Leden 2010

Jak rozeznat falešné profily na sociálních sítích

26. ledna 2010 v 8:27 | i zmus.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně

Na internetu se pohybuje spoustu lidí skrytých v naprosté anonymitě. Někteří si zakládají na sociálních sítích typu lide.cz, líbimseti.cz, Facebook svoje profily. Problém je v tom, že ne vždy se dá poznat, jestli se jedná o skutečný profil, nebo si z vás někdo střílí a založil si profil falešný s falešnými fotkami. Pomocí webové aplikace TinEye.com není problém zjistit, jestli se jedná o originální fotku, nebo kopii odněkud z internetu.

TinEye.com je webová aplikace a slouží pouze k jedinému účelu. Poznat, zda vaše obrázky jsou skutečně vaše - tedy originál - nebo se jedná o kopii - ukradnený obrázek z jiného serveru. Použití je velice jednoduché. Stačí buď obrázek nahrát nebo zadat jeho adresu. Aplikace následovně prohledá databázi a na základě vámi zadaného obrázku nalezne stejné nebo trochu podobné výsledky. Jednoduchost sama. Do Firefoxu a Internetu Exploreru dokonce existuje plugin TinEye Image Search, díky kterému budete mít funkci neustále při ruce. Stačí najet na obrázek, zmáčknout pravé tlačítko a hned se vám zobrazí možnost ověřit obrázek přes TinEye.

Jak tedy rozeznat falešné profily?

Naprosto jednoduše. Pokud se vám nebudou fotky na profilech lidí zdát a nebo jim prostě nebudete věřit, použijete webovou aplikaci TinEye a ověříte si jedinečnost fotky. Mohu potvrdit, že jsem už nalezl spoustu profilů, které měly falešné fotky, ale někteří lidé jim prostě věřili a potom naletěli.

Spadlo vám stahování z ulož.to? Navažte!

26. ledna 2010 v 7:04 | Waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Uloz.to
Pokud jste stahovali něco od vašeho známého z českého výměnéhosouborového serveru ulož.to (jako free uživatel, tj. bez účtu) a spadlo vám stahování (běžná věc tady :D) a to někde u konce, tak mám pro vás řešení. Nedostahovaný soubor lze dostahovat tam, kde skončil. Stačí když uděláte následující:
 1. nedostahovaný soubor si zkopírujte někam mimo složku
 2. znovu začněte stahovat soubor z ulož.to a ihned dejte pauzu ve stahování (musí to umět váš internetový prohlížeč)
 3. předtím nedostahovaný soubor vraťte do složky- dojde k přepsání právě stahovaného souboru u 0-1 %
 4. odpauzujte stahování a prohlížeč pokračuje u vašich 80-90 % předchozího stahování, kde vám to spadlo

Jak vyrobit klikací ikonku?

25. ledna 2010 v 20:40 | Andie
1. Vyberte si obrázek, z kterého chcete mít ikonku a vložte ho do nového článku a dejte zveřejnit.

2. Otevřete si ten článek, dole zaškrtneme "Zobrazit HTML".

3. Zkopírujte si tam přesně tenhle kód:

<a href="adresa tvého blogu"><img src="adresa obrázku ktery bude ikonkou" alt="" title=""></a>

4. místo slov "adresa tvého blogu" do toho kodu napište adresu vašeho blogu (v mém případě www.hansschuman.blog.cz ale můžete tam dát jakýkoli odkaz, kam chcete po kliknutí na ikonku odkázat)

5. místo slov "adresa obrázku ktery bude ikonkou" zadáte adresu obrázku který jste zveřejnili. Adresu najdete, když kliknete pravým tlačítkem myši na vybraný obrázek a dáte "Vlastnosti"

6. Potom už jenom článek zveřejněte.

7. Pokud jste to pracovali správně, měla by se oběvit klikací ikonka jako třeba tahle :)

Heslo měsíce 01/2010

23. ledna 2010 v 4:41 | Waly |  ** Heslo měsíce **

"Nedůvěra je základ k cestě do pekel, ale stejně jako spousta nectností je i tato vlastnost lidská a bohužel všudypřítomná. Partneři si nevěří mezi sebou, rodiče něvěří svým potomkům nebo šef svým podřízeným..."


Problém: účtenky z termopapíru úřady neuznávají

23. ledna 2010 v 0:40 | tn.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Čím dál více obchodníků tiskne účtenky na takzvaný termopapír. Velmi často ovšem takový účet rychle vybledne a stává se nečitelným. Obchodníci proto radí, aby si lidé doklad pro jistotu okopírovali. Ale například finanční úřady uznávají pouze originály a u kopií požadují další doklady.

