Květen 2010

Máj v překladu pro generaci Facebooku

16. května 2010 v 0:36 | Daniel Bohuslav |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně

Byl pozdní večer - první máj - večerní máj - byl lásky čas.

To se líbí uživateli Karel Hynek Mácha.

Jarmila sedí za růžového večera pod dubem u jezera.

Jarmila se přidala ke skupině "Nesnáším, když mě svede otec mého přítele a ten ho za to potom zabije."

Vilém se zúčastní události "Vilémova poprava."

Jarmila upravila své Datum utonutí.

...


Wikipedia dá miliony za to, aby byla objektivní

16. května 2010 v 0:33 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Internetová encyklopedie Wikipedia je v poslední době tak trochu obětí svého úspěchu. Vzhledem k dopadu, jaký má, se především politická hesla snaží nejrůznější skupiny ovlivnit ve svůj prospěch.

Internetová encyklopedie Wikipedia už má nějakou dobu velký problém. Vzhledem k tomu, že je otevřená příspěvkům od uživatelů a velmi populární, často ji zneužívají nejrůznější politické skupiny. A to prostě a jednoduše tak, že heslo přepíšou neobjektivně ve svůj prospěch, nebo podobným způsobem vytvoří zcela nové. Wikipedia nyní takovým snahám vyhlásila válku. Od nadace The Stanton Foundation za tímto účelem získala 1.2 milionu dolarů, tedy cca 25 milionů korun.
<p> </p>
Do budoucna by za tyto peníze měly být vyvinuty metody, jak neobjektivním heslům bránit. Už nyní se ale rozjíždí iniciativa, do níž jsou zapojeni dobrovolníci z řad vysokoškolských profesorů a studentů. Právě studenti by pod vedením profesorů měli přepisovat hesla tak, aby byla objektivní. Zatím to platí pro anglicky psanou Wikipedii. Zároveň je otázkou, jak co nejlépe určit objektivitu, protože je faktem, že každý má vlastní pohled na kontroverzní problematiku. Řešením je zřejmě uvést všechny názorové proudy a podložit je zdroji.

Microsoft Office bude vládnout dál, tvrdí analytici

16. května 2010 v 0:31 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nový kancelářský balík Microsoft Office 2010 zřejmě opět převálcuje veškerou konkurenci a nenechá si od Google Apps ani OpenOffice vzít dominantní podíl na trhu. Především podniky jsou konzervativní.

Zatímco domácnosti si stále více rozumí s alternativami kancelářského balíku od Microsoftu, tedy například s Google Apps nebo OpenOffice, učí se je využívat a zjišťují, že jim stačí, podniky zatím nevidí příliš důvodů, proč přestupovat ze zavedených Office. A podle analytiků to tak bude ještě nějakou dobu. Rozhodně nelze v případě Microsoftu Office 2010 čekat, že by se masivně propadl jejich prodej oproti předchozím verzím. Podle analytičky Sheri McLeish podnikatelům Office vyhovují, přestože jeho licence není zrovna levná.
<p> </p>
Zajímavé jsou statistiky. Ve Spojených státech amerických používají pouhá 4% podniků byznysovou verzi Google Apps. 81% firem využívá dosud nejnovější Microsoft Office 2007 a 57% starší verzi Office 2003. 10% společností, zejména pak těch menších, používá OpenOffice. Do statistik se se 3% dostal ještě webový kancelářský balík Zoho, který tak překvapivě dotírá na Google Apps. Microsoft se nechystá ke snížení cen za licence, ovšem nabízí rozšířené služby, například Office Web Apps, tedy kancelářské aplikace online.

Iron Man 2 pro iPhone

16. května 2010 v 0:26 | Hratelně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Dlouho očekávaný druhý díl Iron Mana je v těchto dnech v našich kinech a dobrou zprávu mám i pro hráčské obecenstvo, neboť společně s filmem byla vypuštěna do světa také stejnojmenná hra pro iPhone.

Gameloft stále dokazuje, že co se týče her z AppStore, je momentálně nejlepším vývojářským týmem. Hry od tohoto francouzského studia dosahují nejvyšších možných hodnocení, a tak není divu, že si Marvel pro hru Iron Man 2 zvolil právě Gameloft.

Šup do kostýmu

Stejně jako před nedávnem uvedený hit Avatar, je i Iron Man 2 akční hra viděna z pohledu třetí osoby a již po několika vteřinách hraní si bystré oko zkušeného hráče všimne, že se dokonce jedná i o stejný engine. Naštěstí se však všechno hýbe a mění přesně tak, jak by mělo. Tedy skoro všechno.

Bohužel totiž již po prvních levelech objevíte několik bugů, tedy chyb ve hře, které testeři očividně přehlédli. Už od prvních okamžiků se tedy krade na mysl myšlenka, že ne všechno je úplně v pořádku. Občas se kvůli špatné textuře podíváte skrz střechu do místnosti, kam byste asi neměli. V jiné části se zase vykreslí oblast před vámi až moc brzy a po chvilce zase zmizí, aby se opět po několika okamžicích objevila ve správný čas. Zkrátka a dobře to vypadá, že autoři chtěli hru za každou cenu vydat s premiérou filmu a bohužel tento risk úplně nevyšel. Ale všechno pěkně po pořádku.
<p> </p>
Čeká na vás celkem devět poměrně pěkně designově připravených levelů a cestování si užijete dosyta. Hru totiž začínáte v New Yorku, abyste se následně dostali do džungle v Somálsku a nebo třeba na Sibiř. Nechybí ani dvě mise pod vodou, kde si vyzkoušíte oblek pod vodu a nebo ?stealth? oblek, díky kterému vás stráže v určitých pasážích neuvidí. Co se rozmanitosti týče, nemůžu nic vytknout. Horší už je to však s animacemi, které občas působí až groteskně. Jindy krásně vyrenderované animované pasáže do posledního detailu jsou tentokrát velmi chudé a i samotné postavy působí jako z doby GTA 3. Tedy nic ve zlém, ale od pánů z Gameloftu už jsme si zkrátka zvykli na jiné pokoukání.

Je libo jiný kostým?

Samotné hraní sice není úplně nudné a především možnost létání v oblecích dává soubojům s nepřátelskými roboty úplně jiný rozměr, avšak v momentě, kdy přijdete na to, že kolem nepřátel stačí jen kroužit a držet tlačítko pro střílení, veškerá zábavnost zmizí. Plusové body naopak získává hra v možnosti výběru mezi klasickým Iron Man oblekem a novým oblekem zvaným War Machine. Je na vás, který se vám líbí a se kterým chcete danou misi odehrát. Oblek Iron Mana lze postupně také vylepšovat nákupem upgradů v menu. Nenakupujete však za peníze, ale za zkušenostní body, které v průběhu hraní nasbíráte. Avšak díky celkové lehké obtížnosti hry budete získávat zkušenostní body jako po másle a už v polovině hry bude váš oblek na nejvyšší možné metě. Opět musím říct: bohužel.
<p>Hodilo by se při stěhování, nemyslíte?</p>
Jelikož se jedná o akční hru, hlavní náplní je střílet, střílet a střílet. V Iron Man 2 však toto tvrzení dostává trošku jiný význam. Nepřátelé se totiž objevují postupně a vždy máte v pravém horním rohu ukazatel, kolik nepřátelských robotů se ještě objeví a kolik už jste jich zlikvidovali. Díky tomuto systému si tak připadáte spíše jako na střelnici, kdy roboti přilétávají jako na porážku. Můžete zvolit z celkem tří různých způsobů, jak je poslat do křemíkového nebe. Nechybí laserové repulsory, automaticky řízené rakety střílené z ramena nebo pěstní souboj. Je na vás, který styl vám sedí nejvíce, ale osobně doporučuji kombinaci všech tří. Ve hře také potkáte několik bossů, kteří se objeví samozřejmě i ve filmové předloze.

Náplň misí je celkově vzato hodně repetitivní, takže budete v podstatě jen zneškodňovat bomby a likvidovat nepřátelé. Bombu zneškodníte vyřešením rébusu, který je však velmi primitivní. Občas se po vás také bude chtít, abyste se stali ochránci, ať už prchajícího zajatce nebo vrtulníku.
<p> </p>

Závěrem

Suma sumárum tu máme co dočinění s tuctovou střílečkou, kterou ani pozlátko super cool hrdiny s vtipnými hláškami nezachrání. Hra Iron Man 2 slibovala opravdu hodně a asi i o to více jsem teď zklamán. Přijde mi, že autoři uspěchali její vydaní a nestačili ji pořádně otestovat. Škoda promarněného nápadu, protože propojení bojů na zemi s létáním je něco nového na poli iPhone her a co si budeme nalhávat, ten pocit při spuštění trysek z Iron Manova obleku a rychlého vzletu je prostě úžasný.

Adobe Ideas - malování na displeji iPad/iPhone

16. května 2010 v 0:22 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
S uvedením iPadu na trh byla uvolněna i aplikace Adobe Ideas, s pomocí které můžete převést své grafické nápady kreslením prsty jednoduše na displej svého přístroje. Vyzkoušet ji můžete i na displeji svého iPhonu/iPadu.

Po aplikaci VoiceBand vám přinášíme další aplikaci pro kreativní jedince z řad vlastníků přístrojů iPad/iPhone/iPod touch. Od hudby se přesuneme k jiné tvůrčí činnosti, a sice ke grafice, konkrétněji hlavně ke skicování momentálních nápadů na displeji vašeho přístroje.

Adobe a Apple?

Ačkoliv se může spor mezi Apple a Adobe zdát poměrně vyostřený, nemůže si Adobe dovolit ignorovat tuto platformu a čile tak vyvíjí vydařené aplikace pro Apple přístroje. Vedle "mini" Photoshopu, který vyšel již dříve, uvolnila společnost Adobe v době příchodu iPadu aplikaci s názvem Ideas a opět je tato aplikace dostupná zdarma prostřednictvím App Store.

Adobe Ideas

Dotykové displeje přímo vybízejí k podobným aplikacím, jako je Adobe Ideas. Podle názvu je jasné, že tato aplikace slouží k zachycení momentálních nápadů, navíc ve vektorové grafice. Na serioznější kreslení samozřejmě iPad, natož mnohem menší iPhone, není určen. A jak to tedy funguje? Po bleskovém spuštění aplikace se otevře záložka ideas, kam se ukládají vaše rozpracované nápady. Na liště v dolní části obrazovky se už může začít s výtvorem. Základ je jednoduchý, přítomen je samozřejmě štětec a funkce gumy pro mazání.
<p>Výběr barvy štětce je rychlý a intuitivní</p>   <p>Nastavení průhlednosti barvy pomocí jezdce</p>
Nastavení barvy, velikosti a průhlednosti je velmi rychlé

Velmi jednoduchá a chytře implementovaná je zde změna velikosti štětce, jeho průhlednost a barva. Všechny tyto funkce jsou schovány pod jedním tlačítkem, kdy se po prvním klepnutí na displej zobrazí lišta s výběrem těchto funkcí a druhým klepnutím už vyberete. Tloušťka štětce a průhlednost se nastaví do detailu pomocí jezdce, výběr barvy je samozřejmě poněkud složitější. Vybrat si je možné z barevné palety jednoduše klepnutím na odstín barvy, kterou si přejete.
<p>Výběr barev z uloženého obrázku</p>  <p>Správa uložených barevných témat</p>
Vlevo výběr barev z obrázku s označením oblastí. Vpravo správa uložených barevných témat

Nabízena je i možnost udržovat si pro zjednodušení a zrychlení paletu oblíbených barev. Pro vytvoření takové palety 5 oblíbených barev slouží záložka colors v úvodní obrazovce aplikace. Barvy se nenastavují ručně, ale Ideas je vybírá z obrázků v galerii nebo dovoluje přístup k focení a poté barvy vybere z pořízené fotky. Algoritmus výběru je chytrý a vybere ty nejzásadnější barvy z obrázku a umožní je uložit. Výběr oblastí, z kterých bude barva vybírána, není bohužel možné nijak upravit.

Tvoříme

Po výběru barev se pak už můžeme směle pustit do malby. Ačkoliv kapacitní displej nemusí být úplně nejvhodnější na podobné účely, maluje se jednoduše skvěle. Nejsme tu přeci v žádném CADu, ale jen tak črtáme. Vše probíhá krásně plynule a rychle. Po tažení štětcem se ještě křivky vyrovnají do úhlednějších tvarů namísto tahu roztřesenou rukou. Samozřejmě nechybí funkce "zpět", která navrátí vaše dílo o krok zpět. Kroků návratu je dostatečné množství, ale vzhledem k tomu, že jde o aplikaci pro přenosná zařízení, musí být jejich počet nějak rozumně omezen. Přesný počet jsem nezjišťoval, ale málokdy asi využijete návrat o nějakých dvacet kroků. Plátno je samozřejmě velikostně omezené, přehled si můžete udělat jednoduše starým známým multitouch gestem pro přibližování a oddalování.
<p> </p>
Na displeji iPhone se lépe pracuje v landscape modu

Pod vrstvu s vaším výtvorem je možné ještě nakonec vložit obrázek z galerie. Výsledek svého snažení si můžete nechat aplikací poslat na email. V poměrně dobré kvalitě přijde do schránky PDF soubor.

Závěr

Adobe Ideas jsem zkoušel na iPhone. Překvapivě není malý displej (v porovnání s iPadem) takovou překážkou pro práci, ale samozřejmě je displej iPadu pro tuto aplikaci vhodnější. Ideas mě překvapila svou rychlostí, kdy vše reaguje okamžitě a přesně bez prodlev. S pomocí této zajímavé aplikace je možné jednoduše a rychle vytvářet efektní malby.

Internet zdarma pro celou Afriku

16. května 2010 v 0:16 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Internetový podnikatel Paul English se rozhodl spustit nesmírně ambiciózní projekt. V příštích letech se chystá pokrýt celý africký kontinent bezdrátovým internetovým připojením. Je to vůbec možné?

