Listopad 2008


Spyware Terminator

27. listopadu 2008 v 14:12 Download - Programy zdarma

Stáhněte si ZDARMA Spyware Terminatora s Web Security Guardem


Posuňte ochranu svého počítače na vyšší úroveň! Získejte unikátní kombinaci antispywarové ochrany a prevence vstupu na potencionálně nebezpečné stránky.


 • Účinná ochrana před spywarem
  Spyware Terminator chrání Váš počítač před infekcí spywaru.
 • 100% rezidentní ochrana zdarma
  Střeží Váš počítač a zabraňuje spywaru v infiltraci Vašeho systému.
 • Zahrnuje antivirovou ochranu
  Rozšířená detekce škodlivého softwaru během kontrol a rezidentní ochrany.
 • Bezpečné brouzdání a hledání na Internetu
  Web Security Guard zobrazuje hodnocení stránek a rizikovost, a pomáhá uživatelům předcházet návštěvám nebezpečných stránek.


Spyware Terminator Box


Spyware Terminator 2.3

Pokud upřednostňujete stáhnout verzi s původním Rezidentním štítem, použijte níže uvedený odkaz.

Offline instalátor Spyware Terminatora

Pokud nemáte připojení na interenet nebo pouze upřednostňujete offline instalaci a přesto chcete vyzkoušet program Spyware Terminator, stáhněte si jej z jednoho z níže uvedených odkazů.


System Protect

27. listopadu 2008 v 13:11 Download - Programy zdarma


Je Váš počítač opravdu v bezpečí s nejnovějšími antiviry a antispywary?

Miliony počítačůbyly zničeny bezpečnostními programy.
System Protect střeží Vaše cenné osobní a systémové soubory, a nedovolí nikomu, aby je změnil nebo smazal.

Chraňte svůj systém a důležité soubory!

Získejte zdarma ochranu svého operačního systému a důležitých souborů, o které nechcete přijít!

Stáhněte si System Protect zdarma!

System Protect je nezbytným doplňkem bezpečnostních programů.

 • Nezbytný doplněk bezpečnostních programů

  Braňte se vadným detekcím.
 • Střežte systémové soubory

  Udržte svůj systém stabilní.
 • Chraňte své soubory

  Nepřijděte o důležitá data.
 • Varování před pokusy smazat

  Chraňte své soubory a adresáře.

Proč byste měli používat ?

Stalo se Vám někdy, že Váš počítač napadl virus, který způsobil nefunkčnost počítače, nebo jste si vy osobně nebo jiná osoba smazala omylem důležitý dokument? To se nestane, pokud budete používat System Protect.
System Protect je snadno použitelný program zdarma, který pomáhá udržet Váš operační systém stabilní a chráněný. Zabraňuje smazání důležitých programů, souborů a adresářů, které může být způsobeno viry, antivirovými/antispywarovými programy, jinými uživateli Vašeho počítače jako jsou děti, nebo jinému neúmyslnému smazání.

Ochrana systému a programů

System Protect zabraňuje smazání důležitých systémových souborů, jejichž ztráta může mít za následek zhroucení Vašeho operačního systému. Nedopusťte, aby tyto soubory byly smazány viry, nebo omylem Vaším nebo Vašich dětí.

Stabilní operační systém

System Protect ochraňuje soubory nezbytné pro udržení stability Vašeho operačního systému.


Ochrana zvolených souborů

System Protect Vám umožňuje zvolit si soubory a adresáře, které chcete chránit před smazáním, jako jsou důležité dokumenty, oblíbená hudba, fotky z dovolené, filmy nebo jiné soubory, o které nechcete přijít.

Doplněk bezpečnostních aplikací

I antivirové a antispywarové společnosti dělají chyby. Nedovolte jim smazat Vaše systémové soubory a důležitá data.

Důležité upozornění: System Protect nenahrazuje antivirové a antispywarové programy. Doporučujeme Vám jej používat v kombinaci s Spyware Terminatorem.

USB 3.0 se jmenuje SuperSpeed - specifikace

22. listopadu 2008 v 13:13 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Standard USB 2.0 s maximální přenosovou rychlostí 480 MBit/s. už přece jen zestárl, a tak bude nahrazen třetí verzí USB, které se bude jmenovat SuperSpeed. Je více jak desetkrát rychlejší.

Standard USB 2.0 už je tu s námi pěkných pár let a docela dlouho se mluví o jeho následovníkovi. Nyní konečně USB Promoter Group odhalila bližší specifikace. Přenosová rychlost se zvýší více jak desetkrát a bude tak teoreticky schopná přenést 5 GBit za sekundu, respektive až 400 MB za sekundu. USB 3.0 zůstane kompatibilní až do verze 1.0/1.1, ovšem bude používat jiné kabely. Půjde o full-duplex, takže data bude možné zasílat oběma směry a aspoň se přiblížit teoretické rychlosti.

Je samozřejmě otázkou, jak rychle bude trvat přechod z druhé na třetí verzi USB. Novinka se na trhu objeví již v polovině příštího roku, ovšem odborníci nepředpokládají, že by se výrazně uchytila před rokem 2010. To znamená, že ještě nějakou dobu budeme používat USB 2.0, už třeba jen proto, že zpočátk bude SuperSpeed přece jen výrazně dražší. Na bázi USB 3.0 bude stavět také ExpressCard 2.0 pro notebooky.

IE7pro 2.4

22. listopadu 2008 v 13:10 Download - Programy zdarma

Rozšíření pro Internet Explorer 7
Náhled programu IE7pro
IE7 pro je doplněk pro prohlížeč Internet Explorer 7, který přidává tomuto browseru hodně nástrojů a extra funkcí, které ho zjednoduší a práce s ním se tak stane příjemnější.
Vlastnosti programu:
 • Pomoc při otvírání a zavírání záložek - levým dvojklikem
 • Přepínání proxy
 • Nastavení agent identifikace
 • Otevírání nové záložky z adresového panelu
 • Automatický refresh záložek
 • Informace o stránce k nahlédnutí
 • Rychlé ukládání obrázků
 • a mnohem více

IE7Pro udělá z Internet Exploreru profesionála

22. listopadu 2008 v 13:07 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
I přes kvalitní konkurenci zůstává Internet Explorer stále nejpoužívanějším prohlížečem internetu. Mnohým uživatelům jistě udělá radost doplněk IE7Pro, který obohatí Internet Explorer o spoustu užitečných funkcí.
Microsoftu na poli prohlížečů internetu značně ujel vlak už před několika lety, a proto nyní dohání, co může. Internet Explorer 8, jehož druhou betaverzi jsme vám již představili, mnohé nedostatky nejen opravuje, ale přináší spoustu zajímavých a originálních funkcí. Přesto je vylepšení poměrně málo a v mnoha směr je stále na čem pracovat. Právě tyto mezery se snaží doplněk IE7Pro vyplnit.
Ať už jsou důvody jakékoliv, stále více než 70% uživatelů surfuje po internetu s prohlížečem od Microsoftu. Doby špatného IE6 už jsou naštěstí dávno pryč a většina uživatelů už aktualizovala svůj prohlížeč na verzi 7 či betaverzi osmičky. Právě pro tyto uživatele je určen doplněk IE7Pro. V názvu sice nese číslo 7, lze jej však instalovat i na verzi 6 a je rovněž kompatibilní s novou verzí 8.

Graf využití prohlížečů
Podíl Internet Exploreru klesá jen nepatrně - měření podle webu marketshare.hitslink.com

Jedná se o pouhý doplněk a z tohoto faktu plynou opravdu nízké hardwarové nároky, které uvádí domovská stránka: Windows 2000 a novější s 64MB paměti RAM. Doplněk tak lze nainstalovat téměř na každý počítač. Důležitou vlastností IE7Pro je jeho počeštění, díky kterému si každý uživatel porozumí s bohatými možnostmi nastavení. Za používání není nutné zaplatit ani korunu, IE7Pro je k dispozici zcela zdarma.

Domovská stránka IE7Pro
Náhled domovské stránky IE7Pro - i ta je v češtině

Vše skrývá modrá ikona

Aplikaci je možné stáhnout z odkazu, který je uveden pod článkem. Po instalaci se na první pohled nic nezmění. Nejedná se o klasický program, který by bylo možné spustit nějakým zástupcem. Jedná se o doplněk k Internet Exploreru, tudíž se nenápadně spouští přímo s ním. Jeho přítomnost je v IE indikována 2 modrými ikonami. Jedna se nachází v pravém horním rohu okna poblíž ikony domovské stránky, druhá ve stavovém řádku ve spodní části.

Ikona IE7Pro v pravém horním rohu okna Ikona ve stavovém řádku
Modrá ikona IE7Pro je dobře viditelná i rychle přístupná

Vrchní ikona slouží pouze pro přístup k nastavení. Spodní nabídne po dvojkliku stejné okno, avšak po kliknutí pravým tlačítkem zobrazí zcela jinou nabídku možných akcí. Mezi nimi jsou často používané volby, které slouží především pro prácí s aktuálně zobrazenou záložkou.

Nastavení programu
Okno s nastavením doplňku

Nabídka po kliknutí pravého tlačítka myši
Nabídka po kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu

Popis funkcí

Po instalaci doporučuji projít veškerá nastavení, která program nabízí. Díky mnoha volbám si lze prohlížeč výborně přizpůsobit k obrazu svému a zjistit, jak rozmanité volby program skrývá. Funkcí je nepřeberné množství, proto si pojďme představit ty nejdůležitější, které se jistě budou každému hodit.

Blokování reklam

Reklama je hlavním zdrojem příjmů pro většinu serverů. Proto je jí věnováno poměrně dost prostoru na každém webu. Pro uživatele je však často agresivní a obtěžující. Přítomnost reklamy se rovněž výrazným způsobem podílí na objemu stahovaných dat při prohlížení internetu. Z těchto důvodů je ze strany uživatele zobrazení reklamy nežádoucí. IE7Pro dokáže většinu reklamních bannerů úspěšně ignorovat a tím je prohlížení mnohem příjemnější. Poradí si nejen s klasickými obrázky, ale také s flash animacemi. Při špatné detekci je možné reklamu ručně přidat do seznamu blokovaných.

Gesta myší

Zajímavým způsobem, jak zrychlit i zjednodušit práci s prohlížečem, nabízejí gesta. Přidržením pravého tlačítka myši a následným pohybem je možné namalovat gesto, které prohlížeč rozpozná a přiřadí mu zvolenou funkci. Prostými pohyby je možné pracovat se záložkami nebo konkrétní stránkou. Jednoduchými pohyby lze skutečně zrychlit prohlížení, navíc je možné individuální nastavení gest a příslušných akcí. Na první pohled se může tato funkce jevit jako hračka, ovšem kdo objeví její kouzlo, už si jen složitě odvyká.

Použití gesta
Ukázka gesta pro zmenšení textu na stránce

Nastavení gest
Nastavit si gesta podle chuti je snadné

Automatické vyplňování formulářů

Bez čeho si již nedokážu představit práci, je ukládání a automatické vyplňování formulářů. Slouží jak pro vyplňování logovacích (přihlašovacích) údajů, tak i k opětovnému vyplnění dlouhých formulářů. Každý vyplněný formulář si lze uložit a při další návštěvě je vyplněn buď zcela automaticky, nebo až po stisknutí klávesové zkratky.

Správce stahování (MiniDM)

Zřejmě nejcitelněji chyběl všem verzím Internet Exploreru správce stahování. Jedná se o naprostý základ, jehož absence byla prohlížeči často vytýkána. Jednoduchý, avšak plně dostačující, správce stahování přichází až s IE7Pro. Díky více připojení ke zdroji dokáže v mnoha případech výrazně zvýšit rychlost stahování. V přehledném okně nabízí také informace o právě probíhajících přenosech souborů či již stažených souborech. Novinkou v posledních verzích je možnost zadání více adres pro stahování najednou.

MiniDM
Ukázka správce stahování MiniDM

Vyhledávání na stránce

Vyhledávání textu na stránce bylo v dřívějších verzích IE opravdu nedotaženou funkcí, proto přináší IE7Pro panel, který lze najít u konkurenčních prohlížečů. Zkratka Ctrl+F vyvolá lištu při dolním okraji okna, která nabízí rychlé hledání textu na aktuální stránce včetně praktické možnosti zvýraznění hledaného textu.

Vyhledávání na stránce
Hledaný text je opravdu dobře vidět

Práce bez myši

Patříte-li mezi uživatele, kteří raději používají klávesnici než myš, jistě uvítáte bohaté možnosti definice klávesových zkratek pro všechny často používané akce.

Správce relací

Další funkcí, kterou jsem si při používání opravdu oblíbil, je ukládání aktuální relace. Co si pod tímto pojmem představit? Jednoduše uložení aktuálně otevřených záložek. Musí-li uživatel vypnout počítač či jen zavřít prohlížeč, je ztráta mnoha otevřených záložek velmi nepříjemná. Naštěstí IE7Pro nabízí uložení relace a její pozdější nahrání. Během pár kliknutí lze mít bez pracného vyhledávání opět otevřeny všechny předchozí záložky.

Další drobnosti

 • Kontrola pravopisu, pro který je nutné český slovník doinstalovat
 • Obnovení naposled otevřených záložek
 • Uložení stránky jako obrázek
 • Automatický posouvání či aktualizace stránky
 • Rychlá změna proxy
 • Aliasy pro internetové stránky a vyhledávání přímo v adresní řádce
 • Uložení flash aplikací (třeba her) stiskem ctrl+shift a přejetím kurzorem přes objekt
 • Změna velikosti okna na přesnou velikost

Konkurence umožňuje totéž

U jiných prohlížečů je situace podobná. Pokud nějaká funkce uživateli citelně chybí, lze ji většinou získat doinstalováním příslušného doplňku. Výhodou IE7Pro je především jeho obsáhlost - v jednom doplňku získá uživatel to, co by jinak získal instalací mnoha rozšíření.
V objektivním pohledu je také nutné poznamenat, že nepřináší IE7Pro žádnou revoluci. Jedná se většinou o funkce, které již dříve měl jiný prohlížeč a pokud ne, tak konkurence dobrý nápad rychle okopírovala. Tak ovšem funguje trh, na kterém se každý snaží držet krok s konkurencí.
IE7Pro se může stát zajímavým doplňkem pro každého uživatele Internet Exploreru, který nechce přecházet ke konkurenci, avšak očekává od prohlížeče něco více. Dokáže zefektivnit brouzdání ve vlnách internetu i zjednodušit práci třeba právě při vyplňování formulářů. Jeho používání je jednoduché, nebojte se jej vyzkoušet.

PhotoFiltre Studio

22. listopadu 2008 v 13:02 Download - Programy zdarma

Výborný nástroj pro vaše fotografie
Náhled programu PhotoFiltre Studio

PhotoFiltre je kompletní editovací program pro fotografie. Jeho hlavní výhodou je cenová dostupnost a obrovská Spousta funkcí a možností, které budete jen těžko hledat u některých jiných programů.

V programu můžete vytvářet náhledy na fotky pomocí filtrů, vkládat texty, rozmazávat, ostřit, importovat, slepovat fotky dohromady atd.
Podporuje většinu obrazových formátů (.bmp, .bmp/rle, .gif, .jpeg, .png, .targa, .tiff, ico,). Nespornou výhodu je i český návod a fakt, že je k dispozici zdarma pro soukromé použití a výukové účely, pro komerční využití je nutná placená registrace po internetu

Od verze 8.1.0 již program není freeware.

Photofiltre - upravujte fotografie zdarma a rychle

22. listopadu 2008 v 12:57 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Na úpravu fotografií a obrázků existuje velká spousta nejrůznějších nástrojů a softwaru. Plno z nich je však placených a ne zrovna malou částkou. Proto je dobré si na jednoduché editace obrázků pořídit něco, co je zdarma. Proč ne třeba Photofiltre?
Pro obyčejného uživatele, který si jednou za čas chce upravit nějakou fotku nebo dokonce pro uživatele, kterému stačí několik základních operací s obrázky je tady povedený software Photofiltre. Tento svižný, intuitivní program mi na disku zabírá necelé 4 MB, z čehož jde vidět, že ani jeho hardwarová náročnost není nijak vysoká. Navíc je určen pro uživatele, kteří nemusí nijak rozumět upravování fotografií, ani termínům, jako je sytost, jas, kontrast nebo gama korekce.

Základní vzhled

Nyní si postupně rozebereme jednotlivé funkce, které tento nástroj obsahuje, podíváme se na výsledky po použití těchto funkcí a něco si k nim i řekneme.

Základní ovládání

Mezi základní ovládání patří otevírání obrázků, ukládání, či vytváření nových prázdných. Tohle všechno můžete najít v menu pod položkou soubor, nebo samozřejmě jako speciální ikonky. Vedle nich pak objevíte ještě další, které slouží k tisku a k načtení obrázku přímo ze skeneru, což je opravdu povedená funkce. Můžete si tady kliknout i na Nastavení velikosti obrázku či velikosti plátna. Jako další opravdu šikovnou volbu, kterou můžu doporučit k používání, je roztažení obrázku a plátna podle velikosti celého okna Photofiltre a nebo roztažení dle původní velikosti obrázku.