Účtenka vytištěná na takzvaném termopapíru. Tisk ale nenávratně vybledl. A to je problém. Zvlášť když jde o doklad pro účetnictví.
Máte část dokladů, které nám po roce po dvou letech mizí a přitom povinnost archivovat ty doklady je pět let.

Obchodníci zákazníkům radí, aby si pořídili kopii. To je nejúčinnější zbraň, aby do účetnictví mohli dávat ty doklady. Tak jednoduché to ale není. Při kontrole finančního úřadu musí daňový subjekt předložit originály, pouhá kopie nestačí.

Pokud daňový subjekt tvrdí, že předmětná kopie je kopíí konkrétního nečitelného vybledlého dokladu, je povinnen toto své tvrzení dokázat průkaznými prostředky.

Podkud ale další důkazy nemá, doklad nemusí finanční úřad uznat. To, že účtenky blednou je podle výrobců chyba zákazníka. Prý nesmí přijít do styku se světlem a nebo umělou hmotou. Pokud je prý schována před světlem a není v žádných umělohmotných deskách, tak vydrží podle výrobce pět až deset let.

Řešení, že by se termopapír zakázal podle ministerstva financí neexistuje. Bohužel ministerstvo financí nemůže nařídit přesně typ papíru na který se tyto účtenky tisknou.
Daňoví poradci doporučují, aby zákazníci u prodejců požadovali trvanlivější účtenky. A v případě dražších věcí si od účtů nechali udělat ověřené kopie.

15 kroků k rychlému bydlení zdarma

22. ledna 2010 v 23:53 | Karel K. |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
 1. Obsaďte nemovitost, která vám nepatří, ale ve které v daném okamžiku nikdo nepřebývá.
 2. Ideální je pro tyto účely sestavit multikulturně různorodou společnost.
 3. Pokud se majitel nemovitosti začne zlobit, normálně se na něj vykašlejte! To tak, aby vás vyhodil na ulici a vy zase byli bez střechy nad hlavou!
 4. Ubalte si špeka!
 5. Když majitel pozve ochranku, nebo bezpečnostní agenturu, kašlejte na ně dál - tihle hoši nemají žádné pravomoci.
 6. Když přijedou policisté, začne to být zajímavější. Pro větší efekt nasaďte mírně zfetovaný výraz - bude se to hodit později, kdy můžete tvrdit, že jste nebyli při smyslech.
 7. Umístěte v nemovitosti několik pastí, jejichž smyslem je způsobit zranění policistům a "securiťákům."
 8. V případě, že dojde ke kontaktu s policistou, nerozpakujte se mu jednu ubalit. Sice je to veřejný činitel, ale vy jste vyvolená menšina, mající svá práva.
 9. Vylezte na střechu, ideálně s transparentem a přivažte se ke komínu. Za jakýchkoli okolností odmítejte slézt dolů, dokud nedojdete do bodu 15.
 10. Teď to hlavní: odmítejte jakýkoli rozumný způsob komunikace s kýmkoli a chovejte se, jako zfetované hovado. Ideální pro tyto účely je močit do igelitových sáčků a hrozit, že je ze střechy hodíte na policisty pod vámi.
 11. Vyčkejte do příjezdu ministra pro lidská práva Kocába. To je váš člověk! Superman, který vás zachrání!
 12. Začněte s Kocábem vyjednávat. Je to muž činu, který se rád postará o jakéhokoli parazita, včetně vás.
 13. Počkejte si, až vás pan ministr pochválí za to, že vlastně vůbec nejste nelegálním nájemníkem, ale naopak váš pobyt nemovitosti prospívá.
 14. Stále setrvávejte na střeše, dokud Kocáb nenabídne nějaké pěkné bydlení. Když k tomu konečně dojde, váhejte, ať nevypadáte lacině.
 15. Cíle bylo dosaženo: sice jste zmlátili veřejné činitele, nelegálně obývali cizí nemovitost, ale nemusíte se bát - Kocáb je člověk, který ochotně vstupuje do akcí, kde jsou v ohrožení lidská práva nebo lidské životy. Ubalte si s Kocábem špeka.
Upozorňuji toto není návod ..pouze recese! :D

Tvorba bootovacího USB flash disku Microsoft Windows Vista/W 7

2. ledna 2010 v 13:38 | hansschuman |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Překvapilo mě, když jsem zjistil, že existuje velmi málo dead-simple průvodců k vytvoření bootovacího USB flash disku pro instalaci Microsoft Windows Vista nebo Windows 7.

Proto jsem dal dohromady následující informace z VistaPCGuy a dalších zdrojů, už si ani teď nevzpomenu odkud.

