nově přibyly ve Windows 7.
Windows 7 logo


Koupili jste si nové Windows 7 a rádi byste je ovládali i pomocí klávesových zkratek? Pak můžete využívat ty, na které jste byli zvyklí z předchozích verzí systémů. Ve Windows Vista k nim přibyla hezká řádka nových. Jestliže jste si podmanili i ty, přinášíme vám další. Jejich seznam společně s významy naleznete níže. A jako bonus přidáváme několik gest myší.

Nebudeme vyjmenovávat všechny dostupné klávesové zkratky pro Windows 7. Ostatně jejich seznam společně s významem najdete v nápovědě Windows 7 anebo na tomto odkazu. Zaměřili jsme se opravdu jen na ty, které se objevily s příchodem tohoto systému poprvé.

Věděli jste?

Poznáte druh rybičky, který se nachází ve výchozí tapetě na ploše Windows 7? Že ne? Pak vězte, že jde o rybičku Betta Fish. Pokud se navíc pořádně podíváte, pak zjistíte, že vypouští celkem sedm bublin. Proč je to právě toto číslo, asi netřeba zmiňovat.

Obecné klávesové zkratky

Windows + šipka nahoru = maximalizace okna
Windows + šipka dolů = minimalizace okna
Windows + šipka vlevo = maximalizace okna v levé části obrazovky
Windows + šipka vpravo = maximalizace okna v pravé části obrazovky
Windows + Shift + šipka vlevo = přesunutí okna na monitor vlevo
Windows + Shift + šipka vpravo = přesunutí okna na monitor vpravo
Windows + Home = minimalizace všech oken, s výjimkou aktivního okna
Windows + T = přepínání mezi ikonami a programy na hlavním panelu
Windows + Shift + T = zpětné přepínání mezi ikonami a programy na hlavním panelu
Windows + mezerník = náhled plochy
Windows + G = přepínání mezi miniaplikacemi
Windows + P = aktivace prezentačního režimu zobrazení
Windows + X = otevření Centra nastavení mobilních zařízení
Windows + číslo (1 až 9) = přepne na okno na hlavním panelu pod příslušným číslem
Windows + klávesa plus nebo mínus (+, -) = přiblíží či oddálí místo na ploše (nástroj Lupa)

Klávesová zkratky ve Windows Explorer

Alt + P = zobrazení podokna náhledu

Klávesové zkratky na hlavním panelu

Shift + levé a střední kliknutí myši na ikonu v panelu = spustí novou instanci programu
Kliknutí středním tlačítkem myši = spustí novou instanci programu
Ctrl + Shift + levé kliknutí myši na ikonu v panelu = spustí novou instanci programu jako administrátor
Shift + pravé kliknutí myši na ikonu v panelu = zobrazí se standardní nabídka
Shift + pravé kliknutí myši na seskupené okna panelu = vyvolá kontextovou nabídku voleb okna
Ctrl + levé kliknutí myši na seskupená okna panelu = prochází jednotlivá okna programu ve skupině

Gesta myší

Přichytit - chytnete-li okno a přesunete na levou či pravou stranu plochy, dojde k zarovnání okna podél levého či pravého okraje plochy. Přetažením na horní okraj plochy dojde k maximalizaci. Chcete-li okno rozbalit a přichytit ve svislém směru, umístěte kurzor myši na horní okraj okna (objeví se kurzor se šipkou nahoru a dolů) a přetáhněte horní okraj okna na horní okraj plochy (téhož efektu docílíte dvojitým poklikáním).

Zatřesení - klikněte levým tlačítkem myši a držte ho na záhlaví okna a zatřeste s ním (přetáhněte sem a tam). Ostatní otevřená okna se minimalizují kromě tohoto.

Původní velikost okna - uchopíte-li záhlaví maximalizovaného okna a budete ho táhnout, obnoví se jeho původní velikost před maximalizací (supluje prostřední tlačítko na ovládání okna).

