Prosinec 2009

Windows XP na mobilu!

3. prosince 2009 v 18:43 | prochlapa.cz
Neoslovila vás žádná z mobilních platforem? Ani Android, ani Linux, ani Windows Mobile a ani Symbian? A co si takhle počkat na mobil s plnohodnotnými Windows XP, jak je znáte z PC?

Jakkoliv to zní na první přečtení neuvěřitelně, opravdu se nejedná o nějaký nejapný žert. Za tímto vážně pojatým projektem stojí čínská firma In Technology, která se rozhodla do na první pohled obyčejného komunikátoru předinstalovat namísto Androida či Windows Mobile plnohodnotný operační systém Windows XP, což je bezesporu kombinace velmi neobvyklá.

Jako procesor je zde AMD Super Mobile CPU (mohlo by jít zřejmě o AMD Geode LX, ale nevíme to jistě). Displej je samozřejmě dotekový a při rozlišení 800 x 480 pixelů nám nabídne 4,8″ úhlopříčku. Paměti lze osadit 512 - 1024 MB. K dispozici budou dvě verze - jedna s tradičním pevným diskem (HDD s 30, 60, 80 a 120 GB) a druhá s flash pamětí (SSD o kapacitách 8, 16, 32 nebo 64 GB).

Novinka by samozřejmě měla být velmi slušně vybavena i co se "běžných" funkcí komunikátoru týče. Tvůrci tvrdí, že si tento model poradí se sítěmi typu GSM/GPRS/EDGE/WCDMA (HSDPA/HSUPA), CDMA/CDMA2000, 1X/CDMA, 1X EVDO i TD-SCDMA a TD-HSDPA. Taktéž by se mělo dostat i na Wi-Fi 802.11 b/g modul, WiMax (ten je zde volitelně), Bluetooth a GPSku. Zatím není jisté, zda bude pouze jedna univerzální verze komunikátoru, či se jich bude vyrábět více dle míst prodejů.

Přístroj má vestavěnu také dvojici digitálních videokamer a digitálů v jednom - s rozlišeními 0,3 a 1,3 Mpix. Výbavu doplňují sluchátkový a mikrofonový jack v kombinaci s USB a mini-USB porty. Jak se dá u podobného zařízení očekávat, má i slot na SIMku. Akumulátor vydrží asi 5 h hovoru nebo při běžné práci 7 až 12 h (základní / větší typ). Váha přístroje je 400 g.