Červenec 2010

Chuť na sladké – jak ji zahnat?

27. července 2010 v 22:22 | Mineralfit.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Máte neustálou chuť na sladké a nevíte, jak ji zahnat? Chcete vědět, čím je způsobeno, že nevydržíte jeden den bez čokolády? Prozradíme vám, v čem je chyba a jak na své chutě vyzrát.

Nedávné výzkumy prokázaly, že u žen
vyvolává chuť na sladké také hluk a stres. Při stresových situacích ženy nejčastěji sáhnou po čokoládě či jiné sladkosti. Muži takovou potřebu obvykle nemají. Lahodná sladká chuť v ústech nám sice na chvíli přinese úlevu, ale kila navíc přibývají. Jak tomu udělat přítrž?

Zbraň č. 1 - správné stravování

Chuť na sladké je častější, pokud se nespravujeme správně. Jakmile poklesne hladina cukru v krvi, začne nás honit mlsná. Poklesu lze zabránit tak, že budeme jíst často a pravidelně a že zařadíme do jídelníčku potraviny s nízkým glykemickým indexem (celozrnné potraviny, zelenina, některé druhy ovoce). Hladinu krevního cukru kromě těchto potravin stabilizují také bílkoviny.

Zbraň č. 2 - náhrady za sladké

Sladkosti můžete nahradit sušeným ovocem, tyčinkami musli nebo nízkoenergetickými pochutinami (bonbony nebo nápoje slazené aspartamem).

Zbraň č. 3 - sladké pryč z očí

Nenakupujte sladkosti do zásoby a nemějte zbytečně nic lákavého po ruce. K zahnání chutě na sladké mějte vždy u sebe nějakou jeho zdravější náhradu.

Zbraň č. 4 - odbourání stresu

Máte největší chuť na sladké právě v období stresu? Pak si zakažte sáhnout po čokoládě a místo toho si běžte zaběhat nebo zaplavat. Na svou chuť tak zapomenete a stres odbouráte mnohem účinněji.

Zbraň č. 5 - chrom

Tento stopový prvek pomáhá udržovat hladinu krevního cukru a tím je účinný proti chuti na sladké.

Zbraň č. 6 - když neodoláte..

Pokud sladké milujete a záměrně si jej odpíráte, dostáváte se zbytečně do stresu. Jestliže tedy skutečně odolat nedokážete, snažte se alespoň jíst sladké v malém množství a v takové kvalitě, aby vám uškodilo co možná nejméně. Při výběru sladkostí si dávejte pozor především na jejich složení. Ze sladkostí se netloustne jen kvůli cukru, ale také kvůli vysokému obsahu tuku. Nekupujte příliš levné čokolády, které jsou obvykle příliš slazené a tuk v nich obsažených není vždy nejkvalitnější. Vybírejte si raději tmavší čokolády, které mají uveden podíl obsažené kakaa a čokolády s ořechy či ovocem, které obsahují zdravou vlákninu. Nejideálnější jsou samozřejmě hořké čokolády. Jezte sladké raději v první polovině dne. Můžete také zkusit dát si po kostičce čokolády špetku koření. Chuť na další kostičku tak údajně zmizí.

Nejméně škody nadělají sladkosti po cvičení, kdy váš organismus cukry vstřebává mnohem rychleji. Pokud to ale budete dělat často, cvičení nebude účinné.

LIDSTVO versus virus Herpes simplex

16. července 2010 v 17:56 | Kateřina Grešlová |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Opar? - Kdo by ho neznal? Virus Herpes, který jej způsobuje, postihuje více než 90 % lidské populace. Ať už opary trpíte vy sami, nebo je znáte z úst svých známých, víte, jaké je to nepříjemné, bolestivé a nevzhledné kožní onemocnění.

Opar není žádný malý pupínek, který se náhle objeví a zase hned zmizí. Nákaza virem Herpes simplex, který opar způsobuje, je přitom velmi snadná a neexistuje žádný zaručený způsob, jakým bychom se jí mohli ubránit. Existují dva druhy tohoto viru a s nimi dva způsoby nákazy. Rozlišujeme zcela prozaicky Herpes simplex virus 1 (HSV1) a Herpes simplex virus 2 (HSV2). Ten první údajně postihuje tělové tkáně od pasu nahoru, je však těžkým specialistou především na ty tkáně, kterým jsme si zvykli říkat ústa a na jejich bezprostřední okolí. Proto je nejznámější opar rtu, ale tahle bolestivá a nevzhledná lapálie se může objevit třeba na nose, v horších případech i uvnitř nosu. K prvotní nákaze virem dochází většinou do sedmého roku života - dítě se nakazí od matky, příbuzných nebo od jiných dětí a to převážně ústy. Již v ranném dětství se tedy naprostá většina lidí stane celoživotním bacilonosičem viru Herpes simplex. Prvotní infekci však buď nedoprovází žádné příznaky, nebo se objeví jen zánět ústní sliznice. Virus typu 2 je rozhodně ještě nepříjemnějším společníkem lidstva - způsobuje totiž opar v oblasti zevních genitálií. U žen ale mnohdy proniká i do hloubky a může zasáhnout močový měchýř. K nákaze tímto virem dochází při pohlavním styku.
Pro úplnost musíme zmínit ještě tak zvaný pásový opar, tedy Herpes zoster, který má však jiného původce - způsobuje jej virus Varicella zoster, který má na svědomí také plané neštovice.