Paul English je spoluzakladatelem úspěšného cestovatelského portálu Kayak.com. Teď se však pouští do projektu mnohem náročnějšího, ambicióznějšího a chvályhodnějšího. Rozhodl se, že pokryje celý africký kontinent bezdrátovým internetem, který bude buď úplně zdarma nebo za velmi nízký poplatek.
<p> </p>
Projekt se jmenuje JoinAfrica a chce přinést svět neomezených informací na kontinent, jehož populace je internetem většinově nezasažená. Penetrace internetu mezi lidmi žijícími v Africe je pouhých 8,7%. Sotva desetina Afričanů tak má slušný přístup k internetu. To by se mělo změnit. Paul English přitom hlásá myšlenku, že přístup k internetu je stejně důležitý jako přístup k vodě či energiím.

Do afrických vesnic by se tak mělo v příštích letech dostat jakési "internetové minimum". To znamená především přístup na Wikipedii, Google či email. Přístup k datově náročným službám, jako jsou videa, bude velmi omezen. English chce na rozšíření spolupracovat s místními operátory. Ti by měli být motivovány tím, že dají lidem z internetu ochutnat a ti si pak za dodatečné služby, jako třeba ta videa, budou doplácet.

Těžko říct, zda má takto ambiciózní projekt šanci na úspěch. Pravdou ale je, že mu mohou pomoct komerční subjekty, protože v rozšíření internetu po Africe je velký potenciál. Bude to ale záležitost přinejmenším na příštích deset let.

Budou brzy DNA počítače realitou?

15. května 2010 v 21:12 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Obor bioinformatika je zatím v začátcích, stále častěji se ale začíná hovořit o nové podobě počítačových čipů na bázi DNA (kyselina deoxyribonukleová). Možná se již brzy dočkáme nové dimenze využití počítačů.

Čip na bázi DNA (známý jako genový čip, DNA čip či biočip) je soubor mikroskopických teček struktury DNA umístěné na pevném povrchu. Výzkumní pracovníci dláždí cestu pro budoucnost počítačů, když využívají DNA pro vytvoření takových počítačových čipů, které budou menší než jakékoli dosavadní čipy. Na těchto čipech se budou hromadit mnohem vyšší počty funkčních obvodů, než je tomu u tradičního křemíku. Navíc DNA čipy budou mít jen zlomek velikosti než jejich předchůdci. V oblasti rychlosti se hovoří o bezkonkurenčním posunu vpřed a několikanásobné rychlosti.

DNA čip
Jednou z hlavních výhod DNA čipů je, že jsou mnohonásobně levnější v porovnání s křemíkovými čipy. To bude mít dle vědců pozitivní dopad na výrobu superpočítače za optimální cenu. Nejlákavější přínos počítačových DNA čipů je spatřován v jejich vynikající rychlosti zpracování informací. Pro simulaci nuly budou používat světlo namísto elektřiny. O výrobu těchto nových čipů se významnou měrou zasazuje IBM a přední světové univerzity. I když jdou vývoje několika směry, výsledek bude jistě uchvacující. Jednotný standard bude totiž možný až ve chvíli, kdy bude celá technologie lépe zvládnuta. První funkční čipy by se měly v superpočítačích objevit během několika let.

Chystá se další snižování cen konzolí

15. května 2010 v 21:01 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Současná generace herních konzolí se chýlí ke konci svého životního cyklu a jejich výrobci snižují ceny na velice lukrativní částky. Už teď jsou konzole relativně levné, ale budou ještě levnější.

Kdo si teď chce koupit nějakou herní konzoli, zřejmě se mu nevyplatí čekat na další zlevnění, které analytici očekávají v horizontu několika měsíců. To už je lepší si těch několik měsíců hraní užít navíc. Ale výhledově je informace o snížení cen dvou ze tří herních konzolí velmi zajímavá. Ke snížení se podle magazínu MCV odhodlal jak Microsoft s Xboxem 360, tak Sony s Playstation 3. Obě konzole cílí na podobnou skupinu hráčů a ve zlevňování se obvykle následují. Nová cenová politika by měla být oznámena už příští měsíc, do praxe by měla být převedena do konce roku.
<p> </p>
Cena Playstation 3 by se měla snížit na 235 euro, což v přepočtu činí 6000 Kč. Za tuto částku obdržíte v budoucnu konzoli s 40 GB pevným diskem a ovladač. Cena Xboxu 360 bude ještě zajímavější. Bez pohybového ovladače Natal by měl stát pouhých 117 euro, tedy cca 3000 Kč. Spolu s Natalem pak přijde o zhruba 1500 Kč dráž.

Pokud jde o konzoli Nintendo Wii, její cena bude na trhu paradoxně nejvyšší, pokud se jí Nintendo také nerozhodne snížit. To se ale pravděpodobně nestane, nebo alespoň ne tak výrazně. Wii se prodává stále výborně a navíc PS3 a X360 přímo nekonkuruje.

Office 2010 do každé rodiny

15. května 2010 v 20:44 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Zbývá jen pár dní do českého uvedení inovovaného kancelářského balíku Office 2010 z dílny společnosti Microsoft. Výrobce začne u tohoto softwaru praktikovat zcela novou politiku, jak se dostat se svými programy na co nejvíce počítačů.

Za posledních pět let je Microsoft Office zdaleka nejprodávanější sadou kancelářských programů. Dlužno podotknout, že moc konkurentů na poli s placenými programy nemá. Největší bezplatní konkurenti jsou OpenOffice.org a Google Docs. Právě druhý produkt v pořadí asi zamotal chlapcům z Microsoftu hlavy a nyní se tak snaží proniknout také na pole neorané, tedy na trh s mobilní editací dokumentů bez nutnosti instalovat speciální editory do počítače. Office 2010 Suite, který společnost Microsoft pro firemní zákazníky na americkém trhu již uvolnila a pro spotřebitele jej uvolní počátkem června, bude zahrnovat schopnost vytvářet, upravovat, prohlížet a sdílet soubory na internetu pomocí služeb společnosti SkyDrive.

Office 2010
Chcete-li používat online funkce, stačí navštívit web SkyDrive a uložit zde soubor jedné z aplikací Office 2010. Pak v kterémkoli prohlížeči a na jakémkoli místě na světě najdete u daného dokumentu položku Upravit a můžete se pustit do on-line editace. Bezplatné webové verze těchto aplikací nezahrnují všechny funkce, které najdete v plnohodnotném Office 2010, ale většině uživatelů dostupné funkce postačí. Prostředí lze směle srovnat s Google Docs, s tím, že Microsoft nabízí vylepšenou podporu pro PowerPoint a sdílení prezentací.

Word 2010
Další krok pro masivní rozšíření Office 2010 podnikla společnost Microsoft na poli výrobců počítačových sestav a notebooků. Nabízí jim licenci k produktu Office 2010 Starter za dva dolary, pokud na své stanice doinstalují reklamní lištu do internetového prohlížeče. Pokud tuto lištu nebudou chtít instalovat, pak za tuto sadu, která nahrazuje vysloužilý Mcrosoft Works, zaplatí výrobce stále příjemných pět dolarů. Microsoft tak chce docílit co možná největšího zastoupení svých kancelářských programů mezi uživateli. Bude zajímavé sledovat, zda se firmě tento záměr podaří.

Facebook vás najde všude!

15. května 2010 v 20:28 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vedoucí výzkumu AVG upozorňuje na podivné praktiky Facebooku, který své uživatele sleduje i tehdy, když nejsou přihlášeni ke svému účtu. Dokládá to navíc obrazovými důkazy.

Rodger Thompson, vedoucí výzkumu AVG, upozorňuje na nové formy, jakými Facebook monitoruje své uživatele i ve chvíli, kdy nejsou ke svému účtu přihlášeni. Na tuto dosti neobvyklou praktiku Thompson poukazuje na základě své vlastní náhodné zkušenosti. Na postranní liště stránek CNN.COM objevil funkci, která nabízí možnost "sledovat více aktivit přátel" z facebooku.

"Jako anonymní uživatel hledající informace na seriózním zpravodajském serveru jsem byl dosti zaskočen ve chvíli, kdy se mi na postranní liště objevila fotografie mého přítele z facebooku sdílejícího video. Ještě více šokující bylo však to, že jsem v tu chvíli nebyl připojen na Facebook," vysvětluje Thompson a přikládá jako důkaz printscreen.
<p> </p>
Jak je možné, že Facebook zcela anonymního uživatele na zpravodajském serveru objevil a identifikoval? Uvážíme-li, že na facebooku má účet přes 400 milionů lidí, patrně se nejednalo o náhodu. Pokud se na stránky CNN.COM podíváte dnes, neuvidíte nic. Jsou změněné.

To, kolik dalších stránek může být tímto způsobem s facebookem propojeno, asi nikdo netuší...
<p> </p>

Firefox 4 vyjde v listopadu

15. května 2010 v 20:24 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Ještě tento rok by oblíbený internetový prohlížeč Firefox měl začít psát historii své čtvrté verze. Ta se má objevit v listopadu. První betaverze se však objeví už zanedlouho, a sice v červnu.

Po nějaké době se Firefox zase dočká větších změn. Koncem roku totiž vyjde regulérní čtvrtá verze, jejíž betaverze by měla být dostupná již v červnu.  Release Candidate vyjde podle aktuálních plánů v říjnu.
<p> </p>
Vývojáři hovoří o třech pilířích, na kterých vývoj Firefox 4 stojí. Jedná se (opět) o rychlost, integraci nových webových standardů typu HTML5 a také o větší uživatelskou kontrolu nad používáním dat a internetu.
<p> </p>
Vývoj Firefoxu 3.6 pokračuje dále, nicméně s velkou pravděpodobností bude vynechána dosud plánovaná verze Firefox 3.7. Jejím přínosem mělo být rozdělení procesů na více threadů. Tuto funkcionalitu ale přinese Firefox 3.6.4, jehož betaverze už je k dispozici.
<p> </p>
Firefox 4 se dočká nového rozhraní, addon manažeru, správy účtu, updatů na pozadí a lepší geolokace. Uživatelé budou moci také podrobněji a jednodušeji rozhodovat, do jaké míry smí prohlížeč komunikovat s webovou stránkou.

MobileMe - synchronizační služba Apple bude zřejmě zdarma

15. května 2010 v 19:50 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Za možnost spravovat centrálně na webu emaily, kontakty, obrázky či dokumenty si Apple dosud nechává zaplatit. Služba MobileMe by ale brzy mohla být zdarma, což je zjevný ústupek v konkurenčním boji.

Apple si stále nechává platit za služby, které například uživatelé platformy Android považují zcela samozřejmě za bezplatné. Jedná se především o službu MobileMe, která je postavena na bázi "cloud computing" a umožňuje centrální synchronizaci emailů, kontaktů, termínů, obrázků či dokumentů. K těmto datům pak má uživatel přístup z jakéhokoliv přístroje Apple, tedy iPod Touch, iPhone i iPad. Vše je uloženo na serverech Apple. To je praktické, když dojde k defektu hardware i z toho hlediska, že se k datům dostanete z jakéhokoliv přístroje Apple. Problém je v tom, že služba stojí docela dost peněz - 80 euro na rok.
<p> </p>
Přitom konkurenční Android tyto služby nabízí zcela zdarma a navrch přidává třeba ještě základní navigaci. Spekuluje se o tom, že Apple služby také uvolní k bezplatnému použití. Pokud by se tak skutečně stalo, šlo by o akt v zájmu vítězství v konkurenčním boji, který se vyvíjí velmi zajímavě. Například ve Spojených státech amerických Android už předhonil Apple a je tak zjevné, že Apple bude muset ze své exkluzivní politiky trochu ustoupit.

Sony chystá nový mininotebook Vaio P

15. května 2010 v 19:36 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Společnost Sony chce obnovit zájem o svůj mininotebook Vaio P. Chystá se proto celá řada vylepšení, které by měly přístroj udělat opět konkurenceschopným. Například rychlejší procesor.

Společnost Sony se dala do přepracování řady Vaio P. Nové modely by se měly dočkat rychlejšího procesoru (Intel Atom Z540,1,86 GHz, 533 MHz FSB) a SSD disku (64 GB).  Kromě tradičního "trackpointu" přibude také touchpad s akceleračním senzorem. Rozvržení přitom bude jiné, než na jaké jsou zákazníci dosud zvyklí. Na pravém spodním okraji je touchpad a jeho tlačítka se nacházejí na levém dolním kraji. Tímto způsobem by se mělo dát Vaio P snadno ovládat především tam, kde je nouze o místo, například v dopravních prostředcích.
V případě displeje s LED technologií se změní málo. Zůstane zachováno rozlišení 1600x768 pixelů. Světelný senzor přitom dokáže upravit světlost automaticky podle okolí. Při čtení textů je možné změnit rozlišení jedním stiskem tlačítka na 1200x600 pixelů. Čitelnost by pak měla být lepší. Přístroj bude mít rozměry 24,5 x 12 x 2 centimetru a na váze ukáže pouhých 632 gramů. Komunikovat bude nové Vaio P přes WLAN, Bluetooth 2.1, UMTS/HSDPA a GPRS/EDGE. Nechybí ani S-GPS modul.
Hodně zajímavá je informace, že nové Vaio P půjde využít coby multifunkční ovladač pro konzoli Playstation 3. Na to jsme hodně zvědaví. Vyzkoušet to budeme moct už v červenci tohoto roku. Sony za výrobek bude chtít cca. 23.000 Kč.

Mozilla představila své plány pro Firefox 4

15. května 2010 v 18:56 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Společnost Mozilla představila své plány pro čtvrtou verzi prohlížeče Firefox. Vize má Mozilla velkolepé, zvláště když si pomalu ale jistě buduje mezi uživateli velmi výrazné zastoupení na tržním podílu ve využívaných prohlížečích.

