Únor 2010


Provozování webu s titulky je nelegální!

28. února 2010 v 10:41 | 404m.com admin |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nelegální věci jsou dobře výnosné a často dokáží poskytovatelé tohoto obsahu mnoha lidem za svou "práci" i imponovat. Jenomže je to souboj s úřady a organizacemi, které na své straně mají neúplatné politiky, kteří jsou tu jen od toho, aby nám zajistili světlou budoucnost.

Dneska jsem na webtrhu procházel diskuze v právní poradně. Zhruba před dvěma týdny jsem schválil příspěvek, kdy se autor ptal na otázku právníka Jiřího Konečného, jestli jsou titulky k filmům legální. Ačkoliv jsem si nebyl plně jistý, jestli otázka do právní poradny opravdu patří v tomto případě nad mou moderátorskou zodpovědností zvítězila zvědavost.

V krátkosti se webtržník lukassscze ptal jestli zveřejňování titulků k filmům je legální, anebo ne. Odpověď JUDr. Jiřího Konečného byla:

"Můj osobní názor je ten, že tvorba titulků, ať už odposloucháním z díla anebo překladem jiných titulků bez souhlasu autora či osoby oprávněné rozhodovat o užití/distribuci díla je porušením zákona.

Prakticky je to ale pokud vím tolerováno, nehledě na to, že 99,9% titulků je jistě užíváno pouze pro přehrávání různých stažených filmů / tzv. nelegálních kopií.
JK"

Když si to trochu rozebereme tak už samotná tvorba titulků je nelegální. Nevím jak vy ostatní, ale já když jsem se pokoušel v rámci výuky anglického jazyka ke státnicím udělat titulky k jednomu seriálu tak jsem musel sehnat nejdříve přepis scénáře, protože pouhým posloucháním to bylo sakra těžké. I kdyby jsem však dokázal psát titulky podle zvukového záznamu, stejně je nezbytné mít k tomu samotné dílo (anebo jen jeho audio část). Bez něj prostě nejdou udělat titulky. A aby to šlo musím tedy mít svolení autora, že jeho dílo k tomu můžu použít. Takže dělání titulků je nelegální. Ale jak je to se samotnou jeho distribucí?

Podle mě zde se jedná o to samé jako když si stáhnete film, překompilujete jej k obrazu svému a pak na něj z warez fóra lidé linkují. Ano provoz warez fór je nelegální (dále se není třeba tímto zabývat, prostě to nelegální je a neexistuje výmluva, kterou by zákon uznal). Tedy pokud uplatníme stejná pravidla i na nelegálně vytvořené titulky k filmu pak i provoz těchto portálů ke stahování titulků je nelegální.

Ovšem jak to má být je jedna věc a jak se k tomu staví naši neúplatní úředníci zase druhá. Zatím je jim to jedno. Asi nikoho nenapadlo, že bez titulků by asi většina volně stažených filmů byla pro největší stahovače k ničemu. Jen velmi málo lidí, kteří si film stáhnou má znalost anglického jazyka na takové úrovni, aby si film dokázali vychutnat bez titulků. Takže kdo ví třeba nejbohatší nezisková organizace u nás OSA najednou přijde z geniálním tvrzením, že dokáže na základě počtu stažených titulků vypočítat o kolik přišla kina na předraženém popcornu a budou to chtít vymáhat po tvůrcích titulků.


Trápí vás nadýmání? Žvýkejte kmín!

20. února 2010 v 23:13 | Ivana Lochmanová |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Kmín luční (kromě něj známe ještě římský a vodní) patří mezi nejstarší koření, které se v historii lidstva používá.

Není to nijak nadnesené a přehnané tvrzení, neboť byl nalezen ve starověkých stavbách, jejichž první kameny byly položeny již 3000 let před Kristem. Ve středověku zažíval svoji velkou renesanci, kdy se věřilo, že chrání před zlými silami a nepřejícnými duchy, zejména že ochraňuje dobytek a také lidi před nepřátelskými kouzly.

Dnes nechybí kmín snad v žádné domácnosti. Ne snad jako ochrana před těmito nepříznivými vlivy, ale prostě proto, že patří k nejběžnějšímu koření.

Kmín má pozitivní vliv na naše zdraví. V první řadě tlumí křeče hladkého svalstva v trávicím traktu, uklidňuje žaludek a podporuje příznivě vylučování trávicích šťáv. Prospěje i střevu, neboť dokáže omezit hnilobné procesy ve střevech. Na střevní parazity totiž kmín působí toxicky.

Kmín se tedy používá jako účinný prostředek při nadýmání, při křečích trávicí soustavy a při dlouho trvajícím nechutenství. Usnadňuje také léčbu zánětu dýchacích cest a ulehčuje vykašlávání hlenů. Maminky, které kojí své dítě, mohou napomoci tvorbě mléka užíváním kmínu (kromě něj má stejně kladný vliv i anýz a fenykl).

Tato rostlina roste prakticky všude v České republice. Je to dvouletá bylina, nenápadná, i když často až metr vysoká, s bílým květenstvím a s hnědými plody. Ty dozrávají během června až září a po nasbírání se suší.

Kmín se přidává do polévek, k dušenému masu, drcený ochutí omáčky, saláty či pomazánky. Někdo dává kmín k vařeným bramborám. Lze z něj ale připravit i nálev, kdy se jedna až dvě lžičky plodů, které předtím rozdrtíme, zalijí vroucí vodou - pije se jednou až dvakrát denně. Kdo se nespokojí s obyčejným nálevem, může zkusit likér připravený z kmínu, chutná zajímavě.