TIP

Stisknutím klávesy Alt v některých programech, jako je například Malování nebo WordPad, slouží k zobrazení příkazů označených dalšími klávesami, po jejichž stisknutí můžete daný příkaz používat.

Vyšperkujte si Windows 7 miniaplikacemi

30. října 2010 v 22:40 | Technet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Windows 7 svým uživatelům již nevnucuje postranní panel s miniaplikacemi hned po prvním spuštění počítače. Nechává na uživateli, zda a vůbec miniaplikace budete používat. Podívejte se co vůbec nabízejí a rozhodněte se.
Windows 7 logo


K nabídce miniaplikací se ve Windows 7 dostanete pomocí kontextové nabídky pravého tlačítka myši, vyvolané kliknutím na volném místě pracovní plochy Windows.

V základní nabídce jsou hodiny, kalendář, ukazatel aktuálního využití výkonu počítače, RSS čtečka, konvertor měn, předpověď počasí, prohlížeč obrázků, přehrávač multimédií, nástroj na rychlé šifrování dat a jedna hra. S takovou nabídkou se ale v žádném případě nemusíte spokojit.
Miniaplikace Windows 7

Užitečné gadgety

Nové miniaplikace si do Windows 7 můžete stáhnout a instalovat z internetu, třeba i přímo z okna s nabídkou miniaplikací ve Windows 7, nebo z bohaté nabídky na webu. Galerie užitečných miniaplikací je připravena i na stránkách Microsoftu ( pro galerii klikněte zde ) a
v nabídce webu na personalizaci Windows Vista ( pro galerii klikněte zde ).
Galerie miniaplikací
Z užitečných miniaplikací, pracujících jak ve Windows Vista, tak i ve Windows 7, jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější:

Počasí Meteopress

Miniaplikace zobrazuje informace o počasí v českých městech, najdete ji zde.
Počasí Meteopress

Vyhledávače Google a Bing

Pro rychlý přístup k vyhledávání na internetu, stáhnout si je můžete zde a zde.
Google vyhledávač

Fb Explorer a Twitter Explorer

Miniaplikace, které vás udrží ve stálém kontaktu s přáteli na Facebooku a v síti Twitter. Umí posílat vaše vzkazy a zprávy i přijímat zprávy od vašich přátel. Stáhněte si je zde a zde.
Fb explorer

DriveInfo

Miniaplikace zobrazuje aktuální stav zaplnění všech pevných disků a jejich oddílů. Stáhnout si ji můžete zde.
DriveInfo

Xirrus Wi-Fi Monitor

Miniaplikace zobrazuje dostupné bezdrátové sítě a sílu jejich signálu. Pomůže vám s připojením notebooku do sítě. Stáhněte si ji zde.
Xirrus Wi-Fi Monitor

iPhone battery gadget

Užitečná miniaplikace pro notebooky a netbooky, která zobrazí na pracovní ploše Windows velký indikátor stavu nabití baterie. Stáhnout si ji můžete zde.
iPhone battery gadget

Wireless Network Meter a Wired Network Meter

Dvojice gadgetů, zobrazujících parametry aktuálního připojení k bezdrátové síti nebo k místní síti přes síťový kabel. Ke stažení jsou zde a zde.
Wireless Network Meter a Wired Network Meter

All CPU Meter

Gadget zobrazuje aktuální vytížení všech procesorů (procesorových jader) počítače a volnou kapacitu operační paměti. Stáhnout si jej můžete zde.
All CPU Meter

Quick Launch

Jednoduchá miniaplikace na snadné spouštění oblíbených programů, jejichž ikony si do okna Quick Launch jednoduše přetáhnete myší. Gadget stahujte zde.
Quick Launch

World Clock

Miniaplikace zobrazuje na ploše Windows čas v různých časových pásmech, s vlajkou vybrané země na pozadí. Miniaplikaci si stáhněte zde.
World Clock

