Duben 2010

Heslo měsíce 05/2010

29. dubna 2010 v 12:07 | Waly |  ** Heslo měsíce **

"Žij každý den jako by byl tvůj poslední."


Palm má problémy a zřejmě bude prodán

27. dubna 2010 v 22:47 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Kdysi slavná společnost Palm se nedokázala vyrovnat s novými výzvami mobilního trhu a v poslední době spíše živoří. Množí se tak dohady o jejím prodeji silnějšímu partnerovi. Mluví se o HTC či Lenovu.

Společnost Palm nezažívá zrovna šťastné období. Je o ní slyšet především v negativních souvislostech, nedaří se jí prosadit s novými zařízeními a není tedy divu, že už je několikátým rokem v červených číslech. Množí se tak dohady - a analytici tomu přisvědčují -, že společnost jedná o svém odprodeji.

Přístroje Palm Pre a Palm Pixi zjevně nezabraly a kurz akcií společnosti dlouhodobě klesá. Začal růst až v posledních dnech, kdy se hlasitěji hovoří právě o odprodeji firmy silnějšímu partnerovi. Mezi zájemci jsou údajně společnosti RIM, Lenovo a HTC. Dell podle zákulisních informací z obchodu vycouval.
<p> </p>
Šéf Palmu Joe Rubinstein tomu opatrně přisvědčuje, i když stále tvrdí (ostatně to také do poslední chvíle tvrdit musí), že společnost má stále otevřené všechny možnosti a že není vyloučeno její setrvání v současné, tedy samostatné formě. Jedním ze způsobů, jak přežít, by podle Rubinsteina mohlo být licencování kritiky vcelku chváleného operačního systému webOS.

Pravdou ale je, že v dnešní době je operačních systémů pro mobilní zařízení celá řada a proti velkým hráčům je ze slabé pozice těžké se prosadit, a to i s dobrým produktem. Rubinstein tak nevyloučil ani případný prodej Palmu. Analytici odhadují hodnotu společnosti na dvě až tři miliardy dolarů.

Samsung bude mít Yahoo Apps

27. dubna 2010 v 22:35 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Konkurenční firmy se snaží všemi prostředky bojovat proti síle koncernů Apple a Google v mobilním segmentu. Tak například Yahoo se spojilo se Samsungem a bude v jeho mobilech nabízet různé služby.

Yahoo za Google nezaostává jen na trhu s internetovým vyhledáváním, ale také v mobilním segmentu. Zřejmě už je pozdě podnikat nějakou záchranou misi, a tak se tato společnost aspoň snaží vymanit z nejhoršího. Proto spolu se Samsungem ohlásila vzájemnou spolupráci. Yahoo by tak na mobilních telefonech Samsung mělo v základu nabízet přinejmenším jednu aplikaci. A sice takovou, skrz níž půjdou využít služby tohoto vyhledávače, jako například emailový klient, předpověď počasí, instant messenger a samozřejmě i vyhledávání.
<p> </p>
Kromě toho by se v nějaké formě zabudování měly dočkat webové aplikace, jako je kalendář, finance, případně obrázkový Flickr. Služby Yahoo by měly být nabízeny na všech telefonech Samsung. Je ale otázkou, zda budou mít vždy stejnou podobu. Nový operační systém Samsungu Badu totiž počítá s odlišnou funkcionalitou pro přístroje různých kategorií. Aplikace Yahoo budou přístupné také na telefonech od Samsungu, které využívají operační systém Android. Už teď jsou ale mobilní služby Yahoo zastaralé - v dohledné době se totiž nepočítá se zabudováním sociálních funkcí či využitím GPS navigace.

PS3 Remote Play i na PC

27. dubna 2010 v 22:21 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Služba připojení k Playstationu 3 a využívání jeho služeb (včetně her) přes internet byla zatím dostupná pouze pro handheld PSP. S novým firmwarem je však PS3 připravena i na propojení s PC. Zahrajeme si tak konečně Killzone 2 i na počítačích?

Služba Remote Play ukázala, jak bezvadně může fungovat spolupráce herních zařízení od jednoho výrobce. Abychom byli fér, musíme poznamenat, že službu Remote Play podporují i některé mobilní telefony Sony Erricson.
Služba funguje jednoduše tak, že do PSP je přes wifi promítán obraz ze spárované PS3. Limitem tak je pouze rychlost a odezva vašeho připojení, nikoli však náročnost spuštěných aplikací, o které se stará PS3.

Podle oficiálních informací může PS3 s firmwarem 3.30 spolupracovat s "budoucími modely VAIO PC", přičemž další zprávy o novém Remote Play budou brzy k dispozici na stránkách vaio.eu/playstation.

S přihlédnutím k faktu, že notebook VAIO je z pohledu hardwaru PC, jako každé jiné, předpokládáme, že nový Remote Play bude jednoduchá aplikace určená právě pro PC s Windows.

Jak bude aplikace využitelná v praxi zatím není jasné. Zahrát si všechny své oblíbené PS3 hry kdekoliv v dosahu rychlého internetu, je ovšem velmi lákavá představa.

Google prý není pro děti pod dvanáct let

27. dubna 2010 v 22:06 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Ve Velké Británii se rozjela věková klasifikace internetu. V podstatě má zamezit tomu, aby se děti dostaly k obsahu, který by je mohl poškodit. Jenže problém je v tom, že i Google je podle této služby od dvanácti let.

O bezpečnosti na internetu se neustále diskutuje, v poslední době pak obzvlášť intenzivně. Řeší se zejména ohrožení dětí, které se mohou snadno dostat k obsahu, ke kterému by se rozhodně dostat neměly. Ve Velké Británii se tak už pustili do konkrétních akcí. Společnost Tippoh, která poskytuje připojení, rozjela službu, v níž rodičům nabízí rozčlenění webových stránek podle přístupnosti. Služba pak mimo jiné spočívá v tom, že se děti nedostanou na stránky, které neodpovídají jejich věku. Tippoh za službu vybírá poplatek.
<p> </p>
Společnost se spojila s organizací, která uděluje například známá filmová razítka určující, od kdy je film přístupný. Metodiku přístupnosti však Tippoh zvolil víceméně sám a stránky tak ohodnocují jeho speciální a automatické algoritmy. Dosud bylo klasifikováno přes tři miliardy webů. To je úctyhodné číslo, ovšem objevují se také problémy. Například Google a další vyhledávače jsou přístupné až dětem od dvanácti let. Je pravdou, že se díky vyhledávačům dá najít kdeco a děti by se tak mohly dostat k ještě neklasifikovaným stránkám, na druhou stranu jsou vyhledávače také branou do světa informací.

Na Android už seženete 50.000 aplikací

27. dubna 2010 v 22:03 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Mobilní platforma Android od Google se zdá být opravdu velkým úspěchem. Vedle iPhone OS je jediná, která může nabídnout opravdu obrovské množství aplikací. Jedná se o programy i hry.

Mobilní platforma Android od společnosti Google rapidně roste. Už jsme vás informovali o tom, že jí každý den přibude na šedesát tisíc nových uživatelů, což je obrovské číslo. Zjevně to má nějaký důvod a široká dostupnost nejrůznějších aplikací, ať už zdarma nebo za poplatek, ale většinou zdarma, je jistě jedním z nich. Statistiky říkají, že momentálně na Android seženete kolem 50.000 různých aplikací.
<p> </p>
Co je ale možná ještě důležitější, je skutečnost, že počty nových aplikací každým dnem narůstají. Trajektorie celkového množství Android Apps tak míří strmě vzhůru. Měsíční objem nově vydaných aplikací také letí nahoru. Ještě v prosinci přibylo 3804 nových aplikací, v březnu už to bylo 8636 a dubnová čísla se přes ta březnová přehoupla už někde za polovinou měsíce, takže opět budou rekordní. Konkurenční iPhone OS je na tom ještě lépe, letos překročil hranici sta tisíc dostupných aplikací. Neroste už ale tak rychle jako Android.
<p> </p>

Bílý dům vyvíjí moduly pro Drupal

27. dubna 2010 v 21:59 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
V minulém roce přijal úřad Baracka Obamy v rámci podpory otevřených produktů redakční systém Drupal jako CMS pro svůj web. Nyní Bílý dům vyvinul pro své potřeby nové moduly, které zpřístupnil komunitě uživatelů Drupalu.

Obamova administrativa aktivně provádí kampaň, ve které slibuje, že vláda bude více transparentní a přístupná pomocí internetových technologií. David Cole, poradce výkonného Kanceláře prezidenta republiky, oznámil, že jeho tým uvolil několik vlastních modulů, který byly vytvořeny pro účely spuštění webu whitehouse.gov. Američané si od svého kroku slibují zejména to, že lidé po celém světě využijí, přezkouší nebo vylepší tyto hotové moduly. Bílý dům je nadšen zájmem testerů a vývojářů webu, kteří na základě naprogramovaných komponent pokračují dále ve vývoji svých webů.

<p> </p>

Web Whitehouse.gov je z velké části postaven na open source CMS systému Drupal, který se stal značně populární i v našich končinách. Díky doplňkovým modulům lze tento redakční systém rozšířit o funkčnost - například o fotogalerie, kalendáře, diskusní fóra apod. Moduly, které navrhli odborníci z Bílého domu jsou dle ohlasů uživatelů velmi užitečné. Například jeden z nich dovoluje lidem registraci na jedné či více konferencí s kompletní správou workshopů, další komponenta dovoluje komplexně zpracovávat metadata u obrázků, takže jsou dostupnější pro zrakově postižené.

Nový Creative Suite 5 od Adobe představen

27. dubna 2010 v 21:54 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
20.dubna 2010 proběhla v pražském hotelu Clarion konference Creative Future 2010 k představení balíku Creative Suite 5. Společnost Adobe pojala celou akci ve velkém a k vidění toho bylo opravdu mnoho. My se s vámi podělíme o to nejzajímavější.

Setkání kreativních profesionálů, běžných uživatelů, partnerů a dalších příznivců kreativních technologií proběhlo 20. 4. 2010 při příležitosti uvedení Adobe Creative Suite 5 na český trh. CS5 je balík produktů, který je zaměřen na tvorbu moderního interaktivního obsahu pro návrháře a vývojáře. Nová verze je navíc v mnohém revoluční. Přináší nové nástroje,  efektivnější postupy a výrazný nárůst rychlosti díky nativnímu 64-bit kódu, vylepšené GPU akceleraci a spolupráci s výrobci hardwaru. 
<p> </p>
Před vchodem do hlavního sálu prezentovali své produkty především hardwarový výrobci. Za zmínku stojí např. stánek Applu, kde si každý mohl vyzkoušet nejnovější produkty řady iMac a k radosti mnohých i iPad. Dále pak profesionální tablety od firmy Wacom a pracovní stanice od Lenova. K vidění zde byl i první Photoshop na počest 20. výročí od vydání první verze.
<p> </p> <p> </p>
 Vlevo iMac s Magic Mouse, vpravo rekordně prodávaný tablet iPad.


<p> </p>
Plně funkční Macintosh 2 s první verzí Photoshopu. 

Celá konference připomínala jeden velký workshop se spoustou vsuvek a ukázek funkcí jednotlivých produktů. Nejvíce prostoru dostal Photoshop. Za zmínku dále stojí nový nástroj pro grafiky Flash Catalyst umožňující tvorbu interaktivního obsahu a jeho rozhýbání bez nutnosti znalostí programování. V neposlední řadě pak zaujala sada služeb CS Live obsahující užitečné nástroje pro testování webových stránek, spolupráci na projektech a mnoho dalšího.
<p> </p> <p> </p>
Vlevo v pozadí hlavní scéna. Vpravo Tom Krcha Platform Evangelist v roli cool vědce předváděl ty nejzábavnější věci (na obrázku rozšířená realita ve Flashi).

Creative Suite 5 v číslech

CS5 bude dostání v pěti různých edicích. V nejobsáhlejší z nich (Master Collection) naleznete 15 produktů, od Photoshopu přes Flash Builder po After Effects. Celý balík je naprogramován cca 90 mil. řádky kódu. Obsahuje 250 nových funkcí a spoustu dalších vylepšení.
<p> </p>
Cena má být o 30% lepší, než tomu bylo dříve a mnohé jistě potěší, že české verze mají být levnější než všechny ostatní! Samotný Photoshop by měl stát kolem 16000 a pro studenty slušných 6000Kč. Nejdražší z balíků Master Collection vyjde na cca 55000Kč, což vzhledem k profesionálním funkcím a širokému využití není vůbec špatné.
Všechny balíky lze zatím pouze předobjednat. Oficiální vydání je naplánováno na druhou polovinu května tohoto roku.
<p> </p>
Konference byla velmi zajímavá a zájem o ní obrovský. Již několik dní před konáním byla akce plně obsazena a šlo se registrovat jen na pořadník. Pokud jste se akce nemohli zúčastnit nezoufejte, stejná akce proběhne 27. dubna 2010 v hotelu Danube v Bratislavě. V nejbližší době bude oznámeno několik workshopů, na které se můžete zdarma registrovat zde: http://www.adobe.com/cz/akce/cf2010/ .

Fotky údajného iPhone 4G vydělaly miliony

27. dubna 2010 v 21:48 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nález dosud oficiálně neoznámeného iPhone 4G se postaral o pořádný internetový rozruch. Analytici vypočítali, že stránka, která uveřejnila jeho fotky, díky tomu vydělala kolem tří milionů korun.