Každopádně se můj postup bude určitě hodit všem majitelům notebooků nebo stolních PC bez DVD mechaniky anebo prostě jen těm, kteří chtějí mít svoji instalaci Windows vždy po ruce bez ohledu na "choulostivé" disky DVD, které častým používáním dost trpí.

Myslím si, že každý ocení, že instalační disk svých "těžce zaplacených" originálních Windows poté může uložit na bezpečné místo jako zálohu a tím zásadně prodloužit jeho životnost.

Nikomu by se asi nelíbilo, kdyby si chtěl Windows přeinstalovat a zjistil, že jeho DVD nejde číst kvůli opotřebení.

Budeme spolu procházet krok za krokem k vytvoření bootovacího USB flash disku pro instalaci Windows Vista nebo Windows 7.

Tyto pokyny předpokládají, že máte již na počítači Windows Vista nebo Windows 7 nainstalován. Pokud ne, tak následující proveďte na počítači s již zmíněnou instalací a DVD mechanikou.

Potřebujete:
USB flash disk (4GB a více)
Instalační DVD Microsoft (Windows Vista / Windows 7)
Počítač se systémem Windows Vista / Windows 7 a DVD mechanikou

Krok 1: Formátování disku
Zde jsou kroky k správnému použití "diskpart" a "příkazového řádku" pro zformátování USB flash disku.
(VAROVÁNÍ: bude vymazáno vše na vašem USB flash disku, proto všechna důležitá data předem zálohujte na bezpečné místo!)

Zapojte USB flash disk

Otevřete příkazový řádek jako správce (Klikněte pravým tlačítkem myši na Start>Všechny programy> Příslušenství> Příkazový řádek a vyberte "Spustit jako správce" nebo Start>Spustit… napište příkaz "cmd" a stiskněte ENTER).
Zjistěte číslo vašeho USB flash disku zadáním následujících příkazů do okna příkazového řádku:

diskpart
list disk

Číslo vašeho USB disku, které zjistíte, budete potřebovat pro následující krok.
Budu předpokládat, že USB flash disk je např. disk číslo "1" (Pokud máte jiné, nahradíte číslo "1" číslem vašeho disku nebo jej rozeznáte zadanou velikostí). Doporučuji předem odpojit veškerá ostatní USB zařízení, která nejsou potřebná k instalaci, aby nedošlo k záměně. Formát disku provedete zadáním dalších příkazů do stejného okna.

select disk 1
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=NTFS
assign
exit

Až bude hotovy, budete muset nastavit USB flash disk, aby byl připraven k zavádění systému.

Krok 2: Vytvoření bootovacího disku
Dále budeme používat nástroj bootsect, který je součástí instalačního disku Windows Vista nebo Windows 7, abychom mohly z flash disku bootovat. Budeme pracovat ve stejném okně příkazového řádku, který jste použili v kroku 1:

Vložte své instalační DVD Windows Vista / Windows 7 do mechaniky.

Změňte jednotku na DVD (patrně "D: ") a vyberte složku "boot", kde se nachází "bootsect":

d:
cd d:\boot

Použijte "bootsect" pro nastavení USB jako bootovací disk se souborovým systémen NTFS, připravený pro obraz Windows Vista / Windows 7. Budeme předpokládat, že váš USB flash disk byl počítačem označen jako disk "G:"

bootsect/NT60 g:

Krok 3: Zkopírujte instalační DVD na USB
Nejjednodušší způsob je pomocí programu "Průzkumník Windows" zkopírovat všechny soubory
z disku DVD na USB flash disk.

nebo:

Ke kopírování použijte příkaz "robocopy" (je rychlejší než kopírování přes explorer) s parametry:

"robocopy" písmeno mechaniky, ze které kopírujete, např. "D:\\" "mezera" písmeno flash disku, např. "G:\\" "mezera" "/MIR". Příkaz " /MIR" zpracuje všechny soubory a adresáře a nakopíruje přesnou strukturu.

celý příkaz tak bude znít:

robocopy D:\\ G:\\ /MIR

Poté, co jste zkopírovali všechny soubory z disku, jste hotovi.

Nyní můžete zavřít okno příkazového řádku.

Krok 4: Nastavte BIOS, aby bootoval z USB
Většina BIOSů má zaváděcí volbu, která umožňuje při startu změnit bootovací jednotku. Pokud to není váš případ, jednoduše ji nastavte přímo v menu BIOSu (USB drive musí být na prvním místě-podobné jako u instalace z DVD). Vyberte tu správnou pro váš USB flash disk a spusťte instalaci.
Vše funguje totožně jako u instalačního DVD, možná jen trochu rychleji.

Já jsem použil všechny tyto pokyny a můj nový netbook nyní běží bez problémů s Windows 7. Hodně štěstí při vytváření instalačního USB flash disku WIN7 přeje Hans Schuman.