Velikost obrázku

Obecný přehled a základní funkce

Mezi základní funkce, které jsou snad v každém foto editoru, nesmí rozhodně chybět rotace o určitý úhel, překlápění podle vodorovné či svislé osy nebo získání základních informací o obrázku. Tím chci říct, že tyto funkce zde najdete také, ale zřejmě nemá cenu se jimi zabývat, protože je každý zná.
Jako další bych zmínil automatické úpravy, které se budou hodit právě lidem, kteří se nechtějí nijak extra starat o detailní nastavování, jen si chtějí fotku trochu vylepšit. Pro tento případ jsou zde hned první dvě ikony v horní liště: Automatická úroveň gama korekce a Automatický kontrast. Tyto dvě tlačítka vám dokážou změnit fotku k lepšímu.

Autoúprava

Hned vedle nich pak najdete tlačítka pro přidání a ubrání jasu, kontrastu, sytosti, gama korekce, vytvoření černobílé či zašlé fotografie, rozostření, zaostření, barevný přechod nebo barevný nádech a několik málo dalších. To jsou ale, řekl bych, spíše ty známější funkce, o kterých ví každý a je lepší si je vyzkoušet sám, ať člověk vidí, co která s fotkou udělá.

Výběr a úpravy

Vybírání oblastí pro další úpravy, kdo by to neznal třeba z Malování. Ale ve Photofiltre si můžete nastavit navíc ještě tvar vybírané oblasti. K výběru jsou zde obdélník, zaoblený obdélník, elipsa, kosočtverec, trojúhelník nebo laso, které vám umožňuje vybrat si oblast tažením myši - jako když kreslíte tužkou. Možnost invertování výběru beru jako samozřejmost. Oblast výběru si pak můžete rozšiřovat pomocí myši, kdy roztahujete jednotlivé strany, nebo si v menu najdete položku zmenšit/zvětšit výběr a ten zachovává poměr stran vybrané oblasti. Také je zde možnost vystředit výběr na střed vodorovně, svisle nebo obojí.
Pokud máte vybranou oblast, dají se s ní provádět nejrůznější akce. Jako hlavní sem určitě patří všechny ty, které se dají provádět na celém obrázku, ale pokud máte vybranou nějakou oblast, provádí se jen na ní. Jako další můžete vaši vybranou oblast posunout nebo otočit dle zvolených kritérií, k tomu slouží tlačítko Transformace. Photofiltre také umožňuje vykreslit okolo vybrané oblasti nějaký rámeček, kterému nastavujete barvu a tloušťku nebo zaplnit oblast jednou barvou nebo vzorem.

Transformace

Další povedená akce je Automatické ořezání obrázku. Pokud část obrázku například označíte a smažete, můžete obrázek automaticky oříznout na novou velikost. Když něco na fotce smažete, pak se místo této části objeví pozadí, většinou bílá barva, takto si pak můžete fotku ořezat bez onoho pozadí, aniž byste nějak složitě nastavovali novou velikost plátna či rozměry obrázku.

Průhlednost

Některé formáty obrázků, jako je například PNG, podporují průhlednost. Byla by tedy škoda, kdyby se v tak mocném nástroji, jako je Photofiltre nedala nastavit. Zde si můžete jedním kliknutím kapátka vybrat barvu, kterou chcete dále zprůhlednit a Photofiltre udělá zbytek za vás. Jako doplňující možnost nastavení je pak Odchylka. To dovoluje samotnému programu, aby změnil na průhlednou barvu všechny, které mají od vámi vybrané barvy povolenou odchylku.

Průhlednost

Korekce

Do této části menu patří všechny funkce typu jas, kontrast, gama korekce a další. Ale jsou tady ještě další, o kterých zatím nepadlo ani slovo. První z nich je funkce Dvojbarevně, která z vašeho krásně barevného obrázku udělá dvojbarevný obrázek. Barvy si můžete samozřejmě zvolit, ale abych pravdu řekl, tak nejlíp vypadají stejně předem nastavené barvy - černá a bílá.
Jako další funkci zde najdete Negativ. Ten udělá žádaný efekt a z obyčejného obrázku vám vygeneruje negativ, jaký byste dostali u fotografa.

Negativ

A další jen tak zmíníme - "Tečkovaně" vám udělá z barevné fotky černobílou a všechno vytečkuje místo vykreslování. "Snížit počet barev" nahrazuje například 256 barev pro vykreslování obrázku takovým počtem, jaký zadáte. Pak je tam ještě "Nahrazení barvy", což mluví samo za sebe. Jednoduše si kapátkem nebo ze zobrazených možností vyberete jednu barvu a nahradíte ji jinou. Dále zde můžete najít Přidání světla, stínů, Zaměňování RGB kanálů nebo Barevný nádech.

Filtry

Tento oddíl slouží spíše pro vyhrání si s obrázky anebo nastavování nějakých speciálnějších efektů, které nevyužijete každý den, ale někdy se hodit můžou. A navíc vypadají opravdu dobře.
Nemá cenu vyjmenovávat všechny, proto bych radši nechal místo slov promluvit obrázky, na kterých můžete vidět určitě mnohem víc, než bych vám sám popsal.

Filtry
Rozostření jako na hladině Umělecké rozostření
Stylizace

Automatizace

Další z využitelných částí Photofiltre je miniaplikace na konverzi a jednoduché úpravy více obrázků najednou. Jde o to, že si vyberete několik obrázků, nastavíte si pro ně nové rozlišení, jméno, transformaci, filtr nebo mnoho dalších úprav. Photofiltre udělá všechno za vás a uloží upravené obrázky do vámi zvolené složky.

Konverze

Text

Určitě užitečná možnost v jakémkoliv foto editoru je vpisování textu do obrázku. Přes jednoduchý formulář si můžete nastavit typ písma, velikost, tučnost, kurzívu, barvu a další. Nechybí ani možnost nastavení určité úrovně průhlednosti textu, obrysu nebo stínu.

Text

Nastavení

Tahle část softwaru se mi zdála hodně zaostalá. Neříkám, že jsem v nastavení našel málo věcí, ale je to nepřehledné. V dnešní době se uplatňují záložky a ne combobox. Potěšila mě možnost nastavit si historii ukládání změn obrázku, což je využito poté pro tlačítko Zpět, kdy se zvrátí předešlá operace, zde si tedy nastavujete počet možných akcí Zpět. Když jsem se díval na zabírání paměti při jednotlivých úpravách, tak u větších obrázků (3264x2448) mi jednotlivá úprava vždy zabrala víc než 20 MB paměti, což rozhodně není málo. Úpravou pak myslím přidání jasu, kontrastu apod.

Nastavení

Další nevýhodou je nemožnost nastavování klávesových zkratek. V samotné aplikaci je jich přednastavena opravdu spousta, ale chybí tady možnost nastavit si klávesové zkratky na nějaké funkce, které používám často a které ještě klávesovou zkratku nastavenou nemají.

Závěr

Klady:

Pro široký okruh lidí
Freeware
Jednoduché ovládání
Velké možnosti úprav obrázků
Možnost konverze více souborů najednou
Velké množství filtrů
Průzkumník obrázků - zobrazí v dolní liště náhledy obrázků ze zvolené složky
Možnost uspořádání všech oken s obrázky vedle sebe

Zápory:

Nemožnost přidávání vlastních klávesových zkratek
Nepřehledné nastavení a malé možnosti nastavení programu
Velká paměťová náročnost pro vyšší historii úprav u větších fotek
Složité přidávání pokročilejších rámů

Jednoduchá freeware aplikace pro úpravu obrázků, která má rozhodně víc plusů než mínusů. Práce s ní je jednoduchá jak pro počítačového amatéra, tak i vhodná pro pokročilejší a náročnější uživatele. Bohužel není možnost zde přesně rozepisovat každou funkci tohoto programu, ale stažení a vyzkoušení nezabere moc času. Můžu tedy jen doporučit vyzkoušet si tento software na vlastním počítači.

Internet Explorer 8 Beta 2

22. listopadu 2008 v 12:54 Download - Programy zdarma

Nová verze známého prohlížeče
Náhled programu Internet Explorer 8
Jednou z nejvíce zmiňováných nových funkcí je pravděpodobně InPrivate Browsing, která vám umožní prohlížení webu bez ukládání historie v aplikaci Internet Explorer 8. Na počítači tedy po sobě nezanecháte vůbec žádné stopy.


Mezi další novinky patří:
 • Akcelerátory - okamžitý přístup k informacím
 • Visual Search - rychlejší a snadnější vyhledávání např. dle vaší historie
 • Smart Address Bar - IE8 vám pomůže najít, kam chcete jít, stejně jako to, co hledáte.
 • Doporučené stránky (Suggested Sites)
 • Vylepšený výkon
 • Vylepšené hledání
 • Vylepšený Zoom
 • a mnoho dalšího

Internet Explorer 8 letos nebude

22. listopadu 2008 v 12:50 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Pokud jste doufali, že již osmá verze stále nejpoužívanějšího internetového prohlížeče vyjde ještě letos, máme pro váš špatné zprávy - určitě se tomu tak nestane. Na příští rok je ještě plánováno testování.
Poslední dobou se stále více objevovaly hlasy, že by Microsoft mohl stihnout vydat očekávaný Internet Explorer 8 ještě do konce tohoto roku. Ostatně, osmá verze stále nejpoužívanějšího internetového prohlížeče je ve vývoji pěkně dlouho a už probíhá několikáté testovací kolečko. Jenže přinejmenším jedno se ještě odehraje. A to v prvním čtvrtletí příštího roku. Té se opět bude moct zúčastnit veřejnost, která je podle slov Microsoftu v celém procesu testování velmi důležitá a už teď poskytla vývojářům cennou zpětnou vazbu.


Microsoft si dává dobrý pozor, aby nezopakoval fiasko spojené s Internet Explorer 7, jehož "hotová" verze se objevila zjevně dříve, než by bylo záhodno a trpěla celou řadou problémů. A jelikož byla navíc od Microsoftu, tak to v médiích pořádně schytala a zase ztratila část svého náskoku na Mozilla Firefox. To se s osmou verzí skutečně zřejmě opakovat nebude, jelikož už poslední betaverze je poměrně kvalitní a téměř plně použitelná. To také vedlo k domněnkám, že se plné verze dočkáme ještě letos. Zřejmě to ale bude až někdy v polovině příštího roku.

Nová grafická karta od S3 - Chrome 530 GT

22. listopadu 2008 v 12:48 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Kromě letitých konkurentů AMD a nVidie operuje na grafickém trhu i společnost S3, která představila novou grafickou kartu s podporou DirectX 10.1. Jedná se o Chrome 530 GT. Co nabízí?
Vedle obřích koncernů, jako je AMD či nVidia, to nemají menší výrobci vůbec snadné. Ovšem společnosti S3 Graphics se daří přežívat už mnoho let a čas od času se od ní dočkáme celkem zajímavé novinky na grafickém trhu. Tentokrát se jedná o low-endovou grafickou kartu Chrome 530 GT, která navazuje na řadu Chrome 400.
Jedná se o grafiku pro PCI Express 2.0 16x, která podporuje jak aktuální DirectX 10.1, tak OpenGL 3.0. Velkou výhodou karty se zdá být nízká spotřeba - jako maximální hodnota je udáváno 25 Wattů. Takt čipu je stanoven na 625 MHz a 512 MB DDR2 VRAM bude připojeno prostřednictvím 64bitové sběrnice. To je zřejmě největší hendikep karty, který už by mělo S3 konečně odstranit. Oproti Chrome 430 GT se tak jen zdvojnásobila paměť, která běží na 500 Mhz, propustnost ale zůstala stejně nízká.
Velkou výhodou karty se naopak zdá být její cena, která je stanovena na 45 dolarů, tedy zhruba 900 Kč. Za tuto cenu dostanete pravděpodobně odpovídající výkon, který však bude stačit jen na méně náročné grafické programy a hry.

Novinka od Motoroly - VE 66

22. listopadu 2008 v 12:47 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Americká společnost Motorola nezůstává pozadu v představování novinek mobilního trhu, o čemž může svědčit právě i info o připravovaném modelu s označení VE 66. Bude něčím výjimečný?
Motorola je pravda na našem trhu tak trochu ve stínu zaběhnutých značek ,jako jsou Nokia či Sony Ericsson. Nicméně se jedná o výrobce s dlouholetou tradicí a průkopníka mobilních technologií.
Motorola 3
Nový telefon se drží zaběhlého standardu Motoroly již z dob prvního Razru - je totiž opět velmi tenký. Klávesnice je výsuvná a zajímavě je řešena i "One Touch" navigační klávesa, která umožnuje pohyb v menu přístoje. Ten samozřejmě podporuje všechny běžné funkce a technologie, na které jsme u přístrojů tohoto typu zvyklí. Co tedy považovat za jeho přednosti?
 • pokročilá technologie CrystalTalk audio pro čistější zvuk
 • LCD s vysokým rozlišením
 • fotoaparát s rozlišením 5 Mpx, autofokusem a digitálním zoomem, LED bleskem, stabilizací obrazu a redukčí červených očí
 • rádio s RDS
 • USB 2.0, Bluetooth a WiFi
 • paměť až 32 GB
 • multimediální aplikace a rychlá synchronizace pro přenos audio a video souborů
Telefon by se měl objevit na trhu ještě do konce roku, kdy se na něj můžeme těšit u nás, stejně tak na jeho cenu, zatím bohužel nevíme.

Mozillu financuje hlavně Google

22. listopadu 2008 v 12:46 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Google je překvapivě největším finančním partnerem výrobce oblíbeného prohlížeče Mozilla Firefox. Vyplývá to z finanční zprávy, kterou Mozilla Foundations zveřejnila. Bez příjmů od Google by se neobešla.
Poměrně překvapivá je aktuální finanční zpráva, kterou vydala společnost Mozilla Foundations. Ta je známá především díky programům Firefox a Thunderbird. Ze zprávy vyplývá, že nadaci se podařilo utržit 75 milionů dolarů, což je oproti loňskému roku vzestup o dvanáct procent. Výdělky přineslo především políčko pro vyhledávání, které je integrované v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox. To si připsalo většinu z obratu, a to celých 68,2 milionu dolarů.


Ovšem ještě překvapivější je skutečnost, že 88% této sumy přichází od Google. Je to způsobeno smlouvou mezi oběma firmami, která platí až do roku 2011. Vyhledávání Mozilly je totiž napojeno na Google. Mozilla ostatně peníze potřebuje, jelikož za uplynulý rok vydala o 68% více než ten předešlý, a sice 33 milionů dolarů. Investovala především do lepší infrastruktury a nových zaměstnanců. Dohromady v nadaci pracuje 150 lidí na nejrůznějších open-source projektech. Google by ovšem v budoucnu spolupráci s Mozillou mohl omezit, jelikož nyní vsází na vlastní prohlížeč Google Chrome a Firefox může chápat jako konkurenci.

3D sociální síť Lively končí

22. listopadu 2008 v 12:45 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Teprve nedávno spuštěný projekt Google Lively se nesetkal s očekávanou odezvou mezi uživateli, a tak se ho provozovatel rozhodl koncem roku vypnout. Zdroje chce přesunout na jiné projekty.
Něco takového se Google nestává často. Většinou o něm média referují jako o průkopníkovi a zakladateli stále nových projektů. Ale i Google sem tam potká neúspěch. Jako třeba v případě trojrozměrného světa Lively, který se prostě a jednoduše nechytil, Google to přiznává, a tak ho také koncem roku vypne. Jednalo se o službu ne nepodobnou Second Life, i když o dost jednodušší. Byly tu také výrazné prvky sociálních sítí. Uživatelé se tu mohli potkávat, debatovat a dělat nejrůznější činnosti v komiksovém grafickém provedení.


Lively bylo poměrně dlouho očekávaným projektem a Google ho s velkou pompou spustil teprve v červenci tohoto roku. Jenže už po několika dnech se po něm jakoby slehla zem. Ani silná mašinerie Google ho zkrátka nedokázala prosadit a svět tak víceméně zel prázdnotou, což je pro jakoukoliv sociální síť zásadní problém.


Google však tvrdí, že je stále otevřen experimentům. S tím že se ale prý pojí i nutnost sem tam některý z těch neúspěšných ukončit a přesunout uvolněné zdroje na jiný. Jelikož Lively skutečně do konce roku skončí svou činnost, doporučuje Google všem uživatelům, aby si udělali památku na své kreativní výtvory a natípali si z nich aspoň obrázky či natočili videa. Od Nového roku totiž po nich jinak nebude ani památky.