Upravování cizích webových stránek

15. února 2010 v 6:51 | waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Jedná se o javascript díky kterému můžete upravovat cizí webové stránky. Jen dočasně a ve vašem prohlížeči, ale i tak to má široké využití u odstraňování reklam, u některých online her, nebo dělání FAKE.

Použití:
1. Otevřete si si vami zvolenou webovou stránku

2. Do pole pro zadávaní adres v prohlížeči vložte tohle:

javascript: document.body.contentEditable = 'true'; document.designMode = 'on'; void 0

3. Pak už jen zmáčkněte ENTER a upravujete web.

Jak zrušit odpočet RESETU PC

15. února 2010 v 6:30 | waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Viry typu Blaster nebo Sasser vám po připojení na internet resetují PC.

Restartu předejdete: nabídka Start > Sputit > shutdown -a

Odpočítávní přestane a vy máte čas na odstranění viru.

Solárka zejí prázdnotou

13. února 2010 v 8:52 | tn.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Spotřebitelé by měli být na pozoru před možnými riziky z používání opalovacích zařízení v soláriích, varovala dnes Evropská komise.
Zhruba každé sedmé lehátko totiž podle dnes zveřejněných výsledků nesplňuje normy týkající se ultrafialového záření. Experti zkoumali zařízení a související služby v deseti státech EU, včetně České republiky.

Šetření ukázalo, že kromě překračování norem na záření bylo například označování opalovacích lehátek či zařízení nejméně v pětině případů nedostatečné. Chyběla třeba varování, že záření škodí zdraví, nebo zákazy jejich používání u osob mladších 18 let.

"Představuje to významné zdravotní znepokojení, neboť výskyt rakoviny kůže se zdvojnásobuje každých 15 až 20 let," okomentoval zjištění eurokomisař pro zdraví a spotřebitele John Dalli. "Kompetentní dohledové orgány v členských zemích musí zajistit, že tato zařízení jsou bezpečná," dodal.

Rakovina kůže je u nás nejčastějším nádorovým onemocněním vůbec. Každý rok lékaři evidují v Česku 1500 nových pacientů s melanomem. 300 lidí ročně přitom zhoubný melanom zabije.

Kvalitu kontroluje hygiena
Kvalitu a hygienu solárií kontroluje Hlavní hygienik ČR nebo Česká obchodní inspekce. Vždy si ověřte, zda je provozovna schválená inspekcí Okresního hygienika a také jestli má schválení i konkrétní stroj, který hodláte využít.
Informace jsou všechno!
Správné solární studio vám dá ještě před opalováním dostatek informací. Zkušený "solárista" je sice všechny zná, ale pokud jdete za umělým sluncem poprvé, neobejdete se bez nich. Zaměstnanec by měl být schopen doporučit vám ideální dobu i výkon, které vaše tělo zvládne.

Pracovník solária by měl s klientem provést vstupní pohovor. V tom by měly zaznít tyto otázky:

Jaký fototyp (citlivost kůže na UV záření) máte? Co všechno víte o slunění v soláriu? Jaký je váš zdravotní stav? Pokud máte nějaké nemoci (zejména kožní), měl by vám zaměstnanec solárka poradit, čemu se vyhnout. Jaký opalovací plán je nejvhodnější?

Světová zdravotnická organizace sice solária nezakazuje, ale nedoporučuje je pro kosmetické účely. Americký Národní institut zkoumání rakoviny zase zjistil, že ženy, které chodí do solária jednou za měsíc, mají o 55 procent větší šanci, že se u nich objeví melanom.

Nejrizikovější je přitom věk kolem dvacítky - u těch riziko stoupá až o 150 procent!

Kožní lékaři obvykle solária nedoporučují vůbec - a to ze dvou důvodů. Opakované záření vede po letech ke vzniku kožních nádorů (to většinou mladí lidé nevnímají jako riziko), ale současně se významně urychluje proces stárnutí kůže. "Neublíží ale návštěva solária jednou až třikrát ročně před letní sezonou," dodává Jana Hercogová, která vede Dermatovenerologickou kliniku Fakultní nemocnice Na Bulovce.Hromadné označení všech kamarádů na Facebooku

4. února 2010 v 22:45 | Waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Přizvi všechny své přátelé (Klikni na ,,Navrhnout prátelům,,)
Pokud jich máš hodně a nechce se ti je všechny odklikávat, použij tento kód. Jakmile se ti při pozvání přátel zobrazí okénko s přáteli kterým chceš poslat pozvánku, zadej tento kód místo webové adresy v prohlížeči a zmáčkni enter. Budou všichni označeni a tobě stačí pouze zmáčknout tlačítko POSLAT POZVÁNKU.

Kód:

javascript:elms=document.getElementById('friends').getElementsByTagName('li');for(var fid in elms){if(typeof elms[fid] === 'object'){fs.click(elms[fid]);}}

Heslo měsíce 02/2010

1. února 2010 v 20:45 | waly |  ** Heslo měsíce **

"Časem člověk lituje všech hříchů, kterých se dopustil, ale také těch, které zapomněl spáchat! - Osud nám nevrátí, co kdysi vzal, vrací jen vzpomínky, bolest a žal..."