Podle dostupných zpráv zaplatil server Gizmodo nálezci za iPhone 4G, který si zaměstnanec Apple zapomněl v jednom baru, zhruba 10.000 dolarů, tedy takřka 200.000 Kč. Majitelé webu ale zřejmě dobře věděli, že se jim tahle investice mnohonásobně vrátí. A skutečně - den, kdy na stránkách uveřejnili fotografie nového iPhone s popisem nových funkcí, byl jejich nejúspěšnější za celou historii. Stejně tak den následující a i další dny byly evidentně poznamenány zájmem o informace o novém iPhone.
<p> </p>
Gizmodo má obvykle kolem 5 milionů zobrazených stránek za den. Ve dvou dnech, kdy byl zájem o iPhone 4G nejvyšší, však návštěvnost vyskočila přes 20 milionů pageviews. Gizmodo tak jen za tyto dva dny získalo přes 30 milionů zobrazených stránek navíc. Podle propočtů stránky Digital Inspirations by tak jen v rámci systému Google Ads a podobných vydělalo přinejmenším 150.000 dolarů navíc. To jsou takřka tři miliony korun navíc. Gizmodo navíc reklamu také prodává a v těchto dnech ji tak mohlo zobrazovat rychleji. To do firemní kasy přineslo další miliony. Tenhle obchod se tedy náramně vyplatil.

Ostatně zájem je také o okolnosti ztráty iPhonu 4G. O tu se postaral zaměstnanec Apple Gray Powell. Ten jistě nebyl nadšen z toho, že den po ztrátě telefonu, bylo jeho jméno pátým nejhledanějším na Google.

Lonely Planet průvodci na iPhone

27. dubna 2010 v 20:24 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Chystáte-li se do nějakého z největších evropských měst, jako je například Londýn, Řím, Paříž, Vídeň a další, bude se vám ve vašem iPhonu/iPodu hodit šikovný průvodce po těchto metropolích. V současnosti jsou navíc na App Store zdarma.

Lonely Planet City Guide je série aplikací průvodců po evropských metropolích. V současné době platí na App Store časově omezené nabídka, v rámci které je možné tyto průvodce stáhnout zdarma. Bohužel tato nabídka platí jen pro některá z měst, například Praha je stále zpoplatněná, a to za cenu 12,99 Euro. To našinci nemusí tak úplně vadit, přeci jen si na českém App Store asi nebude příliš mnoho lidí kupovat průvodce po Praze v angličtině. Pokud ale v budoucnu plánujete vycestovat do některého z hlavních evropských měst, doporučuji co nejrychleji průvodce stáhnout.
<p> </p>   <p> </p>

Informace o městě

Základem každého z Lonely Planet průvodců pro iPhone/iPod je samozřejmě představení města. V části The Book je vyčerpávající popis všeho, co s městy souvisí. Dočtete se tak zde o historii, současném životě, trochu o státech, kultuře, umění a tak dále, prostě o všem, co by mohlo návštěvníky města alespoň lehce zajímat. Podoba The Book nemá danou šablonu, je závislá na konkrétním místě, ale i na autorech průvodce. V průvodci po Londýně se tak dočtete například o punku, britpopu, ale i politice a jeho historii. V Paříži je naopak velká část věnována umění nebo nakupování a obchodům.
<p>Průvodce je pro přehlednost rozdělen do několika kapitol</p>   <p>Text je v některých případech doplněn obrázky</p>
Vlevo obsah průvodce po Londýně. Vpravo konkrétní kapitola průvodce Barcelonou

Množství podaných informací není ani příliš velké na to, aby nudilo a špatně se četlo na malém displeji, ani příliš malé na to, aby se člověk ztrácel. Mezi stránkami se neprochází efektním listováním, jak je známo z jiných aplikací, ale jen pomocí šipek v dolní liště. Tady je také možno provést změnu velikosti písma. Nefunguje tak zde ani zoom, ale jsou jen přednastaveny 2 velikosti fontu. Obrázky, doplňující text je možné zvětšit a na nich pak funguje i klasický multitouch zoom.

Co je v mém okolí?

Díky možnosti rozpoznání vaší stávající polohy je tak pro aplikaci hračkou určit zajímavá místa ve vašem okolí. V záložce Nearby vypíše průvodce nejbližší zajímavá místa a vzdálenost k nim. Místa jsou kvůli přehlednosti rozdělena do kategorií jídla, zábavy, nakupování, přespání nebo míst, která jsou pro potěchu oka, kam patří všelijaké pamětihodnosti, galerie, muzea a podobně. Díky filtru můžete vyhledat jen ta místa, která vás zajímají, přeci jen pokud máte hlad, nebude vás momentálně tolik zajímat kde přespat.
<p>Aplikace vyhledá zajímavá místa nejblíže vaší stávající poloze</p>   <p>Každá položka zahrnuje i krátký popis společně s otevírací dobou nebo například spojením hromadnou dopravou</p>
Vyhledání nejbližších zajímavostí podle stávající polohy. Každá položka obsahuje i krátký popis

Každé místo je v detailu doplněno krátkým popisem, kontaktem, otevírací dobou, případně linkou hromadné dopravy. Místo si můžete přidat do oblíbených nebo vyhledat na mapě. Pro tuto funkci je nutné být přímo ve městě. Pro prohlížení míst na mapě je zde jiná funkce.

Offline mapa

Součástí aplikace je také mapa, na které jsou významná místa označena. Její výhodou je to, že data jsou součástí aplikace a nenačítají se ze sítě. Na mapě funguje stejný filtr jako u vyhledávání nejbližších míst, můžete si tak nechat zobrazit jen místa v určité kategorii.Pohyb po mapě je plynulý, snad jen při větším množství "špendlíků" je znatelné lehké zpoždění reakce.
<p>Na mapě jsou důležitá místa znázorněna</p>   <p>Při klepnutí na špendlík se zobrazí popis místa</p>
Vlevo mapa bez filtrování, vpravo s filtrem a detailem památky

Určitě užitečné je na mapách znázornění zastávek metra nebo autobusu, které mohou velmi pomoci s orientací a vyhledáváním cesty k cíli. Samozřejmostí je vyhledání a vyznačení momentální polohy na mapě v rámci města.

Díky funkci vyhledávání můžete najít všechny informace o vyhledávaném výrazu. Prozkoumán bude fulltextově obsah celé aplikace a výsledkem je pak seznam všech nalezených informací, míst a čehokoliv, kde je zmínka o vyhledávaném výrazu. Jako poslední funkce je nabízena možnost prohlédnutí galerie všech obrázků a fotek, které se vyskytují kdekoliv v rámci aplikace.

Závěrem

V případě cesty za krásami největších evropských měst se průvodce bude určitě hodit. V těchto dnech je navíc možnost získat tyto průvodce zdarma v rámci časově omezené akce. Na App Store jsou v současnosti ke stažení průvodci po Londýně, Římě, Vídni, Paříži, Istanbulu, Berlíně, Amsterdamu, Barceloně, Budapešti, Mnichově, Stockholmu, Kodani, Moskvě, San Franciscu, Vancouveru nebo Praze. Pokud se chcete jen něco dozvědět o těchto městech a neplánujete tam zatím cestu, poslouží vám Lonely Planet průvodci jako zajímavý zdroj informací.

Facebook vylepšuje způsob sdílení internetového obsahu

27. dubna 2010 v 19:11 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Cílem Facebooku je podle jeho zakladatele Marka Zuckerberga socializovat internet. Pomoct mu v tom má nová platforma na sdílení článků, videí či obrázků. Ta se má postarat také o to, aby byl Facebook všudypřítomný.

Mark Zuckerberg představil novou strategii Facebooku, pokud jde o sdílení internetového obsahu a propojení sociální sítě se stránkami poskytovatelů nejrůznějších internetových služeb, nejčastěji však článků, videí a obrázků.

Nové pluginy mají za cíl zvýšit důležitost Facebooku na internetu a zároveň ho učinit všudypřítomným. Facebook by tak měl zakořenit mnohem hlouběji do stránek poskytovatelů třetích stran, než tomu bylo dosud.
<p> </p>
Tato nová platforma má zjevně slušný úspěch, protože už při svém startu se mohla opřít o třicet silných partnerů, jako je jsou například televizní kanály na internetu Sky či LoveFilm.

Uživatel Facebooku musí být zalogován na svém účtu (na dotyčné stránce), aby mohl novou platformu využívat. Uživatelé Facebooku pak dostanou možnost kliknout na tlačítko "to se mi líbí" u jednotlivých článků, videí, obrázků či hudby. Výsledkem bude mimo jiné sdílení s přáteli.

Objevovat se budou také nová "pop-up" okna, která by přátele navzájem měla informovat o tom, na co se kdo dívá či čte na nejrůznějších stránkách.

Mělo by to ale fungovat i obráceně. Facebook bude poskytovat informace o oblibě určitého obsahu danému webu, který pak pro určité uživatele bude moct tvořit individualizovanou nabídku. Ano, celé to vlastně opět směřuje k tomu, jak co nejlépe prodat reklamu.

50 nečekaných míst, kde najdete Linux

27. dubna 2010 v 19:07 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nebylo to tak dávno, kdy Microsoft Windows měl zdrcující podíl na trhu operačních systémů. Stále větší procento na trhu zabírají počítače Mac a roste zájem také o Linux, který se tak dostává na místa, kde bychom jej nečekali.

Linux se pohybuje těsně pod 1% z celkového podílu na trhu s operačními systémy. A i když se to někomu může zdát jako minimum, Linuxu je mnohem více než například okrajových OS. V níže uvedeném seznamu najdete místa, kde jsou různé variace Linuxu využity a nasazeny do ostrého provozu. V seznamu je také Česká pošta, která na Linux po vzoru US Postal Servise přemigrovala v roce 2005. Linux v případě České pošty běží na 4000 serverech a 12000 terminálech. Linux se obecně využívá zejména u firem, které chtějí šetřit náklady, nebo které potřebují extrémně spolehlivý a stabilní systém.

Uživatelé Linuxu ve vládě
 • Americké ministerstvo obrany
 • Americké námořnictvo - podmořská flotila
 • Město Mnichov, Německo
 • Španělsko
 • Federálního úřadu pro letectví
 • Francouzský parlament
 • Průmyslová a komerční banka Čína
 • Školy v Pákistánu
 • Kuba
 • Ministerstvo školství a vědy, Makedonie
 • US Postal Service
 • Federální soudy
 • Rada města Mexico City
 • Garden Grove, Kalifornie
 • Largo, Florida
 • Česká pošta, s.p. 
Uživatelé Linuxu ve vzdělávání
 • Ruské školy
 • Německé univerzity
 • Filipíny
 • Gruzie
 • Indický stát Tamil Nadu
 • Švýcarské školy
 • Bolzano, Itálie
 • Kerela, Indie
 • Program Jeden notebook na dítě
 • Školy ve státě Indiana
<p> </p>

Obchodní uživatelé Linuxu
 • Novell
 • Google
 • IBM
 • Panasonic
 • Virgin America
 • Cisco
 • ConocoPhillips
 • Amazon.com
 • Omaha Steaky
 • Peugeot
 • Wikipedia
 • New York Stock Exchange
 • Burlington Coat Faktory
 • Raymour and Flannigan
 • Tommy Hilfiger
 • Toyota Motor
 • Travelocity 
Domácí a vědecké použití Linuxu
 • Sony Playstation 3
 • Netbooky
 • Některé modely Dell
 • CERN
 • Internet Archive
 • ASV Roboat
 • IBM iDataPlex v Kanadě
<p> </p>

Google obdržel 10.000 žádostí o uživatelská data

27. dubna 2010 v 18:56 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Za pouhých šest měsíců končících posledním dnem minulého roku se u Google nahromadilo přes deset tisíc žádostí vlád o data sledovaných uživatelů. Většina z nich je podezřelá z trestných činů.

Google a jeho přidružené služby, například Youtube, obdržely za pouhých šest měsíců (konče 31.12.2009) více jak deset tisíc žádostí vládních agentur o poskytnutí dat sledovaných osob.

"Jako každá jiná technologická či komunikační společnost pravidelně dostáváme žádosti vládních agentur po celém světě, které se týkají odstranění určitého obsahu, nebo poskytnutí informací o uživatelích či službách," stojí v prohlášení na nově zřízené stránce Google, která má za cíl vnést transparentnost právě do těchto žádostí.
<p> </p>
Většina žádostí je podle Google oprávněných a týkají se například kriminálního vyšetřování, pokud jde o poskytnutí informací, nebo dětské pornografie, pokud jde o odstraňování obsahu.

Nejvíce žádostí o informacích o určitých uživatelích chodí překvapivě z Brazílie, stejně jako žádostí o odstranění obsahu. Jedná se o 3663, respektive 291 žádostí od Brazíle. Na druhém místě jsou Spojené státy americké.

Česká republika zřejmě takové žádosti neodesílá, protože v seznamu není uvedena ani mezi zeměmi, které za zmíněné období požádaly méně jak desetkrát.

Hacker rozprodává 1,5 facebookových účtů

27. dubna 2010 v 18:43 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Jistému hackerovi se podařilo odcizit data z více jak 1,5 milionu účtů na Facebooku. Jde o jednu z největších krádeží, která se na této sociální síti odehrála. Hacker data nyní úspěšně rozprodává.