Acer Aspire One

22. listopadu 2008 v 12:44 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Mini notebook Acer Aspire One se svůj nepříliš výkonný hardware snaží nahradit malým vzrůstem, lehkostí a designem. Jistě si v digitálním světě najde své místo. Pokud jste ho ještě neviděli na vlastní oči, můžete se podívat alespoň na několik detailních fotografií v následujícím fotočlánku.

Celkový vzhled zavřeného notebooku.
Foto 1

Indikační diody pro napájení ze sítě, Num lock, Caps lock a vytížení disku.
Foto 2

Logo notebooku Acer Aspire One.
Foto 3

Celkový vzhled otevřeného notebooku.
Foto 4

Klávesnice. Lze zde vidět stísněné řešení, které některým vyhovuje, ale pro některé je to nepřekonatelná překážka.
Foto 5

Touchpad s jeho tlačítky po stranách dotykové plochy.
Foto 6

Talčítko pro zapnutí a vypnutí notebooku. Po zapnutí svítí zeleně. Jde vidět i červený kloub.
Foto 7

Pravá strana notebooku. Můžete vidět audio konektory, 2 USB, čtečku karet a zdířku pro zámek.
Foto 8

Zde můžete vidět červený kloub a řešení vyklápění displaye.
Foto 9

Levá strana notebooku, která je vybavena konektorem pro napájení, grafickým VGA výstupem, LAN konektorem, USB, čtečkou SD karet a průduchem pro větrák.
Foto 10

Celkový vzhled. Lze vidět pevnost kloubu, který drží otevřený notebook.
Foto 11

Detailnější záběr na levou část klávesnice. Shift a tabulátor jsou minimalizovány do co možná nejmenší velikosti.
Foto 12

Porovnání velikostí s notebookem FS Amilo Pi 2515.
Foto 13

Porovníní velikostí displayů s notebookem FS Amilo Pi 2515.
Foto 14

Porovnání velikostí s notebookem FS Amilo Pi 2515.
Foto 15

Zavřený notebook Acer Aspire One. Tloušťka se dá srovnat s průměrnou tloušťkou notebooků.
Foto 16


Pirátské Blu-ray filmy na DVD

22. listopadu 2008 v 12:26 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Docela drsnou ránu zasadili čínští piráti producentům Blu-ray filmů i výrobcům Blu-ray přehrávačů. V nejlidnatější zemi jsou zcela běžně k zakoupení Blu-ray filmy na DVD, s HD rozlišením 720p.
Důsledky prolomení ochrany Blu-ray disků, o které jsme vás nedávno informovali, na sebe nenechaly příliš dlouho čekat. Svět nyní oběhla zpráva deníku Wall Street Journal, který přímo z Číny hlásí naprosto běžné prodeje pirátských Blu-ray filmů ve formátu AVCHD. Ty jsou nejprve dekomprimovány na HD rozlišení 720p, aby se vešly na obyčejné DVD. Po vypálení jsou zabaleny do Blu-ray obalu a prodávány. Člověk neznalý místních poměrů by se klidně mohl napálit. I když varovným signálem by pro něj měla být výrazně nižší cena. Ostatně, Čína je pirátstvím proslulá, stejně jako další asijské země Thajsko či Vietnam. Státní orgány tu pirátskou činnost výrazněji nepostihují. A pak to takhle dopadá.


Ačkoliv byly disky zaznamenány zatím jen v Číně (a pravděpodobně i ve zmíněných zemích), již brzy by se mohly dostat do celého světa a znamenat tak další velký problém pro Blu-ray asociaci. Ta se od počátku své existence potýká s nízkým zájmem o Blu-ray. Podle odborníků je navíc přechod ztížen probíhající finanční krizí. Lidé raději zůstávají u svých levnějších DVD, než aby investovali do Blu-ray, které si naplno stejně užijí jen s patřičným (a drahým) vybavením.

Intel Core i7 - podrobné představení

22. listopadu 2008 v 12:23 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Intel uvedl na trh zcela novou generaci procesorů. V souhrnném článku se o nich dozvíte všechny důležité informace, například, co mají společného s Phenomy od AMD či zda se je vyplatí pořídit.

Před takřka dvěma a půl roky přišly na trh procesory Core 2 Duo a nahradily slavná Pentia, která si své jméno poslední léta spíše kazila horším výkonem a sklony k přehřívání oproti konkurenčním Athlonům. Ovšem Core 2 Duo přivedly věci pro Intel zpět do ideálních kolejí a parádním výkonem s nižší spotřebou překonaly dokonce do té doby dominující Athlon 64 X2. Od té doby se datuje stále narůstající nadvláda Intelu nad procesorovým trhem. Teď je pro změnu AMD tím subjektem, který nemá vítr v plachtách.


Aby se s Core neopakoval debakl jako s Pentium 4, neusíná Intel na vavřínech a své procesory neustále vylepšuje. Začátkem roku například vypustil modifikované a šetrnějším, 45nm procesem vyrobené jádro Penryn. Ovšem ani to Intel neuspokojilo. Pomalu přicházejí Vánoce, čas šílených nákupů i za finanční krize, tedy ideální příležitost uvést na trh novou generaci procesorů, nazvaných trochu složitě Core i7. Tyto procesory mají za úkol ještě zvýšit náskok na konkurenčními Phenomy, ale překvapivě čerpají řadu technologií právě od nich. Jakoby tak přiznávaly, že AMD má v technologické oblasti dobré nápady, jen je neumí tak úplně představit v praxi. Inu, Intel to umí!


V zásadě staví mikroarchitektura nových procesorů na "starých dobrých" Core 2 předchůdcích. Ovšem pro tentokrát jsou všechna čtyři jádra Nehalemu (kódové, nikoliv prodejní označení) vyhotovena z jedné křemíkové destičky (nativní Quad-Core design). Ano, přesně tohle předvedlo už AMD se svými Phenomy. Dosavadní Core 2 Quad přitom spojovaly dva Core 2 Duo procesory, které si vyměňovaly data přes Frontside Bus (FSB). U Core i7 se Intel na FSB mohl zcela vykašlat, jelikož tento procesor už pracuje s maximální možnou rychlostí odpovídající FSB1600. Té přitom z odcházející generace dosáhl pouze Core 2 Quad QX9770. Ostatní Core 2 procesory pracovaly s FSB1333. Namísto FSB disponuje Core i7 zcela novým a výkonnějším rozhraním, které se stará o komunikaci s komponentami jako je čipset či grafická karta. Rozhraní se jmenuje Quick Path Interface. Špičkový model i7 XE 965 díky němu přenáší data rychlostí 32 GB za sekundu, zatímco nižší modely Core i7 920 a 940 komunikují pořád ještě solidní rychlostí 24 GB za sekundu. A opět : AMD tento takzvaný Hypertransport používá už od dob Athlonu 64.


V inteláckých procesorech nově se objevující, a pro všechna čtyři jádra společný, L3 Cache je dalším styčným bodem s Phenomy. Navíc, paměťový řadič putoval z čipsetu přímo do procesoru. Kde myslíte, že to bylo aplikováno poprvé? Ve výsledku je tak možné říct, že Intel Core i7 používá řadu technologií, za které si AMD v minulých letech vyslechlo celkem tvrdou kritiku. Může to pro ně být určité zadostiučinění, i když dost trpké. AMD totiž s přelomovým přístupem neuspělo, zatímco Intel jejich technologie jen lehce vylepšuje a pravděpodobně uspěje.


Úplnou novinkou v oblasti desktopových počítačů je ovšem takzvaný Turbo Modus. Vychází ze zcela jistě správné premisy: při každodenních úkonech není tak výkonný procesor jako Core i7 prakticky nikdy plně zatížen. A samozřejmě pak není nutné vyrábět tolik tepla a spotřebovávat takové množství proudu. Turbo Modus se o to postará. Zkrátka dokáže frekvenci procesoru dynamicky měnit, a to podle aktuální potřeby. Jak to dokáže? Jednoduše, má přístup k napětí a multiplikátoru, který ve spolupráci se základní frekvencí ovlivňuje výsledný takt procesoru. Ovšem nefunguje to jen tak, že by frekvenci snižoval, dokáže násobitel i zvýšit.


Uveďme si příkladovou situaci. Používáte zatím nejnižší dostupný model Intel Core i7 920. Ten pracuje standardně na frekvenci 2,66 GHz. To odpovídá základní frekvenci 133 MHz a dvacetinásobném multiplikátoru. Pokud spustíte program, který zatíží všechna čtyři jádra naplno a vyráběné teplo se stále drží pod předepsanými hodnotami, zvýší Turbo Modus multiplikátor na 21x. Tím dostanete 2,8 GHz na jádro bez jakéhokoliv zásahu. Vše se děje automaticky. Navíc, když procesor rozpozná, že program využívá jediné jádro, dokáže multiplikátor posunout výše o dva body, tedy na 22x. Frekvence je potom 2,93 GHz.


Podle provedených testů v praxi je využití Turbo Modus naprosto bezproblémové. V benchmarcích, jako jsou například hry, které využívají dvě nebo čtyři jádra, byl multiplikátor o jeden bod zvýšen prakticky neustále a procesoru to nečinilo problém ani s boxovaným, tedy nijak zázračným chladičem. Výkon v takovém případě stoupl zhruba o tři procenta. Má to ale i svou stinnou stránku: spotřeba proudu vzrostla o procent deset. Core i7 je vůbec poměrně dost žravou technologií. Všechny tři dostupné procesory mají maximum stanovené na 130 Wattech a bezmála ho využívají.


Rodina nových procesorů navíc ovládá zajímavý trik, který spočívá v tom, že si umí vytvořit ke každému jádru ještě jedno virtuální. To se využije v případě aplikací, které nepotřebují tolik výkonu najednou, ale spíše chtějí práci rozvrstvit do více celků. Takových je ale v běžném užití zatím naprosté minimum. Jde spíše o myšlení na budoucnost, které pravděpodobně nabude významu až v další generaci procesorů.


Poprvé od pozdních dob Pentia 4 mění Intel procesorový socket na základní desce. Socket 775 je nahrazen větším socketem 1366. Číslo v názvu se přitom vztahuje k počtu kontaktní pinů. Důvodem k takřka dvojnásobnému zvýšení je právě paměťový řadič, který požaduje větší datovou komunikaci. Navíc je orientován výhradně na DDR3 operační paměť. Core i7 dokáže paměť využívat v Triple-Channel módu namísto obyčejného Dual Channel. To znamená, že využije všech tří paměťových modulů ke zvýšení přenosové rychlosti. Tím pádem se mění ideální výstavba paměťového portfolia. Dva a čtyři gigabajty tak nahradí tří a šesti gigabajtové kombinace. V přípravě už jsou základní desky s šesti pozicemi pro RAMky.


Jak jsou na tom nové procesory po výkonnostní stránce? Inu, jak v čem. Například v integrovaném benchmarku v rámci WinRARu je rozdíl skutečně markantní. Intel Core i7 965 komprimuje rychlostí 3,421 kilobajtů za sekundu a je tak dvakrát rychlejší než Core 2 Quad QX 9770, který to zvládá rychlostí 1,795 kilobajtů za sekundu. Podobný obrázek nastává ve 3D Studiu Max 2008, tedy známém renderovacím programu. Demo Space_Flyby dokáže novinka vykreslit za 41 sekund, zatímco QX9770 potřebuje o jedenáct sekund více. Ve specifických programech tak Core i7 skutečně profituje z osmi virtuálních jader. Ovšem například ve hrách je rozdíl naprosto zanedbatelný, a kdo by v této oblasti čekal významnější zlepšení, bude zklamán. Špičkové modely Core 2 Quad jsou dokonce většinou ještě o fous rychlejší.


Přesto se ale dá říct, že s Core i7 udělal Intel krok tím správným směrem. Nativní Quad Core design a integrovaný paměťový řadič odstraňují problém úzkých hrdel i zastaralé FSB. Intel možná dokonce tak trochu předběhl dobu, jelikož problémy s těmito prvky spojené se ještě nestihly projevit, o čemž svědčí právě i vyšší výkon starší generace procesorů, která na nich ještě v některých aplikacích staví. V optimalizovaném prostředí ale dostává Core i7 křídla a svého předchůdce deklasuje.


Ovšem, výrobci software bohužel nemohou spoléhat na to, že do roka bude mít každý procesor Core i7, a tak se ještě nějakou dobu budou držet zpátky. Core i7 bude pro většinu lidí spíše kouskem tak trochu zbytečného luxusu. Jistě, někteří ho využijí už dnes, ale je třeba si uvědomit, že budete muset investovat nejen do drahého procesoru, ale i nové základní desky a pamětí. Technika je zkrátka momentálně docela dost napřed. Kdo chce, nechť se pojistí na budoucnost.
Ceny procesorů:
Intel Core i7 920 Quad Core, 2,66 GHz - cca. 7500 Kč
Intel Core i7 940 Quad Core, 2,93 GHz - cca. 14000 Kč
Intel Core i7 965 Extreme Quad Core, 3,2 GHz - cca. 26000 Kč

Microsoft poskytne svůj antivir zdarma

22. listopadu 2008 v 12:21 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Společnost Microsoft vydala s prohlášením, že končí se zpoplatněním svých programů starajících se o bezpečnost počítače. Přinejmenším komplexní antivir tak bude zdarma. To může být problém pro jiné výrobce antivirů.
Softwarový obr Microsoft se rozhodl, že posílí svou pozici v segmentu antivirových programů. A nemůže to udělat lépe než tak, že svůj antivir poskytne zadarmo, jako to pro domácí využití dělá celá řada jiných společností zabývajících se vývojem antivirů. Zatím je možné si antivir od Microsoftu koupit v rámci balíku OneCare. Ten nabízí i jiné prvky starající se o bezpečnost počítače. Roční licence ovšem není zrovna levná - stojí bezmála padesát dolarů. Zpoplatnění by přitom mělo skončit v polovině příštího roku.


Není však jasné, zda Microsoft poskytne výhradně antivir, nebo i další součásti balíku OneCare. Ovšem i ten antivir bohatě stačí k přidělání vrásek na čele vedení antivirových výrobců. Pokud se totiž Microsoft rozhodne svůj antivir nějak více propojit s Windows, je pravděpodobné, že na něj přejde obrovské množství lidí, které tak opustí antiviry využívané doposud. Mohlo by tak dojít k soudním sporům upozorňujícím na monopolní chování, ovšem Microsoft má páky, jak si svou prosadit tak jako tak.

12 Mpx v mobilu? Možná už brzy

22. listopadu 2008 v 12:20 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vzpomene si ještě na první fotomobily? Výsledné obrázky připomínaly spíš omalovánky a udělat u nich třeba "papírovou" fotku bylo nemyslitelné. Tato doba je však (u některých) již pryč a blýská se na lepší časy.
Společnost SONY totiž představila nový typ senzor typu CMOS "Exmor", který je primárně určen pro mobilní telefony a mobilní zařízení. Jeho kódové označení IMX060PQ neřekne sice nic, nicméně další údaj vám bude bližší - rozlišení 12,25 Mpx. Tudíž tento typ senzoru bude umožňovat pořizování stejných fotografií, na které jsme třeba zvyklí z běžných digitálních fotoaparátů. Navíc je snímač podstatně vetší, než snímače v aktuálně nabízených telefonech a je vyroben technologií 1,4 mikronu. To samo o sobě může být dalším milníkem ve vývoji multifunkčních zařízeních, čímž současný mobilní telefon bezesporu je.
Pro doplnění je ještě důležité uvést, že velikost senzoru je 1/2,5" (běžná velikost snímače v kompaktních fotoaparátech), nově vyvíjená optika má mít široké ohnisko 28 mm, světelnost F 2,8 a piezoelektrický pohon zoomu, samozřejmostí bude možnost pořizovat videosekvence.

Snímač

Spolu s tímto snímačem se mají objevit i varianty snímače s 8, resp. 5 megapixely, které však budou vyrobeny se stejnou technologií. I v příštím roce se tedy máme na co těšit.

Intel zřejmě prodlouží život Socketu 775

22. listopadu 2008 v 12:19 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Už to vypadalo, že s příchodem nové generace procesorů od Intelu skončí jedna stálice hardwarové scény - Socket 775, který je s námi od Pentia 4. Zdá se však, že se s ním Intel nechce jen tak rozloučit.
Na trh vtrhla nová generace procesorů s kódovým označením Nehalem a prodávaných pod názvem Intel Core i7. Jednou z největších změn, které s sebou přináší, je změna socketu. Letitý a dlouhou dobu naprosto odpovídající a spolehlivý Socket 775 byl v první lize vystřídán Socketem 1366. Jak už název napovídá, novinka má takřka dvojnásobný počet pinů, a to zejména proto, že je v nových procesorech zahrnut i paměťový řadič, který vyžaduje silnější komunikaci s čipsetem.