Zde jsou hlavní plány Mozilly pro Firefox 4:
 • Rychlost: Firefox 4 musí být ultra-mega rychlý
 • Výkon: Využití všech moderních webových standardů jako je HTML5
 • Empatie: Uživatel se musí v prohlížeči cítit jako doma
Výrobci prohlížečů obvykle neuveřejňují své plány s další verzí, zvláště, když do vydání zbývá ještě několik měsíců. Mozilla se ale od ostatních liší a hrubé rysy Firefoxu 4 zveřejnila v prezentačním materiálu (anglicky). Tak jako tak se na trhu s prohlížeči asi odehraje velká bitva. Například Google Chrome stále tlačí na pilu a dotahuje Firefox v řádech procent za rok. Obecným trendem je ale komunikovat se zákazníky a informovat o aktualitách z vývoje. Mozilla tyto informace zpřístupňuje na vývojářském diskusním fóru.

Co víme jen díky americkým filmům

12. května 2010 v 2:19 | Waly/Hansschuman |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
 • Vzájemně se srazící auta musí téměř vždy vybuchnout.
 • Všechna telefonní čísla v USA začínají na 555.
 • Hlavní hrdina necítí bolest v okamžiku, kdy mu jeho protivníci způsobí zranění. Vždy jí projevuje až ve chvíli, kdy mu nějaká žena ošetřuje rány.
 • Součástí každého policejního vyšetřování je alespoň jedna návštěva striptýzového baru.
 • Cizinci mezi sebou hovoří anglicky.
 • Všechny postele mají speciální přikrývky tvaru L, které sahají ženě pod bradu a muži po pás.
 • Policejní komisař vždy suspenduje svého nejlepšího detektiva nebo mu dá na vyřešení případu 48, popř. 24 hodin.Čím méně na to má času, tím lépe.
 • Při nákupu potravin je třeba vždy koupit alespoň jednu francouzkou bagetu.
 • Pro většinu lidí není problém přistát s letadlem, když dostávají instrukce z řídící věže.
 • Klimatizační systém každé budovy je dokonalým úkrytem a nikoho ani nenapadne, aby Vás tam hledal.
 • Z každého okna v San Francisku je vidět dobře známý červený most přes řeku.
 • Všechny časované bomby jsou vybaveny velkým a čitelným displejem, aby každý věděl, kdy bomba vybuchne.
 • Cokoliv platíte, nemusíte se dívat do peněženky. Vždy se Vám přece podaří vytáhnout tu pravou bankovku.
 • Žena, která se nachází ve strašidelném domě, zjišťuje původ divných zvuků vždy oblečená v noční košili.
 • I bezdomovci mají zuby bílé jako právě padlý sníh.
 • Vždy se Vám podaří zaparkovat přímo před domem, který potřebujete navštívit.
 • Během rvačky, při které jsou využívána bojová umění, nehraje roli počet protivníků. Ti vždy trpělivě tancují okolo a naprázdno předvádí bojové pozice do chvíle, než hlavní hrdina vyřadí někoho z jejich předchůdců a na ně se konečně dostane řada.
 • Kdykoliv je někdo sražen úderem k zemi a upadne do bezvědomí, nikdy neutrpí otřes mozku, popřípadě jiné zranění. Přeborníkem je v tomto oboru vyšetřovatel Ken Malansky, pomocník Perryho Masona.
 • Téměř každý dveřní zámek lze otevřít pomocí kreditní karty.
 • Zamykat automobil, popřípadě vytahovat okénko nebo střechu je zbytečné.
 • Ve večerních zprávách vždy vysílají reportáž, která se Vás týká, přesně v okamžiku, kdy zapnete televizi.

15 zásad moderní domácnosti

12. května 2010 v 1:31 | Waly/Hansschuman |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
 1. Udržování nepořádku je časově mnohem úspornější než udržování pořádku.
 2. Každý pořádek vzniká z nepořádku a je nestabilní.
 3. Pořádek zneklidňuje, protože je v něm neustále potencionální nepořádek.
 4. Nepořádek uklidňuje a zprostředkuje pocit uspokojení, protože je v něm potencionální pořádek, který si lze bez vynaložení jakékoli fyzické práce kdykoli představit.
 5. Nepořádek je věčný a životaschopný a je přístupný změnám.
 6. V nepořádku má člověk možnost vytvořit stabilní harmonii mezi svými potřebami a potřebami svého nejbližšího okolí.
 7. Hledání předmětů a písemností je činnost produktivní, jelikož nutí člověka zabývat se předměty a písemnostmi, které by jinak ignoroval.
 8. Nepořádek naučí člověka mít přehled jen o těch věcech, o kterých mít přehled je skutečně třeba.
 9. Co nevysaješ, to vzápětí vytřeš.
 10. Co vzápětí nevytřeš, to vysaješ nebo vytřeš příště.
 11. Co nevysaješ a nevytřeš příště, to vysaje nebo vytře přespříště někdo jiný.
 12. Co nevysaje a nevytře přespříště někdo jiný, to nepozorovaně vroste do organismu tvého bytu.
 13. Předměty, které pokrývají podlahu, při úklidu nepřekážejí, protože se pohybem kartáče, vysavače nebo pohybem koštěte obaleného hadrem dávají také do pohybu.
 14. Všechny mycí, prací a čistící prostředky jsou nepřátelé života, neboť ničí tuky a kyseliny, které člověka chrání, a neboť ničí mikroorganismy, s kterými je třeba žít v míru.
 15. Jsou důležitější věci než domácnost.

Q-Dir - průzkumník se 4 okny

11. května 2010 v 23:15 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Průzkumník ve Windows je velmi omezený a uživatelé často sahají po jiných alternativách. Jednou z nich je i souborový manažer Q-Dir, který je vybaven hned 4 okny a správa souborů je s ním mnohem snazší.

Standardní průzkumník, kterého známe ze systémů Windows, již mnoho let neprošel žádnou významnou změnou a jeho koncepce je stále stejná. Práce s ním však není nijak zvláště pohodlná a práce se soubory může být pro mnohé uživatele složitá. Proto mnoho uživatelů sahá po alternativách, které nabízejí více funkcí, přehlednější rozhraní a hlavně mnohem větší pohodlí při správě souborů. Nejznámější alternativou je Total Commander. Je mnohaletou jedničkou na poli souborových manažerů a řada lidí by jej za nic nevyměnila. Jedná se o program plný funkcí a nejrůznějších vymožeností. Většina uživatelů však jeho funkce nevyužije a mnohým může připadnout příliš komplikovaný. To jsou také důvody, proč mnozí lidé nepoužívají souborové manažery. Příjemným překvapením na tomto poli je aplikace s názvem Q-Dir, která v sobě kombinuje výhody více oken pro zobrazení souborů a jednoduché rozhraní, které je velmi podobné průzkumníku ve Windows.

Instalace Q-Dir

Aplikaci Q-Dir si lze stáhnout z odkazu, který najdete pod tímto článkem. Na úvod je nutné říci, že lze tuto aplikaci používat zdarma a je dokonce v češtině. Nic tak nebrání tomu, abyste si ji sami vyzkoušeli. Instalace aplikace je nezvyklá a dovoluje hned několik voleb. Standardně si můžete zvolit, pro které uživatele se nainstaluje a kam všude umístí zástupce pro spuštění. Důležitou volbou je ale i možnost přenositelné instalace, kdy můžete program nechat rozbalit třeba na svůj flash disk a kdykoliv jej tak můžete mít u sebe a používat třeba na cizím počítači, aniž byste museli program instalovat. Po úspěšné instalaci již nebrání nic ve spuštění a používání programu.
<p>Při instalaci si hned můžete vybrat jazyk aplikace</p> <p>Volby při instalaci dovolují vytvoření přenositelné instalace</p>
Při instalaci si hned můžete vybrat jazyk aplikace | Volby dovolují vytvoření přenositelné instalace

Funkce a možnosti programu

Hlavní funkcí programu je pohodlná správa souborů ve vašem počítači. Na rozdíl od obyčejného průzkumníka zde není pouze jedno okno se soubory, ale rovnou čtyři. Můžete mít tak otevřeny v jediném programu až 4 složky najednou a mezi nimi přesouvat soubory. Tento způsob je velmi efektivní a rychlý. Podporuje samozřejmě funkci drag and drop a přesouvání složek i souborů je tím pádem hračkou.
<p>Q-Dir - 4 okna najednou</p> <p>Průzkumník ve Windows pro srovnání</p>
Q-Dir - 4 okna najednou | Průzkumník ve Windows pro srovnání

Každé ze 4 oken je velmi podobné tomu, které znáte z průzkumníka Windows. Je vybaveno tlačítky pro pohyb zpět a vpřed, ikonou pro posun o úroveň výše, možností vytvoření nové složky či možností změny zobrazení. Každé podokno ze 4 také může vlevo zobrazovat adresářový strom, což ještě více přispívá k pohodlnější práci. V každém okně můžete se soubory pracovat přesně tak, jak jste dosud zvyklý a to je dle mého názoru jedna z největších výhod aplikace. Nemusíte se totiž učit novému rozhraní, stačí využít toho, co již znáte.
<p>V každém okně lze mít jiné rozložení</p>
V každém okně lze mít jiné rozložení

Ne každému však budou rovnou 4 okna vyhovovat. Pro běžnou práci je to už poměrně mnoho prostoru a v mnoha složkách se lze rychle ztratit. Naštěstí aplikace Q-Dir umožňuje rychlou změnu rozložení. V panelu při horním okraji okna je mnoho šedých ikonek, z nichž každá přehledně znázorňuje reprezentující rozložení. Zvolit si tak můžete téměř libovolné uspořádání oken, přesně podle toho, jak vám to vyhovuje. Kromě standardních 4 oken mohu doporučit hlavně dvě okna vedle sebe, které jsou tak typické pro Total Commander. Aktuální rozložení oken je možné i uložit či vytvořit rovnou zástupce pro spuštění s daným rozložením.
<p>Rozložení 2 oken jako v Total Commanderu</p>
Rozložení 2 oken jako v Total Commanderu

Aplikace disponuje rovněž zajímavými funkcemi pro přemístění celého okna. Lze jej přemístit k levému či pravému okraji, umísti na střed monitoru, či dokonce pro maximální využití plochy monitoru zobrazit přes celou obrazovku, kdy je i hlavní panel skryt.

Mezi další funkce, které rozhodně stojí za zmínku, můžeme zařadit bohaté možnosti úpravy vzhledu, a hlavně barev, možnost připojení síťového disku, široké možnosti exportu do různých formátů či propracované nastavení, ve kterém lze najít mnoho užitečných funkcí a voleb.
<p>Nastavení barevného zvýraznění souborů různých typů</p>
Nastavení barevného zvýraznění souborů různých typů

Ideální náhrada za průzkumník?

Pracujete-li často se soubory, a cítíte, že práce v průzkumníku Windows není příliš efektivní, můžete vyzkoušet právě aplikaci Q-Dir. Nedisponuje sice obrovským množstvím pokročilých funkcí jako jiné souborové manažery, zato však nabízí jednoduchost a rozhraní, ve kterém se jistě neztratíte. Většinu funkcí pokročilých programů uživatelé stejně nevyužívají, a pokud patříte mezi ty uživatele, kteří jen chtějí kvalitnější náhradu průzkumníka, může být Q-Dir programem právě pro vás. Zkuste pohodlí, které poskytuje, a jen těžce se budete vracet zpět.


Q-Dir

11. května 2010 v 23:11 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Souborový manažer pro rychlý přístup k datům
Náhled programu Q-Dir
Souborový manažer nabízející rychlý a snadný přístup ke všem adresářům a souborům na vašem disku. Program nevyžaduje instalaci a vy jej tak velice snadno můžete spustit přímo z vaší plochy nebo lokace umístění.

Disponuje celou řadou nástrojů, mezi něž například patří:
 • rychlý přístup k nejvíce používaným souborům a složkám,
 • podpora metody drag and drop,
 • možnost kopírování mezi jednotlivými adresáři přes schránku,
 • možnosti typu zobrazení souborů (miniatury, názvy, atd.),
 • možnost exportu do souborů XLS, CSV, TXT, HTML,
 • možnost použití barev pro odlišení typů souborů,
 • možnost dělení okna na více podoken, atd.

Pět nadějí pro Internet Explorer 9

11. května 2010 v 23:08 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Internetový prohlížeč společnosti Microsoft nebyl v posledních letech u IT odborníků nikterak na výsluní. Ani uživatelé jej nešetřili pro jeho bezpečnostní problémy. Vypadá to ale, že deváté verzi tohoto programu svítají nové naděje.

Internet Explorer byl doslova nepřítelem rychlé práce s internetem a nejeden webový designér či vývojář si na implementaci projektů s tímto prohlížečem vylámal zuby. Jak to ale vypadá, devátá verze IE bude možná značně revoluční. Podívejme se nyní na pět nejdůležitější důvodů, proč by Microsoft mohl zastavit klesající počet uživatelů svého produktu.

1. Přijetí webových standardů

Microsoft si s dodržováním standardů webu nikdy moc hlavu nelámal. V nové verzi ale bude stoprocentně podporovat takové standardy, jako jsou například HTML5 nebo CSS3. Ke standardizaci W3C je sice ještě cesta daleká, ale již tyto informace vzbuzují ve vývojářích očekávání a naději.

2. Zostřeno na výkon

Internet Explorer nebyl nikdy žádný výrazných rychlík. Ať již ve funkci samotné aplikace, tak v načítání stránek a zpracování JavaScriptu. IE 8 sice zaznamenal drobné zlepšení, ale oproti ostatním prohlížečům je stále pozadu. V deváté verzi by mělo dojít k několikanásobnému zrychlení programu i vykreslování stránek a hodnoty benchmark testů by měly dosáhnout výsledků Firefoxu či Chrome.

Browser Flip

3. Rychlá distribuce mezi uživateli

Společnost Microsoft chce novou verzi prohlížeče dostat mezi uživatele co nejrychleji. O zájmu o budoucí uživatele hovoří také vytvoření webu pro otestování prohlížeče a se sumarizací nejdůležitějších novinek.