Možná to ani nevíte, a jste v obrovském balíku uživatelských údajů, které se podařilo odcizit jednomu hackerovi, případně hackerské skupině. Jisté je, že v hackerských fórech vystupuje pod přezdívkou Kirllos. Lidé z organizace VeriSigns iDefense naráží na prodeje údajů z Facebooku každou chvíli. Tenhle je však zaujal svou rozsáhlostí. Tolik údajů se  z této sítě snad ještě nikomu ukrást nepodařilo. V balíku hackera je zhruba každý třístý uživatel Facebooku.
<p> </p>
Kirllos prodává "uživatele" v balíčcích po tisíci kusech. Za jeden takový balíček zájemce zaplatí mezi pětadvaceti a pětačtyřiceti dolary. Záleží totiž na tom, jak kvalitní balíček si koupí. Jsou totiž odstupňovány podle toho, kolik mají prodávaní uživatelé přátel. Všechny prodávané účty jsou samozřejmě opatřeny přihlašovacími údaji. Cílem kupujících tak pravděpodobně je spamování Facebooku. Kirllos má se svou nabídkou evidentně úspěch. Zatím totiž prodal zhruba 700.000 účtů. Pokud by se mu podařilo prodat všechny, inkasoval by zhruba milion korun.

Policejní botička

25. dubna 2010 v 21:55 | tn.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Policisté parkují opravdu všude. Když ale dostanou na auto botičku, tak to stojí za to!
boticka

Dospělí kvůli krizi chodí spát stále dříve a dříve, průměrně už v půl jedenácté

23. dubna 2010 v 23:58 | Novinky.cz
Ekonomická recese omezuje lidské ponocování a nenápadně nutí lidi chodit spát dříve. Průzkum mezi třemi tisíci lidmi ve Velké Británii ukázal, že lidé chodí nyní spát průměrně okolo půl jedenácté večer. A téměř 60 procent Britů přiznalo, že se převlékají do pyžam a nočního oblečení hned po návratu z práce.

Lidé stále častěji potlačují myšlenky na finanční krizi spánkem.


Zajímavá studie tří tisíc osob ukázala, že chodíme nyní spát nejdříve v posledních dvou letech. Lidé směřují do postelí dříve, nemají totiž tolik peněz, aby mohli večery trávit často mimo domov a bavit se.

"Ekonomická krize je jednoznačně důležitým faktorem. Lidé chodí méně ven a chodí do postele dříve. Lidé chodí spát v týdnu průměrně v půl jedenácté, což je o hodinu dříve než před dvěma lety," uvedla Ruth Stevensová, zástupkyně značky spodního prádla Jockey, která průzkum pořádala.

Celých 59 procent Britů se převléká do pyžam hned po návratu z práce a dalších 26 procent jich přiznává, že stráví v pyžamu nejméně hodinu předtím, než ulehnou do postele a zhasnou světla, ukázal průzkum.

V Číně se musí nechat sterilizovat 10 000 lidí, jinak zatknou jejich rodiče

23. dubna 2010 v 23:54 | Novinky.cz
V rámci programu plánovaného rodičovství chtějí úřady na jihu Číny ve městě Pchu-ning sterilizovat na 10 000 lidí. Některé dokonce proti jejich vůli. Místní zdravotnické úřady v provincii Kuang-dong zahájily kampaň, jejímž cílem je sterilizovat lidi, kteří už mají jedno nebo více dětí, aby se podařilo udržet plánovanou úroveň populace.

V Číně nadále omezují porodnost. Ilustrační foto

Čínská média podle SkyNews píší, že staří otcové a matky lidí, kteří se odmítli nechat sterilizovat, byli zadrženi. Chuang Žuej-feng, který má tři dcery, sdělil: "Před několik dny mě zavolal místní úředník a vyzval mě, abychom se já nebo žena podrobili operaci, jinak by mi mohli odvést otce." On to odmítl a jeho otec byl skutečně odveden. Podle místního nařízení mohou zemědělci počít druhé dítě, pokud první byla dcera.

Ve věznicích skončilo několik set lidí. Na 1300 osob bylo zadržováno v úředních budovách, kde byly proškoleny o čínském plánovaném rodičovství.

Amnesty International postup odsoudila. Ředitelka britské pobočky Kate Allenová sdělila: "Je hrozné, že úřady podrobují lidi takovýmto invazivním zákrokům proti jejich vůli. Zprávy, že příbuzní byli uvězněni, značí, že páry jsou tlačeny, aby se podrobily proceduře, což vzbuzuje neuvěřitelné obavy."

Ředitelka také vyzvala čínskou stranu, aby s tím skončila: "Úřady města Pchu-ning musejí okamžitě odsoudit tyto praktiky a zajistit, že další už nebudou sterilizováni."

GSM Klíč - otevírejte ZDARMA vrata mobilem!

21. dubna 2010 v 23:44 | GSMklíč.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně

Co je to GSM Klíč?
GSM Klíč je zařízení, které z vašeho mobilu udělá dálkový ovladač k otevírání a zavírání vrat, bran a závor. Zařízení po přijetí prozvonění z mobilního telefonu vydá po autorizaci signál elektrickému pohonu brány, aby otevřel nebo zavřel. Autorizace je oprávnění otevírat nebo zavírat a řídí se podle seznamu vámi uložených mobilních čísel v GSM Klíči.

Vlastnosti GSM Klíče
 • Bezplatný provoz
 • Vysoká bezpečnost a kontrola nad uživateli
 • Možnost správy uživatelů na dálku přes PC nebo mobilním telefonem
  
Výhody GSM Klíče proti klasickým ovladačům
 • Nulové náklady spojené s pořízením nového ovladače brány při poškození nebo ztrátě
 • Rychlé přidání a odebrání uživatele
 • Kontrola přístupu podle telefonního čísla (historie přístupu)


Certifikovaná instalační firmy
Přestože je zařízení velmi snadno ovladatelné a velmi snadno spravovatelné, je důležité mít, stejně jako u jiných elektrických zařízení vše od počátku dobře nainstalováno a pro případ nesnází mít k dispozici partnera, který dokáže rychle a účinně pomoci. Proto jsme se rozhodli vytvořit síť certifikovaných firem instalujících zařízení GSM Klíč. Vybíráme si mezi firmami s dlouholetými zkušenostmi instalující garážové systémy, brány a vrata.


Webové stránky za 5 minut a zdarma

19. dubna 2010 v 1:40 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Program na dělání webových stránek? Máme. Webovou prezentaci si s eStránkami může vytvořit kdokoliv, jednoduše a bez znalosti programování. Dosud to zvládl asi milion uživatelů.

Na www.estranky.cz si každý dokáže vyrobit webové stránky za 5 minut a zdarma. Webovou prezentaci si s eStránkami může vytvořit kdokoliv, jednoduše a bez znalosti programování. Dosud to zvládl asi milion uživatelů. Design stránek může uživatel přizpůsobit vlastním požadavkům, na výběr je přibližně stovka profesionálních šablon vzhledu od předních českých webdesignérů.

Proč vůbec dělat webové stránky?

Internet je efektivním nástrojem ke komunikaci, ať už jde o přátele, spolupracovníky či zákazníky. Jednoduše se tak můžeme podělit o své názory, zážitky, stejně tak není problém ukázat na stránkách fotky. Nemusíme tak posílat emaily s "obřími" přílohami, když se vrátíte z dovolené a chcete potěšit své známé Chcete říct světu, jaký je váš názor na poslední technologické novinky? Stačí napsat článek na své stránky. Odkaz na tento článek pak můžete propagovat třeba na Facebooku.

Jak začít?

Prvním krokem je výběr adresy stránek. Pak si zvolíte vzhled webových stránek. Připravené šablony vzhledu najdete na adrese http://www.estranky.cz/ukazky. Vaše stránky mohou vypadat například takto:
Náhled

Uživatelem eStránek se pak stanete, jakmile vyplníte a odešlete registrační formulář, ve kterém vyplníte požadovanou adresu vašich stránek a další údaje. Registrace i provoz nekomerčních stránek je zcela zdarma.

Automatické vytváření fotogalerií

Jednoduché je i vytváření fotogalerií. Obrázky můžete nahrávat po jednom, časově úspornější je ale hromadné nahrávání fotek. Snímky si pak mohou návštěvníci stránek pohodlně prohlížet formou tzv. Slideshow. Díky zámku webových stránek pak můžete nastavit vybrané stránky či fotoalba jako soukromé, takže je uvidí pouze ti, kterým to dovolíte.


Zoho - Kancelář online

19. dubna 2010 v 1:37 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Za spojením "online kancelářská aplikace" si určitě naprostá většina lidí vybaví Docs od Google, případně celý balíček Apps. Co takhle vyzkoušet konkurenci v podobě online kancelářského balíčku Zoho.

Kancelářské aplikace od Google měly v době svého počátku cestu k zájmu veřejnosti poměrně snadnou. Přeci jen je Google už zaběhlá společnost, která uživatele přesvědčila o svých kvalitách již dříve. Konkurence tak nemá v tomto odvětví příliš mnoho šancí se prosadit do podvědomí širší veřejnosti. Jedním z balíčků, které se snaží přes tuto nepřízeň již delší dobu prosadit je Zoho, které je dostupné na adrese www.zoho.com.

Zoho Mail

V dnešní době je stále ještě potřeba emailu nezbytností nejen u naprosté většiny domácností, ale i kanceláří. Email jako služba je využíván naprosto všude a tak i v Zoho balíčku nechybí emailový klient. Vzhledově nijak nepřekvapí ani nešokuje, nabízí především přehlednost a funkčnost podobnou naprosté většině známých a používaných řešení.
<p>emailový klient je podobný těm, které už znáte z jiných řešení</p>
Zoho mail - známé a přehledné uspořádání

Pokud tak znáte Gmail nebo vlastně téměř jakýkoliv jiný emailový klient, nebudete zde tápat a během několika málo vteřin budete jako doma. Někdo možná může být nesvůj z nepřítomnosti češtiny, která absentuje vlastně v celém balíku, ale angličtina je zde zřejmá a jednoduchá.

Dokumenty, tabulky a prezentace

Samozřejmě v Zoho balíčku aplikací (souhrně nazývaných Produktivity & Collaboration, tedy produktivita a spolupráce) nechybí ani známá a nepostradatelná trojice textový procesor Zoho Writer, tabulkový kalkulátor Zoho Sheet a nástroj pro tvorbu prezentací Zoho Show. Zoho Writer umí přesně to, co od něj uživatel očekává. Klasický textový procesor v online podání. Všechny podstatné funkce jsou zde k nalezení. Podobně jako v novějších Office, jsou i zde jednotlivé záložky pro úpravu dokumentu. Ukládání probíhá stejně jako v Google Docs průběžně a nemusíte se tak obávat o své dokumenty. A protože se jedná o online řešení, považuje se za samozřejmost možnost sdílení, kde si určíte, s kým budete dokument sdílet a jaká budou mít spolupracovníci práva (čtení, čtení/úpravy).
<p>Klasický textový procesor nechybí samozřejmě ani zde</p>
Zoho Writer - subjektivně se mi s ním pracuje lépe než s Google konkurentem

Tabulkový kalkulátor Zoho Sheet svými funkcemi splňuje požadavky kladené na tento typ aplikace. Samozřejmě, že Excel má například více funkcí pro výpočty, ale pokročilejší funkce, jako například základní statistické obsahuje i Zoho Sheet. Škoda jen, že tyto funkce nejsou opatřeny popiskem, který by s jejich použitím pomohl. Samozřejmostí je i zde sdílení vykonané práce. Na obrázku si možná všimnete částečného zahrnutí češtiny, která může někoho potěšit.
<p>Tabulkový kalkulátor svými funkcemi nijak nezaostává</p>
Zoho Sheet - zahrnuje nejdůležitější používané funkce pro jakékoliv výpočty

Pomocí Zoho Show můžete vytvářet prezentace nebo upravovat importované. Show si poradí s klasickými formáty, samozřejmě včetně .ppt souborů. Nabízena je zde celá řada přechodových efektů, symbolů, barevných šablon apod. Zajímavá je také funkce verzování, kdy se vaše úpravy ukládají a je možné si jakoukoliv úpravu rozmyslet a vrátit se tak k dřívější podobě prezentace.
<p>Zoho Show nabízí mnoho možností k vytváření a úpravám prezentací</p>
Zoho Show nabízí možnost prohlížení, vytváření nebo upravování prezentací

Všechny soubory vytvořené v těchto aplikacích pak máte pod palcem díky Zoho Docs, který pomůže se správou. Zde máte přehled o všech vytvořených dokumentech, můžete je odsud sdílet nebo stahovat (vyberete si v jakém formátu). Máte zde také přehled o zaplnění vašeho 1 GB volného prostoru.

Další aplikace

Tím ale výčet aplikací nekončí. Velmi zajímavým způsobem je zde zapracována i aplikace pro vytváření a správu poznámek, Zoho Notebook. Můžete jej používat jako obyčejnou schránku na vaše textové poznámky. V jiném režimu se ale Notebook promění v jakousi virtuální tabuli a vy na ni přidáváte krátké poznámky, obrázky, videa atd. Vše je možné jednoduše tažením myší uspořádat podle požadavků. Pro jakékoliv jednodušší plánování času a rozvrhu je připraven Zoho Planner, který pomůže s organizováním nejen vašeho času. Přidávat můžete upomínky, to-do nebo poznámky. Pokud potřebujete komunikovat prostřednictvím počítače v reálném čase, můžete využít služeb místního IM klienta. Ten si rozumí s mnoha sítěmi, jako jsou Google Talk, Yahoo, MSN, Facebook Chat, AIM, Jabber nebo ICQ.
<p>Potřebné znalosti vám pomůže uspořádat Wiki</p>
Zoho Wiki vám pomůže uspořádat potřebné znalosti, například o konkrétním oboru apod. Na obrázku je náhled před vytvořením.