Socket 775 ale odepisovat ještě netřeba. Server DigiTimes přišel s informací, že se Intel chystá prodloužit jeho životnost až do roku 2011. Zřejmě především proto, že nové procesory jsou skutečně značným technologickým krokem kupředu a dosavadní nabídka není zase tak silná, aby pokryla přání všech zákazníků. Navíc lidé by se mohli zdráhat platit za něco, co nepotřebují. Proto Intel zřejmě chce udržet při životě Core 2 Duo a přinese i revidované čipsety využívající Socket 775. Ty by měly obsahovat především kvalitnější grafické jednotky, jak obrazem, tak výkonem.

Odstranění prsu jako prevence rakoviny?

17. listopadu 2008 v 19:55 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Herečka Christina Applegateová (36) si dala chirurgicky odstranit obě prsa. V jednom jí našli zhoubný nádor, pro druhou operaci se rozhodla preventivně.
Christinina matka trpěla rakovinou prsu i děložního čípku, a herečka, známá hlavně jako Melounek ze seriálu Ženatý se závazky, od té doby podporuje výzkum zhoubného nádoru prsu. Podle nových trendů si nechala odoperovat i druhý prs. Udělala ale dobře?
Ženy se zhoubným nádorem prsu si ve světě čím dál častěji volí tzv. profylaktickou mastektomii - preventivní odstranění druhého prsu, který sice není postižen nádorem jako prs první, je však velká pravděpodobnost, že taky bude. Zvyšuje však tento radikální postup naději na delší přežití?

Příběh ženy s nádorem prsu

Také jedna třiatřicetiletá zdravotní sestra se z vyšetření v nemocnici dozvěděla, že trpí vzácnou genetickou mutací. Ta je navíc vysoce riziková pro vznik nádoru prsu, na který zemřela její matka.
Po několika měsících, v listopadu 2007, si žena nahmatala bulku v pravém prsu. Hned nato v lednu 2008 prodělala operaci, při které jí byly odstraněny oba prsy. A to i přesto, že byl rakovinou postižen jen jeden z nich.

Na základě zjištěné mutace a rodinné historie jí toto řešení doporučil ošetřující lékař. Žena celou záležitost okomentovala slovy: "Buď to uděláte a musíte jít v životě dál, nebo neuděláte a možná zemřete."

Postup na vzestupu

Oboustranné odstranění prsu (tzv. mastektomie) se za poslední roky stává čím dál častější volbou žen s nádorem prsu.
Lékaři říkají, že je k tomu vede strach. Samy ženy to potom komentují slovy jako: "Nemůžu žít se strachem, že rakovina opět přijde."
Americká studie z roku 2005 uvádí, že 83 % pacientek je se svojí volbou spokojeno. Jen vzácně některá z pacientek rozhodnutí litovala. Tato volba jim v drtivé většině případů přišla rozumná a osvobozující.

Lékař poradí nejlépe

Oboustranný výkon je nutný, nicméně jen pro určitou skupinu žen, nikoli zdaleka pro všechny, které rakovinu prsu prodělaly.
Záleží na několika faktorech:
 • formě nádoru
 • zdali je zhoubný (tzv. maligní)
 • pokud ano, tak i na typu zhoubného nádoru
Další postup se pak odvíjí i od šíření do lymfatických uzlin. Váš ošetřující lékař nejlépe poradí, jestli je vhodné vyjmout i uzliny v podpaží nebo i druhý prs.
Pouze 5 až 10 % žen s diagnostikovaným nádorem prsu má dědičnou (hereditární, familiární) formu. Zbytek žen nemá predispozici pro tento typ nádoru. Pokud se u nich nádor objeví (a nejde o dědičný typ), není nutné odstranit i druhý, zdravý prs.
Lékaři z pochopitelných důvodů nechtějí pacientku zatěžovat větším výkonem, pokud to není opravdu nutné. Věda totiž zatím neprokázala, že by oboustranný výkon za každou cenu prodlužoval život.

P.S. Christina Applegate už v září ohlásila, že je zdravá, a před pár dny si nechal udělat zbrusu nová ňadra - pomocí implantátů.

Na základě zjištěné mutace a rodinné historie jí toto řešení doporučil ošetřující lékař. Žena celou záležitost okomentovala slovy: "Buď to uděláte a musíte jít v životě dál, nebo neuděláte a možná zemřete."

Postup na vzestupu


Oboustranné odstranění prsu (tzv. mastektomie) se za poslední roky stává čím dál častější volbou žen s nádorem prsu.
Lékaři říkají, že je k tomu vede strach. Samy ženy to potom komentují slovy jako: "Nemůžu žít se strachem, že rakovina opět přijde."
Americká studie z roku 2005 uvádí, že 83 % pacientek je se svojí volbou spokojeno. Jen vzácně některá z pacientek rozhodnutí litovala. Tato volba jim v drtivé většině případů přišla rozumná a osvobozující.

Lékař poradí nejlépe


Oboustranný výkon je nutný, nicméně jen pro určitou skupinu žen, nikoli zdaleka pro všechny, které rakovinu prsu prodělaly.
Záleží na několika faktorech:

- formě nádoru
- zdali je zhoubný (tzv. maligní)
- pokud ano, tak i na typu zhoubného nádoru

Další postup se pak odvíjí i od šíření do lymfatických uzlin. Váš ošetřující lékař nejlépe poradí, jestli je vhodné vyjmout i uzliny v podpaží nebo i druhý prs.
Pouze 5 až 10 % žen s diagnostikovaným nádorem prsu má dědičnou (hereditární, familiární) formu. Zbytek žen nemá predispozici pro tento typ nádoru. Pokud se u nich nádor objeví (a nejde o dědičný typ), není nutné odstranit i druhý, zdravý prs.
Lékaři z pochopitelných důvodů nechtějí pacientku zatěžovat větším výkonem, pokud to není opravdu nutné. Věda totiž zatím neprokázala, že by oboustranný výkon za každou cenu prodlužoval život.


P.S. Christina Applegate už v září ohlásila, že je zdravá, a před pár dny si nechal udělat zbrusu nová ňadra - pomocí implantátů.

Hodina navíc pro naše srdce

17. listopadu 2008 v 19:52 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Syndrom spánkové apnoe postihuje dvakrát až třikrát častěji muže než ženy.
Počet případů infarktů během prvních pár dní po změně času na zimní výrazně klesá. Zřejmě jde o důsledek o hodinu delšího spánku.
Ke studii, která vznikla v Karolinska Institute ve Stockholmu, vědci využili švédské databáze srdečních příhod.

Hrozivé jaro, vlídný podzim

Porovnávali pak množství infarktů během jednotlivých dnů týdne po změně času. Při podrobném zkoumání zjistili, že v týdnu po zavedení letního času dochází k pětiprocentnímu nárůstu v počtu srdečních příhod. Hned první den, tj. v pondělí, vzrůstá množství o 6 procent, druhý den v úterý dokonce o 10 procent.
Při dalším podrobném prozkoumání 20tiletých záznamů odborníci zjistili, že při změně času na zimní se výskyt těchto srdečních příhod klesá. Změna odpovídá nárůstu, ale opačným směrem. Počet infarktů se snižuje víceméně o stejná procenta, o která na jaře roste.

Přispěte si pro zdraví

Švédští vědci se domnívají, v obou případech jde nejspíš o důsledek změněné doby spánky. Ukázalo se, že ne každá změna je k horšímu.

Zatímco na jaře spíme o hodinu méně (a čísla rostou), na podzim si přispíme o hodinu déle - a počet infarktů klesá. Znamená to tedy, že snížený počet záchvatů způsobuje skutečnost, že si lidé o hodinu déle přispí.

Spánek léčí!

"Spánek ovlivňuje naše kardiovaskulární zdraví pomocí celé řady různých mechanismů," upozonuje ředitelka preventivní kardiologie newyorské Presbytariánské nemocnice MUDr. Lori Mosco.
Výsledky výzkumu podle jejího mínění ukazují, že "spánek ovlivňuje nejen to, jak se cítíme, ale i to, jestli se u nás objeví srdeční choroba nebo nikoliv".
Spánek má vliv na krevní tlak, zánětlivost, srážlivost krve, hladinu krevního cukru i cholesterolu.

Potíže ve střevech? Řešte je!

17. listopadu 2008 v 19:50 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Podle jiných názorů může stát za syndromem nemocných budov spíše pracovní stres.
Stres? Nervy? Úzkosti? Bolestmi břicha často platíme daň za rychlý a náročný život. Zánět střev je čím dál častější.
Tímto nepříjemným onemocněním jen v ČR trpí zhruba 50 tisíc osob. U většiny z nich se tato nemoc projeví v mládí, především mezi 20. a 30. rokem života.
Zánět střev se ale stále častěji začíná projevovat i u pacientů v dětském věku. A jak je v posledních desetiletích obvyklé, nemá ani tato nemoc logiku a postihuje i starší lidi - viz případ celebrit, jako je Marta Kubišová, Waldemar Matuška či Václav Havel Ten tuto nemoc zřejmě zdědil, protože v podstatě stejnými problémy trpěl i jeho otec.

Platíme za změny

A takových lidí je stále víc. To, že pacientů ve vyspělých zemích přibývá, souvisí se změnami ve stravování a v přípravě pokrmů. Silný vliv má i psychika.

http://redakce.atlas.cz/edition_files/images/69/350439.jpg

Zánět střev patří do takzvaných civilizačních chorob, a nejčastěji se projevuje bolestmi břicha, hubnutím, průjmy a teplotou. Může ale docházet i k postižení kůže, kloubů a očí. To v případě takzvané Crohnovy nemoci, kterou trpí třeba zpěvačka Anastacia.
Pokud se jedná o další typ zánětu střev, tedy ulcerózní kolitidu, pak se obvykle pacient dočká bolestivého nucení na stolici, někdy i s krvavými průjmy.

Jak se léčí?

Klasická léčba zánětu jen mírní příznaky. Spočívá v podávání Sulfasalazinu, který působí protizánětlivě. Dále lékař doporučí kortikosteroidy formou tabletek či nitrožilního podávání.

Pokud léky nezabírají, doporučuje se chirurgické odstranění postižené části střeva.
Biologická léčba se podává v infuzích nebo injekčně a zlepšuje stav nemocného za pár dnů. Pro jednoho pacienta stojí na rok až 450 tisíc korun. Výrazně ale zlepšuje kvalitu života, nemocní se vyhnou například časté komplikaci, kterou je vývod tlustého střeva. Biologická léčba však není vhodná pro každého.
Na nové postupy se zaměřuje například Centrum pro biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů Iscare v Praze.

Na zdravá střeva je Lepicol

"Biologická léčba je založena na podávání látek, které jsou připraveny metodami genetického inženýrství. Jde o protilátky, které blokují částice uvolňující se z buněk zánětu ve střevě," představuje tento způsob léčby zánětu střev primář centra Milan Lukáš.

Co vám uleví?

 • odborníci doporučuji především dostatek zeleniny. Pokud ji nesnášíte syrovou, napařujte si ji.
 • do jídelníčku zařaďte česnek pro jeho hojivé a antibiotické účinky.
 • pokud jíte mléčné výrobky, volte netučné formy. Místo mléčného sýra vyzkoušejte sójový sýr, namísto kravského mléka sójové nebo rýžové mléko.
 • během akutní fáze onemocnění jezte pouze měkkou stravu, nejlépe rozmíchanou v mixéru.
 • jako zdroj bílkovin a esenciálních mastných kyselin se doporučují ryby, hlavnělosos, makrela a sardinky
 • vynechte nestravitelnou (nerozpustnou) vlákninu obsaženou v otrubách, ořeších, jádrech a kukuřici
Je vhodné udělat si vylučovací test na potravinové alergie.

Víte, co je dlouhý cukr?

17. listopadu 2008 v 19:44 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
U lékaře
Pokud nemáte cukrovku, tak zřejmě ne. Ale i mezi diabetiky tento pojem zná jen polovina nemocných. A to je hodně špatně!
Cukrovka (diabetes mellitus) je nevyléčitelné onemocnění, které se však dá správnou životosprávou a léky udržet pod kontrolou a tlumit její doprovodné projevy. Při nesprávném léčení se poměrně brzy objevují komplikace, například výrazné postižení oční sítnice, poškození ledvin, ateroskleróza a cévní onemocnění nohou až s rizikem amputace.
Pravděpodobnost onemocnění, kromě genetických faktorů, zvyšuje nedostatek pohybu, přejídání a obezita. Loni lékaři evidovali více než tři čtvrtě milionu nemocných, o pár tisíc víc než v roce 2006. Nemoc stále častěji postihuje i děti.

Krátkodobou dietou je neošidíte

Pro lékaře, ale i pro pacienta je jedním z nejdůležitějších laboratorních vyšetření tzv. dlouhý cukr (glykovaný hemoglobin), které přináší informaci o hladině cukru v krvi za delší období. Podle něho mohou lékaři posoudit dlouhodobou kompenzaci cukrovky a riziko komplikací. Z nedávného průzkumu vyplynulo, že více než polovina pacientů s diabetem 2. typu (a to je asi 92 % všech nemocných) má glykovaný hemoglobin vyšší než 6 %.


Proč zelenina není zárukou zdravé výživy?

17. listopadu 2008 v 19:37 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Doplňky stravy mají své nadšené zastánce i stejně zuřivé odpůrce. Kde je pravda?
Teoreticky lze dávky tělu prospěšných látek obsažených v doplňcích stravy krýt dostatečně pestrým jídelníčkem. Zvlášť v zimním období to však tak docela neplatí.

Získávat důležité látky z potravy je obtížné

"Konzumovat vyváženou a bohatou stravu každý den v roce je však prakticky nemožné a to i přesto, že ovoce a zelenina je k dostání po celý rok. Řada druhů ovoce a zeleniny, která je k dostání v zimním období je totiž na prospěšné látky chudá. Hlavním požadavkem českého trhu jsou levné potraviny. Aby si mohli producenti dovolit po celý rok prodávat levná rajčata, papriku a okurky, musejí pěstovat efektivně. To znamená například, že zelenina je pěstována hydroponicky (v roztoku vody a přidaných živin, rostliny rostou rychleji a jsou z nich vyšší výnosy) ve sklenících, v nichž je udržován zvýšený obsah CO2. Tím dojde k maximalizaci produkce, ale výživová hodnota potravin značně utrpí. Na rozdíl od rajčat pěstovaných přirozeně, tedy v půdě a mimo skleník je ve skleníkových rajčatech nižší obsah minoritních, ale důležitých látek. V případě rajčat se jedná o lykopen, jeden z nejvýznamnějších karotenoidů pro lidské zdraví. Lykopen je důležitý antioxidant a u mužů např. snižuje riziko vzniku rakoviny prostaty. V rajčatech pěstovaných hydroponicky je tak nízký obsah lykopenu, že není fyzicky možné jich denně zkonzumovat tolik, aby byl přísun této látky dostatečný," upozorňuje odborník na doplňky stravy Prof. MUDr. Vilím Šimánek DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci.

Měl by zdravý člověk užívat doplňky stravy?

Prvním důvodem je zátěž, kterou na nás klade znečištěné životní prostředí. Znečištěný vzduch dýchají prakticky všichni obyvatelé větších měst. Dalším důvodem je vysoká míra stresu, které jsme vystaveni. Nejedná se pouze o stres na pracovišti a v rodině. Tělo je stresováno také vyšší hladinou hluku, která je ve většině měst také přítomná. Lidé žijící v takovémto prostředí by měli zvážit zvýšený přísun antioxidantů neutralizujících volné radikály. Počet volných radikálů poškozujících strukturu buněk je vyšší v prostředí měst znečištěném výfukovými plyny a nebezpečnými prachovými mikročásticemi. Pro řadu lidí mohou být např. přínosné antokyaniny, barevné látky v borůvkách či brusinkách. Jsou to účinné antioxidanty. Vhodné je zvážit také příjem koenzymu Q10, který pomáhá chránit srdeční sval.

Některé látky chybí, hlavně vitamín D

"I v případě, že žijeme ve zdravém nestresujícím prostředí, je třeba některé látky doplňovat. Chybí totiž v našem prostředí přirozeně. Jedná se zejména o vitamín D, který tělo přirozeně získává při vystavení pokožky slunečnímu záření. Vitamin D je vázán také v některých potravinách, například v mléce, cereáliích, a některých druzích ryb. Vzhledem k menšímu počtu slunečných dní a také nízké spotřebě ryb je pro většinu populace vhodné dodat tělu vitamin D i formou doplňku stravy," upozorňuje profesor Šimánek.

Téměř v celé ČR je nedostatek selenu

"Prvkem, kterého není v naší potravě dostatek, je selen. Složení potravin, které jsou přirozené zdroje selenu nám doporučené denní množství selenu pravděpodobně nezaručuje. V jedné z letošních klinických studií se ukázalo, že muži ve věku 40-65 let měli hodnoty selenu v krvi nižší než doporučuje Světová zdravotnická organizace. Selen patří k esenciálním prvkům, proto je pro zdraví nepostradatelný. Selen není vhodné brát bezhlavě, protože ve velkém množství je pro lidské tělo nebezpečný. Doporučená denní dávka selenu obsažená ve většině doplňků stravy je 50 mikrogramů. U starších osob je pak příjem selenu zcela dostatečný, vysvětluje dále profesor Šimánek.