4. Podpora pro vývojáře

Přímo v novém prohlížeči se bude nacházet modul pro ladění a testování webových projektů. Je to tedy poprvé, kdy se vývojáři dočkají pomůcek dodaných přímo od Microsoftu.
Developerské nástroje IE9

5. Transparentní přístup

Microsoft se u této verze IE opravdu velmi snaží. Kromě zmíněného webu na podporu novinek lze najít stále aktuální informace také na produktovém blogu. Uvidíme tedy, zda jde skutečně o zájem Microsoftu udržet pozici oblíbenosti prohlížeče, nebo o pouhé PR mediální masáže.

HP chystá tablet s webOS

11. května 2010 v 23:03 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nedávné zastavení vývoje tabletu HP Slate, který měl běžet na Windows 7, dávali mnozí do souvislosti s nákupem společnosti Palm, který Hewlett-Packard krátce předtím provedla. Zřejmě měli pravdu.

Tablet HP Slate měl až donedávna být společnou odpovědí Hewlett-Packard a Microsoftu na konkurenční iPad od Apple. Jenže se staly nečekané věci. Hewlett-Packard koupila v problémech se potácející Palm za 1,2 miliardy dolarů. Pouhý den poté zastavila vývoj HP Slate. Nebylo těžké si oba kroky dát do souvislosti a vyvodit z nich, že HP začne chystat jiný tablet na bázi operačního systému webOS, který jí teď patří a byla by škoda z toho něco nevytěžit.
<p> </p>
Nyní se dostaly na svět informace, že takový tablet skutečně vzniká pod kódovým označením Hurricane. Na trhu by se měl objevit koncem léta, možná až na podzim. Vzhledem k brzkému termínu vypuštění je celkem jasné, že HP nehodila Slate do koše, ale nový projekt založila právě na něm.

Operační systém webOS je pro tablet zjevně vhodnější volbou než Windows 7. Narozdíl od něj totiž podobně jako iPhone OS staví na technologii "multitouch" jako na základním způsobu ovládání. Windows 7 multitouch sice také podporuje, ale primárně byl vyvíjen jako desktopový systém.

Problém pro Hewlett-Packard v konkurenci Apple nicméně je malá knihovna programů a aplikací pro webOS. Palm sice spolupracoval s několika velkými vývojářskými domy a určité aplikační základy tak má, ale rozhodně se nepřibližují databázi 200.000 aplikací na App Store.

Podpora Windows XP SP2 skončí v červenci

11. května 2010 v 23:00 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Windows XP je stále jedním z nejrozšířenějších operačních systémů na světě, ale je tu zkrátka příliš dlouho na to, aby se Microsoftu vyplatilo udržovat ho při aktivním životě další podporou.

Když si kupujete nový operační systém Windows, nekupujete si jen balík software k danému dni, ale jakési předplatné, nebo právo chcete-li, na podporu. Microsoft nabízí pětiletou podporu, přičemž v případě Windows XP ji rozšířil o dalších pět let. Pro Windows 2000 a Windows XP SP2 tento čas vyprší 13. července tohoto roku. To bude poslední den, kdy bude prodloužená podpora poskytována. Podle Microsoftu bude zhruba další rok běžet ještě pasivní podpora, tedy centrum s návody, FAQ apod.
<p> </p>
Pakliže dosud využíváte služeb Windows 2000 a chcete mít jistotu podpory, nezbude vám nic jiného než přesedlat na nový operační systém, nejlépe Windows 7. V případě, že používáte Windows XP SP2, můžete si luxus podpory ještě o něco prodloužit. Stačí totiž upgradovat na Service Pack 3 (SP 3). Stačí využít funkce Windows Update. Dodejme, že nedávno - 13. dubna - skončila také podpora pro Windows Vista bez servisních balíčků. Tento problém opět vyřešíte tím, že si nějaký ten SP nainstalujete.

Zprovozněte si původní Google hledání

11. května 2010 v 22:56 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Možná jste se v minulém týdnu dočetli informaci nebo přímo sami vypozorovali fakt, že Google modifikuje svůj vyhledávač a přidává do něj další funkce a mění jeho chování. Je ale snadné donutit Google pracovat, jako před nedávnem.

Oblíbený vyhledávač Google se začíná měnit. Základem byly desítky změn v rozhraní a chovaní vyhledávače. Na levé straně přibyla nabídka včetně grafických symbolů. V této nabídce naleznete odkaz pro prohledání jen na českém internetu. Dříve byl odkaz umístěn pod vyhledávacím polem v horní části stránky. Další výraznou změnou je virtuální klávesnice. Ta může pomoci zejména zadat takové znaky, které na své klávesnici nenajdete snadno - jde zejména o vstřícný krok k hendikepovaným uživatelům internetu.
<p> </p>
Ne všichni si ale na nový vzhled dobře zvykají a existují i takoví lidé, kteří na nové vyhledávání spílají hrubými výrazy. Google umožňuje vyhledávat i starou metodou, bez tolika doprovodných funkcí. Na této adrese můžete vyhledávat tzv. postaru. Není ale jisté, jak dlouho tato adresa bude fungovat a zda ji Google po odladění nového systému nezablokuje a starý Google se tak stane jen vzpomínkou na minulost. Nutno podotknout, že původní styl vyhledávání nedoznal výraznějších změn posledních deset let.

Farmville možná už nebude na Facebooku

11. května 2010 v 22:52 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Podle některých analýz je hra Farmville komerčně úspěšnější než samotný Facebook. Její tvůrci ze společnosti Zynga přitom už nechtějí být na Facebooku závislí a chystají vlastní platformu pro sociální hraní.

Zynga je firmou, která si udělala skvělou živnost na Facebooku tím, že na něm začala poskytovat hry opírající se o finanční model mikrotransakcí. Díky obrovskému publiku, které Facebook nabízí, se dostavil velký úspěch a Farmville je nejúspěšnější hrou na této sociální síti. Zynga ale nabízí spousty dalších her, jako Mafia Wars, Petville či Café World. Nyní se objevily informace, že Zynga chystá spuštění vlastní sociální sítě, která by byla zaměřená právě na hry. Měla by se jmenovat Zynga Live.
<p> </p>
Zynga poskytuje své hry také na sítích Yahoo, MySpace, MSN či iPhone. Facebook je pro ní ale jasně nejvýznamnější. Tak proč jít vlastní cestou? Podle zákulisních informací došlo k velmi ostrým neshodám mezi majiteli Facebooku a Zyngy. Podle všeho došlo dokonce i na hrozbu, že budou hry Zyngy z Facebooku odstraněny. Spor je založen na tom, že Facebook chce, aby Zynga (a všichni ostatní) používali jako platformu k placení Facebook Credits. Ze všech prostředků, které se na této platformě protočí, má Facebook 30%. Zynga samozřejmě chce více peněz pro sebe a využívá tak různých kanálů.

Facebook už například ostranil upoutávky na Farmville, které byly ještě nedávno takřka všudypřítomné. Zynga si tak zjevně připravuje únikovou cestu. Pravdou ale je, že by obě společnosti byly samy proti sobě, kdyby se rozešly. Zynga potřebuje stamiliony potenciálních hráčů a Facebooku se zase hodí populární hry, protože na nich vydělává, aniž by do nich musel cokoliv investovat.

Válka mezi Nokií a Apple nabírá na obrátkách

11. května 2010 v 22:49 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Dva giganti na trhu s mobilními telefony, Nokia a Apple, se pustili do vzájemné války. V žalobách, které na sebe podávají, už začíná být nepřehledno. Pokud některá z firem zvítězí, bude mít velkou výhodu.

Před několika měsíci zažalovala společnost Nokia svého konkurenta Apple, protože měl porušit několik patentů vlastněných Nokií. Apple si to nenechalo líbit a zažalovalo Nokii, a to tak, že požadovalo zákaz prodeje řady jejích telefonů. Také kvůli nelegálně využitím patentům. Nokia zřejmě chtěla posílit své pozice a nyní Apple zažalovala znovu. V této žalobě už Nokia nepoukazuje pouze na iPhone, ale také na iPad. I on má neoprávněně využívat patentů Nokie. Konkrétně jde o technologie přenosu dat a řeči, GPS informace a anténovou technologii.
<p> </p>
Jedná se zatím o vrchol sporu mezi oběma firmami, které jsou lídry na trhu s mobilními telefony. Celosvětově stále vede Nokia, ale hlavně proto, že nabízí širokou škálu telefonů. Apple má v podstatě jen svůj iPhone, se kterým naopak vévodí statistikám chytrých mobilů. Nokia se přitom nedávno dostala do ztráty, zatímco Apple ohlásil rekordní příjmy a zisky. Pokud by soud vynesl rozsudek, který by byl výrazně ve prospěch jedné ze společností, mohlo by to trh s mobilními telefony zásadně ovlivnit.

WinSplit Revolution - snadné rozmístění oken na ploše

11. května 2010 v 22:43 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Rozmístit okna na ploše bylo vždy velmi pracné a zbytečně složité. Windows 7 přinesly aspoň nějaké možnosti rozmístění, ale pokud toužíte po skutečně širokých možnostech, pak zkuste WinSplit Revolution.

Při práci na počítači potřebuje řada z nás často pracovat ve více oknech zároveň. Velikosti a rozlišení dnešních monitorů již umožňují, abychom mohli více oken umístit hezky vedle sebe a výrazně tak můžeme zrychlit svoji práci. Často používaným postupem bylo prosté roztažení oken vedle sebe. To však vyžaduje poměrně mnoho přesnosti a výsledek nikdy není dokonalý. Systém Windows 7 přinesl trochu lepší podporu v podobě funkce, díky které stačí okno přetáhnout k okraji obrazovky a to vyplní přesně poloviny monitoru. Jedná se o dobré řešení, ale nenabízí další možnosti a je tak dle mého názoru poměrně nedotažené. Občas by totiž uživatel chtěl rozmístit i více oken, či ve zcela jiném rozmístění než jen pouhým dělením na levou a pravou polovinu. Pro takové případy je zde aplikace WinSplit Revolution, která dokonale nahradí nedostatky Windows v tomto ohledu a umožní vskutku nevídané možnosti v rozmístění oken na ploše.
<p> </p>
Ukázka zobrazení více oken na monitoru

WinSplit Revolution

Freewarová aplikace WinSplit Revolution je ideálním pomocníkem, který vám pomůže organizovat okna na vaší ploše. Je velmi jednoduchým nástrojem, který poskytuje jak základní nástroje pro snadné použití, tak i pokročilé funkce pro organizaci více oken na větších monitorech. A jak se tedy s aplikací pracuje?

Po instalaci je aplikace schována v oznamovací oblasti v podobě ikony monitoru. Stačí na ni kliknout levým tlačítkem a na ploše se objeví malé okno s 9 tlačítky. Stačí pak jen označit okno, které chcete přesunout a kliknout na jedno z tlačítek, které reprezentuje požadovanou pozici. Okno se přesune a je to. Stejnou akci můžete pro urychlení provést pomocí klávesových zkratek. Stačí zmáčknout kombinaci Ctrl+Alt+odpovídající číslo umístění a je hotovo. Takto rychle je dají okna přesouvat.
<p>Malé okno s možnými pozicemi okna</p>           <p> </p>
Malé okno s možnými pozicemi okna | Přiřazení čísel jednotlivým pozicím

Pozice pro okna si můžete představit jako mřížku na vašem monitoru. Okna lze do ní pak umisťovat. Velikost a rozdělení mřížky přitom není jednoznačné a je jen na vás jakou možnost využijete. Zobrazit si můžete mnoho různých kombinací, vždy v závislosti na tom, kolik oken vedle sebe potřebujete mít. Ideální a nejčastěji používanou volbou budou zřejmě dvě okna vedle sebe. Pomocí tlačítek v malém okně můžete vytvořit mřížku až pro celkem 6 oken (2 na výšku a 3 na šířku monitoru).
<p>2 okna vedle sebe</p> 
2 okna vedle sebe | 6 oken vedle sebe již vyžaduje vyšší rozlišení

Pokročilé možnosti

U zmíněných voleb však aplikace rozhodně nekončí a jsou spíše začátkem. Velmi příjemnou funkcí je Mozaika, která by se dala vyložit jako automatické rozložení oken. Stačí zmáčknout klávesovou zkratku Ctrl+Alt+m a okna se na monitoru srovnají.

Další funkci najdete pod zkratkou Ctrl+Alt+c, která okamžitě zavře všechna otevřená okna. Třešničkou na dortu je pak funkce se zkratkou Ctrl+Alt+f, která dokáže rozdělit plochu monitoru pro dvě okna v jiném poměru než 1:1. Sami si posuvníkem můžete stanovit poměr velikostí oken a to nejen horizontálně, ale i vertikálně.

Pokud máte vybráno některé okno, můžete pro něj podrobněji upravit vzhled. Klávesová zkratka Ctrl+Alt+t vyvolá okno, ve kterém můžete povolit či zakázat funkci "vždy nahoře", povolit průhlednost okna si či dokonce udělat screenshot celého okna.
<p>Nastavení možností aktuálního okna</p>
Nastavení možností aktuálního okna

Novou funkcí je pak možnost pojmenovaná Drag'n'go. Jedná se o přesun okna do mřížky za pomoci tažení myší. Stačí držet klávesou zkratku Ctrl+Alt a myší táhnout okno po ploše. Na ní se začnou objevovat modré oblasti, do kterých by se pro puštění tlačítka myši okno přesunulo. Rychle se tímto způsobem dají okna rozmístit a sám jsem si na tuto funkci velmi rychle zvykl. Kombinuje v sobě totiž všechny funkce programu a dá se rychle a snadno obsluhovat.