DAEMON Tools Lite

Ve své nejnovější verzi nabízí miniaplikaci na pracovní plochu Windows také populární nástroj na vytváření a použití virtuálních CD/DVD mechanik DAEMON Tools. Prostřednictvím gadgetu na pracovní ploše můžete ovládat všechny funkce programu. DAEMON Tools stahujte zde.
DAEMON Tools Lite

Kontrol nemocných přibylo, stejně tak i postihů

29. října 2010 v 22:11 | Novinky.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Celkem 141 169 kontrol léčebného režimu u nemocných provedli od ledna do září pracovníci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). O celou nebo o část nemocenské přišlo 2549 lidí. Kontrol bylo meziročně přibližně o 37 000 víc, množství postihů pak stouplo o 538. Informovala o tom ČSSZ.
Ilustrační foto

Za letošních devět měsíců kontroly řádného dodržování pracovní neschopnosti nejvíc řádily v Moravskoslezském (17 809) a Středočeském kraji (15 112).

Kontrolu provádějí zaměstnanci ČSSZ na základě vlastního výběru nebo z podnětu ošetřujícího lékaře, úřadu práce či zaměstnavatele. Kontrolovaní nemocní mají povinnost prokázat svou totožnost a předložit doklad práceneschopného pojištěnce - neschopenku. Tu dostanou u lékaře. Do ní se následně zaznamená datum a čas kontroly.

Pokud vznikne podezření na porušení režimu ze strany nemocného, ČSSZ předá záznam o kontrole nemocnému, jeho ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli. Nejčastěji se tak děje, pokud kontrolor nezastihne nemocného doma, ačkoliv by na adrese, kterou udal, být měl.

Podezření se následně ověřuje, a pokud se potvrdí, že režim byl skutečně porušen, zahájí správa sociálního zabezpečení řízení. Výsledkem může být rozhodnutí o krácení nebo odnětí nemocenské. Za závažné porušení hrozí dokonce pokuta až do výše 10 000 korun.
Lidé nemají povinnost pouštět kontrolora do bytu, vše se může vyřídit "ve dveřích".

Počet kontrol a postihů za leden až zíří 2010
krajpočet kontrol
počet postihů*
Jihočeský
8927
92
Jihomoravský
11 177
170
Karlovarský
7535
194
Královéhradecký
7761
168
Liberecký
5093
81
Moravskoslezský
17 809
310
Brno
6856
104
Olomoucký
11 552
228
Pardubický
7999
192
Plzeňský
11 897
185
Praha
8259
188
Středočeský
15 112
209
Ústecký
11 534
194
Vysočina
5310
83
Zlínský
4348
151
celkem141 169
2549
*počet postihů - počet lidí, kterým bylo v důsledku porušení režimu dočasně práceneschopného pojištěnce krácena nebo odňata nemocenská

Zdroj: ČSSZ

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají žádnou nemocenskou, poté ji vyplácí zaměstnavatel, ovšem jen 14 dní a jen pracovní dny, teprve poté přichází na řadu stát. Vyplácí se 60 procent denního vyměřovacího základu.

Mnoho lidí si proto kvůli finančním ztrátám ani nemocenskou nebere, a pokud je skolí nějaká choroba, kterou za několik dní vyléčí, berou si často dovolenou.


Tvar poprsí prozradí povahu ženy. Překvapivé výsledky amerického výzkumu...

28. října 2010 v 23:08 | Ahaonline.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
...a pak že vědci mají nudnou práci!
Na univerzitě v americkém Houstonu nedávno dokončili několikaměsíční výzkum, kterým by se nejspíš velmi rád zabýval snad každý chlap. Vědci zkoumali, jestli existuje vzájemný vztah mezi ženskou povahou a tvarem ňader jejich majitelky. Testů se zúčastnilo na 5000 žen mezi 18 a 30 lety z celých Spojených států amerických. Průzkumu se nesměly zúčastnit ženy s poprsím vylepšeným plastickým chirurgem. A výsledky? Ty jsou velice překvapivé. Vědci totiž tvrdí, že podle velikosti a tvaru prsou lze opravdu odhadnout povahu jejich majitelky a že vše lze dokonce aplikovat i obráceně. Zkrátka, pokud dotyčnou dobře znáte, nemusíte ji ani svlékat, abyste věděli, co ukrývá její podprsenka. No schválně, vyzkoušejte si to...