Vyloučit riziko

Pro maximální efekt doplňků stravy je vhodné konzultovat jejich užití s odborníkem, konzumovat doporučené denní dávky a nepřekračovat je. Ty jsou vždy uvedeny v příbalovém letáku nebo na krabičce výrobku.

Rizikem je nakupovat doplňky stravy od neznámých výrobců na tržnicích, nebo předváděcích akcích, kde je doplněk stravy vnucován. Nelze doporučit ani nákup neznámého zboží přes internet. V těchto případech by mohlo zboží pocházet ze zemí, které nemají tak přísné požadavky na nezávadnost jako Česká republika," říká výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Ing. Bohumil Hlavatý.
Značně podezřelé jsou také doplňky stravy, které slibují zázračné účinky jako například léčbu rakoviny, cukrovky, AIDS a dalších závažných onemocnění. Doplňky stravy pomáhají udržovat tělo v rovnováze a je uznáván jejich pozitivní vliv na přirozenou obranyschopnost, nejsou ale určeny k léčbě závažných onemocnění.

Cranberry: léčivé ovoce se skvělou chutí

17. listopadu 2008 v 19:30 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Že brusinky znáte jenom od sváteční svíčkové? Americké brusinky cranberries mají mnohem širší využití jak v kuchyni, tak pro zlepšení zdraví.
Pro původní americké obyvatelstvo byly cranberries lékem a zároveň potravinou. Už před 300 lety užívali Indiáni bobule k hojení ran a zmírňování bolestí. Dnes je zvlášť vyzdvihována jejich schopnost předcházet infekcím močových cest.

Tady si nesedejte!

Americké brusinky obsahují druhotné rostlinné látky, které mají jednu zvláštní vlastnost:zabraňují bakteriím usazovat se na sliznicích.
Protipřilnavý účinek proantokyanidu (PAC) přispívá k tomu, že jsou bakterie jednoduše vyplavovány močí a brání tak například vzniku zánětu močového měchýře nebo ledvin.

Ochrana močového měchýře

Zánětem močového měchýře onemocní alespoň jednou v životě každá druhá žena. U mnohých se toto onemocnění opakovaně vrací.
Americké brusinky obsahují zahuštěnou tříslovinu, která dokáže zamezit usazování bakterií vyvolávajících záněty močových cest v ledvinách a močovém měchýři.
Kdo pije denně brusinkovou šťávu nebo jí plody, může riziko tohoto onemocnění snížit až o 40 %.


Ústní hygiena

Cranberries posilují dásně. Bobule obsahují účinné látky snižující počet bakterií v ústní dutině. Na zubech a v mezerách mezi nimi se vytváří méně zubního plaku, který je hlavní příčinou vzniku parodontózy a zubního kazu.

Zdravější žaludek

Látky obsažené v Cranberries zpevňují stěny žaludeční sliznice a zabraňují bakteriím Helicobacter pylori, aby se zde usidlovaly. Tyto bakterie jsou příčinou poškození žaludečních stěn, způsobují žaludeční vředy a zvyšují riziko rakoviny žaludku.

Vliv na srdce

Cranberries obsahují flavonoidy a polyfenol. Tyto druhotné rostlinné látky zabraňují oxidaci způsobenou "zlým" LDL cholesterolem a starají se tak o zdravý chod srdce.

Proti stárnutí

Cranberries patří mezi plody s vysokým podílem antioxidantů. Jsou tak jasnou jedničkou v boji proti předčasnému stárnutí. Bioaktivní látky ochraňují buňky před volnými radikály způsobujícími nejen stárnutí, ale i cukrovku, aterosklerózu, revmatická onemocnění či rakovinu.


100 g čerstvých Cranberries má 46 kcal (193 kJ) a obsahuje:
 • 0,4 bílkovin
 • 0,1 tuku
 • 12,2 uhlohydrátů
 • 4,6 g vlákniny
 • 85 mg draslíku
 • 13,3 mg vitaminu C
100 g sušených Cranberries má 308 kcal(1290 kJ) a
 • 0,1 bílkovin
 • 1,4 tuku
 • 82,4 uhlohydrátů
 • 5,7 g vlákniny
 • 40 mg draslíku

Nesahej na ten ovladač!

17. listopadu 2008 v 19:26 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Muž u Tv s ovladačem
Uplakané počasí + nachlazená rodina = válení u televize. Propukají pravé bitvy o ovladač!
Vědci z virginské univerzity, kteří dlouhodobě zkoumají chování virů, se nejnověji zabývali postupy kontaminace běžných předmětů z domácnosti.

Ovladač a lednice

V rámci nové studie sledovali 30 osob s příznaky nachlazení a požádali je, aby označili 10 míst, se kterými přišli během 18 hodin nejčastěji do styku. Ta potom testovali na výskyt rhinoviru, který je příčinou nachlazení.
Ukázalo se, že pokud je někdo z rodiny nachlazený, měl by si dávat pozor na držadlo u lednice i ovladač k televizoru. Podle této studie právě zde zůstávají bacily nejčastěji a vydrží zde přežívat celé dva dny.
Ukázalo se, že nejhůře na tom jsou kliky u dveří, držáky lednice, vypínače, dálková ovládání, vodovodní kohoutky, telefony a držáky u myček.

Za dva dny lehnete všichni

"Zjistili jsme, že polovina zdravých členů domácnosti se při dotyku s kontaminovanými předměty do 48 hodin nakazila rýmou", řekla doktorka Birgit Wintherová, vedoucí studie.
Podle jiného týmu odborníků jsou zdrojem infekce i hračky v čekárnách dětských lékařů. Proto podle nich platí stále především rada našich babiček: co nejčastěji si mýt ruce.
Ukázalo se, že většina běžných virů pro nachlazení a chřipku se přenáší spíš dotekem, než vzdušnou cestou, jak jsme se učili dříve.

Kde také číhají?

Kromě virů nachlazení se můžeme setkat a tím pádem také nakazit mnoha běžně se vyskytujícímí bakteriemi:
E. coli, která se nachází ve střevech a je ukazatelem takzvané "kontaminace výkaly". Dále je to klebsiella pneumonia, streptokok, salmonela a zlatý stafylokok.
A kde se s tím vším zvěřincem můžeme nejčastěji setkat? Pozor si dejte na držadla vozíků v samoobsluze, tyče v tramvaji, kliky u lékaře a klávesnice. Jsou to místa, kde se za den vystřídají nejrůznější kolonie bakterií, virů, spór a dokonce protozoí.
Na předmětech na kancelářském stole je 400x více bakterií než na záchodovém sedátku.

Proč bereme drogy?

17. listopadu 2008 v 19:22 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Drogy člověka nejdřív připravují o peníze. Pak mu mohou zničit mozek, tělo i duši, a nakonec mu vzít i všechny blízké. Proč vlastně lidé drogy berou?
Drogy nejsou problémem novodobé společnosti, provázely lidstvo od nepaměti. Byly a jsou dodnes například neodmyslitelnou součástí rituálů různých etnických skupin.

Tolik možností..!

Už malé děti mají rády takové hry, které jim na chvíli změní vědomí - třeba lechtání nebo válení sudů z kopce. Člověk prostě hledá "jinou realitu".
Na výběr toho máme spoustu: opiáty (např. heroin), kanabinoidy (např. marihuana), různá sedativa a hypnotika (jako třeba Oxazepam či Diazepam), stimulancia (typu pervitinu), haluciogeny (LCD), těkavé látky (např. toluen) a samozřejmě také alkohol a tabák.
Vybrat by si mohl každý, ale přesto se většina lidí závislými nestane.

Co člověk, to důvod

Jaké konkrétní důvody vedou člověka, aby sáhl po droze? Těchto důvodů je podle odborníků ve skutečnosti tolik, kolik je samotných uživatelů.
Lidé totiž užívají drogy například proto, aby se lépe poznali, aby zahnali stres, aby utišili bolest, umělci, aby si přivolali múzu. Jindy, například u alkoholismu, se jedná o touhu "netrhat partu" nebo napodobovat nějaký "hrdinský" vzor.
Někteří citliví lidé chtějí za každou cenu poznat své vlastní nitro a sahají po halucinogenní droze. Velmi populární v současnosti je vzít drogu, aby člověk zahnal úzkost, únavu, depresi.
Častá je také snaha "léčit" zábrany a trému nebo zvýšit svůj výkon, což bývá případ víkendových drog, jako je extáze. A někteří lidé skutečně sahají po droze, aby unikli nudě a beznaději.

Nuda nejen v Brně

Aspoň zpočátku užívání dokáží konzumentovi drogy velmi rychle a hlavně bez fyzické námahy poskytnout stav změněného vědomí, které s sebou nese rozkoš a slast. Takový prožitek patří k základním lidským potřebám.
Podle rozšířeného mýtu však lidé propadají návykovým látkám proto, že se prostě nudí, nebo aby zapomněli na své problémy. Důvody jsou podle odborníků však složitější.
Podle mnoha výzkumů po drogách sahají častěji dívky. Snáze totiž podléhají nátlaku okolí, dokonce i v případě, kdy vědí, jak riskantní je takové chování.
Dívky také ve větší míře podléhají depresím a užívání drog mají podle svých slov spojeno se snahou dosáhnout lepší nálady.
Po příčinách braní drog je dobré pátrat, konečná a vyčerpávající odpověď však nejspíše neexistuje. Zkušenost se závislými nicméně ukazuje, že to pro úspěšné "vyléčení" ani není nutné. Mnohem důležitější je, aby věděli, proč chtějí přestat.

Zapomeňte na fastfoody. Je tu SLOWFOOD

17. listopadu 2008 v 19:19 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Myšlenka "Slow Food" dobývá svět. Znamená vědomou volbu stravy a svědomitou přípravu v rámci tří slov: Dobrý, čistý a fair.
Dobré jídlo se opět ujímá své role. Potraviny nejasného původu vzbuzují nedůvěru, lidé chtějí znát původ a složení toho, co mají talíři. Hledají důvěryhodné producenty a potravinářské manufaktury z blízkého okolí.

Návrat k tradicím

Slow Food ale rovněž znamená návrat k dobré tradici stravování spojené s regionálními specialitami. Koncept oživuje příjemné vzpomínky z dětství na aromatická rajčata ze zahrádky, kotlety, které ještě chutnaly po vepřovém, či na chleba vonící po kvasnicích a obilí.

Jde o to najít si v průběhu dne potřebný čas na jídlo a pití. To, co jíme a pijeme, by mělo být ze surovin dobré kvality, vyrobeno čistě, bez přidaných látek. Zároveň by zemědělec i zpracovatel měli za svůj produkt obdržet férovou cenu.

Nic umělého

Nad tím vším stojí "udržitelnost", která je ještě náročnější než "eko" nebo "bio", a která důsledně dbá, aby i budoucím generacím zůstalo přirozené životní prostředí se všemi zdroji pro zdravou, chutnou stravu.
V první řadě jde o to upřednostňovat produkty regionální a produkty potýkající se s existenčními problémy, dále podporovat tradiční výrobní procesy a dbát na kvalitu. K tomu také patří odmítání emulgátorů a umělého aroma a omezení přídavných látek na nejnutnější minimum.

Jak poznat dobré od špatného

Slow Food je aktuálním trendem, který má budoucnost ještě před sebou. Konceptu Slow Food je v Německu věnován vlastní veletrh - s hrdými regionálními producenty, příslušnými svazy a experty vysvětlujícími, jak poznat dobré od špatného.
Veletrh Slow Food je tržiště nápadů doplněné kongresy a chuťovými prožitky - neboť Slow Food v sobě zahrnuje rovněž pohostinnost.
Symbol Slow Foodu - šnek - představující zpomalení, pečlivost a vědomí požitek, zastřešuje v Německu 8 000 členů a 600 producentů a gastronomů.


Poté, co se premiéra veletrhu Slow Food v červnu 2007 setkala s obrovským úspěchem, druhý ročník trhal rekordy. Veletrh Slow Food, který se uskutečnil v dubnu 2008 na novém výstavišti ve Stuttgartu, předčil všechna očekávání a zájem o něj překvapil i optimisty.

Veletrh chuti

Slow Food měl sice společnou vstupenku s dalšími, paralelně se konajícími veletrhy, ale žádný ze 71 000 platících návštěvníků si nenechal ujít halu věnovanou kvalitním potravinovým produktům a požitkům s nimi spojenými. Někteří z 300 vystavovatelů byli vyprodáni hned během prvního dne a museli zboží doobjednávat.
Prezentovali zde mimo jiné chléb a obilné produkty, mléčné výrobky, sýry, ovoce a zeleninu, ryby, šunku a uzenářské výrobky, oleje, lahůdky, octy, bylinky, čokolády, zavařeniny, zmrzliny a nápoje všech druhů.
K výjimečné atmosféře přispěla dlouhá tabule napříč výstavní halou symbolizující společné stolování.
Příští veletrh Slow Food se koná 2. - 5. 4. 2009 na novém výstavišti ve Stuttgartu.

Makovice místo anestezie

17. listopadu 2008 v 19:16 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Vyplatí se dbát o nohy a jejich žíly.
Naši předkové se mnohdy věnovali věcem, které nás mohou opravdu překvapit. Jak asi tenkrát vypadala operace?
Například již v časech rané byzantské říše (4. stol. n. l.) popsal lékař Oribasius techniku chirurgického odstranění křečových žil.

"Křečáky" na břiše?

Oribasius nebyl v této oblasti průkopníkem, čerpal ze zkušeností i publikací jiných lékařů, zejména řeckých. Ve své knize "Synagogue Medicae" věnoval několik kapitol chirurgii křečových žil a velmi podrobně vyložil několik možných přístupů při odstranění potíží s žílami.
Věnoval přitom pozornost nejen žilním problémům na nohou, které popisuje jako nejčastější, ale zabýval se i varixy na břiše a na hlavě.

Kladivem do hlavy?

Anestezie je popsána už v pracích Dioscorida z 1. stol. n. l. Byzantští lékaři z jeho prací vycházeli a k tlumení bolesti při operacích používali mák setý, blín a mandragoru. Mák obsahuje morfin, zbylé dvě rostliny z čeledi lilkovitých obsahují tropanové alkaloidy. Tyto alkaloidy mimo tlumení bolesti přináší také halucinace, zvracení a řadu dalších účinků.

I v Byzanci měli skalpel...

Oribasius popisuje přesný postup operací. Obvyklou techniku představovalo naříznutí kůže lýtka na mnoha místech nad průběhem žil, směrem tyto zářezy odpovídaly průběhu žil.

Následovala preparace žíly, její podvázání a odstranění. Rozsáhlé zkušenosti autora potvrzují popisy anatomických zvláštností v uspořádání žil a patřičné modifikace operačního postupu.

Dobroděj hnis

Lékaři starého Řecka považovali hnisání za pozitivní děj. V podobě latinského rčení "pus bonus et laudabile" (velmi volně "chvála hnisu") se toto přesvědčení drželo až do renesance.
Dnes zastáváme opačné stanovisko a operace provádíme asepticky, abychom výskytu hnisání pokud možno předcházeli.
Ačkoli z naší perspektivy starověkému lékařství chybělo k dokonalosti mnoho, je fascinující, jak rozsáhlé znalosti staří lékaři měli a do jakých výkonů se i rutinně pouštěli. Věřme tomu, že se v této oblasti dočkáme ještě dalších objevů o moudrosti dávné medicíny.

Čím se bránit smogu?

17. listopadu 2008 v 19:12 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Prahu letos na podzim opět dusí poklička smogu. Tento problém už se ale netýká jen velkých měst. Smog je všude!
Nekvalitní vzduch dýchá v Česku na 70 % obyvatel. Dříve otrávený vzduch dýchali jen obyvatelé velkých měst, dnes už se problém týká i řady lidí na venkově. Důvodem, proč je vzduch tak nekvalitní, je chemické znečištění vzduch známé jako smog. Vytvářejí ho komíny továren i domácností a hlavně automobily.

Rychlý zabiják

Dnešní smog ohrožuje zdraví pomalu, ale zato stále. V minulosti však smog dokázal zabíjet i rychle. Například v Londýně v roce 1952 zemřelo během pěti dní kvůli jedovatému smogu na 4 000 lidí.
Dnes taková katastrofa nehrozí, smog nás o zdraví připravuje postupně. Podle vědců je smog zodpovědný například za výskyt velkého množství alergií, ekzémů a dýchacích potíží u dětí i starších osob.