Nastavení

Aplikace disponuje také nastavením, ve kterém je možné řadu možností upravit. Přístup k němu získáte prostřednictvím pravého tlačítka myši a ikony v oznamovací oblasti. Najdete zde nejen nápovědu k aplikaci, ale i nastavení klávesových zkratek, pokud vám přednastavené nevyhovují, nastavení rozložení, ve které je možné manuálně upravit pozice všech možných rozložení, a samotné nastavení programu. V něm najdete výběr jazyka, ve kterém nechybí čeština, nastavení malého okna s tlačítky pro rozmístění oken, nastavení automatických aktualizací či upravení funkce Drag'n'go.
<p>Nastavení programu</p>
Nastavení program a funkce Drag'n'go

Závěr

Program WinSplit Revolution je vskutku revoluční. Je skvělým nástrojem, který si jistě zaslouží pozornost uživatelů. Pokud pro něj máte využití a pracujete ve více oknech na větším monitoru, jistě se stane vaším pomocníkem, kterého jste chtěli dávno mít. Zdarma nabízí to, co ve Windows dosud chybělo. Použití tohoto programu je snadné a velmi efektivní.


WinSplit Revolution 9.02

11. května 2010 v 22:37 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Rozmístění více oken na ploše
Náhled programu WinSplit Revolution
Freewarová aplikace WinSplit Revolution je ideálním pomocníkem, který vám pomůže organizovat okna na vaší ploše. Je velmi jednoduchým nástrojem, který poskytuje jak základní nástroje pro snadné použití, tak i pokročilé funkce pro organizaci více oken na větších monitorech.

Okna je možné rozmístit pomocí myši či klávesových zkratek. Pozice pro okna si můžete představit jako mřížku na vašem monitoru. Okna lze do ní pak umisťovat. Velikost a rozdělení mřížky přitom není jednoznačné a je jen na vás jakou možnost využijete. Zobrazit si můžete mnoho různých kombinací, vždy v závislosti na tom, kolik oken vedle sebe potřebujete mít. Ideální a nejčastěji používanou volbou budou zřejmě dvě okna vedle sebe. Pomocí tlačítek v malém okně můžete vytvořit mřížku až pro celkem 6 oken (2 na výšku a 3 na šířku monitoru).

Další funkce:
 • okamžité zavření všech oken
 • automatické rozmístění oken na ploše
 • rozdělení plochy pro dvě okna v jiném poměru než 1:1
 • úprava vzhledu a podpora průhlednosti každého okna
 • rychlá a jednoduchá obsluha
 • Funkce Drag'n'go
 • Široké možnosti nastavení a klávesových zkratek

Nová technologie rozpozná pirátská videa

11. května 2010 v 22:35 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Společnost NEC představila novou technologii, která dokáže automaticky rozpoznávat porušování autorských práv u videí umístěných na internetu. Její úspěšnost je přitom opravdu značná.

O technologiích, které se zabývají automatickým vyhledáváním videí porušujících autorská práva, zjednodušeně řečeno pirátských videí, se toho moc neví. Jisté je snad jen to, že tuto práci nevykonávají ani malí elfové či trpaslíci, jak se občas vzhledem ke složitosti těchto technik říká.
Společnost NEC nyní představila novou technologii, která dokáže automaticky procházet a analyzovat videa umístěná na internetu. Systém už je podle NEC tak vyzrálý, že v 96% případů dokáže správně identifikovat majitele autorských práv i obsah videa. K tomu potřebuje pouhých 60 framů (2 vteřiny videomateriálu).

Chybovost je nižší než čtyři procenta a pouhé jedno video z 200.000 je špatně identifikováno. To platí i tehdy, je-li obsah překopírován nebo změněn. Tato technologie by se měla stát součástí videosignatury formátu MPEG-7. Taková informace jistě nepotěší piráty, ale oprávněné jsou i obavy platících zákazníků, kteří budou zase o něco více pod kontrolou a nikdo jim nezaručí, že nespadnou mezi ta čtyři procenta chybně analyzovaných případů.

Mobily od Microsoftu už jsou v prodeji

11. května 2010 v 22:32 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Chytré telefony ze stáje Microsoftu se jmény Kin One a Kin Two už jsou v prodeji ve Spojených státech amerických. Evropský kontinent se dočká s tradičním zpožděním, nejspíš na podzim.

Microsoft na severoamerický trh uvedl dva své chytré telefony, které se jmenují Kin One a Kin Two. Oba telefony fungují na přepracované platformě Windows CE, která je dovybavena řadou modulů z Windows Phone 7 a Zune HD. V jádru je to ale stále Windows CE 6, což ale znamená, že má o poznání větší potenciál než Windows CE 5, které je nasazeno ve Windows Mobile 6.x.
<p> </p>
Kin One je menší než jeho větší bratříček Kin Two. Je také hůře vybaven. To ale neznamená, že by na tom byl špatně. Vedle o něco menší paměti disponuje pětimegapixelovým fotoaparátem, zatímco Kin Two se může pyšnit osmimegapixelovým foťákem, který umí točit a ukládat i HD videa. Oběma přístrojům je společný dotykový displej, QWERTY klávesnice, blesk a obrazový stabilizátor. Multimédia jsou pokryta skrz Zune. Hardware pochází od společnosti Sharp.
<p> </p>
Ve Spojených státech amerických zatím telefony nesklízí kdovíjaké ovace. Kritici jim sice přiznávají slušnou funkčnost, ovšem cena nemá být zase až tak konkurenceschopná. To je těžké posoudit, protože zatím se tu prodávají jen telefony se smlouvami. Do Evropy by oba smartphony měly dorazit na podzim tohoto roku.

1 TB dat na jeden palec čtverečný

11. května 2010 v 22:29 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vědci našli způsob, jak na jeden čtverečný palec pevného disku, zapsat až 1 TB dat. Do budoucna nebude problém pomocí nové metody uložit na jeden čtverečný palec až 10 TB dat. Kapacita pevných disků se tak několikanásobně zvýší.

Vývoj v oblasti pevných disků směřuje stále ke zhušťování datových stop. Většina metod, které se v dnešní době využívá, má limit několik stovek gigabajtů na jeden čtverečný palec. Vědci objevili nový způsob ukládání, který celou oblast pevných disků posunuje a kombinuje technologie holografického ukládání a molekulárních polymerů. Vědci mají teoreticky zmapován způsob, jak obě metody propojit a dojít tak bezproblémově k již zmíněné hodnotě 1 TB na čtverečný palec. Tím ale rozvoj této nově navržené technologie nekončí.
Harddisk
Při jejím zdokonalení a vylepšení bude možno na plochu jednoho čtverečního palce pevného disku zapsat až 10 TB dat. Technologie kombinuje dosud známé metody uložení dat, které se nazývají BPR a TAR. Vědci celý princip zatím publikovali pouze v teoretické rovině v časopise Nature Photonics. Od teorie ale prý nebude složitá cesta k praktickým pokusům a sestavení zkušebních vzorků těchto disků. Je potřeba si také uvědomit, že se tyto technologie hned tak neobjeví mezi domácími uživateli. Hlavní využití bude pro archivní účely, pro ukládání objemných litografických a biosenzorických dat. Uplatnění tak budou mít disky zprvu převážně ve vědecké oblasti.

Google Goggles umožní překlad slov na fotkách

11. května 2010 v 22:25 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Google ohlásil vylepšení své mobilní aplikace Goggles. Ta nově dokáže překládat cizí slova, která zachytíte na fotografii, a to velmi svižně bez nutnosti něco složitě vyhledávat ve slovníku.

Společnost Google oznámila vylepšení pro svou mobilní aplikaci Goggles. Vylepšení spočívá v překladu cizích slov, která zachytíte na fotografii. Služba je dostupná pro telefony vybavené operačním systémem Android verze 1.6 a vyšší. Je přitom jedno, zda je překládaný text na fotografii například značkou, jídelním lístkem či plakátem. Google Goggles si poradí prakticky s jakýmkoliv textem na obrázku.
<p> </p>
Vše se navíc děje velmi intuitivně a rychle. Když uživatel něco vyfotí a Goggles zjistí, že na fotce také text, nabídne okamžitý překlad. Aplikace však zatím nepodporuje všechny jazyky a tedy ani češtinu. Už teď je ale možné vzájemně překládat angličtinu, italštinu, španělštinu, francouzštinu a němčinu. Google chce postupem času přidávat další jazyky.

Google Goggles jsou aplikací, která se orientuje na vizuální vyhledávání. Podle fotek nejrůznějších objektů si můžete nechat vyhledat dodatečné či související informace. Nově by měla být databáze objektů podstatně rozšířena.

Opera se ve sporu proti Adobe postavila na stranu Apple

11. května 2010 v 22:24 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Mezi společnostmi Apple a Adobe se rozhořela nefalšovaná válka, k níž se nevyjadřují jen laici, ale také lidé z dalších firem. Například Opera se nechala slyšet, že námitky proti Flashi jsou oprávněné.

Apple nechce technologii Flash na iPhonu ani iPadu. A společnosti Adobe to logicky vadí. V posledních dnech a týdnech se tak rozpoutala nefalšovaná válka o to, kdo má větší pravdu.  Dokonce se do ní chystají vstoupit americké antimonopolní úřady. Apple Flash nechce proto, že ho považuje za zastaralý, příliš zatěžující procesor a rychle vybíjející baterii. Navíc je to podle Steva Jobse uzavřený standard, který proti otevřenému HTML5 nemá v dlouhodobé perspektivě šanci.
<p> </p>
Adobe argumentuje tím, že software od Apple je ještě mnohem méně otevřeným standardem a že problémy s výkonem a stabilitou způsobuje spíše jeho operační systém. Pravdou je, že námitky na adresu Flash jsou částečně oprávněné, na druhou stranu je třeba říct, že většina výrobců - narozdíl od Apple - dává uživatelům na výběr, zda Flash budou či nebudou využívat.
Do sporu se nicméně vložil také produktový analytik Opery Phillip Gronvold: "Flash dává velmi malý smysl z hlediska náročnosti na CPU, WiFi a spotřebu baterie. Na přístrojích můžete uvařit vejce, pokud na nich spustíte Flash. Pro dnešní internet je Flash důležitý, ale v Opeře vidíme budoucnost v otevřených standardech a tím Flash není."

Telefony s výdrží 10 dní již na konci roku

11. května 2010 v 22:07 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Společnost Intel oznámila, že se již na konci tohoto roku objeví mobilní telefony, které bezproblémově vydrží až deset dní v pohotovostním režimu. Za vším stojí procesor Moorestown s označením Atom Z-Series.

Procesory Moorestown budou určené pro mobilní telefony a tablety. Právě trh s tablety dle odborníků zažije v tomto a příštím roce dramatický vývoj s nárůstem výroby i prodeje. Nový procesor je orientován v mnoha ohledech na úsporu elektrické energie. Někteří mohou argumentovat tím, že již v minulosti byly vydány mobilní telefony, které vydržely téměř tři týdny v pohotovosti. Dnešní přístroje ale využívají velké barevné a dotykové displeje, 3G sítě, GPS navigaci, přehrávají hudbu i video a dokáží spouštět mnoho procesů a aplikací souběžně.
Zkušební vzorek telefonu s CPU Moorestown
Intel slibuje, že telefony a tablety budou disponovat deseti dny pohotovosti, až šesti hodinami 3G videohovoru nebo dvěma dny nepřetržitého poslouchání MP3 skladeb. Ale nejde jen o výdrž telefonu trvající déle než jeden den bez nutnosti hledání elektrické zásuvky. Intel doufá, že umožní výrobcům, aby se zviditelnili na poli mobilních telefonů s řadou vestavěných multimediálních funkcí. Procesor Moorestown bude disponovat výkonem 1,5 GHz pro mobilní telefony a 1,9 GHz pro tablety. Mezi podporovanými operačními systémy se nachází Android a nová platforma Linux - MeeGo. O Windows 7 nebo Windows Phone 7 se zatím nehovoří, i když je více než pravděpodobné, že i k těmto systémům si procesor najde nakonec cestičku.


Skype Smiles

6. května 2010 v 21:26 | Waly
skype smiles

Jak si vylepšit hlavní panel ve Windows 7

6. května 2010 v 1:41 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Máte na hlavním panelu plno volného místa, pro které hledáte správné využití? Chtěli byste mít rychlý přístup k některým informacím o aktuálním stavu vašeho operačního systému nebo hardwaru? Pak se podívejte na článek.

Dnes se podíváme na dvě aplikace, které využívají vlastností hlavního panelu systému Microsoft Windows 7 pro svou originalitu.

<p> </p>
Vzhled aplikací na hlavním panelu.

O co se jedná?

Někteří uživatelé možná používají miniaplikace na pracovní ploše, které zobrazují různé informace o stavu jejich operačního systému nebo hardwaru. Jiní zase používají externí programy pro zjištění těchto informací.

Co však možná mnohé odradí je právě zabrané místo na jejich pracovní ploše nebo neustálá nutnost zobrazovat plochu při jakémkoliv zjišťování zobrazených informací.

Nic se jistě nemůže vyrovnat pořádnému grafu nebo textovým informacím s historií, ale pokud potřebujete pouze rychlý aktuální přehled o stavu počítače, můžete využít aplikaci SuperbarMonitor.

<p> </p>
<p> </p>
Možnosti nastavení a zobrazení oken aplikací pro procesor a pro využití disku.

SuperbarMonitor

Tato aplikace umožňuje připnout jednotlivé její části zobrazující právě různé informace na hlavním panelu v podobě úhledných rámečků, jaké ohraničují ostatní ikony, nebo větších tlačítek. Záleží na používaném režimu zobrazování.

Po jejím stažení aplikaci jenom například rozbalíte do složky a umístíte do adresáře, odkud ji budete chtít spouštět. Aplikace se totiž neinstaluje. Poté již můžete spouštět jakoukoliv její část samostatně. Ta se vám vždy otevře jako samostatný program s vlastní ikonou na hlavním panelu. A ihned začne zobrazovat informace v podobě stylového progress baru, na jaký jste zvyklí například při kopírování.

Aplikace tedy sestává z více částí, kdy každá její část obsahuje jednu položku. Dohromady tak tvoří balík informací o vytížení procesoru, aktuální nastavené hlasitosti, využití pamětí, vytížení zvolené diskové jednotky a úrovni vybití / nabití baterie u notebooků.