Při spolupráci jsou velmi důležité znalosti a vědomosti jednotlivců. Možnost jejich sdílení nabízí Zoho Wiki, která funguje na klasickém wiki principu, kdy v podstatě každý může přidávat obsah. Samozřejmě nejen znalosti je třeba sdílet, ale i všemožné soubory. S pomocí Zoho Share je jednoduché sdílet dokumenty ve všech obvyklých formátech (doc, docx, odt, rtf, pps, ppt, odt, xls a další), ale například i obrázky.

Závěr

V článku byly popsány základní aplikace balíčku Zoho, které se hodí ke každodennímu používání nejen v kancelářích, ale i domácnostech. V Business Apps jsou dostupné pokročilejší aplikace, například pro tvorbu databází, email hosting, webové konference apod. Pro soukromé využití jsou funkce Zoho nabízeny zdarma, jinak je třeba zaplatit. Ceník je dostupný zde. V základu mě ale nabídka Zoho potěšila a osobně jsem měl při práci s dokumenty příjemnější pocit než v Google dokumentech.

Obskurní protipirátské nápady

19. dubna 2010 v 1:33 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Organizace chránící práva společností vyrábějících autorsky chráněný obsah RIAA a MPAA přišly s novými návrhy, jak zamezit pirátství. Například tím, že programy budou neustále scanovat pevný disk.
V posledních měsících se mohlo zdát, že situace kolem protipirátských opatření se poněkud uklidnila a že si společnosti vyrábějící a distribuující autorsky chráněný obsah konečně uvědomily, že časy se změnily a je třeba přijít s poněkud odlišnou prodejní politikou, než se držet té, která fungovala ještě v devadesátých letech.

Zdání to ale bylo klamné. Zejména ve Spojených státech amerických je totiž zase rušno, když organizace RIAA a MPAA združující výrobce autorsky chráněného obsahu opět rozvířily tuto kontroverzní debatu.
Podařilo se jim to řadou návrhů, které se podle kritiků velmi tlučou s právy na svobodu a soukromí. Tak například přišli s tím, že by si lidé na počítače měli povinně nainstalovat program, který by pravidelně scanoval pevný disk a hledal na něm copyrightem chráněný obsah, který byl nelegálně získán.

Takový program by měl podle představ RIAA fungovat jako antivir, až na to, že uživateli počítače by příliš nepomohl, spíše by mu podrážel nohy. Už dnešní protipirátské ochrany nefungují zdaleka dokonale a obvykle šikanují spíše platící zákazníky, tak jak by dopadlo tohle?

Tento program by se navíc instaloval i na veřejné či firemní sítě. Kromě toho protipirátské organizace přišly s myšlenkou kontroly datových zařízení na hranicích. Celníci by tak mohli nahlížet na disky, zda na nich není nelegálně získaný obsah.

RIAA také volá po tom, aby Spojené státy americké začaly otevřeně kritizovat státy s příliš volnou regulací pirátství, například Nizozemsko či Kanadu, která se "provinila" tím, že v případě prohlídek s podezřením na nelegálně získaný obsah vyžaduje soudní povolení. USA by těmto státům podle představ RIAA měly připomínat, že svou protipirátskou ochranu mají zpřísnit, a tím v podstatě zhoršovat vzájemné vztahy.

Android nabízí 38 tisíc aplikací - jsou ale kvalitní?

19. dubna 2010 v 1:28 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Pro mobilní telefony vybavené operačním systémem Google Android je k dispozici na speciálním portálu Android Market na 38 tisíc aplikací. Vzhledem k masivnímu nárůstu jejich počtu se v poslední době začíná hovořit o jejich kvalitě.

Jen za poslední měsíc přibylo na Android Marketu více než 8 000 aplikací a google má u své mobilní platformy šanci dosáhnout do konce tohoto roku více než 100 tisíc různých aplikací. Je zřejmé, že se v budoucnu dočkáme souboje mobilních platforem, neboť jsou tyto chytré telefony mezi uživateli všech věkových skupin stále více oblíbené. Pro Google Android je v současnosti největším konkurentem Apple se svými produkty iPhone a iPod Touch, pro které je na App Store připraveno již více než sto tisíc aplikací. Největší zastoupení mají na Android Marketu malé aplikace, jako jsou RSS čtečky, tapety nebo drobné utility.

Android
Vzhledem k masivnímu přírůstku se nabízí otázka, jak dalece jsou tyto aplikace kvalitní a přínosné, zda se extrémně neopakují a zda má vůbec Google rozvoj svého download portálu pod kontrolou. Hlavní rozdíl mezi společnostmi Apple a Google je ten, že první jmenovaný omezuje vývojáře pomocí předem definovaných vývojových šablon. Google nechává tvůrcům volné ruce, díky čemuž mohou vzniknout skutečné softwarové skvosty, ale také tuctové aplikace, které pak plní obsah download portálu. Nejhorší na celé situaci je fakt, že ani jeden z uvedených portálů nedisponuje metrikou, podle které by bylo možné vyhodnotit kvalitu nabízených aplikací. Pro uživatele pak může být skryta podstatná informace, že dvacet tisíc aplikací z celkového počtu je bezcenných.

Šíří se viry, které vydírají uživatele !!!

19. dubna 2010 v 0:59 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
V Japonsku i v Evropě se objevily případy internetových gangů, které šíří viry a trojské koně, které na web umisťují webovou historii a za její stažení žádají výkupné. Případně hrozí žalobou kvůli nelegálnímu obsahu na disku.

Jedním z aktuálních trendů internetové kriminality je takzvaný "ransomware". Jedná se o viry a trojské koně, které poté, co se usídlí na počítači, uživateli nejrůznějšími způsoby vyhrožují. Nejnovější případ se týká především japonských uživatelů, kteří používají oblíbenou "file-sharingovou" síť Winni, kterou má navštěvovat až 200 milionů lidí. Trojský kůň se zaměřuje na ty, kdo stahují počítačové hry ve stylu hentai, což je odnož anime.
<p> </p>
Trojský kůň se maskuje za instalační obrazovku, a poté, co se usídlí na disku, zkopíruje webovou historii a obratem ji umístí na web. Následuje "férová nabídka" uživateli, který má zaplatit zhruba tři sta korun za to, že historie, v níž mohou být i různé nelichotivé záznamy a jež je spojena se jménem uživatele, z internetu zmizí. Většina lidí přitom na nabídku raději přistoupí a zaplatí.

Podobný případ se objevil ale i v Evropě, kde byl nicméně koncipován trochu odlišně. Na počítač se rovněž infiltroval trojský kůň, který však naoko proskenoval pevný disk a nahlásil, že na něm našel nelegálně získaný software, filmy či hudbu. Skutečný scan se přitom nekonal, hlášení bylo pozitivní, ať už na počítači něco nelegálního bylo či nikoliv. Uživatel byl v tomto případě vyzván, aby zaplatil přibližně sedm tisíc korun, jinak se vystavuje riziku soudních žalob.

Nejobvyklejší případy ransomware jsou ale ty, kdy trojský kůň, který se dostane na váš počítač, zašifruje všechny možné soubory a žádá poplatek za jejich odšifrování.

Cena fanouška na Facebooku je 70 korun, aneb kup si svého fanouška

19. dubna 2010 v 0:55 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Fanouškovské skupiny na Facebooku začínají mít opravdu velkou hodnotu. Jedinci i specializované agentury s nimi čile obchodují. Jeden takový fanoušek prý firmy přijde na sedmdesát korun.

Jedním z důvodů, proč se to na Facebooku hemží nejrůznějšími skupinami, jejichž smysl je poněkud pochybný, je skutečnost, že s jejich členy, tedy lidmi, kteří se stanou fanoušky skupiny, se dá velmi dobře obchodovat. Podle jedné z agentur Vitrue, která se na tyto obchody specializuje, vyjde takový fanoušek firmu, jíž je "prodán" na 3.6 dolaru, tedy na nějakých sedmdesát korun. Na Facebooku však nejsou výjimkou skupiny s milionem fanoušků. Stačí jednoduché vynásobení a přijdete na to, že taková skupina má teoretickou hodnotu sedmdesáti milionů korun.
<p> </p>
Služby specialozvaných agentur do této částky samozřejmě zahrnují i požadované zpracování fanoušků tak, jak si to nakupující firma přeje. Zmíněná agentura Vitrue spravuje pro nejrůznější zákazníky z řad médií, restauratérství, obchodu či zábavního průmyslu zhruba 45 milionů fanoušků Facebooku. Dá se předpokládat, že jak se firmy naučí využívat výhod Facebooku, cena fanoušků, především pak jejich dat, poroste. Je přitom docela zajímavé, že se kolem Facebooku tvoří samostatné byznysy, které vydělávají velké peníze, sám Facebook však zatím žádný velký finanční úspěch nezaznamenal.

CAPTCHA bude zobrazovat reklamu

19. dubna 2010 v 0:48 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Na různé opisné kódy jsme si na internetu již celkem zvykli. Zadávají se při registracích, v diskusích nebo na sociálních sítích. Nově budou tyto kontrolní mechanismy obsahovat reklamní sdělení mířené na uživatele internetu.

Slovo CAPTCHA je zkratkou anglického sousloví Capture Characters. Jejím hlavním účelem je odlišit uživatele, tedy skutečného člověka od počítačů - potažmo tzv. robotů. CAPTCHA představuje určité omezení pro zrakově postižené a je rok od roku složitější. Tím, jak se vylepšují roboti útočící na stránky, je tento systém stále obtížnější a přečíst někdy znaky tohoto zdeformovaného textu je skoro nemožné.
Captcha
Navíc vznikají služby, kde si podobně zdeformovaný text můžete převést zpět do textové podoby - například reCaptcha. Nově tedy autory této webové fičury napadlo, že by se dal text pro opsání integrovat do reklamy na tržní produkt nebo službu. Jinými slovy, text by se nezobrazil deformovaně, ale byl by součástí reklamního banneru. Navíc nejde o text generovaný, ale o text na míru dodaný zadavatelem reklamy.
Reklamní CAPTCHA
Pro autory webů tak vzniká nový prostor pro zdroj příjmů. Pokud provozovatel portálu podepíše s firmou AdCopy smlouvu, může CAPTCHA reklamu prodávat nabízet a inkasovat za ni peníze. Zmíněná společnost AdCopy je v současnosti jedinou firmou, která působí jako prostředník mezi webmastery a inzerenty. Při troše úvahy nad systémem tohoto typu reklamy je zřejmé, že jde o geniální myšlenku. Většinu reklam lze totiž na webu ignorovat. Vyskakovací okna nám blokuje prohlížeč, zbytek zablokuje hravě doplněk do Firefoxu nebo Opera. I kdyby k žádné blokaci reklam nedošlo, může je člověk ignorovat a v textu bannery přeskočit, bez toho, aniž by se na ně soustředil. V případě navrženého systému CAPTCHA reklamy se ale bude muset uživatel na význam reklamy soustředit a i kdyby jej ignoroval, podprahově si opakovaně zadávaný slogan zapamatuje.

O předvídání zločinů se postará software

19. dubna 2010 v 0:44 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Tak trochu to připomíná film Minority Report. Předvídání zločinů ve skutečnosti ale bude o něco méně spektakulární a přeci jen založené na exaktních výpočtech, o které by se měl postarat speciální software.

Státní zastupitelství amerického státu Florida se chystá k aplikaci velice zajímavé metody, jejímž cílem je předejít recidivě u mladých zločinců. Tato metoda je víceméně založena na předvídání toho, zda má mladistvý předpoklady k tomu, aby spáchal další trestný čin. V podstatě půjde o posouzení potenciálu ke spáchání dalšího trestného činu. Na základě výsledku pak bude s mladistvým dále nakládáno, například bude umístěn do ústavu, případně mu bude nařízena převýchova, nebo prostě poputuje do vězení.
<p> </p>
Deepak Advani, analytik predikce u společnosti IBM, která program na předvídání připravila, tvrdí, že výsledky jsou skutečně důvěryhodné. Podle Advaniho tak příslušné orgány mohou zasáhnout, aby zabránily kriminální aktivitě.

Tato iniciativa však ve Spojených státech amerických vzbudila pořádnou vlnu nevole. Hovoří se o porušování základních lidských práv, a to i přesto, že předvídání zločinného potenciálu bude zatím nasazeno jen u mladistvých, kteří už nějaký ten trestný čin spáchali. Úřady ostatně tvrdí, že jim program pomůže v tom, aby neupadli do spirály zločinnosti. Přesto se ale jedná o velmi kontroverzní krok a bude zajímavé sledovat, jaké bude jeho využití v praxi, případně zda dojde postupem času k rozšíření jeho působnosti.

Co je to DirectX?

19. dubna 2010 v 0:42 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Instalujete ke svým oblíbeným hrám i DirectX a nevíte, na co to potřebujete? Slýcháte od svých kamarádů, že vyšla nová verze DirectX, ale nevíte, co to znamená a v čem je lepší, než ta předešlá? Pak se podívejte do článku.

Mnozí uživatelé znají pojem DirectX jen jako něco, co potřebují mít nainstalováno pro hraní svých oblíbených her. Avšak k čemu je to potřeba nebo proč je u nových her vyžadována novější verze? Na tyto otázky si zkusíme zodpovědět v průběhu článku.

<p> </p>
Jedna z prvních ukázek tehdy nejrealističtější syntézy vodní hladiny. Vše je vytvořeno v DirectX 4.0.