Z čeho se skládá

Nejznámější škodlivinou je oxid uhelnatý (CO). Proniká do lidských plic, kde se váže na krevní barvivo hemoglobin. Krev tak nemůže po těle přenášet kyslík. Vzniklým nedostatkem kyslíku se jednotlivé orgány blokují. CO takto výrazně negativně ovlivňuje především mozek a řadí se tedy mezi nervové plyny. Za jeho vznik je zodpovědné nedokonalé spalování v motorech automobilů, kotlech domácností i továren.

Poruchu příjmu kyslíku v těle způsobuje také oxid dusičitý (NO2). Oxid dusičitý je štiplavě jedovatý plyn napadající sliznice, který se v těle váže na hemoglobin. Oxid dusičitý dezinformuje obrannou soustavu lidského organismu. Ten pak stav vyhodnocuje jako hoření a automaticky blokuje přístup vzduchu do plic. Člověk se tak dusí a kašle.
Sliznice napadá oxid siřičitý (SO2). Tento štiplavě páchnoucí plyn potlačuje přirozenou imunitu a tím prudce zvyšuje náchylnost organismu k veškerým onemocněním.
Málo známé je, jak jsou nebezpečné saze a prach. Tyto látky se usazují v plicních sklípcích. Ačkoli nejsou toxické, na svém povrchu nesou mnoho ostatních jedů, které v těle uvolňují. Tím v těle podporují působení rakovinotvorných látek.
Saze vznikají spalováním, ve městech nejčastěji spalováním z dieselových motorů. Velkým zdrojem prachu a dalších drobných částic jsou automobily.

Jak se proti smogu bránit

Pro obyvatele měst prakticky neexistuje možnost, jak se smogu vyhnout. Nebezpečné působení smogu na lidské zdraví je ale možné zmírnit. Vzhledem k tomu, že smog snižuje imunitu a zatěžuje organismus, jsou účinnou pomocí antioxidanty.
Selen v kombinaci s vitamíny E a C významně posiluje obranyschopnost organismu, který se tak může zplodinám lépe bránit.
Samotný selen podporuje činnost plic a chrání buněčné membrány před poškozením.
Univerzální léčitel vitamín C je velmi účinný v kombinaci s extraktem z šípku. Účinnost vitamínu C se znásobí v kombinaci s pycnogenolem. Tato látka má totiž 20krát silnější antioxidační vlastnosti než vitamín C, a dokonce 50krát silnější antioxidační vlastnosti než vitamín E.
Dalším organismu prospěšným antioxidantem je stearan hořečnatý. Tato látka posiluje imunitu, snižuje obsah škodlivého LDL cholesterolu v těle a pročišťuje organismus.
Teprve nedávno vědci objevili příznivé účinky polyfenolových antioxidantů extrahovaných z čerstvých oliv.
Hydrox-přírodní polyfenol se na rozdíl od jiných antioxidantů snadno vstřebává. Látka zbavuje tělo toxinů z potravy i ovzduší, pomáhá se tělu vyrovnat s následky kouření. Plíce dále chrání antioxidant lykopen. Tento antioxidant rovněž pomáhá tělu vypořádat se s nikotinem.
Před škodlivými účinky přízemního ozónu chrání především kyselina paraaminobenzoová (PABA). Tato kyselina patří mezi vitamíny skupiny B. PABA je příbuzná kyselině listové a podporuje její tvorbu v zažívacím traktu. Tato kyselina dále chrání pokožku před ultrafialovým zářením. Jako vitamín skupiny B je rozpustná ve vodě a z těla se vylučuje. Je citlivá na světlo, teplo a vzduch. Jelikož je ozón součástí smogu a cigaretového kouře, užívání PABA se doporučuje kuřákům a obyvatelům měst.

Bolavé nohy ochrání jed!

17. listopadu 2008 v 19:09 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Patříte mezi ženy, které mají doma celou sbírku různých typů bot, stále přikupují nové modely a těmi nejoblíbenějšími páry jsou ty s nejvyšším podpatkem? Pak jistě víte, jak nohy na jehlách trpí...
Na klinikách plastické chirurgie v zahraničí je nyní hitem ozdravení nohou pomocí aplikace botulotoxinu a kolagenu. Obě látky se dosud běžně v estetické medicíně používají k vyhlazování vrásek na obličeji a botulotoxin i jako účinná látka proti nadměrnému pocení.

Jak funguje jed?

Botulotoxin působí na křeče svalů takovým způsobem, že je dokáže uvolnit. "Rozpojuje vazbu mezi svaly a nervy, čímž zabrání svalu v nechtěném smršťění a křeči," vysvětluje plastický chirurg.
Při bolestech nohou aplikují lékaři botulotoxinové injekce do nejproblematičtějších míst na noze - bříšek prstů. "Právě přetížení svalů přednoží a jejich křečovité stažení způsobuje typické bolesti při nošení vysokých podpatků," vysvětluje Marie Jenkins z Birkdale Clinic v anglickém Liverpoolu, kde unikátní způsob léčby začali jako jedni z prvních používat.

Kolagen zvýší pružnost

Kolagenové injekce dodají navíc prstům na noze větší pružnost. Vysoké podpatky kromě svalů na plosce nohy zatěžují i vyšší partie - svaly lýtka a stehna.
"Nejzatěžovanější jsou však bříška prstů u nohou, která nesou při nošení střevíců s jehlovými podpatky až o sedmdesát procent větší zátěž, než když žena chodí v botách s plochou podrážkou. Pokud pomůžeme prstům u nohy tím, že odlehčíme jejich zatížení, jsou následně méně namáhány i svaly nohou," vysvětluje Jenkins.

PRAHA CHCE SPERMA Z OSTRAVY!

17. listopadu 2008 v 12:10 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Muži jsou na tom s plodností čím dál hůř. Projevuje se tak vliv smogu a vůbec životního prostředí. Kvalitního spermatu je málo a do Prahy se už musí dovážet.
V průběhu dvou generací klesl počet spermií v ejakulátu o 40 % a klesá ročně asi o 2 %. Stále více párů se tak potýká s neplodností ze strany muže, a žádá umělé oplodnění. Potřebuje tak dárcovské spermie.
Dárcovství spermatu je placená záležitost. Dárce získává 500,- Kč za odběr. Četnost odběrů je zhruba 1 x týdně.
Dárci jsou muži ve věku 18 až 30. let, s ukončeným středoškolským vzděláním s-maturitou a v 100% zdravotním stavu.
Do Zlína, do Prahy a Českých Budějovic se vozí mj. sperma z Ostravy. Pro Zdraví to uvedl MUDr. Michal Poláček z ostravského GYNCENTRA.

MUDr. Poláček, gynekologie Ostrava

Jsou dárci z Ostravy více aktivní, než-li mladí muži z jiných českých regionů?
To si nemyslím, ale je fakt, že naši dárci na Ostravsku jsou velmi disciplinovaní a spolupracují s nadšením.
Pokud vezete sperma z Ostravy do Prahy, jde o placenou službu, nebo bezplatnou výpomoc?
Samozřejmě, je to placená záležitost.
Spolupracují česká gyncentra na poli výměny dárcovských spermií?
Nevím jestli všechna, ale my dodáváme do Prahy, do Zlína a do Českých Budějovic.
A se zahraničními klinikami?
Nemohu mluvit za ostatní, ale naše sperma do zahraničí zatím neputuje.
Co je to spermiogram a co všechno ukáže?
Přinese analýzu počtu spermií, pohyblivosti a anatomické stavby. Zároveň díky němu získáme funkční testy - schopnost průniku hlenem děložního hrdla a přežívání spermií.
Jaké jsou čekací doby a kolik času musí muž věnovat celkovému vyšetření? Je to akce na celý den?
Čekací doba pro muže, který má zájem nechat si vyšetřit spermiogram, je v rozmezí jednoho až sedmi dnů, záleží na domluvě s laboratoří. Vyšetření spermiogramu se provádíme denně. Co se týká časového harmonogramu, se kterým musí muž počítat, lze jen říct, že záleží na každém jednotlivci, jestli se zdrží 10 minut, nebo hodinu.
Jak probíhá procedura odběru spermatu?
Odběr spermatu může probíhat v naší odběrové místnosti, nebo sperma muž přinese rovnou do laboratoře, nejdéle po 1 hodině po odběru, ve sterilní lahvičce. Vždy však musí přinést vzorek osobně. Odběr by měl být proveden masturbací.
Máte dostatek dárců spermatu? Mají mladí muži o tuto službu dostatečný zájem?
Ano, zájem je. Dárců je dostatek.
Kolik žene může oplodnit jeden dárce? Je tato evidence pečlivě sledovaná?
Většinou 10, někteří uvádí 15. Pak je takový dárce ze systému vyřazen.
Jaké požadavky z hlediska zevnějšku dítěte jste schopni rodičům žádajícím o dárcovství splnit? Lze si vybrat třeba barvu očí?
Snažíme se, aby tělesně dárce odpovídal rodičům - tělesný typ, barva očí, vlasů, krevní skupina, Rh faktor.

Je to na totálku!

16. listopadu 2008 v 20:08 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Bolesti kloubů trápí celý svět. Kromě samotných pacientů jsou noční můrou i z hlediska finanční zátěže na zdravotnictví.
Často totiž končí finančně náročnou náhradou velkých kloubů. Jedná se o dobře známé totální endoprotézy kyčlí a kolenou. Existují však i částečné endoprotézy.
Ne všechna postižení kloubu vyžadují přímo implantaci umělého kloubu. V úvahu připadá zmenšení obtíží pomocí holí. Protizánětlivé medikamenty a analgetika mohou rovněž do určité míry snížit bolest i zánětlivé projevy degenerativního procesu na únosnou míru.

Co je jeho příčinou?

Artróza a artritida jsou zcela odlišná postižení poškozující klouby. Svými projevy se ale výrazně prolínají a v konečném důsledku se projevují shodně - při obou klouby bolí.
Artróza je způsobena dlouhodobým přetěžováním kloubů a kloubních ploch.
Artritida je způsobena bakteriemi či revmatickým onemocněním
Příznaky artrózy i artritidy jsou více či méně společné. Projevují se
• bolestí
• zduřením kloubů
• otokem
• zarudnutím
• výpotkem v kloubu
• v případě artritidy může být přítomna i teplota.

První pomoc!!!

Při prvním nástupu bolestí kloubů lze sáhnout po běžně dostupných lécích, které tlumí bolest a působí proti zánětu, takzvaných nesteroidních antiflogisticích, například na bázi ibuprofenu.
Pokud bolest po jednorázovém užití těchto léků neustupuje, je v každém případě vhodné navštívit lékaře.

Pokud se chirurgickému řešení nelze vyhnout, je důležité dobře pochopit jeho princip i nutná další opatření a režim, které následují po operaci.
Pokud trpíte nadváhou, je nezbytné její snížení.
Máte riziko vzniku onemocnění?
Riziko vzniku onemocnění je často diskutovaná otázka. Obrovské riziko předčasného rozvoje artrózy je u vrozených vad v oblasti kyčelního kloubu. Takzvané vrozené vykloubení kyčlí, popřípadě vrozená dysplazie kyčlí zapříčiňuje předčasný vznik artrózy téměř ve 100% případů.
Artritida na základě revmatického postižení kloubů má rovněž v určitém procentu souvislost s dědičností.

Pacienti se ptají:

Problém paní Jany:
Trpím nadváhou, bolí mě klouby. Můj lékař mě nutí zhubnout, jinak mě nebude moci operovat. Já však nemohu zhubnout, protože se pro bolesti v kloubech nemohu dobře pohybovat...

Odpověď MUDr M. Karpíška ze specializovaného pracoviště na Bulovce:
Věřte, že se jedná o jeden z nejčastějších argumentů obézních pacientů. Ke zhubnutí však není nutné začít běhat či navštěvovat fitcentrum. Stačí důkladně dodržovat správné stravovací návyky ve spojení s redukční dietou a hubnutí přijde samo.

Problém pana Milana:
Je mi čtyřicet tři a trpím hroznými bolestmi. Narodil jsem se s luxací kyčelního kloubu. Je možné, abych už dostal kloub umělý? A jak dlouho mi vydrží?

Odpověď MUDr M. Karpíška ze specializovaného pracoviště na Bulovce:
Nelze jednoznačně určit věkovou hranici. Lékař by se měl řídit takzvaným biologickým věkem pacienta. Jsou padesátníci, kteří nejsou schopni absolvovat náročnou operační léčbu a jsou osmdesátníci, kteří operaci snesou bez výraznějších komplikací a užívají si zlepšení své pohyblivosti dalších x let.
Udávaná životnost je v průměru kolem 10 let. Opět však nelze obecně říci, jak dlouho váš implantát vydrží plně funkční. K selhání implantátu dochází v důsledku zánětu či špatně provedené operace, příčin může být celá řada.


Mužský hormon: nastartuje ženské tělo

16. listopadu 2008 v 20:05 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Mužský hormon: nastartuje ženské tělo
Co udělá testosteron v ženském těle? Zvýší libido a hlavně starším ženám dokáže "otočit ručičky hodin zase zpátky".
Vědci prokázali, že vysoké dávky mužského hormonu testosteronu, podávané ženám po menopauze, "významně" podpoří jejich zájem o sexuální život.

Výsledky až po roce

Úspěch terapie pomocí hormonálních náplastí se projevily zhruba po roce léčby. Pokles zájmu o sex je společným problémem žen po menopauze na celém světě, ať už k přerodu došlo přirozenou, nebo umělou (většinou chirurgickou) cestou.
Většina žen si připadá ještě mladá na to, aby tuto stránku vymazala ze svého života. "Považují ji za velmi důležitou především z hlediska budování vztahu se svými partnery," připomněla doktorka Susan Davisová z Monach Univerzity v australském Melbourne, kde studie vznikla.

Stejně jako muži

Ve výzkumu, který sponzorovala firma Procter & Gamble, se zkoumala úroveň touhy, slasti i orgasmu. Většině dobrovolnic se skutečně libido zvýšilo.
Ve skupině žen s hormonální léčbou byly hodnoty dvojnásobné proti ženám, které dostávaly pouze placebo.
Ženy před terapií přiznávaly jedno až dvě sexuální "vzplanutí" za měsíc, často dokonce jen jedno za dva měsíce. Po aplikaci náplastí s mužským hormonem zažily podobně "hezké chvíle" ve 2,1 případů navíc. Tedy vlastně ve dvojnásobném množství.
Dvojnásobné byly jejich výsledky rovněž při srovnání se skupinou dobrovolnic, které místo testosteronu dostávaly pouze placebo.
Tento nárůst odpovídá přírůstku, který pro stejné účely zanemaná Viagra u mužů.

Proč ženy neutekly?

V New England Journal of Medicine, kde byla tato studie publikována, se však píše také o dalších příznacích tohoto jinak příznivého nastartování. Jde o nadměrný růst ochlupení.
"Ale bylo spíš jemné," upozornila doktorka Susan Davisová. "Ženám to však stejně nevadilo. Kdyby ano, pak by nám z té skupiny utekly," usmívá se doktorka Davisová.
Připomněla také, že do studie Aphrodite, nazvané po řecké bohyni krásy a lásky, se dobrovolnice jen hrnuly.

Pozor na to!

Mezi 534 ženami s hormonální terapií bylo diagnostikovány čtyři případy rakoviny prsu. Ve skupině 277 žen, která dostávala placebo, se tato choroba neobjevila ani v jednom případě.

Banánová dieta - japonský hit

16. listopadu 2008 v 12:53 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Japonsko šílí: v zemi se rozmohla nová dieta, kterou dokáže držet každý. A co je nejlepší? Opravdu se po ní hubne!

Ranní banánová dieta je jednoduchá: banán (jeden nebo kolik chcete) a voda pokojové teploty ke snídani, k obědu a k večeři - nejpozději ve 20 hodin, ale v 18 je to lepší - cokoliv. Malá svačinka, i sladká, během odpoledne je také povolena, ale žádné pamlsky a dezerty po jídle. A hlavně: Spát musíte jít před půlnocí!

Čím to může být?

Nikdo neví, jak to funguje. Zvláštní spory se vedou o teplotu vody, počet a původ banánů, povolení nebo zákaz odpolední svačiny. Odborníci tvrdí, že není žádný zvláštní důvod, aby tato dieta fungovala. Ale funguje. Prý.
Co je na této dietě nejlepší? Nemusíte hladovět ani se jinak ničit - takhle se dokáže stravovat každý. Dieta údajně umí nastartovat metabolismus a odbourat nepříznivé následky stresu, které přispívají k usazování tukových částic.

Banány v síti

Lékárnice Sumiko Watanabe z Ósaky tuto dietu naplánovala jako zvláštní způsob hubnutí pro svého manžela Hitošiho. Ten díky ní snadno shodil 18 kilo, a tak tak společně s manželkou vyvěsili návod na Ranní banánovou dietu na webových stránkách jedné z japonských nejoblíbenějších sociálních sítí zvané mixi.

Zabere to?