Každou část si můžete připnout na hlavní panel. Dále vám každá po kliknutí na ni otevře malé okýnko s podrobnějšími informacemi, jako jsou číselné údaje vyjadřující využitou paměť a celkovou kapacitu.
<p> </p>
Možnosti nastavení baterie / napájení.

V každém malém okýnku najdete také záložku Options, ve které se skrývá veškeré možné nastavení pro danou část. V něm si vždy můžete nastavit automatické spouštění se systémem Windows a styl zobrazování tlačítka na hlavním panelu. Většinou je na výběr zobrazovat ikonku systémových informací jako progress bar nebo textový údaj, který se mi osobně zdá vcelku špatně čitelný. U některých si navíc můžete nastavit kritické meze, při kterých dochází ke změně barvy progress baru na žlutou, popřípadě červenou (varovnou). U napájení se tedy jedná o úrovně vybití baterie, u procesoru jeho vytížení a u diskového oddílu jeho využití.

Zvláštní pozornosti by mělo dostat napájení, které umožňuje zobrazovat různé informace při stavu připojeného notebooku k síti a při stavu odpojení. Můžete si tak nechat zobrazovat procentuální vyjádření zbytku baterky, čas do úplného vybití nebo nabití.

Další specialitou je hlasitost. Po najetí na ni myší a chvíli setrvání se vám objeví bublinové náhledové okno nad ikonou (stejně jako u ostatních aplikací), které obsahuje tlačítka pro zvýšení a snížení hlasitosti (plus a minus) nebo úplné vypnutí všech zvuků. Při klikání na tlačítka pro zvýšení nebo snížení hlasitosti poskočí vždy úroveň hlasitosti o deset procent. Jemnějšího přístupu dosáhnete kliknutím na tuto miniaplikaci a vyvoláním jejího kompletního okýnka.

Pokud budete s těmito aplikacemi spokojeni, můžete klidně skrýt systémové ikonky v oznamovací oblasti.

<p> </p>
Zobrazení počasí na hlavním panelu a bublinkového okna u něj.

Weatherbar

Další aplikací, kterou můžete obdobným způsobem připnout na hlavní panel a nechat si zobrazovat informace přímo na tlačítku, je Weatherbar. Mnohým již název napovídá, že bude zobrazovat počasí.

Aplikaci opět nemusíte instalovat a stačí ji tedy rozbalit do vámi zvoleného adresáře, odkud ji budete spouštět. Po spuštění ji lze opět připnout na hlavní panel. Pokud na aplikaci kliknete pravým tlačítkem, můžete vidět předpověď na další dny. Pokud na ni najedete myší, zobrazí se opět bublinková podoba okna, pokud kliknete levým tlačítkem, otevře se vám samotné okno aplikace.

V tomto okně se vyskytuje tlačítko v podobě tužky, díky kterému můžete nastavit lokaci předpovědi (fungují minimálně města Praha, Brno a Ostrava). Dále v okně najdete tlačítko v podobě ozubeného kola, kterým nastavujete frekvenci obnovování informací a formát data.

V samotném okně můžete vidět informace o aktuálním stavu zatažení slunce, teplotě, vlhkosti a síle a směru větru. Také předpovědi počasí na 4 dny včetně teplot.

Některé uživatele však možná tato aplikace odradí absencí češtiny a zřejmě nedostatkem podporovaných lokací.

<p> </p>
Vzhled okna pro předpověď počasí a možnosti nastavení.

Závěr

Výborný způsob jak zkombinovat hlavní panel s podáváním informací. Nemusíte tak minimalizovat okna ani nic umísťovat na plochu. Aplikace navíc není třeba instalovat a tak je můžete jenom stáhnout a ihned začít používat, popřípadě kdykoliv zase smazat.

Pro někoho může být nepříjemné časté blikání u některých tlačítek, jako je vytížení procesoru nebo disku. To je způsobeno častými změnami aktuálního stavu.


WeatherBar 2.1

6. května 2010 v 1:31 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Předpověď počasí na hlavním panelu
Náhled programu WeatherBar
Aplikace vám dovolí připnout si ji na hlavní panel. Program vám zobrazí aktuální stav počasí na vámi zvolené lokaci a také předpověď na čtyři dny.

Zobrazuje:
 • stav zatažení slunce
 • teplotu
 • vlhkost
 • sílu větru
 • směr větru
Uživatel si také může nastavit formát zobrazování data a frekvenci pro obnovování informací. Její největší výhodou je možnost zobrazování informací na hlavním panelu, popřípadě v bublinkovém okně po najetí na ikonu na hlavním panelu.


SuperbarMonitor

6. května 2010 v 1:28 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Systémové informace na hlavní panel
Náhled programu SuperbarMonitor
Program sestává z více samostatných aplikací. Každou jeho část můžete připnout na hlavní panel ve Windows 7 a používat jej jako zdroj informací o vašem systému.

Jednotlivé části jsou:
 • Napájení a baterie
 • Hlasitost
 • Využití zvolené diskové jednotky
 • Vytížení procesoru
 • Využití pamětí RAM
U jednotlivých částí si můžete nastavit styl zobrazování informací, kdy se vždy na tlačítku objeví progress bar, a k němu můžete vybrat různé textové popisky, jako je zbývající čas do vybití baterie, procentuální vytížení procesoru, využití pamětí, apod.


BumpTop 2.1

6. května 2010 v 0:31 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Organizovaná 3D plocha
Náhled programu BumpTop
BumpTop je aplikace, která promění vaši plochu do trojrozměrného pokoje, kde platí několik jednoduchých zákonů fyziky. S ikonami pohybujete jako s dlaždicemi položenými na podlaze a digitální fotografie a poznámky si můžete pověsit na stěnu jako skutečný plakát.

Tato utilita může sloužit k ohromení vašich přátel, užívání si nevšedního prostředí a hraní si s ním nebo k praktickému uspořádání věcí na ploše. Pokud tedy používáte plochu k ukládání vašich souborů pro rychlý přístup a jejich hromaděním vám z tohoto místa vzniká jeden velký nepřehledný balík nejrůznějších ikon, souborů, složek a zástupců, pak můžete vyzkoušet BumpTop


Google koupil firmu, která vytvořila 3D plochu

6. května 2010 v 0:28 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Malá společnost BumpTop si získala renomé tím, že vyvinula systém, který do značné míry změnil způsob práce s plochou operačního systému. Nyní ji koupil gigant Google, který s ní má jistě své plány.

Společnost BumpTop před třemi lety začala vyvíjet unikátní software, jehož cílem bylo přinést do práce s plochou operačního systému třetí rozměr. A světe div se, podařilo se. V trojrozměrném prostředí fungují dokonce jisté fyzikální zákonitosti. Zkrátka, samotné ovládání počítače se tak stává zážitkem. Pravdou ale je, že na klávesnici a myši to není úplně to pravé ořechové. Jenže jak známo, do kurzu se právě dostávají dotykové displeje, pro které by třetí rozměr v ovládání mohl naopak znamenat výhodu.


Program bylo až dosud možné si volně stáhnout a ta možnost tu bude ještě do 8. května. Potom už ale BumpTop tento software nabízet nebude. Proč? Zejména proto, že byla koupena společností Google za blíže nespecifikovanou částku, čímž se změnilo strategické plánování. Není přitom těžké uhodnout, že Google firmu nekupoval jen tak pro nic za nic. Zjevně s ní má své plány, a jelikož sám vyvíjí operační systém Chrome OS, rýsují se tu hodně zajímavé varianty. V době dotykových displejů by se Google takovýto náskok ve vývoji mohl hodit.

Každopádně, nejlepší co můžete udělat dnes, je, že si program BumpTop vyzkoušíte, dokud je čas.


Sega a její DRM u Alpha Protocol

6. května 2010 v 0:13 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Po hrůzu nahánějící kauze kolem nové DRM ochrany od Ubisoftu nyní hrdě přichází Sega a prezentuje svůj způsob ochrany PC verze Alpha Protocol. Méně problému zažijí poctiví hráči i piráti. Je tohle ten správný směr?

O Ubisoftu a jeho nové DRM ochraně PC her už bylo napsáno mnoho a drtivou kritiku sklidil především proto, že nutil poctivé hráče, aby byli nonstop připojeni k internetu a zároveň selhal jako protipirátská ochrana. Assassins Creed 2 nyní putuje nelegálními distribučními kanály a piráti si přitom užívají mnohem vyšší uživatelský komfort než poctiví hráči.

Dobrá zpráva je, že po fiasku Ubisoftu se většina velkých vydavatelů od brutálních DRM ochran odklání. Ne snad proto, že by uživatele obtěžovaly, ale především proto, že se ukázaly jako nefunkční.

Sega se do chystaného RPG Alpha Protocol rozhodla zabudovat systém Uniloc. Hra tedy bude vyžadovat připojení na internet, ale jen v okamžiku aktivace. Hru bude možné aktivovat na pěti počítačích a co je důležité, hru lze také deaktivovat, čímž se opět navýší počet volných instalací asociovaný s herním klíčem.

Do dvou let Sega prostřednictvím patche ze hry DRM ochranu kompletně odstraní, což je jistě příjemné, jak pro hráče, tak pro Segu, která se nebude muset starat o aktivační servery.

World of Warcraft na iPadu?

6. května 2010 v 0:11 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Ve světě moderních technologií nic není nemožné a Blizzard ani Steve Jobs s tím nic nezmůžou. Díky technologii GaiKai se tak snad brzy dočkáme WoW na iPadu, Crysis na netbooku a kdo ví, čeho ještě.

Technologie GaiKai má velké ambice způsobit revoluci v herním průmyslu. Jedná se o další z řady systému, fungující na principu streamování obrazu do koncového zařízení, aniž by muselo aplikaci zpracovávat nebo v případě iPodu podporovat.
Blizzard se netají tím, že WoW je a i nadále bude hra exkluzivní pro PC s Windows, což předvedl v neslavně proslulé kauze s banováním uživatelů Linuxu.

David Perry, zakladatel studia Shiny Entertainment (MDK), který v současné době pracuje právě pro GaiKai, na svých stránkách uveřejnil fotku iPadu, na kterém běží World of Warcraft.

I když se jedná o pouhou demonstraci, podle Perryho bude díky GaiKai brzy možné hrát hru jakéhokoliv žánru téměř na jakémkoliv zařízení, které má wifi.

I když jsme k možnostem streamovaného hraní stále trochu skeptičtí, představa je to rozhodně lákavá.

Microsoft SharePoint 2010

6. května 2010 v 0:08 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Na trh přichází nová verze Microsoft SharePoint 2010, ve které došlo k podstatným vylepšením a která obsahuje novinky, jež posouvají využitelnost ještě o další skok kupředu.

Cílem technologie SharePoint je především:
 • usnadnit spolupráci mezi lidmi a pracovními týmy
 • zajistit sdílení znalostí
 • poskytnout nástroje pro správu dokumentů a webového obsahu
 • umožnit uživatelům přístup k informacím, které potřebují pro svou práci
 • umožnit další vývoj aplikací využívajících funkčnosti zabudované v technologii SharePoint (například obousměrná komunikace s podnikovými aplikacemi, nastavení automatizovaných procesů, vyhledávání informací nebo nástroje pro reportování)

Schopnosti a možnosti - reálný přínos pro Vaši organizaci

Schopnosti a možnosti technologie SharePoint jsou pro přehlednost rozděleny do 6 oblastí tak, jak ukazuje následující obrázek:


Možnosti Microsoft SharePoint 2010

Pojďme se v následujícím textu podívat na možnosti SharePoint 2010 o něco podrobněji.

Stránky

Hlavní novinky a vylepšení ve verzi 2010
 • Uživatel ovládá systém pomocí pásu karet (ribbon) podobně jako u známého balíku Office. Pás karet je možno přizpůsobit podle potřeby.
 • Pokud uživatel chce příslušnou stránku editovat, může to nyní provést způsobem, na který je zvyklý z aplikací balíku Office (například se využívá systém drag-and-drop, systém vkládání objektů, formátování písma apod.)
 • Kromě zabezpečení podle přístupových práv uživatelů se mohou na stránce lišit pro jednotlivé uživatele i jednotlivé položky a objekty.
 • Uživatel má možnost pracovat s dokumenty přímo v prostředí lokality SharePoint pomocí aplikace Office Web Applications.

Komunity

Hlavní novinky a vylepšení ve verzi 2010
 • Osobní profily se staly základem pro komunikaci mezi lidmi. Uživatelé mohou jednoduše zadat a upravovat své profily. Zároveň určují, které informace z osobního profilu jsou veřejné a které soukromé.
 • Ke každému dokumentu může uživatel přidat komentář, ohodnotit obsah nebo ho označit (systém zvaný tagging).
 • Uživatelé mohou využívat pro sdílení znalostí systém interních blogů a wiki, který je šitý na míru potřebám organizace z hlediska správy obsahu i zabezpečení.

Obsah

Hlavní novinky a vylepšení ve verzi 2010
 • Pokročilý oběh dokumentů ? například je možné automaticky spustit pracovní postup (workflow) na základě určitých metadat.
 • Každý dokument má svoje unikátní ID, což pomáhá při odkazování na tento dokument. I při změně názvu dokumentu nebo jeho přesunu do jiné lokality, zůstane použitý odkaz platný.
 • Existuje možnost uzamčení určité verze dokumentu (např. odsouhlasený plán investic), přestože se na dokumentu bude i nadále pracovat.
 • Zjednodušený systém vytváření a používání metadat nad dokumenty ? metadata je možné zadávat a editovat přímo v aplikacích typu Word, Excel a PowerPoint a technologie SharePoint 2010 nabízí nástroje k automatickému vytváření metadat z nového dokumentu.