Počátky

Stejně jako jakákoliv jiná technologie, i DirectX má své začátky. Ty pocházejí z dob vydání operačního systému Microsoft Windows 95. Tehdy psali herní vývojáři hry pro MS-DOS, kde přímo ovládali hardware, který jim byl DOSem svěřen. Windows 95 měly ošetřený model paměti, takže nebyl možný přímý přístup k hardwaru, což herní vývojáři ale potřebovali.

Zase na druhou stranu s rozvojem domácích počítačů a jejich rozšířením k více uživatelům docházelo k vývoji nového hardwaru. Tím se ztížila práce vývojářům, kteří se museli zabývat více komunikací aplikace (hry) s různým hardwarem než samotnou logikou či vzhledem hry.

Microsoft si tehdy uvědomil, že tohle budoucnost určitě není a tak přišel s nápadem vytvořit kolekci dynamických knihoven (DLL), které by poskytovaly aplikační rozhraní a umožňovaly vývojářům psát pouze jeden typ komunikace. Tyto knihovny by se pak staraly o překlad příkazů do formy srozumitelné hardwaru. Přímou komunikaci s hardwarem pak zařizovali výrobci tohoto hardwaru, kteří vytvářeli ovladače (tzv. drivery).

Tuto komunikaci si můžete představit jako rozhovor dvou lidí v jiném jazyce, kdy si k sobě přizvou překladatele, který zprostředkovává překlad z jednoho jazyku do druhého a zpět. Oproti DOSu je tedy ten rozdíl, že vývojáři neovládají přímo hardware, ale dopomáhá jim k tomu operační systém.

<p> </p>
Ukázka nastavení upravené hry Wolfenstein 3D.

Verze

Jako například operační systém Windows, i DirectX mají své verze. V dnešní době je aktuální verzí DirectX 11, ale začínalo se hezky od začátku. Verze číslo 1 se objevila, jak většina asi už tuší, ve Windows 95 a měla jen málo toho, co obsahuje ta dnešní. Dělila se na několik částí, jakými byly DirectDraw, DirectSound a DirectInput. Každá část umožňovala jiné funkce - jedna se starala o vykreslování 2D grafiky, druhá o zvuky a třetí o vstup (klávesnice či myš). Kompletně se celý balík označoval jako DirectX, kde X značí libovolnou část.

Postupem času verze přibalovali další části, jako například Direct3D sloužící pro 3D grafiku nebo DirectPlay pro síťovou komunikaci a tedy multi-playerové hraní.

Každá verze byla vylepšením té poslední a tak postupně jednotlivé verze přinášely například vykreslování čar, polygonů, přidávání světel, pohybování kamery, realističtější syntézu vody, animace až postupně k dnešním super efektům (jakými je teselace), jaké ve hrách můžete vidět.

Vývojáři her samozřejmě využívají těchto nových možností a vylepšení pro programování lepších a realističtějších her. Proto novější hry vyžadují novější verze DirectX.

<p> </p>
Rozdíl DirectX 9 a DirectX 10.

Co potřebujete mít pro běh?

A co potřebujete mít, pokud chcete spustit například hru v režimu DirectX 11? V první řadě potřebujete mít grafickou kartu, která danou verzi DirectX podporuje. O ní se většinou dozvíte například na stránkách výrobce. Dále potřebujete operační systém, který tuto verzi umožňuje využívat (například DirectX 11 umí využívat Windows 7 a Windows Vista se Service packem). Pak musíte mít nainstalovány ovladače a nakonec ještě samotný software DirectX 11. Pak už konečně lze nainstalovat hru s tímto režimem a užívat si efektů, které nabízí.

S čím přichází poslední verze?

Poslední verze DirectX 11 je již v počítačové sféře delší dobu. Pro ty, kteří pořád ještě nevědí, v čem je lepší než její předchůdci, zde shrneme základní rysy.

Prvním a nejznámějším je zřejmě tzv. teselace, která umožňuje generovat komplikovanější modely s daleko více vrcholy a tím pádem detaily. Přitom se na grafickou kartu posílá pouze několik málo vrcholů a ostatní jsou dopočítány přímo na ní. Navíc se jedná o systém, který dovoluje měnit měřítko, takže můžete udávat přímo úroveň teselace. To znamená, že když se budete přibližovat k objektu, bude se měnit zobrazování detailů na něm od žádných až po maximální.

Dalším vylepšením je možnost lépe pracovat s tzv. GPGPU. To značí všeobecné používání GPU, nejen pro hry a multimediální aplikace. Jedná se o použití v počítačovém vidění při segmentaci dat, při rozpoznávání řeči, ale například i v kryptografii, počítačových databázích nebo finančnictví.

Posledním předním rysem nejnovější verze je multithreading. Jedná se o využívání CPU pro sekundární výpočty grafiky. Procesory nejsou sice příliš uzpůsobeny na takové výpočty, ale i tak jde o zrychlení.

Dalšími efekty jsou například hloubka ostrosti, lepší zpracování složitější průhlednosti nebo lepší měkké stíny.

<p> </p>
Ukázka teselace. Vlevo vypnutá, vpravo zapnutá.

Závěr

Rozhraní DirectX se stalo nedílnou součástí života hráčů počítačových her, ale také uživatelů multimediálních aplikací a v brzké době bude zasahovat i do nejrůznějších dalších oblastí využívajících počítačů (viz. GPGPU). Snad každý uživatel systému Windows má DirectX ve svém počítači nainstalovány a udržuje si jejich aktuální verzi.

Od základů, kdy obsahovaly pouze několik málo částí a dokázaly zobrazit jednoduchou 2D grafiku, se vypracovaly přes postupné vylepšování 3D grafiky, zvuků, hudby, vstupních zařízení až do systému, který umožňuje vytvářet téměř realistické simulace zobrazované v reálném čase.

Jejich vývoj určitě nekončí a my se můžeme již teď těšit na možnosti a efekty, s jakými přijdou příště.

iPad nesmí do Izraele

19. dubna 2010 v 0:36 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Izraelští celníci na hranicích překvapeným lidem zabavovali dovážené tablety iPad. Oficiálním důvodem je nekompatibilita aktuálních iPadů s izraelskými standardy platnými pro bezdrátový internet.

K poněkud zvláštní akci přistoupila izraelská vláda, když zjistila, že aktuální verze tabletu iPad od Apple není kompatibilní se standardy pro bezdrátový internet, které v této blízkovýchodní zemi platí. Ministerstvo pro komunikaci na základě tohoto zjištění zakázalo dovoz iPadů do země. A to tak striktně, že překvapeným lidem, třeba i turistům, na letišti (zdokumentované případy se týkají letiště v Tel Avivu) přístroje celníci nekompromisně zabavili. Lidé, kteří iPad do země přivezou, jsou ostatně vyzýváni, aby ho dobrovolně na celnici odevzdali.
<p> </p>
Aktuální verze iPadu jsou určeny pouze pro severoamerický trh, kde technologie bezdrátového internetu fungují na nižších frekvencích. V Izraeli, který využívá podobný systém jako většina evropských zemí, pak může provozování internetu na iPadu způsobit problémy. Otázkou ale je, zda skutečně je nutné iPady zabavovat. Podle všeho se tak děje proto, že iPad nedostal povolení k prodeji v Izraeli. iPad pro zbytek světa už se chystá a pochopitelně bude kompatibilní s evropskými i izraelskými wifi strandardy. Zatím je ale zřejmě dobré vyčkat i s dovozem k nám.

Mobily od Microsoftu se jmenují Kin

19. dubna 2010 v 0:18 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Už se o tom mluví nějakou dobu a nyní Microsoft své nové mobilní telefony konečně představil. Dosud jsme je znaly pod kódovými označeními Turtle a Pure, prodejní jména však budou Kin One a Kin Two.

Microsoft konečně odhalil oponu až dosud halící jeho dva chystané mobilní telefony. Jedná se o přístroje nazvané Kin One a Kin Two, které byly dosud neoficiálně známy jako Turtle a Pure. Oba přístroje jsou vyvíjeny přímo v Microsoftu.
<p> </p>
Oba telefony, které poběží na Windows CE, se orientují jasně na sociální sítě. Do světa internetové socializace lze vstoupit rovnou přes ikonu na ploše. Rozhraní telefonů Kin je ostatně trochu jinak strukturováno než u konkurence. Namísto menu a ikon sází Microsoft na obšírnější témata jako kontakty, přátele, textové zprávy, obrázky, videa a sociální sítě.

Plocha telefonů má dokonce svůj vlastní název. Jmenuje se Kin Loop a měla by uživatele okamžitě informovat o tom nejdůležitějším, co se děje na Facebooku, Twitteru, Myspace a dalších sociálních sítích.
<p> </p>
Kin One je o něco menší než jeho větší bratříček a bude trochu hůře vybaven. Dostane méně paměti a pouze pětimegapixelový foťák. Kin Two dostane do vínku osm megapixelů a schopnost ukládat HD videa. Oběma přístrojům společný je dotykový displej, vysouvací QWERTY klávesnice a Zune pro multimédia.

Ve Spojených státech amerických se telefony Kin dostanou do prodeje už v květnu tohoto roku. Do Evropy se začne dostávat na podzim. Hardware bude vyrábět společnost Sharp. Ceny zatím oznámeny nebyly.

Internet Explorer 9 Platform Preview

19. dubna 2010 v 0:14 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Zajímá vás, s čím přijde společnost Microsoft u svého nového webového prohlížeče Internet Explorer 9? Nyní máte možnost otestovat zkušební verzi, která je určena k prezentaci nových technologií.

Internet Explorer 9 Platform Preview není určen k obyčejnému prohlížení webových stránek a k nahrazení vašeho stávající prohlížeče. Má za úkol předvést schopnosti a funkce, se kterými nová verze prohlížeče přijde. Jednou z prvních, kterou bychom měli zmínit, je hardwarová akcelerace grafiky, díky čemuž však na druhou stranu prohlížeč funguje pouze na Windows Vista a Windows 7. Windows XP nejsou podporovány.

Instalace

Aplikaci si můžete stáhnout zde. Vlevo nahoře najdete velké tlačítko Install the Preview. Jakmile soubor uložíte na svůj disk a spustíte jej, bude nainstalován na váš počítač, ale nenahradí stávající verzi IE. Bude nainstalován do složky C:/Program Files/Internet Explorer Platform Preview.

<p> </p>
Hlavní okno aplikace IE 9 Platform Preview.

Představení

Jakmile jej poprvé spustíte, můžete být nemile překvapeni. IE 9 Platform Preview totiž neobsahuje žádnou lištu s tlačítky pro ovládání, dokonce neobsahuje ani adresní řádek. Jak uvedl Microsoft, snaží se soustředit spíše na představení technologií než na samotný vzhled aplikace. Jejich přehled můžete vidět hned na úvodní domovské stránce. Na tu se teď soustředíme.

Speed demos

Levý sloupeček s tímto názvem obsahuje prezentace akcelerace JavaScriptu vaší grafickou kartou (hardwarem).

První demo ukazuje možnost zobrazování obrázků pomocí HTML, CSS a JavaScriptu. Přitom dokáže zobrazovat velké množství obrázků bez jakýchkoliv problémů. Druhé demo ukazuje plynulou změnu velikosti písma pomocí grafické karty, pokud byste použili prohlížeč, který nedokáže využívat hardwaru, dostali byste sekanou sekvenci díky zaokrouhlování CPU pro pixelové pozice, kdežto grafická karta dokáže jednoduše interpolovat do více pixelů. Třetí odkaz vás zavede na stránku, kde můžete porovnat zobrazení stejného efektu v IE9 a v jiném prohlížeči, který nedovoluje sub-pixelové umísťování textu.
<p> </p>
Poletující obrázky. První demo v prvním sloupci.

Určitě jste zažili pohled na mapu ve webovém prohlížeči, když se snažíte přiblížit na nějakou lokaci. Trhané snímky se zobrazují s nepravidelnou frekvencí. Čtvrtý odkaz ukazuje využití GPU pro plynulé přibližování. Pokud nejste omezeni rychlostí stahování dat, pak si mžete vychutnat rychlé hledání v mapě.

Poslední demo v tomto sloupečku ukazuje svižnost zobrazování spousty bublin. Pokud nevěříte, že váš stávající prohlížeč je na tom o tolik hůř v kterémkoliv z představených ukázek, můžete ji vyzkoušet na stejném odkazu, kde jste stahovali aplikaci.

HTML5 Demos

Další sekce se zabývá novým standardem HTML5. Ukazuje jeho možnosti v zobrazování a animaci hranic pomocí CSS3, aplikaci CSS stylů při změně struktury dokumentu, dále možnosti událostí, nastavování a odebírání stylů v dokumentu při možnostech čtení a interakce kteréhokoliv stylu dokumentu.

<p> </p>
Ukázka využití CSS3.

Graphics Demos

Poslední sloupeček se opět zabývá GPU akcelerací, nyní zaměřenou na vektorovou grafiku. V prvním demu můžete vidět fyzikální simulaci padajících míčků, v dalším předělávku klasické hry Asteroids z roku 1979. Můžete hru hrát v reálném čase bez jakéhokoliv zpomalení. Další dvě dema ukazují možnosti využití vektorové grafiky pro zobrazování grafů. Čtvrtá ukázka představuje grafickou vizualizaci voleb v Německu v roce 2004. Poslední dvě dema prezentují nové možnosti, co se týká podpory obrázkových formátů a barevných profilů.

<p> </p>
Ukázka hardwarové akcelerace vektorové grafiky.

Ovládání

Pokud chcete přece jen vyzkoušet tento webový prohlížeč i pro obyčejné surfování na internetu, můžete se mezi stránkami jednoduše pohybovat pomocí menu a klávesových zkratek.