Vzor 1: Nezbedná

Malá prsa s ostrými bradavkami, velikostí připomínající spíše mužský hrudník, jsou podle lékařského týmu znakem nevinnosti, naivity a jakési dětské nevyzpytatelnosti. Jejich nositelky jsou tedy milé, upřímné a rozverné, ale také umějí být zlé, pokud je jim ubližováno. Skrývá se v nich zarputilost a v případě, že cítí, že je někdo zneužívá, nebo jim bylo ublíženo, také pomstychtivost.Vzor 2: Divoká

Tato ňadra jsou malá s bradavkami vzdalujícími se od sebe. Jejich majitelky jsou velmi vášnivé a horkokrevné. V lásce dokážou být divoké a při sexu velmi zručné a chápající. Pokud však jejich partner dopustí, aby oheň vášně vyhasl, nedělá jim problém nevěra. V kariérním životě se jim daří, protože jsou ochotny jít přes mrtvoly.

Vzor 3: Něžná dračice

Ňadra třetí skupiny nejsou nijak veliká, ale ani malá. Směřují lehce od sebe, bradavky jsou výrazné a špičaté. Jejich majitelky patří k nejlepším milenkám, jsou něžné, chápavé a vstřícné. Zdobí je mimořádná trpělivost, které se ovšem nesmí zneužívat. Pokud totiž jejich pohár trpělivosti přeteče, vybouchnou a už nikdy se k nim nepodaří najít cestu. Milují děti a rodinu.

Vzor 4: Dívka od vedle

Tato ňadra jsou větší, pevná, s velkými bradavkami vystrčenými dopředu. Nerozbíhají se do stran, někdy dokonce vypadají jako silikony. Ženy, které se jimi mohou pochlubit, bývají přátelské, věrné a inteligentní, i když někdy trochu naivní. Vědí, že se mužům líbí, ale nezneužívají toho. Milují sex, ale pouze ve spojení s láskou. V práci i v životě jsou pečlivé a oddané, ale občas jim chybí trocha fantazie a kreativity.

Vzor 5: Milovnice luxusu

Ňadra v této skupině jsou velká a masivní, bradavky jsou posunuty výše a směřují směrem nahoru. Jejich majitelky jsou vášnivé, ale i vypočítavé. Patří mezi archetyp »pořádná ženská«. Jsou vybaveny velkou náruživostí, kterou ovšem dokážou využívat ke svému prospěchu. Milují luxus a dokážou si ho prostřednictvím svého sex-appealu obstarat. Svůj život mají pevně v rukou.

Vzor 6: Máma od rodiny

Tato ňadra jsou mohutná, těžká, s velkými, výraznými, nezřídka tmavými bradavkami. Na první pohled je jasné, že dokážou nakrmit mnoho dětí. Nositelky jsou většinou oddanými ženami, které nadevše milují rodinu, umějí si ovšem pořádně dupnout a zjednat pořádek. V pozdním věku se z nich stávají opravdové matky a vládkyně rodu, které jsou schopny srovnat do latě kohokoliv. Pokud jsou milovány, jsou těmi nejlepšími a nejvěrnějšími manželkami.

Vzor 7: Femme fatale

Prsa jsou středně veliká, pevná, bradavky směřují nahoru a jsou špičaté a drobné. Jejich nositelky jsou opravdovými »femme fatale«. Není vůbec těžké se do nich zamilovat a zničit si kvůli nim život. Umějí být kruté a vypočítavé. Jsou velmi dobré v budování kariéry a úspěšného života. Ačkoliv tak na první pohled nevypadají, bývají chladné, vášeň ovšem umějí velmi uvěřitelně zahrát. Nenechávají se ovládat emocemi, mají svůj život pevně pod kontrolou.