Vyhledávání

Hlavní novinky a vylepšení ve verzi 2010
 • Vyhledávání strukturovaného i nestrukturovaného obsahu nejenom v lokalitách SharePoint, ale i v souborech na discích a webových stránkách, ve složkách Exchange, v databázích a dokonce i v systémech LoB (podnikových aplikacích).
 • Inteligentní vyhledávání - systém se učí na základě předcházejících hledání daného uživatele, jeho týmu apod.
 • Byl přidán panel pro upřesňování výsledků vyhledávání (např. podle formátu dokumentů, stáří dokumentu, autorů, lokality, kde se dokument nachází, apod.).
 • Uživatel může vyhledávat kolegy a experty na určité téma.
 • Uživatelé mají možnost hodnotit výsledky vyhledávání a napomáhat tak zlepšení do budoucna.

Analýzy

Hlavní novinky a vylepšení ve verzi 2010
 • Technologie SharePoint obsahuje zabudované nástroje Business Intelligence ? reporty, scorecards, dashboards, možnost detailní analýzy dat, podpora datových kostek a kontingenčních tabulek.
 • Uživatel má možnost práce s daty z podnikových systémů (a dokonce funguje obousměrná synchronizace), takže lze například s daty z ERP nebo CRM systémů pracovat na stránkách SharePoint, nebo zprostředkovaně dokonce v aplikacích balíku Office.
 • Uživatelé mohou využít i speciální nástroje pro prezentaci grafů nebo propojení s Visio.

Kompozice

Hlavní novinky a vylepšení ve verzi 2010
 • Na rozdíl od předchozí verze je k dispozici obousměrná komunikace a synchronizace s podnikovými aplikacemi LoB pomocí nástroje Business Data Catalog (BDC).
 • Pokročilý uživatel může vytvářet objekty a automatizovat procesy pomocí workflows, a to bez znalosti kódování.
 • Do systému byla integrována podpora webových databází a aplikací vytvořených v programu Access.
 • IT oddělení má možnost nastavit oprávnění, sledovat, spravovat a případně izolovat vytvořená uživatelská řešení.
 • Přenositelnost aplikací mezi systémy SharePoint zlepšuje možnosti testování a replikace řešení.
 • Technologie SharePoint má zabudovanou podporu technologie Silverlight pro kvalitní mediální obsah.

Nasazení technologie - možnost výběru

Česká republika patří od dubna 2010 mezi země nabízející služby Microsoft Online Services. V rámci nich si zákazník může pro své uživatele zajistit služby SharePoint Online, které uživatelům přinášejí technologii SharePoint bez nutnosti nasazovat celou hardwarovou a softwarovou infrastrukturu.

Pokud z jakéhokoli důvodu zákazník preferuje nasazení do vlastní infrastruktury a architektury, má samozřejmě možnost standardně nasadit a udržovat SharePoint 2010 a celou související infrastrukturu.

Ve většině případů bude nejvhodnější kombinované řešení, kdy například centrála bude využívat vlastní infrastrukturu, zatímco pobočky poběží ve službách Online.

Uživatelský pohled - práce se známými aplikacemi

Hlavním požadavkem bylo, aby uživatel mohl pracovat s nástroji, které důvěrně zná, a nemusel si zvykat na nové aplikace a příkazy. Proto je technologie SharePoint 2010 velmi provázaná s aplikacemi balíku Office (ideálně ve verzi Office 2010, ale není to nutnou podmínkou), a tak uživatel často může využívat serverové možnosti, aniž by opustil své známé aplikace.

V rámci jednotlivých aplikací balíku Office v záložce Soubor je k dispozici technologie Backstage, která umožní pracovat s dokumenty nacházejícími se v lokalitě SharePoint stejně pohodlně, jako by byly uloženy na harddisku ? lze je odtud otevírat, znovu je zpátky ukládat, kontrolovat metadata spojená s dokumentem a provozovat spoustu činností, které usnadní využívání technologie SharePoint, ale přitom zůstat v prostředí Office.

Konsolidované řešení v technologii SharePoint 2010 dokáže šetřit náklady a čas, zlepšuje týmovou spolupráci, zkracuje klíčové projekty, zvyšuje produktivitu IT oddělení a je dostatečně silné i flexibilní, aby se přizpůsobilo potřebám Vaší organizace.

Zúčastněte se virtuálního uvedení technologie SharePoint 2010 spolu s Microsoft Office 2010 na trh. Více na: www.microsoft.cz/office2010.

Applu hrozí obvinění kvůli kartelovému jednání

6. května 2010 v 0:03 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
To, že Steve Jobs nemá rád technologii Flash od Adobe, by mohlo mít pro Apple nepříjemné důsledky. Americké úřady již pátrají po tom, zda společnost Apple neporušila zákony a nehatí volnou soutěž.

Společnosti Apple a Adobe se nemají příliš v lásce, o tom žádná. Takto negativních vztahů je v branži nicméně povícero. Tento se však vyhrotil nedávným dopisem šéfa Apple Steva Jobse, v němž vysvětluje, proč produkty jeho společnosti nepoužívají široce rozšířenou technologii Flash od Adobe. Zdálo by se, že na to má Apple právo, jenže v tomto ohledu se může stát obětí vlastní velikosti a důležitosti. Americké úřady už totiž začaly vyšetřovat, zda se ignorováním produktů Adobe neproviňuje proti antikartelovému zákonu.
<p> </p>
Případné obvinění či žaloba ještě nejsou na stole, podle odborníků se tak ale může relativně brzy stát. Objevují se totiž poměrně silné hlasy, že Apple omezuje Adobe ve volné tržní soutěži. Do budoucna na tom přitom Apple nechce nic měnit. Steve Jobs jasně řekl, že aplikace postavené na technologii Flash Apple nepustí do svého App Storu a tím je prakticky znepřístupní široce rozšířeným platformám iPhone, iPod a iPad.

Steve Jobs ve zmíněném dopise napsal, že Flash považuje za relikt počítačové minulosti a že pro mobilní přístroje dneška se mnohem více hodí jiné technologie, například HTML5. Samozřejmě v tom hraje roli i to, že Apple nechce podporovat cizí software a zvyšovat tak jeho důležitost.

Podíl Google Chrome prudce roste

6. května 2010 v 0:01 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Rozložení poměru využívaných internetových prohlížečů se začíná radikálně měnit. Google Chrome zažívá výrazný růst, zatímco ostatní prohlížeče ztrácí nebo stagnují. Převažující Internet Explorer dostává od konkurentů pěkný výprask.

Majoritním prohlížečem je stále Internet Explorer, který dle statistik využívá 59,95 procent uživatelů internetu. Microsoft tak se svým prohlížečem dostává tvrdou ránu, neboť za posledních deset let poprvé sklouzl podíl pod šedesátiprocentní hranici. Za zmínku stojí, že výběhový IE7 má stále 12,5% uživatelů a devítiletý děravý IE6 využívá dokonce 17,6% uživatelů. Většinu tak u Microsoftu drží IE8, zejména díky rozšiřování Windows 7 mezi uživateli a také v důsledku aktualizací starších systémů. Druhým velkým hráčem v pořadí je Mozilla Firefox s tržním podílem 24,6%. Optimistické výhledy společnosti Mozilla předpokládaly, že dojde k překonání čtvrtinové hranice - tyto sny manažerů se ale rozplynuly, neboť za poslední měsíc byl nárůst pouze 0,07 procenta.
Podíl na trhu
Je také zajímavé, že desetinu podílu Firefoxu drží jeho třetí verze, která již není oficiálně podporována. Třetím a stále významnějším hráčem se tak stává Google Chrome s tržním podílem 6,7% - nárůst za poslední měsíc činil úctyhodných 0,6 procentního bodu. Nejvíce uživatelů ubral Google Chrome majoritnímu Internet Exploreru. Posledními statisticky dokladovanými prohlížeči jsou Safari a Opera s podílem 4,7 resp. 2,3 procentního bodu. Bude-li tendence dále pokračovat tímto tempem, patrně se v budoucnu dočkáme velkého souboje Internet Explorer vs. Mozilla Firefox vs. Google Chrome.

Milion iPadů má své majitele

5. května 2010 v 23:56 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Kdo předpovídal iPadu od Apple raketový start, může si gratulovat. Strefil se, možná ještě více, než čekal. Za necelý měsíc od začátku prodeje se totiž prodalo milion iPadů. To je obrovské číslo.

Apple opět potvrdil pověst vizionářské společnosti. Přišel na trh s produktem, který před svým startem budil tak trochu rozporuplné reakce a někteří ho popisovali jako neslaný nemastný. Jiní však tvrdili, že to bude úspěch. Málokdo to ale dokázal podložit jiným argumentem než něčím ve stylu "Apple přece ví, co dělá". A Apple to zjevně skutečně ví. Za pouhých 28 dní od začátku prodeje se totiž iPadu prodalo milion kusů. To snad nečekali ani ti největší optimisté. Proč? Třeba proto, že se tak iPad prodává o poznání rychleji než iPhone.
<p> </p>
Tím to ale nekončí. Nejenže je úspěšný samotný přístroj. Také obchodní model, který Apple vytvořilo kolem něj, má podle všeho úspěch. Společnost se nechala slyšet, že si uživatelé iPadu stáhli na 12 milionů aplikací z App Store (placených i neplacených). Zakoupili si také 1,5 milionu elektronických knih. Ve světle těchto čísel je poněkud nepochopitelné, že své tablety odpískaly jak Hewlett Packard (Slate), tak Microsoft (Courier). Že by považovali boj s Apple za předem ztracený?

Opera Mini nejoblíbenější u majitelů iPhone

5. května 2010 v 23:52 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Opera před několika týdny uvolnila svůj prohlížeč Mini také pro chytré telefony. A jak se zdá, nejpopulárnější je mezi uživateli iPhonů. Možná je to ale dáno i počtem majitelů těchto telefonů.

Mobilní internetový prohlížeč Opera Mini 5 má oproti svým konkurentům hned několik zajímavých funkcí. Tak například předrenderovává webové stránky a snaží se je načítat z nejrychlejších dostupných serverů v blízkosti uživatele. Webové stránky jsou pak v komprimované podobě zaslány na mobil, což významně šetří přenesená data, ale i baterku, roamingové náklady či nároky na výkon procesoru. Opera Mini 5 je už několik týdnů dostupná pro platformy Java, BlackBerry, iPhone OS, Windows, Symbian a Android.
<p> </p>
V prvních týdnech rozšiřování Opera Mini 5 byl největší zájem o prohlížeč zaznamenán ze strany majitelů iPhonů. Ve Spojených státech amerických je tak ve statistikách Opery na prvním místě před konkurenčním BlackBerry. Celosvětově je pak iPhone na třetím místě stastik stahovanosti Opera Mini 5. Celosvětové statistice totiž dominují přístroje Nokia a Sony Ericsson. Kromě iPhonu drží všechna místa v první dvacítce právě přístroje těchto značek.

HOME SHEEP HOME

5. května 2010 v 16:46 Flash zábava
Pomozte ovečkám se přemístit z bodu A do bodu B. K dispozici máte tři ovečky - každou různé velikosti a každou tedy k jinému použití. Ve hře funguje fyzika a tak ovečkou pohne jednom větší ovečka. Mezi ovcemi se přepínáte pomocí numerických kláves 1,2,3 nebo vybíráte myší a samotné kudrnaté potvory se ovládají šipkami.

Home Sheep Home

Fotbal ve 3D: když při natáčení udělají chybu, rozbolí vás hlava

5. května 2010 v 14:40 | TECHnet.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Letošní světový fotbalový šampionát se bude natáčet a nejspíš i vysílat ve 3D. I drobná chyba v produkci ale může divákům způsobit bolehlav. Nakoukli jsme pod pokličku produkce prostorového obrazu ve vývojovém centru Sony.

Sport, koncerty, filmy ... vše bude v obýváku 3D

Speciální kamery, jiné úhly záběrů, opatrný střih. A také nové pracovní pozice, technické vychytávky a unikátní přenosový vůz. Ve vývojovém centru Sony v anglickém městečku Basingstoke se vše točí kolem 3D. Máme se na co těšit.

Jaké záludnosti natáčení 3D obrazu skýtá, jaká technika se k němu používá a jak se bude 3D vysílat jsme zjišťovali u těch nejpovolanějších, techniků společnosti Sony (3D kamery, 3D produkční technika, 3D projektory pro kinosály, 3D televizory a přehrávače pro domácnost), zástupců televizní stanice Sky (průkopník 3D záznamů a vysílání sportovních přenosů) a Telegenic (podílí se na výrobě 3D přenosových vozů).

Než se dostaneme k výrobě a distribuci 3D pořadů, podívejme se, jak mozek s prostorový obrazem pracuje.

Jak ošálit mozek, aby viděl 3D

Prostorový vjem obrazu vzniká až daleko za očima, ve zrakovém centru mozku. To vyhodnocuje najednou signály z obou očí, které díky vzájemné vzdálenosti 65 mm (průměrně) vnímají dva trochu rozdílné pohledy. Tomuto jevu se říká stereopse a mozek ho využívá k interpretaci (či iluzi) prostoru obrazu.

Vnímání prostoru ovlivňuje i mnoho dalších faktorů:

Zaostření: Mozek vyhodnocuje, jaké předměty jsou ostré a které se rozostřují. Pokud hledíte na žáka v první řadě, toho v desáté vidíte rozostřeně.

Perspektiva: Čím je předmět dále, tím je menší. Souběžné linie se opticky sbíhají. Ukázkovým příkladem jsou koleje, na obzoru se skoro protínají.

Okluze: Zakrytí jednoho předmětu druhým, přičemž platí, že překrývaný objekt je dále a překrývající blíže.

Světla a stíny: Představte si obličej bez jakýchkoli stínů, s rovnoměrným rozprostřením světla. Bude plochý. Teprve stínováním získá plastičnost a prostor.

Intenzita barev a kontrast: Bližší objekty mají sytější barvy a působí kontrastněji. Známe například z dovolených u moře, při pohledu na vzdálený břeh. Oproti našemu bezprostřednímu okolí je našedlý a nevýrazný.

Vzájemný (relativní) pohyb: Při pohybu hlavou (nebo kamerou) se bližší předměty pohybují rychleji než vzdálenější. Při jízdě autem se dopravní značky podél cesty rychle míhají, zatímco hora na obzoru se skoro nepohybuje.