Velmi důležitou součástí menu je také část Debug, která umožňuje přepínat mezi jednotlivými verzemi Internet Explorerů od verze 5 do verze 9. Avšak zůstává mi záhadou absence verze 6.
Sekce Debug obsahuje také položku Developer Tools, pomocí níž si můžete prohlížet HTML, CSS a scriptové kódy, vypínat CSS styly nebo obrázky, validovat webové stránky, sledovat počet odeslaných a přijatých specifických dat a mnohé další.

Nevýhodou při prohlížení webu může být občasné otevření stránky ve vašem výchozím prohlížeči, pokud se daná stránka otevírá v novém okně. To je způsobeno nemožností nastavit IE9 jako výchozí prohlížeč.

A jako takový bonus uvedeme jedno zlepšení. Pokud byste chtěli mít přece jen adresní řádek, můžete si doinstalovat Address Bar Mini-Tool, který umožní zadávat URL adresy přímo.

<p> </p>
Ukázka Developer Tools.

Závěr

Internet Explorer 9 Platform Preview přišel s mnoha vylepšeními a ukázkami nových technologií. Microsoft slíbil občasnou (přibližně jednou za 8 týdnů) aktualizaci této aplikaci pro prezentaci i dalších funkcí a vylepšení, které Internet Explorer 9 přinese.

Výborným způsobem také přinesl ukázky některých funkcí a možnost porovnat jejich funkčnost i s jinými webovými prohlížeči, které máte ve své prohlížeči. Také vám dovoluje zobrazit prohlížené stránky v režimu starších verzí aplikace Internet Explorer.

Co se týká vzhledu prohlížeče, určitě by nebylo pro Microsoft náročné přidat alespoň adresní řádek a několik málo tlačítek (pro pohyb na předchozí stránku, aktualizaci stránky nebo zastavení načítání). Snad se něčeho podobného dočkáme u další verze IE 9 Platform Preview.


Pomáhejte navrhovat tento web

14. dubna 2010 v 23:56 | waly
Sháním pomocníky, pisálky, designery. Hlaste se zde nebo na mail. Děkuji Hans

Je libo virtuální server?

14. dubna 2010 v 23:48 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Potřebujete na internetu provozovat výkonnostně náročné aplikace, ale přijde vám zbytečné pořizovat si kvůli tomu vlastní server? Hledáte něco spolehlivějšího a výkonnějšího než webhosting?

Je libo virtuální server na Windows Server 2008 za cenu Linuxu?

Potřebujete na internetu provozovat výkonnostně náročné aplikace, ale přijde vám zbytečné pořizovat si kvůli tomu vlastní server? Hledáte něco spolehlivějšího a výkonnějšího než webhosting? U společnosti Master Internet nyní seženete virtuální server na platformě Windows Server 2008 s neomezenou 100 Mbit/s konektivitou a garantovanou 99,95% dostupností již od 245 Kč měsíčně.

Proč volit virtuální server

Virtuální server je ideálním mezičlánkem mezi hostingem a vlastním dedikovaným serverem. Jedná se de facto o službu, kdy si zákazník pronajme jen část fyzického serveru, která je pevně dedikována výhradně pro něj. Díky technologii Hyper-V, kterou využívá operační systém Microsoft Windows Server 2008, je přitom možné provozovat na jednom fyzickém serveru více virtuálních serverů najednou, aniž by docházelo k jakémukoliv vzájemnému ovlivňování. V okamžiku, kdy dojde na některém z virtuálních strojů k přetížení či kritické chybě, běh ostatních virtuálních strojů to nijak neovlivní. Virtuální servery lze také na dálku libovolně konfigurovat, instalovat na ně nové aplikace či je dokonce restartovat. To vše bez přímého zásahu do chodu fyzického serveru či ostatních virtuálních strojů.
<p>Server</p>

Server na míru

Virtuální servery přitom mohou nabízet, podobně jako ty fyzické, různé technické parametry, ať již jde o prostor na disku, množství operační paměti anebo výpočetní výkon procesoru. Master Internet proto připravil pro své zákazníky hned pět různých tarifů, z nichž aktuálně nejlevnější je tarif Medium, který nabízí 1 GHz výpočetního výkonu, 512 MB RAM a 60 GB místa na HDD za pouhých 245 Kč měsíčně. Velice atraktivní a výkonnou alternativou je pak tarif Gold, který za 1 950 Kč měsíčně nabízí technické parametry na úrovni vlastního dedikovaného serveru ? 4×2 GHz výpočetního výkonu, 4 096 MB RAM a 400 GB HDD. Všechny virtuální servery navíc disponují neomezenou 100 Mbit/s konektivitou do Internetu a garancí 99,95% dostupnosti. Součástí tarifu jsou také 4 IPv4 adresy a libovolný počet IPv6 adres. Více o virtuálních serverech od společnosti Master Internet najdete: http://www.master.cz/virtualni-servery/.
<p>Tabulka</p>
*Akční cena platná po dobu 1 roku, poté platí cena 490 Kč měsíčně
Ceny jsou uvedeny bez 20% DPH

Fyzické servery, na kterých jsou virtuální servery s Windows Server 2008 provozovány, jsou vybaveny moderními čtyřjádrovými procesory Intel Xeon E5504 se 4 MB cache a jsou umístěny ve vlastních datacentrech společnosti Master Internet v Praze a Brně. Ta jsou vybavena kompresorovým chlazením napojeným na několik nezávislých chladících okruhů, systémem plynového hašení FM-200, nonstop fyzickou ostrahou budovy, kamerovým systémem, přísnou evidencí vstupů osob do budovy a samozřejmě také systémem záložního napájení prostřednictvím UPS a motorgenerátorů. Konektivita v datacentrech je pak zajištěna dvěma nezávislými přívody optických vláken s přenosovou kapacitou 2×10 Gbit/s (Praha) respektive 8×1 Gbit/s (Brno) s přímým napojením do sítí NIX, GTS, Sitel, Master DC Brno (Praha) respektive SIX, Master DC Praha (Brno).

Ideální nabídka pro začínající webové vývojáře

Virtuální servery jsou také ideální volbou pro začínající webové vývojáře, kteří chtějí rozjet své podnikání s minimálními vstupními investicemi. Díky nabídce Master Internet totiž mohou získat s tarifem Medium výkonný virtuální server s nadstandardní 99,95% dostupností schopný obsloužit drtivou většinu internetových aplikací za akční cenu 245 Kč měsíčně. Navíc ti weboví vývojáři, kteří mají nejvýše deset zaměstnanců, mohou využít také jedinečné nabídky účasti v programu Microsoft WebsiteSpark. Tento program jim nabízí možnost získat po dobu až 3 let bezplatný přístup ke všem potřebným vývojářským a grafickým nástrojům, službám i technické podpoře společnosti Microsoft v ceně řádově desítek tisíc korun. Za účast v programu WebsiteSpark přitom účastník zaplatí Microsoftu jen jednorázový poplatek ve výši ekvivalentu 100 USD, a to až při ukončení členství v programu. Jedinou podmínkou vstupu do tohoto programu je přitom představení první aplikace založené na platformě Microsoftu během prvních 6 měsíců účasti v programu. Bližší podrobnosti lze nalézt na www.websitespark.cz. Rozjezd vašeho podnikání v oblasti vývoje webových aplikací a webdesignu vás tak díky nabídce Master Internet a společnosti Microsoft vyjde jen na 245 Kč měsíčně a jednorázový poplatek 100 USD za účast v programu WebsiteSpark.

Twitter začne vydělávat reklamou

14. dubna 2010 v 23:23 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Twitter dosud trpěl klasickým problémem sociálních sítí - nedokázal generovat příjem adekvátní jeho významu. Ten by nyní mohl generovat prostřednictvím reklam, které spustí v rámci platformy Promoted Tweets.

Twitter je v současnosti po Facebooku možná nejpoužívanější nebo aspoň nejznámější sociální síť. Na to, že se může těšit z takové popularity, ale vydělává hodně málo, lépe řečeno takřka nic. To by se mělo již brzy změnit, přeci jen majitelé Twitteru chtějí mít ze svého produktu zisk. Proto se chystají spustit reklamní platformu, kterou pojmenovali "Promoted Tweets".
<p> </p>
Jak už název napovídá, půjde o placená reklamní sdělení, tedy textovou reklamu, navíc založenou - podobně jako u Google - na vyhledávání. Pokud budou uživatelé Twitteru vyhledávat slova a ty budou zakoupeny inzerenty, zobrazí se jejich reklamy, případně odkazy na ně. V dalších kroku se plánuje integrace reklam do streamu twitterových zpráv.

Zájem o reklamu na Twitteru už projevily velké společnosti jako Starbucks, Best Buy, Virgin America, Bravo, Red Bull a Sony Pictures.

Obchodní model zatím ještě není dořešen. Twitter zpočátku počítá s tím, že si inzerenti budou kupovat balíky po tisících impresí. V další fázi by pak měl nastoupit komplexnější model, kdy se bude platit konkrétně za to, jak uživatel s placenou zprávou zachází.

Opera má 100 milionů uživatelů

14. dubna 2010 v 23:19 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Internetovému prohlížeči Opera se v poslední době nebývale daří. Dost pravděpodobně je to způsobeno zařazením do výběru prohlížečů ve Windows, z nějž Opera těží nejvíce ze všech konkurentů IE.

Ještě před nedávnem to s internetovým prohlížečem Opera nevypadalo zrovna slavně. Kromě klasických konkurentů ho začal překonávat i nováček Google Chrome a zdálo se, že se Opera nikdy nedočká skutečně masivní obliby. To se ale nakonec ještě může stát. Vývojáři tohoto prohlížeče totiž hlásí, že dosáhli na úctyhodný mezník, kterým je 100 milionů uživatelů využívajících služeb tohoto programu k přístupu na internet. Nutno dodat, že tento počet je rovnoměrně, tedy 50/50 rozdělen mezi klasickou a mobilní verzi.
<p> </p>
V obou segmentech se Opeře v současné době velmi daří. Na mobilních telefonech se Opera těší velmi dobrému poměru oproti konkurentům, protože vydala včas kvalitní produkt. Na počítačích se jí pak daří stahovat ztrátu, když je jedním z nejrychleji rostoucích prohlížečů. Oproti minulému roku zaznamenal růst o 30%. Do značné míry to je zásluha přítomnosti ve výběru prohlížečů ve Windows. mnozí uživatelé, kteří o Opeře dosud nevěděli, jí vyzkoušeli a její schopnosti je přesvědčily natolik, že u ní zůstali. Image Opery přispívá také spolupráce s Nintendem v roli prohlížeče pro konzoli Wii.

Opera Mini míří do iPhone

14. dubna 2010 v 23:16 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Společnost Opera právě oznámila, že uvolnila svůj produkt Opera Mini na App Store, tak, aby si jej mohli majitelé zařízení iPhone a iPod Touch stahovat. Je velmi pravděpodobné, že do budoucna půjde o TOP 10 aplikaci na App Store.

Opera je nyní patrně nejpoužívanějším mobilním prohlížečem, dohromady má více než 50 milionů uživatelů. Opera Mini je prohlížeč internetových stránek určený pro mobilní telefony a jiná mobilní zařízení založené na různých platformách. Nejedná se tak úplně o běžný prohlížeč, ale více o grafický terminál, kde je požadovaná stránka vzhledově i datově upravena a poté zaslána na mobilní zařízení. Tady ji Opera Mini zobrazí na displeji dle jeho rozlišení. Kromě této mobilní aplikace nabízí Opera vylepšenou verzi Mobile. Bohužel, stálým vylepšováním verze Mini se rozdíly mezi oběma verzemi výrazně zmenšily.
Opera Speed Dial  Opera Tabs
Nová Opera Mini pro Apple obsahuje stejné funkce jako na jiných platformách. Pro ty z vás, kdo nemají na svém iPhone zapnuta neomezená data nabídne komprimaci webového obsahu tak, abyste za přenesená data zaplatili co nejméně. Komprimace přenášených dat se hodí také v sítích, kde má operátor s rychlostí svých dat problémy. Opera Mini bude finálně na App Store uvolněna během 24 hodin a očekává se velký zájem ze strany majitelů Apple zařízení. Opera tímto udělala další krok k ovládnutí trhu s mobilními prohlížeči.

Tablet od Google stále pravděpodobnější

14. dubna 2010 v 23:12 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Sotva Google napodobil Apple s chytrým telefonem The Nexus One, už mu konkurence zase utekla. Jak se zdá, o tablety iPad je pořádný zájem, a tak Google zřejmě nezbude, než se opět poněkud opičit.

Google zjevně sleduje, co zrovna letí a jen věcí naprosto neznalý člověk by mohl říct, že v současnosti neletí tablet od Apple jménem iPad. Toho už se prodalo hodně přes půl milionu kusů a zřejmě to bude jeden z nejúspěšnějších, ne-li nejúspěšnější technologický kousek letošního roku. Google tak asi nezbude než reagovat, o čemž mluví stále více zdrojů. Podle listu The New York Times, který má obvykle velmi přesné informace, se v Google skutečně vážně uvažuje o vlastním tabletu, který je popisován jako čtečka, která by fungovala jako počítač.
<p> </p>
Tato informace prý pochází od samotného šéfa Google Erica Schmidta. Mnozí řadoví zaměstnanci přitom dodávají informaci, že Google s několika vydavateli experimentuje s obchodním modelem sestávajícím z elektronických knih a časopisů. Zatím není nic jisté, ale pokud by se Google skutečně do vlastního tabletu pustil, zřejmě by pro něj opět použil operační systém Android. Tím pádem by se tablet Google od iPadu odlišoval především v mnohem individualizovanějším nastavením a menší kontrolou aplikací, které by na něj vznikaly.