Ranní banánové diety v knižní podobě se od března prodalo už skoro milión výtisků. Její popularita strmě vzrostla, když operní zpěvačka Kumiko Mori v televizním pořadu vyprávěla, jak po ní lehce zhubla sedm kilo za pouhých šest týdnů. Jiná herečka díky banánu po ránu shodila dokonce celých 13 kilo!
Odborníci odhadují, že prodej šel nahoru až o 80procent. Regály v japonských supermarketech zejí prázdnotou, protože nové zboží už není kde brát. Banánové šílenství zasáhlo celé Japonsko, a novou příjemnou dietu drží skoro každý. Co kdyby zabrala...

Brýle z drogerie – riziko pro oči?

16. listopadu 2008 v 12:48 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Ušetřit - to je asi důvod, proč lidé kupují za pár korun brýle v supermarketu, drogerii nebo u čerpací stanice. Oční lékaři z toho radost nemají.

Přesto se tomuto sortimentu v nespecializovaných prodejnách daří. Výzkumy totiž ukazují, že za volně prodejné brýle na blízko lidé utratí kolem 400 milionů dolarů ročně.

Jaká jsou rizika?

A kdo především tyto volně prodejné brýle kupuje? Hlavně tzv. presbyopové neboli lidé od 40 či 50 let výše, kterým začíná dělat potíže čtení na blízko. Jdou tedy do obchodu, vyzkoušejí několikery brýle na blízko, a koupí ty, se kterými jsou schopni ostře přečíst cenovku. Ideálně vyřešený problém, mohlo by se zdát. Ale ne vždy…

Očním laserem se dají korigovat krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a také takzvaná vetchozrakost, což je zhoršení funkce oka s postupujícím věkem.

Mnoho těchto krátkozrakých přiznává, že po zakoupení brýlí v drogerii už očního lékaře nenavštíví, a nejsou tedy řádně vyšetřeni. To může vést k různým problémům - od pouhého diskomfortu při nošení nových brýlí, které jsou například pro pacienta příliš silné, až po rozvinutí závažných očních nemocí.
Za obtížemi s viděním se totiž může kromě výše zmíněné presbyopie skrývat i vážnější onemocnění. To ale není bez návštěvy u lékaře vůbec diagnostikováno. Takoví pacienti pak nejednou trpí postižením sítnice nebo například glaukomem (zeleným zákalem), což jsou oční choroby, které mohou mít bez správné léčby závažné následky.

Nejčastější úskalí brýlí bez předpisu:

 • nekorigují astigmatismus, tj. změny zakřivení rohovky, které způsobují, že na sítnici se bod nezobrazí jako bod, ale jako čárka, a vidění je proto rozmazané. U pacientů, kteří majíh na každém oku jinak silnou dioptrickou korekci nelze tyto brýle vůbec doporučit. Vyrábějí se totiž jen pro oči se stejnou dioptrickou vadou
 • jsou pouze na čtení, ale mnozí lidé zároveň potřebují i slabší brýlovou korekci na dálku. Tu ovšem bez lékařského předpisu koupit nelze. Přitom ji po řádném vyšetření lze spojit s korekcí na blízko v rámci takzvaných bifokálních či multifokálních skel.
 • jsou obvykle vyrobeny jen pro průměrnou vzdálenost očí, v omezeném množství typů a velikostí rámečků a celkově jsou kladeny nižší požadavky na kvalitu materiálu obrouček i skel. Většina volně prodejných brýlí na blízko (ve tvaru půlměsíce) se nosí na špičce nosu a nevypadají vzhledově tak dobře jako individuálně vyrobené brýle na předpis.

Jsou vůbec pro někoho?

Existují případy, kdy tyto prefabrikované brýle asi neuškodí. A to u pacientů, kteří jsou pečlivě vyšetřeni oftalmologem, mají zcela stejné plusové dioptrie (na blízko) na obou očích a nebyla jim diagnostikována žádná jiná oční vada.

Novinka: Nejsilnější antioxidant na světě!

16. listopadu 2008 v 12:35 | Zdraví.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Nedávno byl objeven nejsilnější antioxidant, silnější než beta karoten i než vitamin E. Králem všech karotenoidů je astaxanthin.
Toto přírodní červené barvivo je obsažené v řadě potravin. Abychom od něj získali "neprůstřelnou" hradbu proti útokům škodlivých volných radikálů, nemusíme se denně ládovat krevetami, rakem, losem, medvědím steakem či kilogramy mrkve.

To je Havaj!

Látku astaxanthin totiž obsahují rovněž mikrořasy Haematococcus pluvialis. Buňky této řasy, pěstované na Havaji, chrání velké množství astaxanthinu před nepříznivými podmínkami - intenzivním sluncem. Mikrořasy také mohou žít bez potravy a vody desítky let.
Když jsou však vráceny do vhodných podmínek, prospívají a pokračují v růstu. Astaxanthin totiž vytváří "pole pro přežití" a tytéž účinky má na lidi a zvířata.

Elixír mládí existuje!

Astaxanthin jako nejsilnější antioxidant s ochrannými a protizánětlivými účinky na světěje zároveň i největším bojovníkem zpomalujícím stárnutí. Pro téměř zázračnou moc se mu říká skutečný elixír mládí.
Umí tak vytvořit neprostupnou hradbu před škodlivými vlivy volných radikálů. Ty neúprosně útočí na kožní bílkoviny kolagen a elastin, což se projevuje snížením pružnosti kůže a vznikem vrásek.

Posilovna pro imunitu

S astaxanthinem, který je obsažen například v zcela novém přírodním doplňku stravy HEMA ASTAXANTHIN, tak poskytujete ochranu kůži a buňkám před stárnutím.
Astaxanthin tak pomáhá odolávat věku. Kromě zvýšení celkové imunity chrání oči a podporuje nejen kardiovaskulární a nervový systém, ale také zdraví kloubů a šlach.

Elixír mládí existuje! Jmenuje se ASTAXANTHIN.

Halle Berry - nejvíc sexy po čtyřicítce

16. listopadu 2008 v 12:12 | Waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Esqiure.com
Další Nejvíc sexy žena je na světě. Podle pánského časopisu Esquire je jí držitelka Oscara, Halle Berry.

Dvaačtyřicetiletá herečka a čerstvá maminka byla z ocenění potěšená. " Nevím přesně, co to znamená, ale když je vám 42 a máte malé dítě, myslím si, že je to docela fajn", komentoval své vítězství nad mnohem mladšími soupeřkami. Překvapilo ji ale, že ocenění nepřišlo například v jejím bondovském roce 2002, kdy ztvárnila v nezapomenutelných oranžovýh bikinách po boku Pierce Brosnana Bondgirl ve filmu Die Another Day.

Stejně tak by cenu za nejvíc sexy ženu roku očekávala v sezóně nádherného a mrazivého Plesu příšer, filmu, za který získala jako první herečka tmavé pleti v historii sošku Oscara. Jak říká, byl to opravdu sexy okamžik. Scény milování mezi ní a Billy Bobem Thortonem byly … nezapomenutelné. Proč tedy ocenění přišlo v roce 2008? Na tuhle otázku si Halle Berry odpověděla docela trefně. "Být sexy neznamená nosit sexy modely a vrtět se před svou obětí, až si skoro vykloubíte kyčle. Svůdnost je stav mysli."

Halle Berry exceluje jak v rolích, které kladou důraz na dokonalý zevnějšek, tak, a to především, v postavách vyžadujících všestrannou, skvělou herečku. Vedle již zmíněného Plesu příšer, který není žádným kostýmním hororem, ale popisuje horor obyčejného života, je to například životopisný snímek Černá Carmen Dorothy Dandridge. Zahrála si v něm nadanou filmovou hvězdu padesátých let, která se jako první černoška v Americe pokusila navzdory rasismu prosadit ve filmu

Je příjemné vědět, že síla osobnosti strčí do kapsy pomíjivost mládí a smaže nepodstatné handicapy. Halle Berry má silnou cukrovku, na jedno ucho je skoro hluchá a po autonehodě jí na čele zůstala dlouhá jizva. I přes to ji módní časopisy milují a ocenění Esquire nikoho nepřekvapilo. Halle Berry je prostě krásná žena. A skvělá herečka.

Hale je maminkou půlroční dcery, kterou má s o deset let mladším modelem Gabrielem Aubry. Seznámili se před dvěma lety, kdy oba v Los Angeles fotili reklamu pro módní značku Versace. Jejím prvním manželem byl hráč baseballu David Justice, ve druhém manželství adoptovala dceru svého muže, zpěváka Erica Beneta. Rozvedli se v roce 2003.


Mají i chlapi »suché« orgasmy?

16. listopadu 2008 v 11:36 | Martina Machová |  Kauzy, články, postřehy...DigitálněŽenám se to občas stává! A podle expertů i chlapům! Nevěříte? Chyba lávky! V odborných kruzích totiž existují domněnky i výzkumy, které naznačují, že mužský orgasmus a ejakulace nejsou nerozlučnými dvojčaty!
Mají i chlapi »suché« orgasmy?
Bylo mi úžasně, ale byl jsem suchý jako troud!

Mužský orgasmus bez ejakulace může mít řadu příčin. Někdy jsou hlavními viníky vedlejší účinky užívaných léků, jindy zase přemíra alkoholu či jiných návykových »rozveselovačů«. Šikovní a zkušení tantrici (a nejen ti), kteří mají svou sexualitu plně pod kontrolou, zase umějí nasměrovat dávku čilých spermií opačným směrem. Jednoduše je doslova utopí v močovém měchýři (pozor, v žádném případě se to nedoporučuje jako spolehlivá antikoncepce).


Kde nic není, ani smrt nebere....

Další možnou příčinnou vyvrcholení bez bílého nadělení je, že náruživý milenec má za sebou v dané chvíli už tři a více mokrých orgasmů. Při takové velkolepé jízdě bývá už naprosto vyčerpána veškerá zásoba ejakulátu, nestačí se tak rychle tvořit. Velmi zdatný »sportovec« pak může prožít příjemné orgastické pocity, ale s partnerkou se už o nic hmatatelného nepodělí. V odborné literatuře lze ale vysledovat zmínku o výjimečném přeborníkovi, který zvládl osm nadílek semene za sebou!


Pozor - ejakulace není dvojčetem vyvrcholení!

Tvrzení, že mužský orgasmus nemusí nutně provázet výron semene, je tak trochu bruslením na tenkém ledě. Nicméně například v Knize o orgasmu od Kateřiny Janouchové se píše: "Muž může mít výron semene bez orgasmu. Tak jak je tomu například u chlapců v předpubertálním věku, kteří často mají výron semene dlouho před tím, než u nich dojde k orgasmu."
Janouchová se dále ve své knize zmiňuje o speciálních detektorech, které po připojení k patřičným svalům v patřičné akci prokázaly, že samotný orgasmus začíná už chvíli před tím, než spatří armáda spermií světlo světa (lépe řečeno, tmu ženského těla).
A konečně autorka také neopomněla probádat málo diskutovanou skutečnost, že i mužská vyvrcholení mají různou intenzitu. Jednou jsou pouhým příjemným vyloučením ejakulátu, jindy ohňostrojem dojmů a prožitků.

Zázrak medicíny: porod po transplantaci vaječníků

16. listopadu 2008 v 10:51 | Zdroj: www.denik.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Londýn - První žena na světě po transplantaci celých vaječníků porodila v úterý v Londýně zdravou holčičku.


Susanne Butscherová, první žena na světě, která absolvovala úspěšnou transplantaci celých vaječníků, v úterý v londýnské nemocnici porodila zdravou holčičku Maju. Díky transplantaci tak porodila vlastní genetickou neteř. Vaječníky jí totiž darovala její sestra Dorothee, dvojče.
Donošené děvčátko, které mělo porodní váhu 3,6 kg, přišlo na svět plánovaným císařským řezem.
"Ještě mi to ani všechno nedošlo, jsem tak šťastná. Jsem tolik vděčná lékařům, kteří mi umožnili prožít tento zázrak, a přirozeně také mé sestře," říkala nadšená rodička.
Susanne Butscherová se již před 12 lety dozvěděla od alternativních léčitelů, že je neplodná. Přesto se jí a jejímu manželovi Stephanovi podařilo po transplantaci vaječníků počít dítě přirozenou cestou.
Transplantaci provedl před rokem americký lékař Sherman Silber v Centru pro léčbu neplodnosti v St. Louis v Missouri. Doktor Silber vyjádřil naději, že jeho léčba umožní těhotenství ženám, které kvůli kariéře či z jiných důvodů odkládají mateřství do vyššího věku. Je však otázka, jestli je rozumnou volbou odkládat přirozené biologické procesy a spoléhat na pomoc z rukou lékařů.

Google Earth 4.3

16. listopadu 2008 v 5:35 Download - Programy zdarma

3D mapa světa složená z družicových snímků
Náhled programu Google Earth
Skvělá 3D mapa světa složená z družicových snímků. Po spuštění je nastaven základní pohled na celou zeměkouli, se kterou lze různě otáčet a přibližovat ji pomocí myši. Na mapě je možné volitelně zobrazit kromě měst i různé objekty, jako například hotely, banky, lékárny, letiště, nemocnice a mnoho dalších.

Při přibližování se mapa postupně zaostřuje. Rychlost zaostřování je závislá na rychlosti připojení k Internetu, protože program si automaticky stahuje potřebná data.

Některá místa si můžete také nechat zobrazit ve 3D, nebo si vymodelovat vlastní 3D objekt a vložit ho do mapy.
Velkým přínosem je také integrace vrstev, zobrazujících různé dodatečné informace. Aplikace obsahuje také virtuální planetárium, která naleznete pod funkcí Sky neboli Obloha.
Poslední verze přináší podporu street view, zobrazení dne a noci, vylepšené 3D budovy či pozměněné ovládání.

Virtuální procházka antickým Římem

16. listopadu 2008 v 5:29 | Waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Díky programu Google Earth a patřičnému přídavku se nyní můžete podívat, jak to kdysi vypadalo v antickém Římě, a to s překvapivou přesností. Vše je plně trojrozměrné, jak se sami můžete přesvědčit na videu.

Autoři Google Earth se rozhodli potěšit všechny milovníky historie, té římské pak obzvlášť. Sestavili totiž skutečně robustní trojrozměrný model antického Říma a umožnili prakticky komukoliv, aby se v něm prošel. Stejně jako Google Earth je také plug-in antického Říma zcela zdarma. Jelikož ale obsahuje řadu detailních 3D modelů, chce to poměrně slušný systém, abyste ho v přijatelné kvalitě a rychlosti rozchodili.


Abyste se mohli v antickém Římu roku 323 projít, postupujte následovně. Nejprve je třeba stáhnout a nainstalovat program Google Earth, který najdete pod článkem. V nastavení aktivujte volbu "starého Říma ve 3D". Potom se vydejte na mapu a samozřejmě zamiřte do Říma. Klikněte na jeden ze žlutých symbolů. Vyskočí na vás dialogové okno, ve kterém zaškrtnete "Ancient Terrain", "Ancient Roman Landmarks" a "Ancient Roman Buildings". Jelikož je to pořádný macek, může načtení trvat delší dobu, ale procházka určitě stojí za to. Nakonec, můžete si ji prohlédnout zprostředkovaně i na videu.
Vydavatelé brojí proti kopírování článků

16. listopadu 2008 v 5:27 | Digitálně.cz |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Je to něco, s čím se místní čtenáři a ani vydavatelé příliš nesetkávají. Za to v Americe jde o starý koloběh. Za vším samozřejmě stojí finanční ztráta. S tou se nyní rozhodli bossové v printu bojovat.

Představte si, že budete majitel časopisu a budete usilovat o jeho prodeje. V době internetu se samozřejmě neubráníte ani jeho dvojčeti na síti. Maxim časopis a web, Cinema časopis a web, u denního tisku (od Blesku po mutace Deníku z VLP) ani netřeba dlouze přemýšlet. A po pár týdnech od spuštění internetové verze zjistíte, že se vaše články objevují i jinde. Ať už formou RSS agregátorů, nebo prostě na některém z blogů, který se právě věnuje tomu, co vy. Od IT technologií publikovaných Chipem po zamyšlení nad chovem slonů v Keni od tvůrců National Geographic. Vy, jakožto šéf vydavatelství, pomyslně zatleskáte. Alespoň v České republice. Důvod? Někomu přišel váš obsah dobrý a rozhodl se jej publikovat a vzít za svůj. Zdrojoval jak vaše médium, tak případné fotografie. Problém? U nás veškerý žádný. V Americe? Tam ano. Světová finanční krize totiž postihla zemi s hvězdami na vlajce docela markantně a napříč odvětvími. Nejhůř trpí průmysl, avšak ani média nezůstávají pozadu. Velkým šokem tedy skončily výsledky studie, které se zveřejnily minulý týden a které se snažily dokázat a prokázat, že kopírování článků škodí. Nikoli videí či fotografií, to bychom chtěli zdůraznit.