Konvergence: Pokud oči sledují vzdálený předmět, hledí rovně. Při zaostření na bližší objekt se obě musí natočit směrem k předmětu, dojde ke sbíhání pohledů. Mozek tento pohyb oka nejen řídí, ale také zpětně registruje a vyhodnocuje.

Všechny výše uvedené aspekty se podílejí na vzniku prostorového vnímání obrazu. Všechny je tedy musí brát v potaz i filmaři při natáčení 3D filmů. Některé vzniknou sami od sebe, jiným musí pomoci.

Pro natáčení/zpracování zobrazení 3D obrazu je zcela klíčový jev, o kterém jsme mluvili hned zkraje: stereopse. Kameramani musí pracovat s dvojicí precizně aretovaných kamer (jedna kamera/jedno oko), dvojice obrazů musí projít zpracováním, musí být odvysílána a televizorem zobrazena. 3D brýle pak zařídí, aby levé oko vidělo pouze obraz levé kamery, pravé oko obraz pravé kamery. A dál je to jako naživo.

Méně střihů

Také vás občas štve moderní dynamický střih, kde než si stačíte záběr prohlédnout, již proběhly tři další? Toho se u 3D snad bát nemusíte.

Podle vyjádření techniků nelze ve 3D rychlý střih použít, protože by to vedlo k rychlé únavě zraku.
U 3D se budou častěji (doufejme) používat delší statické záběry a divák si tak může v prostoru vše v klidu prohlédnout a užít. Například hru na ploše tenisového kurtu.

HD, 2K, 4K - tedy vysoké, vyšší a ještě vyšší rozlišení

V domácnostech je teď nejvyšší rozlišení takzvané plné HD (Full HD). To znamená 1920 obrazových bodů na řádek a 1 080 řádků. 2K se zatím používá především pro profesionální natáčení a v digitálních kinech. Rozlišení je o trochu větší, 2048 x 1080 pixelů. 4K do českých kin teprve nesměle nakukuje a používají ho někteří filmaři. I na velikém plátně nabízí špičkově detailní obraz, rozlišení je totiž 4096 x 2160 obrazových bodů. Pro představu o náročnosti datového toku: za jednu sekundu je promítnuto 24 (u 3D 48) obrazových snímků v rozlišení 8,85 MPix.

Dvě kamery - pro každé oko jedna

Zatímco vyrenderovat animovaný 3D film není pro studia již několik let takřka žádný problém, natočit působivý živý 3D film je zatím hodně komplikované.

3D obraz je totiž nutné natáčet dvěma kamerami naráz, přičemž obě musí být zcela identicky nastaveny, shodně ovládány a jejich vzájemná konfigurace musí splnit spoustu podmínek.

V jednodušší variantě upevnění je dvojice kamer postavena na jedné ližině bok po boku, u složitější varianty je jedna ve vodorovné a druhá ve svislé poloze a obraz je nasměrován pomocí zrcadel. Podobnými kamerovými systémy (jako na obrázku) byl natočen i Avatar.

3D Sony 3D mirror rig

Kamery musejí být ve stejné výšce a zafixovány ve stejném úhlu, jedna kamera nesmí mířit výš než druhá. To by mozek poznal a nutil oči udělat to samé, jedním koukat výš než druhým. Na takové kousky ale nejsou oči stavěny a sledování takových záběrů by rychle končilo bolestí hlavy. Lze říci, že přípustné není ani žádné jiné vzájemné naklopení kamer, ve všech případech by došlo ke zkreslení obrazu a prostorového efektu.

Shodně nastavená musí být i transfokace kamery (zoom), obě musí snímat zcela stejný prostor. Totéž platí o ostření, obě kamery vždy musí ostřit ve stejné hloubce (zpravidla tedy na stejný objekt).

Protože na filmovém place objektivy kamer nahrazují lidské oči, musí musí být tak i vzdáleny. Osy objektivů by tedy měly mít rozteč zhruba 65 milimetrů. A to je, v případě rozměrnějších skel, poměrně problém.

Ačkoli již byly představeny 3D kamery, které sdružují optiku, snímače a elektroniku pro současné snímání dvou pohledů v jednom přístroji, filmaři zpravidla používají dvě samostatné kamery. Je to především proto, že mají širší možnosti výběru objektivů a především - 2K nebo 4K rozlišení.

Obě kamery tak musí být připojeny na speciální mechanismus, kterému se anglicky říká "3D rig", tedy něco jako 3D montážní systém. V podstatě jde o složitější stativ, na kterém je zcela přesně a kalibrovatelně uchycena dvojice kamer. Jejich konfigurace musí splnit výše zmíněné podmínky.

3D rigy lze rozdělit na dvě skupiny podle umístění kamer. U toho jednoduššího jsou obě kamery na jedné ližině vedle sebe. Technicky jednodušší řešení má ale tu nevýhodu, že ne vždy se kamery vedle sebe vejdou tak, aby byly středy objektivů ve vzdálenosti 65 mm.

Složitějším, ale ve výsledku vhodnějším řešením, je takzvaný "3D mirror rig". Zde se kamery netísní vedle sebe, ale jedna je uchycena vodorovně, druhá o něco níž svisle. Objektivy obou kamer míří do tmavého boxu se zrcadlem, jedna kamera tak natáčí obraz odražený. Díky tomu ale mohou být osy objektivů v optimální vzájemné vzdálenosti.

3D mirror rig: A) zracadla rozdělující obraz pro kamery, B) a C) snímací kamery, E) náhledový monitor, D) společné ovládání obou kamer

3D rig

Před obrazovkou, za obrazovkou, napůl v obrazovce

Pokud jste již byli v kině na 3D projekci, jistě si pamatujete, že některé předměty vystupovaly před plátno, jiné se naopak vzdalovaly hluboko za plochu plátna. Na stejný efekt se můžete těšit i u sportovních přenosů a hraných filmů na domácím 3D televizoru.

Hloubku prostoru určuje jev, kterému se odborně říká paralaxa. Jeden obrázek vydá za tisíc slov.

To zda se obraz jeví před obrazovkou nebo za obrazvokou ovlivňuje takzvaní paralaxa. C) je zobrazený předmět, A) je obrazovka a B) divák s 3D brýlemi

3D - paralaxa

Pokud má být objekt v hloubce za obrazovkou, obraz pro pravé oko je posunut do pravé strany (a obraz pro levé do pravé strany). A naopak, pokud má předmět vystupovat před obrazovku, obraz pro pravé oko je posunut doleva (a obraz pro levé oko naopak do prava).

Z tohoto principu se však odvíjí dvě záludnosti, se kterými je potřeba při natáčení a hlavně při střihu počítat.

Záludnost prvá: Při střihu či švenku nelze přejít z negativní paralaxy přímo do pozitivní paralaxy, protože na to mozek není zvyklý a vedlo by to k bolesti hlavy. Je nezbytné přecházet přes nulovou paralaxu, tedy obraz na úrovni obrazovky. S tím je potřeba při natáčení a střihu počítat, oproti 2D natáčení je to určité omezení.

Záludnost druhá: Nečekaným problémem jsou odchody z a příchody na obrazovku. Představte si, že osoba v popředí (před obrazovkou - negativní paralaxa) odchází na pravé straně obrazovky pryč mimo zobrazenou plochu. V tu chvíli zmizí postava z obrazovky dříve ve snímcích pro levé oko, a teprve později později pro pravé oko. S tím se mozek nemůže v běžném životě setkat (při reálném pohledu by nejdříve postava zmizela pravému oku, teprve poté levému) a takový záběr by působil rušivě.

Pohyb předmětu mimo obraz. Pokud je v popředí, může způsobit problém.

3D - vystup z obrazu

Protože vyvarovat se takových situacích nelze (týká se všeho v popředí), je potřeba při produkci takováto místa upravovat maskováním takzvaným "floating window", tedy létajícím okénkem. Tím se vykryje předmět ze snímků i pro druhé oko. Mozku tento trik neodhalí a výsledný pohled je přirozený.

Záludnost titulková: Všechny doplňkové texty a grafika musí být umístěna do popředí, tedy před nejvystouplejší objekt. V opačném případě by došlo k rozpadu prostorového vjemu. Obecně však lze říci, že titulky a podobné prvky jsou v 3D obraze rušivé a snižují požitek z prostorového vyjádření obrazu.

Kam s ním a jak ho tam dostat

Signál 3D obrazu je fyzicky tvořen dvojicí signálů z jednotlivých kamer. V současnosti se k záznamu 3D obrazu využívají profesionální kazetový formát HDCAM-SR, nebo optické disky XDCAM HD a XDCAM EX.

Aktuálně nejčastějším řešením je využití standardní videoeditační a záznamové techniky, přičemž se vstupní a výstupní terminály používají vždy v páru (pro oba obrazy) v Dual Link zapojení.

To je však jen dočasné řešení, začíná se totiž objevovat elektronika s takzvaným 3G-SDI rozhraním. Zde jsou obra dva signály přenášeny jedním kabelem. Jak to vypadá?

Běžný 2D signál je přenášen ve tvaru Pb Y Pr, tedy, složek Y (jasový signál), Pb (rozdílový signál mezi modrou barvou a jasovým signálem) a Pr (rozdílový signál mezi červenou barvou a jasovým signálem). U Dual Linku jsou tyto signály vedeny zvlášť, tedy 2 x (Pb Y Pr). U 3G-SDI jsou signály sloučeny a putují ve tvaru PbPb YY PrPr. To ohromně zjednoduší zapojení 3D snímací, záznamové a editační techniky, protože pro přenos 3D obrazu bude potřeba jen jeden kabel.

V prodeji jsou i převodní adaptéry mezi Dual Link a 3G-SDI zařízeními, které usnadní přechod studií na 3D.

Nejrychleji jsou samozřejmě pro 3D přizpůsobeny softwarové střižny, například nová verze Sony Vegas.

Kouzelná krabička zachrání nepovedené záběry a odvrátí bolesti hlavy

Chloubou vývojářů 3D divize společnosti Sony je 3D grafický systém MPE-200 a software MPES-3D01 pro real-time úpravy 3D videa. Ten dokáže zachránit drobné nedostatky vzniklé při natáčení a zpracovat 3D signál tak, aby divák dostal zcela optimálně vyjádřený prostor obrazu.

3D procesor MPE-200 položený na HDCAM SR videorekordéru.

3D Sony procesor

Ať se jedná o korekci rozdílně nastavených kamer (transfokace, barvy, výřez záběrů, nesouběžné linie, pootočení jednoho z obrazů ...), vše dokáže v reálném čase napravit. Samozřejmě, čím lépe nastavený byl kamerový systém, tím lépe výsledek vypadá. MPE-200 není všemocný a za úkol má ladit jen drobné nedostatky.

Jak jsme ale viděli na živé demonstraci, jeho vliv a možnosti jsou významné. Ruční nastavování hloubky prostoru živě snímané scény bylo opravdu působivé. Totéž platí i o přepínání mezi obrazovým výstupem záměrně nevhodně nastaveného kamerového systémem upnutém v mirror rig a obrazem zpracovaným v MPE-200.

Pracovní grafické prostředí 3D procesoru (fotka z monitoru)

3D Sony procesor monitor

Jeho výpočetní srdce tvoří procesory CELL, podobně jako v herní konzoli PlayStation 3. Použit může být jak živě při natáčení (zapojen za kamerami), tak i při post-produkci.

3D nemá nahradit 2D

S trochou nadsázky lze přechod ze 2D na 3D natáčení a produkci přirovnat k přechodu z monofonního ke stereofonnímu záznamu a reprodukci ve zvukové technice. S jedním důležitým rozdílem. Zatímco monofonní nahrávky se dnes již neprodukují, 2D bude vedle 3D dále koexistovat.

DICOTA Link kabelový adaptér USB 2.0 k přenosu dat

5. května 2010 v 13:03 | DICOTA.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
dicotalink1

Potřebujete přenést data z jednoho počítače na druhý? Nebo zřídit přístup pro přenos dat mezi dvěma počítači? DICOTA přináší bezpečné a rychlé řešení: nový kabel pro přenos dat "Link". S Linkem, můžete snadno přenášet data mezi počítači s maximální rychlostí USB 2.0!

Link je samozřejmě kompatibilní i s USB 1.1 standard. Díky systému Plug & Play je Link okamžitě připraven k práci po připojení k USB portům. Přenos dat probíhá na principu Drag & Drop.
dicotalink2

Toto nové příslušenství DICOTA je malé, lehké a řízené nejmodernější technologií, čímž Vám umožní pracovat mnohem efektivněji a rychleji.

Link je snadný a jednoduchý způsob jak sdílet a přenášet data.

Vybavení:
 • dvě USB 2.0 rozhraní pro přímé propojení počítačů
 • vysokorychlostní přenos dat (až do 480 Mb/s) mezi dvěma počítači přes USB 2.0 (též kompatibilní s USB 1.1)
 • USB 2.0 kabel pro přenos dat / adaptér
 • funkce Plug & Play pro snadnou instalaci a Hot Swapping (možné připojení během provozu)
 • CD s ovladačem a manuál.
dicotalink3
Barva: stříbrná
Materiál: Plast / Kov
Váha: 35 g
Rozměry: 95 x 34 x 15 mm
Systémové požadavky: Windows® 98SE*, ME, 2000 & XP*


* Nutný ovladač z CD


Čeho jste si možná nevšimli (Hannah Montana)

4. května 2010 v 5:24 | Anetta |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
1. V díle : Mým klukem je Jackson a budou potíže, svět ví že Hannin kluk je Jackson, a tak může být tajemství prozrazeno , zvlášť když Hannah řekne že je její bratr!!!

2. Když v díle : Žádný cukr zlato Hannah má zapatlanou paruku a sundá si ji, všichni to musí vědět. Ale neví XD!!!

3. Víme z jednoho dílu, že Ricco má bratra. Proč tedy stánek zdědil Ricco a ne jeho starší bratr?

4. Miley má spoutu kluků, většinou ale jen na jeden díl. Kam zmizeli???