Vyzkoušejte si práci sprejera nebo malíře

14. dubna 2010 v 23:05 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Baví vás kreslení a máte grafické nadání? Pak si vyzkoušejte i kreslení na počítači, které nabízí nepřeberné možnosti a vypadá velmi krásně. S těmi správnými programy je to skutečně zábava.

Byla pro vás výtvarná výchova ve škole potěšením, ale od té doby jste nevzali štětec do ruky? Lákalo vás někdy vzít do ruky sprej a vytvořit krásné umělecké dílo na nově natřené zdi? Pak nemusíte ihned vyhrabávat dávno uložené pomůcky ze školy ani se dát na dráhu vandala (pardon, umělce), stačí zvolit ten správný software a zkusit si vše na obrazovce počítače. Nemusíte se špinit barvami a ani nebudete ničím omezováni. Šikovné aplikace dokážou vše, na co si jen vzpomenete a vaše díla budou mnohem realističtější, než byste si možná mohli myslet. Moderní aplikace prošly dlouhým vývojem a nyní nabízejí možnosti, které byly dříve nemyslitelné či vypadaly nepřirozeně. Takže myš do ruky a jde se tvořit.

Graffiti Studio

Sprejerství vždy mělo své kouzlo a podle pohledu při procházce městem usuzuji, že mu podlehlo opravdu mnoho lidí. Umění se sprejem v ruce si však můžete zkusit i na počítači díky programu Graffiti Studio. Po spuštění si musíme nejdříve vybrat "plátno", které bude základem pro vaše dílo. Po instalaci je k dispozici pouze jedno, ale další si můžete stáhnout z internetu prostřednictvím programu. Posprejovat si tak budete moci třeba vagón metra, zeď či dokonce tank.
<p>Graffiti Studio - posprejujte třeba tank</p>
Graffiti Studio - posprejujte třeba tank

Jakmile máte vybrán objekt vašeho řádění, můžete začít se sprejováním. Velký seznam dostupných barev sprejů najdete při levém okraji okna. Všechny barvy však vidět nejsou, se seznamem můžete rolovat. Další ovládací prvky jsou pak umístěny při dolním okraji okna. Vlevo je zřejmě to nejdůležitější a tím je volba stopy a vzdálenosti, ze které budete sprej na objekt nanášet. Velmi se mi líbila možnost, při které lze nanést na objekt více barvy, která pak steče v kapkách. S nastaveným sprejem můžete začít zkrášlovat zvolený objekt. Při sprejování se ozývají ty pravé zvuky stříkající barvy či údery při třepání sprejem a velmi dokreslují celkovou atmosféru. Vpravo dole naleznete pak náhled na celé dílo včetně vyznačené viditelné části. Na obrázku je rovněž černá silueta, která znázorňuje vás jako sprejera včetně odpovídající pozice spreje. V této části je rovněž možné shlédnout celé dílo či uložit.
<p>Graffiti Studio - zmalujte vagón metra k nepoznání</p>
Graffiti Studio - zmalujte vagón metra k nepoznání

Pokud vás díla sprejerů zajímala, můžete si sami zkusit s touto aplikací jedno vyrobit. Program Graffiti Studio je zdarma.

ArtRage

O mnoho více umělecky zaměřenou aplikací je ArtRage. Nabízí velmi realisticky a profesionálně zpracované nástroje určené pro uměleckou činnost. K dispozici je jich celá řada a jistě najdete vždy ten pravý, který pro své dílo potřebujete. S aplikací se velmi rychle a pohodlně pracuje. Při horním okraji obrazovky se nachází hlavní menu. Vlevo pak menu konkrétního nástroje, který si můžete vybrat v levém dolním rohu. V pravém dolním rohu se pak nachází paleta barev. Všechny ovládací prvky jsou velmi detailně zpracovány a téměř na každém kousku se nachází některá volba, která je na první pohled jen obtížně vidět.
<p>ArtRage - stopa štětce je jako skutečná</p>
ArtRage - stopa štětce je jako skutečná

Na obrázku můžete vidět, jak se chová v aplikaci štětec a jak realisticky se rozpíjí barva. Podobně výborně jsou zpracovány i ostatní nástroje a je s nimi radost pracovat. Každého umělce jistě tento nástroj velmi potěší. Sami se můžete podívat na ukázce níže, jak krásné dílo se dá v aplikaci vytvořit.
<p>Dílo uživatele Donglu</p>
Dílo uživatele Donglu

Drawing For Children

Zapomenout rozhodně nesmíme ani na ty nejmenší, tedy na děti. Specializovaným nástrojem přímo pro ně je program Drawing for Children, který nabízí jednoduchou obsluhu a také nástroje, které jim tvorbu obrázků velmi usnadní. Snadno se ovládá a jistě se s ním každé dítě rychle naučí pracovat.

S aplikací je možné vytvářet všemožné obrázky. Využít k tomu můžete nejen standardní nástroje, jako je štětec, tužka nebo sprej, ale i různé grafické elementy, text, malé obrázky, kliparty nebo třeba zajímavé efekty na pozadí obrázku. Program obsahuje spoustu předdefinovaných nástrojů, u kterých stačí pouze v horním menu vybrat příslušnou kategorii a vlevo pak konkrétní nástroj. Pod výběrem barvy si všimněte dvou šipek. Slouží k listování mezi nástroji. Pokud vyberete některou kategorii, zobrazí se vám vlevo pouze několik nástrojů. Další jsou skryté a přístup k nim získáte právě pomocí těchto šipek.
<p>Drawing For Children - kdo si maluje, ten nezlobí</p>
Drawing For Children - kdo si maluje, ten nezlobí

Vytvořené obrázky lze hned tisknout nebo ukládat pomocí velkých ikon, které jsou intuitivní. Aplikace disponuje rovněž nastavením. V něm můžete řadu voleb povolit či zakázat v závislosti na tom, jak pokročilé volby vaše ratolest ke kreslení potřebuje. Výhodou je, že aplikaci můžete používat zdarma. Během testování mi však vadila jedna věc a tou je možnost vrátit zpět pouze jednu poslední akci. Jinou možností už je tak jen postupné mazání. Jinak se jedná o výborný program, který je pro děti jako stvořený.


Drawing For Children 2.2

14. dubna 2010 v 22:52 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Kreslící program pro vaše ratolesti
Náhled programu Drawing For Children
Jednoduchý ale velice účinný program pro vaše děti, který pomáhá rozvíjet grafickou schopnost a fantazii. Jedná se o kreslící aplikaci s mnoha různými nástroji, díky které se děti naučí ovládat myš a také jim pomůže rozvíjet myšlenky.

Program je velice jednoduchý na obsluhu a má velice příjemně zpracované rozhraní. Tvořit v něm samozřejmě můžete i vy a výsledky mohou být opravdu ohromující. Záleží jen na schopnostech.
V případě, že si nejste jisti použitím programu, je možné z jeho stránek stáhnout dokument, který práci v něm popisuje krok po kroku.

ArtRage

14. dubna 2010 v 22:48 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Opravdu realistické malování na počítači
Náhled programu ArtRage
Realistický program pro malování na počítači. Tento velmi příjemný program se po spuštění netváří jako klasické okno. Zobrazí se vám plátno a v rozích máte nástroje. Po levé straně najdete tužku, křídu, gumu, štětec a podobně a na pravé straně je paleta s barvami.

V horní části programu vidíme nástrojovou lištu. Program dovoluje namalovat opravdu krásný obrázek k nerozeznání od práce na papír. K dispozici je krok zpět, nebo kupředu, takže když se vám něco nepovede, tak nemusíte hned gumovat.

Výrobce programu doporučuje používat tablet, ale bohatě vám bude stačit myš.

Od verze  2.x  již není freeware.

10 tipů pro vyhledání na Googlu

14. dubna 2010 v 22:20 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Lidé si v rámci internetu navykli na určité způsoby, kterým se jen těžko odnaučuje. Zejména v oblasti vyhledávání informací je v ČR co zlepšovat. Podívejme se na deset jednoduchých tipů pro vyhledávání portálem Google.

Bohužel, Google jakožto vyhledávač informací není v českých domácnostech příliš zaběhlý. Obyčejní lidé si pod pojmem internet představují obvykle úvodní stranu jednoho českého katalogu a vyhledávače. Navíc, internetovou adresu často zapisují do pole Hledat a nikoli do řádku Adresa v internetovém prohlížeči. Pokud nepatříte mezi ty, co tyto triviální chyby dělají a umíte využívat i jiné cesty k informacím prostřednictvím Googlu, pak si stojí za to zopakovat několik tipů při hledání.
<p> </p>
1. Hledání jen na určitém webu pomocí klíčového slova :site - chcete-li efektivně prohledat jen určitý web, pak je vhodné využít právě toto klíčové slovo. Do vyhledávacího pole zadáte například windows site:digitalne.centrum.cz.

2. Hledání definice a významu - pomocí klíčového slova define lze vyhledat definici či význam určitého slova - například define: php.

3. Využití Google jako kalkulačky - do vyhledávacího pole lze zadat určitý výraz a Google vám jej vypočte - vyzkoušejte si zadat například (32*58)+192.

4. Světový čas - Google vám dokáže ukázat, kolik hodin je v určité oblasti. Tato funkce bohužel funguje pouze v anglické verzí Googlu - vyzkoušet si ji můžete zde.

5. Konverze jednotek - pomocí konverze lze snadno převést fyzikální jednotky - zkuste si zadat kupříkladu 250 km v mílích nebo 25 cm v palcích.

6. Použití operátoru OR - operátor OR se může hodit v případě, kdy si nejste úplně jisti hledanými klíčovými slovy - například solární OR sluneční. Operátor musí být zapsán velkými písmeny.

7. Vyloučení určitého výrazu z hledání - pokud hledáte výraz, ale chcete z něj určitý segment vyloučit, pak to můžete provést následujícím způsobem Windows 7 -xp -mode.

8. Hledání konkrétního typu dokumentu - vyhledávat můžete i určitý typ dokumentu - například prezentaci. Pak zadáte do vyhledávače řetězec Windows 7 :ppt.

9. Hledání číselné řady - chcete-li hledat určité rozpětí čísel, lze využít operátor dvou teček - například olympijské hry 1950..1960.

10. Hledání telefonního předčíslí - tato funkce opět funguje jen na anglické verzi Googlu. Pro příklad výsledků vyhledávání klepněte zde.

Polovina Američanů je na sociálních sítích

14. dubna 2010 v 21:43 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Studie odhalila, že polovina Američanů má profil na některé ze sociálních sítích. Tím se z Facebooku, MySpace či Twitteru stává opravdu zásadní médium a zároveň podklad, na kterém může internet dále stavět.

Podle studie, která byla provedena organizací Arbitron and Edison Research, má takřka polovina všech Američanů starších dvanácti let jeden nebo více profilů na sociálních sítích. Studie zároveň dokládá, že používání sociálních sítí není limitováno věkem. Zhruba 78% teenagerů a 77% lidí ve věku osmnácti až čtyřiadvaceti let má aspoň jeden profil. Dvě třetiny lidí mezi pětadvaceti a čtyřiatřiceti lety mají profil na sociální síti.
<p> </p>
Nejenže stále více lidí má profil na některé ze sociálních sítí. Podle všeho jsou tyto sítě také čím dál tím více používány. Zhruba třicet procent Američanů přítomných na sociálních sítích tvrdí, že je navštěvují několikrát za den. Stejný výzkum provedený loni přitom tuto vlastnost dokládal pouze u osmnácti procent Američanů s profilem.

Ze sociálních sítí se tak přinejmenším ve Spojených státech amerických stalo mainstreamové médium. A jak známo, v USA se určují technologické trendy pro celý svět. Poprvé v historii tohoto průzkumu navíc Američané uvedli, že internet je důležitějším médiem než televize. Dost možná je to právě díky sociálním sítím, které lidi na internetu dosud nemyslitelným způsobem propojují a zprostředkovávají nejrůznější obsah. Mohou to být právě sociální sítě, na nichž bude postaveno další směřování internetu jako takového.

Buďte rychlejší - ovládejte počítač gesty

14. dubna 2010 v 20:09 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Pomocí klávesových zkratek můžete výrazně zrychlit práci na počítači. Jeden způsob je však ještě rychlejší a tím jsou gesta pomocí myši. Stačí několik pohybů, na které se dá tak rychle zvyknout.

Počítačová myš je považována za zařízení, se kterým lze poměrně pomalu ovládat počítač. Ovládání klávesovými zkratkami je sice rychlejší, ale ne každý je umí a pro mnohé uživatele jsou poměrně obtížně naučitelné. Většina uživatelů tak zůstává raději u myši a ke všemu se rádi postupně doklikají. Myš však poskytuje nespornou výhodu a tou je výborná a rychlá možnost na něco ukázat, či její pomocí můžete rychle provést některý ze základních pohybů do stran. A právě tato výhoda myši je základem pro ovládání gesty. Jedná se o způsob ovládání, kdy myší provedete předem definovaný pohyb a ten pak spustí příslušnou akci. Je mnohem rychlejší provést kurzorem pohyb, než myší přesně zaměřit ikonu nebo zmáčknout klávesovou zkratku na klávesnici. Základem jsou tedy velmi jednoduché úkony, díky kterým se můžete pohybovat v prostředí systému Windows, spouštět rychle aplikace či se mezi nimi přepínat.