Když se staneme nositeli...

Poté, co se virus Herpes usídlil v našem těle, čeká, až dojde k podnětu jeho aktivace, aby nám mohl na obličej nasázet pěkných pár bolestivých puchýřků, přičemž k tomuto impulsu nemusí vůbec dojít. To, že jsme nositeli viru Herpes nutně neznamená, že budeme po zbytek života trpět opary. Pokud však patříme mezi ty nešťastníky, kterým bude čas od času zdobit rty bolestivý puchýřek, je dobré vědět, jaký průběh infekce má, abychom se naučili virové bujení včas rozpoznat a mohli pohotově zareagovat aplikací mastičky. Stejně jako jiné viry má i tento inkubační dobu, která trvá zhruba 8 - 10 dnů. Zprvu se mohou objevit symptomy jako horečka, podráždění či bolest hlavy. Poté začne být postižené místo bolestivé až nateklé a dostaví se svědění. Asi třetí den by se měly objevit malé puchýřky, které se brzy začnou měnit ve žluté až šedé vřídky, které po několika dnech vysychají a mění se ve strupy. Celý průběh infekce trvá obvykle 10 - 14 dní. Po zmizení strupů zůstává místo ještě pár dnů zarudlé.

Opary se často objevují opakovaně

To, že se nám opary vrací, má hned několik důvodů. Vede k tomu buď dráždění skrytě infikovaných nervů, užívání drog a nebo léků potlačujících imunitu, vliv ultrafialového záření, hormonální změny různého druhu - např. v souvislosti s menstruací, apod. Zvláštním případem může být nákaza sebe sama, kdy dojde k zanesení viru z prvotní infekce do jinak postižené kůže, např. ekzémem.

Herpes jako civilizační choroba

Opar se stal stejně rozšířenou a chorobou moderní doby jako je třeba bolest hlavy. Vědci se pokoušeli najít způsob, jakým by bylo možné lidskou imunitu proti viru Herpes posílit. V současné době se pacientům nabízí léčba protivirovou chemoterapií, která se s úspěchem používá již několik let. Doporučuje se užívání protivirových léků ve formě tablet. V momentě, kdy začnete na vašich ústech pociťovat první příznaky přicházejícího oparu, jako je např. mírný tlak, svědění, či jiný druh "divného pocitu", můžete zachránit situaci užitím lokální léčby ve formě mastičky. V České republice je ve volném prodeji k dispozici Herpesin nebo Zovirax - léky s obsahem acykloviru. Jsou určené pro léčbu oparu rtu a natírají se přímo na postižené místo každé 2 až 4 hodiny 3 až 5 dní, tj. po dobu množení viru. Rychlá reakce je velmi důležitá, pokud se vám podaří aplikovat mastičku včas, můžete vzniku oparu úplně zabránit.

Úprava jídelníčku i životního stylu jako jediná možná prevence

Silným stimulem pro vznik oparů je stres, který se vzhledem ke spěchu moderní společnosti stal součástí života mnohých z nás. Snažíme se zvyknout si na životní tempo a narůstající psychickou i fyzickou zátěž potlačujeme a snažíme se jí nevnímat. Je třeba však brát ohled na naše tělo, na kterém se nervové vypětí dříve či později projeví. Pokud na opary trpíte častěji, můžete dát na "rady našich babiček" a zařadit do svého jídelníčku některé potraviny, které pomáhají opar rychleji zneškodnit a vynechat ty, které infekci podporují. Zaměřte se například na konzumaci česneku, pivovarských kvasnic, hnědé rýže, syrového ovoce a zeleniny - zejména papriky. Vyhýbat byste se pak měli především čokoládě, kávě, hořčici - zkrátka všem obecně dráždivým potravinám. Dalším osvědčeným receptem je potírání puchýřků rostlinou aloe vera. Tato přírodní látka je k dostání v různých konzistencích i v lékárnách. Při větších potížích však raději navštivte lékaře. Ten vám může doporučit vyšetření imunity, které by mohlo odhalit její nedostatečnou schopnost ochránit vás proti určitým typům virů. V takovém případě můžete svůj imunitní systém podpořit užíváním běžně dostupných léků. Pokud jsou s výskytem oparu spojeny další zdravotní komplikace jako např. horečnaté stavy, předepíše vám lékař popřípadě i antibiotika.

Devět lidí z deseti je nakaženo virem Herpes. Patříte-li k těm neblaze vyvoleným, kteří občas trpí jeho aktivními projevy v podobě nepříjemných puchýřků, měli byste mít na paměti, že nemilý virus číhá na každé oslabení vašeho imunitního systému, který je mimo jiné výrazně ovlivňován vaší psychikou. Není proto příliš vhodné se při každém "divném pocitu" na rtu vyděsit, způsobit tím organismu šok a vzniku oparu tak ještě dopomoci. Mnohem prospěšnější je na opar si prostě zvyknout, stejně jako třeba na pihy, které se při každém větším slunečním záření objeví na obličeji, a nepodporovat jej hysterií typu: "Proboha, pozítří mám rande a určitě budu mít zase opar!". Nejzaručenějším receptem pro "snadný život s opary" je tedy klid a mastička po ruce, což naštěstí není žádný problém - výrobci ji totiž šikovně prodávají v dvougramových tubách, takže se vám zaručeně vejde do dámské kabelky i kapsy u kalhot. Ještě kdyby se tak stejně snadno dalo nosit alespoň malé balení naprostého klidu…