Klasický vzorec fungování ve Státech je tento. Napíšete článek, publikujete ho na oficiálních stránkách magazínu nebo vydavatelství a za pár dnů se objeví jinde. Přesně tak, jak jsme to popisovali na začátku. Jenomže ona je krize, agentury vám sunou míň a míň reklamy, prodeje klesají a vy nevíte, co s tím. Sdružení amerických vydavatelů tedy vyrukovalo s ohromující cifrou. Pokud by zpoplatnili webové stránky, které jejich obsah přebírají, vydělali by kolem třech milionů korun (asi 160 000 dolarů) ročně. Uvažování je to zvláštní. Dotazy jsou nasnadě. Snaží se někdo vydělávat na bannerech či kampaních díky přebíranému obsahu? Nikoli. Jde o konkrétní či konkurenční stránky? Nejde.Celá částka vznikla na základě této úvahy. Kolik bychom vydělali, pokud by nám agentury platily 1 dolar za každých 1000 zobrazených stránek? Ano, již zmíněných 160 000 dolarů. Podle vlastníků autorských práv se tedy jedná o jasné a nezákonné přejímání a porušování. "Autoři obsahu tím pádem nejsou adekvátně ohodnocení a vydavatelům tak unikají peníze, které by z toho koloběhu mohli získat," tvrdí autor studie. Na základě čeho jsou placeni autoři a jaké jsou rozdíly v platech mezi články, které se přebírají a mezi těmi, které ne, to se také neví. Závěrem jedno dost převratné číslo. Během studie, trvala přibližně pět měsíců, našli její autoři přes třicet miliard (!!!) webů, kde se neoprávněný obsah objevil. Pokud si toto číslo nedovedete představit, zkusíme vás navést. Vžijte se do uživatelů Seznamu. Ti všichni by museli klikat asi tři čtvrtě roku, aby se k třiceti miliardám zobrazených stránek dostali. Závěr není žádný. Studie podle našeho názoru stačila ukázat leda na to, že některá média jsou kvalitní a jiná ne. Pokud se projevuje finanční krize a inzerenti nechtějí inzerovat, 160 000 dolarů ročně tuto hlubokou mezeru nezacelí ani náhodou.

V Číně je závislost na internetu nemocí

16. listopadu 2008 v 5:24 | Waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
V Čínské lidově demokratické republice již brzy dojde k uznání internetové závislosti jako zcela regulérní nemoci. Čína se tak stane první zemí s takovýmto vyhlášením. Ohroženi jsou ti, kdož surfují šest a více hodin denně.

O závislosti na internetu se mluví stále více na celém světě, Západ nevyjímaje. Je to ale právě komunistická Čína, kde bylo přijato poměrně moderní prohlášení, že internetová závislost je skutečně uznanou nemocí, jako každá jiná. Za připravovanou vyhláškou stojí čínské ministerstvo zdravotnictví, které provedlo výzkum ve spolupráci s vojenskou nemocnicí, z něhož vyplývá zajímavé zjištění. Závislostí jsou akutně ohroženi všichni, kdo u internetu tráví šest a více hodin denně.


Závislost se projevuje těmito způsoby: tělesným i duševním stresem, nespavostí, problémy s koncentrací a neustálou touhou po připojení. Číňané v poslední době vůbec podnikají zásadní kroky vůči stále rostoucímu problému lidí závislých na internetu. Ostatně, právě tady rychlý boom internetu způsobil značné komplikace.
Závislých je prý deset procent lidí mezi 18. a 30. rokem věku. Především pak muži. To je nejpostiženější skupina, ale závislostí trpí i další. Pokud vezmete na vědomí, že v Číně žije téměř půldruhé miliardy lidí, zjistíte, že v absolutních číslech jde o značné počty. Podle čínských úřadů ale není závislost na internetu z těch nejsilnějších a s pomocí terapeuta se dá vyléčit za tři měsíce.

Nejdražší mobily na světě

16. listopadu 2008 v 5:21 | Waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Toužíš po luxusu? Co si takhle opatřit jeden z nejdražších mobilních telefonů na světě. Představím ti je hezky od nejlevnějšího z nejdražších až po mobil, za který zaplatíte 27 milionů korun.


Mobil od Christian Dior v ceně 28.000 dolarů.

Gresso Avantgarde Royal Black Diamonds - hodně zlata a navigace za 38.000 dolarů.

Motorola V220 Special Edition za pouhých 52.000 dolarů.

Za Samsung SPH-E3200 zaplatíš 54.000 dolarů.

Sympatický Vertu Signature pořídíte za 81.000 dolarů.

Vertu Diamond už je o něco dražší - 88.000 dolarů.

Nesmí chybět iPhone Princess Plus. Můžeš ho mít za 150.000 dolarů.

Ani Sony Ericsson Black Diamond není z levného kraje. Připrav si 300.000 dolarů.

Cena Vertu Cobra se vyšplhala až na 310.000 dolarů.

A je tady kousek stojící přes milion, přesněji 1,2 milionu dolarů. Goldvish!

A máme tady rekordmana! Ancort Diamond Crypto Smartphone stojí neuvěřitelných 1,32 milionu dolarů. Pokud si do ruky vezmeš kalkulačku, zjistíš, že to dělá zhruba 27 milionů korun. A pak ho ztratíš...

Christian Dior

Gresso Avantgarde Royal Black Diamonds

Vertu Signature

Vertu Diamond

iPhone Princess Plus

iPhone Princess Plus

Sony Ericsson Black Diamond

Vertu Cobra

Opera Mini 4.2. ke stažení

16. listopadu 2008 v 4:53 | Waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Populární prohlížeč pro mobilní telefony, PDA a ostatní zařízení Opera Mini se objevil ve verzi 4.2. a to i ke stažení. Od předchozí verze se v několika záležitostech liší, pojďme si tedy provést krátké představení.

Již od svého uvedení se browser "Opera Mini" stal velmi populárním a je používán více než dvaceti miliony uživatelů na celém světě. Aktuálně je k dispozici a ke stažení verze 4.2 beta. Co nabízí?


Skiny - nová verze umožňuje přizpůsobení dle výběru uživatele, v nabídce je několik barevných provedení a témat.

Rychlost - stabilnější a rychlejší připojení, vyšší rychlost načítání a zobrazováni stránek díky novému serveru
Video - kvalitnější přehrávání videa, podpora dalších typů mobilních telefonů, zejména pak nových modelů Sony Ericsson a Nokia, včetně možnosti přehrávání videa z m.youtube.com.
Synchronizace - vylepšená synchronizace poznámek, kalendáře, doplněno o nové funkce, vše pomocí aplikace Opera Link.
Pokud tedy již jste uživateli Opery Mini nebo ji chcete vyzkoušet,

Myší přehlídka

16. listopadu 2008 v 4:32 | Waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Máte rádi cool věci? Rádi si prohlížíte obrázky a nemáte rádi text? Pak se podívejte do následujícího fotočlánku, kde najdete obyčejné ale zejména neobyčejné myšky. Fantazii se meze nekladou a některé kousky jsou opravdu povedené.

Myš ve tvaru kvádru. Stylem má připomínat lávu a kameny

Myš ve tvaru letadla. V ruce však může působit poněkud nepohodlně.
Letadlová myš

Každý správný teenager je vysazený na ženské tělo, teď jej může mít i jako myš.
Ženské tělo

Máte rádi přírodu, zvířátka, hmyz? Pořiďte si myš ve stylu berušky.
Beruška

Géniové a šprti by mohli ocenit myš s motivem mozku.
Mozek

Myš ve tvaru nádherného sporťáku. Nemůže chybět na stole fanouška rychlých aut.
Supercar

Pokud se vám zdá, že máte kolem sebe málo kurzorů, pořiďte si tuhle stylovou myš.
Click

Herní myš. Plno tlačítek navíc může hráčům dopomoci k rychlejšímu a efektivnějšímu ovládání hry.
Cybermouse

Tahle myš se hodí pro každého, kdo nemá kolem sebe moc místa na velké myši a nechce se mu pohybovat moc rukou. Maximálně trochu zápěstím.
Fingermouse

Obdoba střelné zbraně budoucnosti.
Fpsgun

Myš pro každého fanouška golfu.
Golf

Máte-li v oblibě zbraně, kupte si tuhle devítku a můžete střílet i při obyčejném klikání na ikony.

Spodek myši a tlačítka jsou z pevného materiálu. Zbytek je z měkkého plastu, který dopřeje vaší ruce příjemné pohodlí.
Nafukovací-myš

Pohyb po stole může být náročný, ale zase tolik tlačítek a tak skvělý design.
Levitující-myš

První myš vydaná firmou Microsoft.

Tahle myš se dá jednoduše složit do menší podoby. Pokud ji tedy potřebujete na cesty, není nic jednoduššího.
Skládací

Myš ve stylu fotbalového míče. Kromě vzhledu se však nemá čím pyšnit.
Fotbal

Velmi plochá a tím pádem malá myš. Vhodná pro cestování.
Plochá-myš

Super bojová myš. Není vhodná k ovládání PC, ale jako bonus sedí ;-)
Myš-boxer

Myš, která se dá rychle rozložit na gamepad. Hodí se především pro hráče, kteří mají rádi tento ovládací prvek a přitom chtějí ušetři místo při jejich cestování.
Gamepad

Pohodlná myš, která vám sedne přesně do ruky.
periric

Myš, u které si můžete nastavit velikost. Hodí se především pro hráče počítačových her, kteří se u počítače střídají a tak si můžou jednoduše nastavit myš tak, aby jim sedla přímo do ruky.

Myš v podobě dávného motoru. Opravdu by se hodila do Verneho knih.
Steam-mouse

Uvnitř kostry myši můžete vidět malé kamínky, které svítí červeně - imitace žhavého uhlí.
Kotlová-myš

Pokud se vám líbil pravěk a nebo jen sbíráte kameny, pak by se vám do sbírky mohla hodit tahle myš, která svým vzhledem připomíná opracovaný kámen.
Kamenná-myš

Velmi tenká myš, která má pouze jedno tlačítko a kolečko.
Slim

Máte děti a nevíte, čím jim udělat radost? Zkuste tuhle myš, která rozzáří každé smutné dítě.
Tiger-mouse

Fandové hry World of warcraft určitě ocení, že ani na ně se nezapomělo a i pro ně je myš na míru.
Wow-myš

Herní myš s plno přidanými tlačítky a displayem. Dokonce si můžete přidávat závaží dle libosti.
Herní myš

Klasika od společnosti Logitech

Radíme s výběrem grafické karty do 6000 Kč

16. listopadu 2008 v 3:45 | Waly |  Kauzy, články, postřehy...Digitálně
Pokračujeme v našem seriálu a radíme, jak vybrat grafickou kartu, která by vyhovovala vašim požadavkům i počítači. Tentokrát jsme navýšili rozpočet na šest tisíc a otevřely se nám skutečně zajímavé grafické obzory.

V druhém díle našeho tématu se budeme věnovat výběru poněkud dražší grafické karty. Z logiky věci se takovému kroku vyplatí věnovat ještě více pozornosti, než v případě nákupu maximálně třítisícové karty. Také tady samozřejmě platí, že není těžké šlápnout vedle. Ne snad, že by výrobci AMD (ATi) a nVidia nabízeli nějaké šmejdy. Spíše jde o to, abyste se trefili do ideálního typu pro vás, respektive pro váš počítač. Ten je pochopitelně vybaven i jinými komponentami. Ty mohou být slabší nebo silnější. A právě na kartu v cenové hladině od tří do šesti tisíc korun se hodí slušné železo. Je nemožné poskytnout nějakou ideální specifikaci, ale mějte na paměti, že dražší a moderní grafickou kartu by měly doplňovat komponenty zhruba stejné úrovně.
Jinak se totiž přihodí nepěkný jev - počítač nebude schopen využít úžasného výkonu karty a bude ji omezovat. Třeba až do takové míry, že by se vám býval vyplatil nákup výrazně levnější karty. Takže jak na to? Minimem pro tuto cenovou kategorii by měl být dvoujádrový procesor. Může být i čtyřjádrový, ale rozhodně by neměly chybět přinejmenším dva gigabajty RAM. Při dnešních cenách se jich vyplatí koupit více, třeba čtyři. Samozřejmě to chce kvalitnější základní desku, ne nějaký no-name - už třeba kvůli lepším možnostem přetaktování. A určitě nebudete litovat ani solidního zdroje. Pod 500 W byste pro stroj s takovou kartou jít neměli.


Pokud jste dostatečně vybaveni, vzhůru na výběr! Jak už jsme si řekli minule, karty do tří tisícovek nabízejí pro hry a grafické karty velmi slušný výkon a méně nároční uživatelé s nimi budou naprosto spokojeni. Jenže, co když máte na stole monitor s velkou úhlopříčkou a chcete si nějakou tu hru užít v rozlišení 1680x1050 a více - samozřejmě na plné detaily? Inu, potom potřebujete více grafické síly. A co si budeme povídat, šest tisíc je za takovou věcičku stále hodně slušná cena. Řadu karet seženete levněji, ovšem u horní hranice najdete již skutečné skvosty, které nabízejí výkon vyšší, než pravděpodobně dokážete využít. Tudíž je to i investice do budoucna. Pakliže si trochu zaprorokujeme, tak tyto karty vás nenechají v úzkých ani za rok. Tak drtivý mají náskok.
V posledních letech se navíc ustálila docela příjemná alternativa. Namísto jedné jediné drahé karty si můžete koupit dvě levnější, které ale dohromady dají vyšší výkon. Ano, mluvíme o SLI u nVidie, respektive Crossfire u AMD. Ačkoliv neplatí jednoduchá rovnice, že dvě stejné karty dají dohromady dvojnásobný výkon, mnohdy se přesto dostanete k lepším výsledkům, než kdybyste koupili samostatnou kartu. Tato alternativa se ale hodí spíše pro zkušenější uživatele. Nejenže je trochu obtížnější ji do počítače nainstalovat, ale mohou se vyskytnout i softwarové problémy, které nebude úplně jednoduché řešit. Dnes už jsou sice ovladače pro SLI i Crossfire poměrně dobře optimalizované, stále to ale není dokonalé. Nehledě na vyšší spotřebu a nutnost mít větší prostor ve skříni. Ke všem těmto aspektům je nutno přihlédnout.


Takže kam sáhnout? Na spodní hranici segmentu se pohybuje naprostá novinka od AMD, a sice Radeon HD 4830. Nejčastější je verze s 512 MB GDDR3 VRAM, která stojí do čtyř tisíc korun. Zatím jich na trhu mnoho není, takže se vyplatí pár týdnů počkat, než se vytvoří pořádná konkurence. Cena by pak měla být zhruba 3500 Kč. Výkon je přitom velmi slušný, lehce nad GeForce 9800 GT. Navíc dostanete skutečně precizní produkt s nízkou spotřebou a téměř neslyšitelným větráčkem.


Hotovým prodejním šlágrem je potom Radeon HD 4850, který je výše taktovaný a má větší množství shaderů. Díky tomu poskytuje o zhruba dvacet procent vyšší výkon než 4830. Je ale také dražší - nejlevněji ji seženete za 4200 Kč. Opět není od věci se podívat i na starší modely, kde mohou být cenové rozdíly větší, obzvlášť když se začnou vyprodávat zásoby. V tomto případě doporučujeme zaměřit zrak na Radeon HD 3870 X2. Technologicky není příliš zastaralá, ostatně podporuje DirectX 10.1, má jeden gigabajt paměti a hrubým výkonem stále dokáže uspokojit i náročnějšího zákazníka. Cena je u některých modelů skutečně lákavá. Tady se vyplatí skutečně prohledat internetové obchody. Najít se totiž dají prakticky totožné kousky za sedm, ale i za pět tisíc. A to už je docela rozdíl.


Pokud toužíte v tomto segmentu po nVidii, možná budete mít menší problém. Taková GeForce GTX 260 stojí kolem sedmi tisíc a nabízí podobný výkon jako Radeon HD 4850, takže si sami spočítejte, co je zajímavější. NVidia totiž zatím neuvedla levnější modely z nové generace, které by útočily právě na mainstream. Opět je tak zapotřebí sáhnout do staršího repertoáru a vytáhnout třeba takovou GeForce 9800 GTX. Síly má stále dostatek a bez problému ji seženete pod pět tisíc. Jakmile přijde konkurence z nové generace od nVidie, dá se očekávat další cenový pád.


Takže si to shrneme - v tomto segmentu se dají najít opravdu kvalitní a výkonné grafické karty, které by s přehledem měly vydržet nějaký ten rok. Jen jim to chce vybrat i adekvátní partnery v podobě procesoru a operační paměti a nespoléhat se jen na to, že celý výkon počítače utáhne právě drahá karta. Neutáhne a vy pak z takového nákupu budete zklamáni. V opačném případě si ale za několik let stále můžete libovat, jak dobrý nákup jste tenkrát udělali.