Ovládání gesty už jistě znají uživatelé různých internetových prohlížečů, ve kterých je tato funkce už docela dlouho dostupná pomocí různých doplňků. Už málo uživatelů ovšem ví, že i samotný systém Windows lze stejně dobře a rychle ovládat. Této možnosti můžete využít díky specializovaným aplikacím, které si níže představíme.

StrokeIt

Mezi nejlepší aplikace, které umožňují ovládání gesty, můžeme jistě zařadit program StrokeIt. Po instalaci můžete ihned začít používat aplikaci a zkusit si své první gesto. K jeho nakreslení je nutné kdekoliv na obrazovce udělat tah kurzorem při stisknutí pravého tlačítka myši. To je vše. Najednou se na obrazovce začne za myší objevovat modrá linka a přesně ta je gesto. Vyzkoušet můžete například pohyb vpřed a vzad v prohlížeči Internet Explorer. Zkuste navštívit několik stránek a poté myší nakreslit rovnou gesto v podobě rovné čáry směrem vlevo. Tím se dostanete na předchozí stránku. Opačně funguje gesto vpravo. Na tomto příkladu vidíte, jak lehce lze ovládat jednotlivé aplikace i celý operační systém.

Aplikace toho ovšem zvládá mnohem více. Dokonce si můžete vytvářet i vlastní gesta. Jak ovšem k těmto možnostem přistupovat? V oznamovací oblasti najdete ikonu v podobě kurzoru myši. Pokud je bílá, jsou registrována všechna gesta, která pomocí myši provedete. Pokud na ni kliknete pravým tlačítkem, ikona zčervená a gesta budou nefunkční. Pokud však na ikonu kliknete pravým tlačítkem, objeví se na obrazovce hlavní okno programu. Ve stromové struktuře jsou rozděleny všechny možné kategorie akcí, které aplikace umožňuje, a také aplikace, ve kterých můžete gesta používat. Stačí najít svoji oblíbenou aplikace a zjistit, jaká gesta jsou pro ni již připravena. Gesta si můžete dokonce sami i vytvářet pomocí výuky gest. Ke gestům pak můžete přiřadit některou z mnoha akcí, které aplikace nabízí.

Aplikace StrokeIt je velmi komplexní a nabízí pokročilé funkce. Její rozhraní není příliš dobře navrženo a méně zkušení uživatelé mohou mít problém s jejím ovládáním. Alespoň malou výhodou je čeština, kterou lze do aplikace stáhnout. Aplikaci StrokeIt však doporučuji spíše zkušenějším uživatelům. Pro nekomerční použití je zdarma.
<p>StrokeIt - bohaté funkce, ale mírně nepřehledné rozhraní</p>
StrokeIt - bohaté funkce, ale mírně nepřehledné rozhraní

gMote

Mnohem uživatelsky přívětivější a jednodušší aplikací je gMote. Chová se podobně jako StrokeIt. I s ní můžete kreslit gesta myší a výrazně tak zrychlit svoji práci ve Windows i konkrétních programech. K aplikaci lze přistupovat prostřednictvím ikony v oznamovací oblasti.

V hlavním okně aplikace je vlevo umístěn přehledný seznam vytvořených gest včetně náhledů. Lehce můžete vidět, které gesto co dělá. Pomocí tlačítek v dolní části můžete rychle vytvářet nová gesta či mazat existující. Soubory gest můžete ukládat pro další použití díky menu v horní části okna. Zde lze rovněž získat nápovědu či vstoupit do nastavení. Jeho návštěvu doporučuji. Můžete si zde vybrat například způsob, kterým budete kreslit gesta, a hlavně zapnout možnost Fast trails, která je pro uživatele Windows Vista a Windows 7 nezbytná. Bez ní je totiž kresba gest velmi pomalá a téměř brání používání aplikace. Tato možnost ovšem daný problém výborně kompenzuje.

Program gMote je snadno ovladatelný a přitom nabízí mnoho funkcí. Lze jej používat zdarma a díky tomu může být ideálním kandidátem na aplikaci, která přinese ovládání gesty do vašeho systému.
<p>gMote - ukázka tvorby vlastního gesta</p>
gMote - ukázka tvorby vlastního gesta

TyphoonWand

Nejjednodušší aplikací, kterou dnes představíme, je TyphoonWand. Na rozdíl od ostatních nenabízí mnoho gest a ani funkcí. Je však snadná a mnohým uživatelům jistě bude stačit. Po instalaci ji stejně jako dříve zmíněné programy můžeme najít v oznamovací oblasti. Zde je možné aplikaci nastavit i vyvolat okno pro konfiguraci gest. Těch nabízí program pouze šest. Najdeme mezi nimi například čtverec nebo kruh. Každé gesto je znázorněno pro lepší přehlednost i obrázkem. Ke gestu je možné přiřadit spuštění libovolného programu. Aplikace se tedy omezuje pouze na tuto funkci.

Kreslení gest pak probíhá zcela samovolně. Nemusíte držet žádnou klávesu ani tlačítko myši. Stačí kurzorem opsat daný útvar a aplikace gesto rozpozná. Pokud bude mít aplikace problém s rozpoznáním vašeho gesta, můžete v nastavení upravit rychlost a přesnost rozpoznávání.

Aplikace může působit proti ostatním trochu zaostale, přesto má své uživatele a těmi jsou začátečníci. Pokud si chcete vyzkoušet ovládání gesty bez složitých nastavení, může být právě tato aplikace vhodná pro začátek.
<p>TyphoonWand - každé gesto má i svůj jasný obrázek</p>
TyphoonWand - každé gesto má i svůj jasný obrázek

Závěr

Pokud si vytvoříte jednoduchá gesta pro často používané úkony, mohou opravdu zrychlit a zefektivnit vaši práci. Nebojte se nového a zkuste tento revoluční způsob ovládání aplikací, nebudete litovat.


TyphoonWand 1.0

14. dubna 2010 v 19:55 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Ovládání počítače pomocí gest myší
Náhled programu TyphoonWand
Aplikace TyphoonWand vám umožní ovládat počítač pomocí gest myší. Jedná se totiž o nástroj, který umožňuje uživatelskou konfiguraci gest myší a přiřazení určitých akcí k různým typům gest (pohybu) myší. Například můžete kruhovému pohybu myši přiřadit spuštění určité aplikace a pod. Aplikace poskytuje různé tvary gest a umožňuje snadné přiřazování akcí. Jednotlivá gesta jsou graficky znázorněna a proto je aplikace snadno použitelná i s minimálními znalostmi angličtiny.

Hlavní vlastnosti:
 • Ovládání počítače pomocí gest myší
 • Přiřazování různých akcí ke konkrétním gestům
 • Široký seznem různých typů gest
 • Přehledné uživatelské rozhraní

StrokeIt 9.5

14. dubna 2010 v 19:53 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Naučte svá Windows mouse gestures
Náhled programu StrokeIt
Tato aplikace přidává do Windows mouse gestures. Mouse gestures je ovládání pomocí myší, při určitém stisku tlačítka a pohybem myši můžete spustit například program, či simulovat stisk kláves.

Hodí se na rychlou prácí ve více aplikacích. Stačí potom určitý pohyb myší a můžete přepínat mezi okny, či je rovnou zavřít. Program nabízí nepřeberné využití.

Pro nekomerční účely je program nabízen zdarma.

gMote 1.33

14. dubna 2010 v 19:51 | Stahuj.cz |  Download - Programy zdarma

Spouštění programů a otevírání souborů tahy myší

Náhled programu gMote
Volně dostupný a nastavitelný nástroj, umožňující rychlý přístup k často používaným funkcím pomocí gest tvořených myší. K jakémukoliv spuštění programu, přístupu k internetové stránce, vložení textu, apod. můžete použít tuto "fintu".

Díky jednoduchým třem krokům lze navolit akce, které se při daném tahu myší provedou a tak budete následně se svou myší stejně rychlý a přesní jako ti, co pracují jen s klávesnicí. Použitím tohoto softwaru dostanete do ruky nástroj, jehož použití bude mnohokrát rychlejší, než práce na klávesnici.
Pozn.: na stránkách programu je k dispozici video s ukázkou funkčnosti

Apple konkuruje Googlu v reklamní branži

14. dubna 2010 v 19:49 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Společnost Apple ohlásila záměr vydělávat na reklamách ve svých mobilních přístrojích. Nová služba se bude jmenovat iAd a jistě se nebude líbit Googlu, který chystal rozšířit svůj byznys také na přenosná zařízení.

Že se sféry zájmu společností Google a Apple stále více překrývají, je už nějakou dobu známou věcí. Nyní dochází k dalšímu střetu, když Apple ohlásila záměr svou novou službou iAd obsadit reklamní trh na mobilních zařízeních, v nichž má v podobě iPod, iPhonu a iPadu velmi silné koně. Tím Apple útočí přímo na jádro byznysu Googlu, který chce v dohledné době rovněž zaujmout důležitou roli v reklamě na přenosných přístrojích.
<p> </p>
Šéf a vizionář Applu Steve Jobs se nicméně domnívá, že strategie Googlu není pro mobilní zařízení příliš vhodná. A to proto, že budoucností v této oblasti je, že lidé budou většinu čas u trávit uvnitř různých aplikací a prohlížení webu budou věnovat méně času. Lidé prý používají specifické aplikace, které se samy napojují na internet a vyhledávají zde informace, které pak přehledně a k tématu servírují uživatelům. Na mobilech tak podle Jobse není a nebude příliš rozšířené klasické hledání, z něhož profituje právě Google.

Systém iAd by měl být spuštěn ještě letos a bude součástí iPhone OS 4.0. Měl by nabídnout možnost zobrazovat reklamu v aplikacích, přičemž šedesát procent z reklamního příjmu obdrží tvůrci aplikace, což pro ně jistě bude velmi lákavé. Například tvorba bezplatných aplikací tak dostane opravdový smysl a stane se byznysem. Uživatelé budou muset počítat s tím, že ve zdarma stažitelných aplikacích se jim bude zobrazovat reklama. A možná nejen v nich, systém půjde použít i v aplikacích placených, kde však hrozí odrazení zákazníků.

Gmail obsahuje nové funkce

14. dubna 2010 v 19:46 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Společnost Google se snaží do svého freemailu zakomponovat stále více nových funkcí. Nyní se v nabídce speciálních funkcí Google laboratoře objevily takové, které vám dovolí rychlý náhled na e-mail nebo vnořené štítky.

Pokud používáte Gmail každý den, pak vám neuniklo, že se v Google laboratoři objevily nové funkce. Gmail Kukátko pro zprávy (v angličtině Sneak Peek) je zbrusu nová funkcionalita, která zobrazuje náhledy e-mailů po klepnutí pravým tlačítkem myši na jejich hlavičku, takže pro rychlý náhled do zprávy ji nemusíte otevírat. Tato funkce značně zrychluje práci s e-maily, zejména pokud hledáte určitou zprávu a procházíte desítky či stovky zpráv v historii. Pak se vám tento náhled výborně hodí, neboť nemusíte každou zprávu otevírat, pročíst, vrátit se zpět a opět stále dokola. Výhodou je, že lze v kukátku procházet také další zprávy svázané s danou konverzací.
Gmail kukátko
Vedle funkce Kukátko pro zprávy laboratoř rovněž umožňuje funkci nazvanou Vnořené štítky. Ta umožňuje, aby byly vaše štítky organizovány v určité hierarchii. Vnořené štítky asi nejsou pro každého, zejména pak pro odchovance Outlooku či jiných programů, kde se pošta řadí do stromu složek. Štítky jsou takovou americkou obdobou tohoto systému. Pokud se domníváte, že vnořené štítky využijete, pak v Gmailu klepněte na Laboratoř a u funkce Vnořené štítky zvolte Aktivovat. Nyní musíte ještě provést uložení změn. Pokud chcete například vytvořit vnořený štítek ke štítku Rodina, pak využijte znak lomítka (/) například Rodina / Bratr nebo Rodina / Tchýně.

Hraní her na Facebooku se může prodražit

14. dubna 2010 v 19:43 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
O hrozbách, které na internetu číhají na ty nejmenší, se v poslední době mluví docela často. Teď se k nim může přidat i hrozba pro rodiče, jejichž ratolesti je mohou poměrně snadno zadlužit v různých internetových hrách.

FarmVille je jednou z nejpopulárnějších webových her a navíc je spojena s oblíbenou sociální sítí Facebook. Tváří se, že je zcela zdarma, což skutečně může být, ovšem nenápadně hráčům podsouvá výhody za poplatek. Těm je často těžké odolat. A neodolal ani dvanáctiletý Brit, jehož matka informovala média o tom, že z rodinných kreditních karet vyčerpal zhruba 900 liber, tedy nějakých 27.000 korun.
<p> </p>
Ve FarmVille hráči zvelebují svou farmu, přičemž do začátků dostanou určitý obnost virtuální měny, za který nakupují například satbu, s níž dále obchodují. Kdo však chce, aby jeho farma rostla opravdu rychle, musí si virtuální měnu dokoupit, pochopitelně za reálné peníze. To zjevně udělal zmíněný dvanáctiletý hoch, navíc v poměrně velkém množství. Zmíněný obnost vyčerpal zhruba za dva týdny, než si toho rodiče všimli.

Facebook i tvůrci hry ze společnosti Zynga odmítli jakoukoliv zodpovědnost, tedy i podíl na způsobené újmě. Do jisté míry to je logické - rodina si měla lépe hlídat své kreditní karty. Na druhé straně by zřejmě měly existovat páky, jak dětem zabránit, aby se na internetu zadlužovaly.